Zločin v Polné

(TV film)
  • angličtina Murder in Polná (festivalový název)
TV spot

Kamera:

David Ployhar

Hudba:

Zdenek Merta

Jaroslav Plesl, Karel Heřmánek ml., Karel Roden, Gabriela Míčová, František Němec, Jan Kačer, Petr Štěpánek, Jiří Plachý ml., Ondřej Kavan, Luboš Veselý (více)

Zločin v Polné je vzrušující drama jedné detektivní historie. V roce 1899 na Bílou sobotu byla na cestě mezi obcemi Věžničkou a městečkem Polnou nalezena mrtvá dívka, švadlenka Anežka Hrůzová. Bylo jí devatenáct let. Na hrdle měla řeznou ránu a nejspíš vykrvácela. Sexuálního násilí se vrah nedopustil. Místním lékařům se zdálo, že sražené krve na místě činu není dost, a na otázku, kde je „chybějící" krev, se hned našla pohotová dopověď: Židé ji přidali o Velikonocích do macesů. K dispozici byl náhodou i potenciální vrah: přidrzlý a nepříliš chytrý mladík Leopold Hilsner, šnorer, tulák a žebrák... (Česká televize)

Oonika

Naprosto neočekávané překvapení. Výborné herecké výkony, skvěle natočeno a rozdělení do 2 dílů tomu dělá jen dobře.. ()

mira.l

Já myslím, že vzhledem k tomu, že je to česká televizní produkce, si to zaslouží pné hodnocení. POkud jsem si přečetl, tak takhle to (až na detaily) opravdu bylo. Na naše poměry velmi dobré herecké výkony. ()

Durgas

Príbeh o ľudskej hlúposti, malosti a predpojatosti. Bohužiaľ, na základe skutočných udalostí. Bohužiaľ, aj po skoro 120 rokoch stále aktuálny. ()

JeanMarthan

Po prvních minutách jsem měl chuť od televize odejít, což jak teď zpětně hodnotím, by byla opravdu veliká škoda. Zprvu to totiž bylo jakési zmatečné a podivně kostrbaté, ale soudní drama, které se vzápětí rozehrálo, mě opravdu strhlo. Nejdříve bych vyzdvihl herecké výkony a obzvláště u některých, kde jsem byl dosti skeptický ještě než najelo první políčko. Veliká poklona! Předně bych však mluvil o samotném příběhu a jeho děsivé aktuálnosti. Kdo ví, jak to celé bylo, kdo A. Hrůzovou ve skutečnosti zabil. To je spekulativní a prakticky nemožné zjistit. Podstatné je to, jak snadno se lidé dokáží nechat zmanipulovat a jak následně vidí jen to, co vidět chtějí, byť je to třeba totální fantasmagorie. ()

Mijagi

Nevíme, kdo zabil Anežku Hrůzovou, ale víme, že odsouzení Leopolda Hilsnera bylo justičním omylem a také víme, k čemu vedla protižidovská propaganda o několik desítek let později, v jaké děsy vyústila během 2. světové války a stejně se zde na ČSFD najde názor, že jde o tendenční, prožidovsky laděný film. Nechápu! Naposledy jsem se takhle u ČT bavil při seriálu České století. Zločin v Polné je velmi kvalitní inscenací od scénáře přes kameru až po výkony jednotlivých herců. Navíc s dobrým, byť asi nezáměrným, načasováním televizní premiéry do období migrační krize zahlcující společnost negativními náladami, kdy pomoc jedněm, třeba jen tím, že pro ně vyberete v rámci charity oblečení, znamená automaticky nenávist od druhých. Jednu hvězdu ubírám za občasný patos ve scénách, které jsou pouze uměleckým doplněním. ()

