Trumbo

USA, 2015, 124 min (Alternativní 120 min)

Režie:

Jay Roach

Předloha:

Bruce Cook (kniha)

Scénář:

John McNamara

Kamera:

Jim Denault

Bryan Cranston, Diane Lane, Helen Mirren, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Louis C.K., David James Elliott, Elle Fanning, John Goodman, Michael Stuhlbarg (více)

V roce 1947 byl Dalton Trumbo (Bryan Cranston) špičkovým hollywoodským scénáristou, dokud se společně s dalšími umělci neocitl ve vězení a na černé listině kvůli svým politickým přesvědčením. Snímek (v režii Jaye Roache) vypráví o tom, jak Daltonovi jeho umění slova a smysl pro humor vynesly dva Oscary, a poukazuje na absurditu a nespravedlnost černé listiny, na níž se ocitli všichni od bulvární sloupkařky Heddy Hopperové (Helen Mirrenová) až po Johna Waynea, Kirka Douglase a Otto Premingera. (HBO Europe)

subic

Bryan "Breaking Bad" Cranston tentokrát v hlavní roli filmu z poválečných let. O době těch "černých listin" jsem něco málo slyšel a v podstatě mě celkem zaráží, že i v tom jakoby nejdemokratičtějším Ameru byli vlastně političtí věrni. Je to celkem nuda ze začátku a pak po první hodince přijde celkem brilantní plán s řadou fiktivních jmen a domácí organizace práce. 10 let psaní scénářů pod jinými jméno ale taky mělo vliv na celou rodinu... Prapůvodně jsem to chtěl vidět proto, že tam hraje má oblíbená Helen Mirren. ()

Venom666

Skvělý životopis geniálního scénáristy, který trpěl za své názory, protože ameriku ovládal Mccarthismus i tehdy národ ovládala média tak jako v této době. Kdo zná  filmy, herce, režiséry z té doby tak si užije. Ve filmu je John Wayne zobrazen jako zmrd a Kirk Douglas jako frajer. ()

baclajean

Som veľmi milo prekvapený tým, ako sa tento pôsobivý námer vychádzajúci zo skutočnosti dokázal pretaviť na filmovom plátne v takýto skvelý počin - a Cranstonovi klobúk dolu. ()

matolos1

Nemám čo dodať. Skvelé herecké výkony, pútavý dej a všetko ostatné zhodnotil vo svojom komentári verbal. Naozaj rozmýšľam, či si náhodou Bryan nezaslúžil Oscara lebo toto naozaj bol fajnový herecký výkon z jeho strany. ()

Vasyl

Hodně silný 3. A za mě klidně Cranston místo Leoša. Akorát jsem opět porušil to předsevzetí, že na životopisný se nemám dívat. Není to prostě můj žánr. ()

garry

Dobře natočené a zahrané retro. Místy rozvláčné. Spacáková revoluce 50. let. Aneb jak zlí, zkorumpovaní konzervativci a pravičáci ubližovali hodný, čestný, správňáckým, bohatým, americkým komunistům. Naivní kaviároví komunisté všech zemí spojte se! Velmi aktuální právě dnes. Zelený úděl, gender, 56 pohlaví, multikulturalismus, neomarxismus ... ()

mr.twizta

Perfektni svedectvi o tom, ze i demokracie dokaze byt zpropadene totalitni. Scenar svisti a nechybi mu jak hollywoodske realie, tak snesitelna davka emoci. Bryan Cranston hraje paradne a navic byl presne obsazen, jen se podivejte na fotky. A zbytek ansamblu? Lane, Mirren, Goodman plus treba Louis C.K. a Alan Tudyk, proste radost pohledet. Hvezda dolu za typicky neduh filmovych zivotopisu - kdyz starnout, tak vsichni, hergot. ()

kokofek

Film o síle osobnosti člověka, o nezlomnosti vůle.Je velmi těžké být ve společnosti odsouzen a přesto dál bojovat o své místo v ní.Film neřeší jak moc levicové názory hlavní postava má,ale jak se dokáže poprat se situací ve které se ocitne. Nejsem si jistá, jestli bych si v této situaci udržela hlavu nahoře. ()

zvolsi

Opravdu poutavou formou nám je ukázáno, že lidská blbost prostě nejen že nezná hranice, ale ani ideologii. Velice dobře natočeno a ještě lépe zahráno, Diane Lane byla kouzelná a chci ji domů!! Diane Lane a Helen Mirren parádička a dokonce i Elle Fanning byla fajn. Celí film sem se královsky bavil víc jak u většiny komedií. Má to dokonce i solidní přesah, Amíci se s tím vypořádali, kdežto rusáci se v 50 letech plácají dodnes. Škoda, že to zůstalo spíše na povrchu, jinak by to byla krásná pětečka :) ()

Rhod

Film, ktorý sa určite oplatí vidieť. Cranston nebol nadarmo nominovaný na Oscara, zahral to bravúrne. Kto má rád dozvedieť sa aj niečo z histórie, je to film pre neho. Dozvedel som sa veľa nových informácií aj o Trumbovi aj ohľadom tej doby (je zaujímavé pozerať sa na to, ako sa Amerika správala ku ľuďom len kvôli tomu, že boli členmi strany, ktorá im nebola po chuti - väzenia, a nakoniec sa z neho vykľul jeden z najlepších scenáristov, pričom získal 2 Oscary), spracované to bolo na vysokej úrovni, herecky tiež. Nejako som nezachytil aby tento film bežal v slovenských kinách, neviem čím to je, ale je to veľká škoda, pretože film sa naozaj veľmi podaril. Aj dĺžka filmu je adekvátna tomu čo sa deje, nie sú pasáže, ktoré by nudili, film ma hneď od začiatku zaujal a určite nenudil. Odporúčam pozrieť. 80 % ()

belinko

Silný snímok o čiernych dobách ameriky... a pre mňa osobne veľkým sklamaním z Bryanovho neúspechu. Ako fanúšik Breaking Bad som mu držal na oskaroch pred zhliadnutím tejto snímky, no po nej teraz som o to viac sklamaný, že sa mu nomináciu nepodarilo premeniť... ()

axcris

Príbeh človeka, o ktorom som doteraz nič nepoznal. Teraz toho veľmi ľutujem. Príbeh, ako bol úspešný scenárista Dalton Trumbo obviňovaný, prenasledovaný a ako ryba lovený za jeho komunistické zmýšľanie by mal byť ukazovaný za príklad v každých školách. Amerika v týchto povojnových časov nepresadzovala žiadne iné názory, len jej samé. Všetko v záujme štátu a jeho ochrany. Ale nie je toho veľa? Zastaviť človeka iba kvôli tomu, že cíti podporovať niekoho iného, aj keď s tým nikomu navôkol nebráni? Nikoho neohrozuje? Predstavte si k tomu pána Trumba. Silného vorkoholika vo svojom obore. Anonymne oceňovaného. Zaslúžené oslavovaného. Bryan Craston a jeho bezchybná rola. Ak nie Oskara, tak aspoň štátne uznanie za “hranie“ pravdy, ako bolo na západe. A ako bude? Budeme Dúfať, že sa páni ministri už z chýb poučili. Réžia famózna. Čoho bolo menej? Trumbovej tvorby. Mohla byť pod väčším detailom. Veď predsa chceme vidieť prečo bol taký dobrý, nie len jeho politickú problematiku. Tá nám ešte aj v tejto dobe otvára oči dokorán. Bohužiaľ, bez toho si dnešný svet už vlastne ani nevieme predstaviť. ()

Dawydov

85-90%. Chybu to vlastně nemá (ale na druhou stranu taky nic, co by bylo superextra), volba tématu je skvělá, zpracování taktéž. Místy příjemně zábavné, ale přitom je to skvěle nakombinované s velmi závažnými sděleními a informacemi. ()

Anetulicek

Film, ktorý stojí za pozretie. Skvelé obsadenie, zaujímavá téma a ešte lepšia doba (prostredie filmu, HOLLYWOOD, zvučné mená) Čo dodať. WAU ()

bonovox

Výborný životopisný snímok o veľkom scenáristovi zlatej éry Hollywoodu. Cranston tu podáva famózny výkon po všetkých stránkach. Takto by sa mali točiť pocty dôležitým osobnostiam našej histórie. 80%. ()

tomino28

Příběh z filmového prostředí Hollywoodu, který na první pohled nezaujme široké masy, protože asi málokdo u nás v české kotlině slyšel o muži jménem Dalton Trumbo. O to více je tato pasáž filmových dějin zajímavá, protože zobrazuje i stinnou stránku nedávné minulosti filmového průmyslu. V období studené války se zkrátka lidé spojení s nepopulárními politickými názory ocitli na několik let na černé listině a dveře do filmových studií jim zůstaly zavřené bez ohledu na kvalitu jejich práce či jejich přínos pro film. Proto se mohlo stát například to, že si neměl kdo převzít Oscara za nejlepší scénář, zkrátka protože ta osoba ve skutečnosti neexistovala a jednalo se jen o pseudonym zakázaného tvůrce. Trumbo je tak rozhodně poučnou exkurzí do dějin zaoceánské kinematografie. ()

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016