Pulper

Tak mám pocit, že čeští filmaři se opět častěji vrhají na historický žánr a postupně si dávají víc záležet, aby se jakžtakž drželi faktů a zároveň se na to dalo koukat. Podrobnosti Hilsneriády neznám. Podle kusých informací, které o aféře s rituální vraždou mám, to vypadá, že film se dost drží historie, i když se scénárista a režisér neubránili některým zjednodušením a možná zbytečně patetickým scénám (Masaryk se studenty ve třídě). Filmaři často dělají tu chybu, že obsadí spoustu známých herců a doufají, že tím nalákají diváky. Výhodou Zločinu v Polné je, že herců je jak nakakáno, vidíme tu ty hodně i méně známé, ale skoro všichni hrají vážně dobře. Ten jejich projev je často nevýrazný, ale nutno brát v úvahu, že v uvedené době byli lidé vychovávaní, aby nedávali příliš najevo emoce, byli spíš zdrženliví, slušní, vychovaní a vůbec si myslím, že celkem vystihli chování a mentalitu tehdejší populace. K pointě příběhu. Ne, že by na tom záleželo, ale já jako vraha tipuju bratříčka :-) ()

xenopus

S případem vražd v okolí Polné a následnou hilsneriádou, jak se soudní proces s obžalovaným Hilsnerem nazývá, jsem již roky obeznámen. To, jak celá aféra dopadla, jsem také věděl. Tudíž se řadím mezi ty, kterým doslovnost a jistá schématičnost televizního zpracování nevadí. Těžko totiž postihnout ve všech detailech historické, sociální, náboženské, soudní nebo vědecké prostředí, a to navzdory téměř tříhodinové stopáži, když dodnes nejsme s to u všech hlavních zúčastněných jednoznačně říci, kdo byl na čí straně, kdo měl jaké motivace ke svému chování nebo v neposlední řadě i to, kdo byl skutečným vrahem Anežky Hrůzové a Marie Klímové. Filmařsky musím vyzdvihnout režii Viktora Polesného, který dovedl herce vést přesně tam, kam je scénář směřoval, z herců především J. Plesla a K. Rodena; a z dílů pak jednoznačně díl první. Přišlo mi, že díl druhý už neměl potřebný drajv, dějově se uskrovnil na jednoduché soudní drama a omezil na schématický boj o spravedlnost a principy zapomínaje přitom na výše uvedené detaily, které se přitom v dílu prvním ještě docela hojně vyskytovaly. V kontextu současné televizní tvorby (byť zde s rozpočtem vyšším než "obvyklým televizním") hodnotím jako nadprůměr. ()

Hjuud

Zatím po prvním dílu 4*. Je až mrazivé, jak je situace před více než sto lety potenciálně podobná dnešku. Představme si, že by třeba nějaký muslim (i kdyby to fakt udělal, což Hilsner navíc zřejmě neudělal) z nějakého prostého nenáboženského důvodu zabil nějakou dívku. Umím si velmi dobře představit, že ty davy v soudní síni by řvaly úplně stejně a musel by se opět objevit nějaký Masaryk, aby se do toho vložil se svým mírněním emocí a předsudků... EDIT: Po druhém dílu nechávám hodnocení na 3,6 periodických. První díl byl za 4, druhý za lepší 3. Těšil jsem se na Rodena, bylo ho tam málo. ()

kiros179

Veliká škoda, že si tvůrci nedovolili nechat něco také na diváky a naservírovali nám vše až moc jednoznačně. Neříkám, že to tak nemohlo být (případ neznám - takže opravdu netuším), ale nemůžu se zbavit pocitu, že je to celé natočeno až příliš z jedné strany. Ale abych nebyl negativní, na to, že jde o TV film, koukatelné, dobře zahrané a po technické stránce na vás ani moc nedýchá TV "ošuntělost". 65% ()

Barghest

Mám z tohohle filmu radost. Pro příběhy o nespravedlivě odsouzených mám tak trochu slabost, pro historické kriminálky taky a o tomhle případu jsem dosud neslyšela. Největší radost mám ale z toho, že se českým tvůrcům podařilo natočit dobrý televizní film s patřičně dusnou atmosférou, napínavým dějem a uvěřitelnými herci v čele s mladým Heřmánkem, který Hilsnera podal na jedničku. Karel Roden byl taky moc dobrý, ale u něj s tím člověk tak nějak počítá. Klidně bych na tohle skoro tříhodinové drama šla do kina. Takže díky autoři. ()

ostravak30

Fakt nemám, co bych tomuto dílu, této historické fresce, vytkl. Herecké výkony byly vynikající, zvláště pak ten od Karla Heřmánka. Dobré byly i další. Navíc velmi oceňuji i hudbu. Na velmi vysoké úrovni byl scénář . Děj, byť je rozložen do dvou téměř devadesátiminutových částí, neztrácí dech a nestává se ani postupně nudným. Naopak...v každé minutě je úplně vše, co tam být má. Navíc má spád přestože neopomene ani jedinou důležitou věc. Historické filmy obecně Čechům jdou. Tohle my prostě umíme a ty, z dob první republiky či krátce před ní, nám jdou vůbec nejlépe. Tvůrci skvělým způsobem zachytili atmosféru doby. Tedy jak nepřátelství lidu tak i instancí proti obviněnému a jeho advokátovi. Fungují i kostýmy. Vše je zpracováno téměř dokonalým způsobem. Filmaři skutečně nepodcenili ani ten nejmenší detail. A to je dobře, neboť to značně přidává na kvalitě i věrohodnosti. A já pak ještě navrch přidávám ještě jednu hvězdu za to, že tvůrci, byť je jasné, že Hilsner vraždy nespáchal, zpracovali film objektivně a bez příklonu k jedné či druhé straně a také za to, že se na konci dozvíme o osudu postav. ()

Pete

Zločin v Polné je natočen velmi konzervativně, vyšetřování, a posléze rozumné vyvracení důkazů u soudu, které zabírá většinu rozsáhlé stopáže, dýchne na diváky známou atmosférou Dobrodružství kriminalistiky. Ale to je přitom ta v podstatě nedůležitá část, jelikož nosné téma je zobrazení nespravedlnosti, a ač se na to dívá dost nepříjemně, také typicky české malosti, i obecně lidových předsudků, vedoucí k náboženské a rasové nesnášenlivosti. Za tu morální sprchu přidávám v hodnocení. Posunuli jsme se opravdu o tolik dál za těch více než sto let? ()

tsatsiki

Výborně natočený film,v kterém exceluje Plesl a Heřmánek ml. Zajímavým a poutavým způsobem zde demonstrují případ z roku 1898. ()

pafka

A klidne, klidne dam pet. Protoze takhle povedeny TV film jsem leta nevidel. Skvele odehrany J.Pleslem s spolu s objevem Karlem Hermankem ml., ktery exceloval. Atmosfera pred prvni republikou naprosto bezchybna, atmosfera bezpravi, umanutosti, hysterie a xenofobie skvele natocena. Velke prekvapeni. ()

Fíma

Vynikající herecké výkony a z mého pohledu částečně poučeného laika i dobře vystižené dobové reálie. Roden je jako Masaryk až překvapivě uvěřitelný. Ale hlavní úlohu tu nemá. Krásná ukázka toho, co dokáže stádovitost. ()

swinevenca

Jaká příjemná kriminální změna, výpravná historická exkurze čistě za soudním případem. Bez korupce, odposlechů, atentátů, bez milostných motivů a zvratů, zato ukazjící, že Hitler si antisemitismus nevycucal ze svýho malířskýho štetečku. Ať už byl Hilsner tak jednobarevně nevinný nebo ne, mě tohle podání uctilo. Rozčilovala mě bezmoc výborného čestného Plesla proti davovému šílenství, reprezentovanému odporným Etzlerem a živenému nízkopudovými kecy doktora Baxy. Hrozně jsem v tom viděl dnešní bulvární zmrdečky tvořící drtivou většinu našich mainstreamových médií, kteří hlásají do světa senzace podpásovými titulky a týden co týden za podpory anonymně diskutujících mindrákobijců někoho veřejně zlynčují a odsoudí bez možnosti obrany. Rodenův Masaryk jako dobová ozdoba fungoval, odrhovačky jednookého lidoumělce nikoliv. Ve finále by se odvolací případ dal zkrátit a mohlo z toho být dvouhodinové drámo bez hlušších míst, ale po dlouhé době můžu říct, že jsem koncesionářský poplatek rozumně investoval. ()

Gig

Mrazící svou podstatou a celým případem. Zdá se až neskutečné, čemu justice na počátku dvacátého století může věřit. Vynikající Hřmánek mladší a jeho obhájce. Taky vám Plesl připomína Freemana tedy doktora Watsona z nejnovějšího Sherlocka? Vynikající Masaryk. Mrazilo mě, když písničkář zpíval druhou sloku české hymny, tedy písně z Fidlovačky, a oči tatíčka Mararyka se potkají s oním tulákem. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka