Zločin v Polné

(TV film)
  • angličtina Murder in Polná (festivalový název)
TV spot

Kamera:

David Ployhar

Hudba:

Zdenek Merta

Jaroslav Plesl, Karel Heřmánek ml., Karel Roden, Gabriela Míčová, František Němec, Jan Kačer, Petr Štěpánek, Jiří Plachý ml., Ondřej Kavan, Luboš Veselý (více)

Zločin v Polné je vzrušující drama jedné detektivní historie. V roce 1899 na Bílou sobotu byla na cestě mezi obcemi Věžničkou a městečkem Polnou nalezena mrtvá dívka, švadlenka Anežka Hrůzová. Bylo jí devatenáct let. Na hrdle měla řeznou ránu a nejspíš vykrvácela. Sexuálního násilí se vrah nedopustil. Místním lékařům se zdálo, že sražené krve na místě činu není dost, a na otázku, kde je „chybějící" krev, se hned našla pohotová dopověď: Židé ji přidali o Velikonocích do macesů. K dispozici byl náhodou i potenciální vrah: přidrzlý a nepříliš chytrý mladík Leopold Hilsner, šnorer, tulák a žebrák... (Česká televize)

endrix

Velmi dobře zpracovaná hraná rekonstrukce, která vyvolává nepříjemné otázky. Mimo jiné i tu, zda by se to mohlo opakovat. ()

Pavlosos

Po hodně dlouhé době opravdu plnohodnotný historický film s jasnými postavami, zahranými tak věrohodně, že vás spolu s temným prostředím plným antisemitské nenávisti během hilsneriády; o níž samotný snímek pojednává, pohltí a nepustí. Použitá dobová řeč byla naprosto padnoucí a skvěle doplňující tento film. Skutečně další velký počin České televize. Děkuji. 100% ()

buchannon

Dnes je lehké někoho soudit, avšak nedá mi to. Komu věřit? Vševědoucím a vševidoucím svědkům s vymyšleným svědectvím a vševědoucí, moudré a spravedlivé porotě, nebo Hilsnerově obhájci a tatíčkovi Masarykovi? Možná ani dnes nemáme jasno (po přečtení článku na Wikipedii). Tento snímek mě opravdu hluboce zasáhl, tudíž nemohu hodnotit jinak. Konečně po delší době vynikající český film. P.S.: Anebo máme snad věřit zdejšímu uživateli "kingik", podle kterého je Plesl č**** a ostatní herci a tvůrci tohoto díla na tom nejsou lépe? Každý ať si udělá názor sám!!! EDIT: Ač tento film je výborný, musím si postěžovat na nekvalitu obsahu České televize! Ten Dvořák to vede od desíti k pěti!!! EDIT 2: Bohužel po zhlédnutí další SRAČKY na artu: "Strach a hnus v Las Vegas" musím napsat, že ten Dvořák to vede od desíti k mínus nekonečnu!!! Pamatuji si, jaké skvělé filmy ČT vysílala v druhé polovině 90. let a po roce 2000, spousta velice zajímavých nezávislých snímků a to byly pouze 2 kanály. Teď jich mají 5, a přitom dávají samý ARTOVÝ SRAČKY a ještě k tomu pořád dokola. Když to není Lynch, tak je to hudebně životopisná sračka, nad kterou slintají jen "opravdoví znalci umění"!!! Kdybych si názvy těch super nezávislých filmů aspoň někam psal, moje škoda. Bohužel tato zlatá éra se už nikdy nevrátí!!! :( ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

pavel13 odpad!

Dokonale hrané primitivní dialogy, že by to ani v ochotnickém divadle nezahráli. Dokonale vyvedené postavy do myšlení debilů. To snad ani nemohlo být  blízko realitě.  je to celé fujtajbl... přece takhle nemohli uvažovat a komunikovat lidi s alespoň minimální inteligencí... to dělá z lidí blby autor nebo televize? ()

PTuranyi

Obstojný historický film rekonštruujúci udalosti okolo vraždy mladého dievčaťa a následného procesu s podozrivým Hilsnerom. Produkcia je dobrá a komunikuje posolstvo boja proti predsudkom a ňou rozpútanej štvavej kampani. Žiaľ nedarí sa jej vyplniť priestor príbehu atmosférou, ktorá tak zostáva na úrovni televíznej inscenácie. Herci si v rámci kontextu príbehu zaslúžia pochvalu, ale sami nedokázali príbeh oživiť do tej miery aby ich gestá neboli bez atmosféry sú len máchnutím do prázdna. V druhom diele zostáva atmosféra vážna a stupňujú sa ataky čo deju pridáva dramatickejší priebeh. Pesničkové pamflety ďalej kolorujú dobovú nenávisť. Záver je už len strohým mementom voči predsudkom, ktoré nakoniec zapálili plamene 2. svetovej vojny. 70% ()

caniferus

Proste parada, hlavne v dnesnej dobe aktualny snimok, kam vedie davova psychoza, a co je mozne aby vyvolalo par psychopatov na vplyvnych miestach. Co na plat, ludia su bohuzial hlupi ako vtedy, davova psychoza opat pokracuje!!!!! ()

BullittSF

Proč umí Hollywood udělat napínavý příběh i z návodu na sestavení skříně...chyběl tu aspoň jeden rozhněvaný muž. Ale zase lepší než kdyby natočili Masaryka zabijáka upírů;-) ()

Honza.Dunder

Úžasný příběh doplněný věrohodnými hereckými výkony a výbornými kostýmy. Takovýto film se jen tak nezapomíná... a proto i přes mírně natahovanou druhou část 10/10 ()

platzman

Film samotný za 4*, jedna navíc za bohužel asi navždy aktuální téma. Ne vždy se v porotě najde ten jeden (z dvanácti rozhněvaných mužů) a tak k odsouzení člověka k smrti netřeba důkazů. (viz Kramný) A vždy se dá spolehnout na manipulaci lůzou, jakkoliv to slovo nerad používám. Ale jak chcete říkat někomu, kdo proti lidem jiného názoru jde s řevem, kamenem, v ubožácké "férovce" a s kudlou schovanou za zády, just to be sure.. ()

leto.sk

Mám za sebou obe časti. A netajím spokojnosť. Ešte som nevidel rozpočet tvorcov, ale hanbiť sa nemusia. Síce žiadna veľká výprava, ale kontúry z čias, keď na stene miesto zemana Trautunberga visel císar pán sú reálne. Slušné obsadenie postáv, Plesl, Hermánej jr či Etzler, Mičová, Plachý boli skvelí, Roden klasika. Čo je však v historickom dramate najdôležitejšie? Vhodné uchopenie deja. Bez pátosu, priklášlovania, zmeny faktov. A to sa tu myslím podarilo. Občas mi to pripomenulo Dobrodružstvá kriminalistiky, čo mi ale vôbec nevadí. A v niečom aj Horiaci ker. V presvedčení, oddanosti, viere a utrpení hlavných postáv; obhajcov slepej spravodlivosti.. Je paradoxné, ako sa nielen česká história opakuje. Hlavne je to teda smutné,,, ()

irmari

Velice kvalitní vhled do hilsneriády. K té absurditě a demagogii celého procesu už mi opravdu chybělo jen to, co na konci napsali: Baxa se stal primátorem. Příznačné.Obávám se,že některé věci se u nás ani dnes zase tak moc nezměnili.A tak díky Bohu aspoň za to, že trest smrti byl u nás zrušen. ()

frantad

Propagandistická fikce mající s historií pramálo společného, bohužel lidé dnes už nečtou, tak nejsou schopni si sami veškeré informace zjistit a přebírají tak pouze tuto manipulaci. Kéž by i naše justice pracovala tak kvalitně jako tomu bylo u c.k. justice. Dále nemá smysl už nic psát, vše podstatné je uvedeno v těchto recenzích: https://makrofagblog.wordpress.com/2016/02/01/film-zlocin-v-polne-dalsi-historicka-lez-na-scene/ https://makrofagblog.wordpress.com/2016/02/08/film-zlocin-v-polne-dil-druhy-labyrint-lzi/ Odhodlal jsem se dát tomuto propagandistickému braku aspoň jednu hvězdičku za kostýmy. ()

pepinouno

Mezi prvním a druhým dílem jsou propastné rozdíly; první je pouze kostrou, jež sleduje hlavní dějovou linku poněkud stroze a jak se někdy říká: je to "suchý." Teprve druhý díl dostává švih a graduje tak, jak bychom si to přáli. Herecké obsazení bylo výborné. Karel Heřmánek ml. má nakročeno k slibné herecké dráze; o čemž nás ostatně přesvědčuje již delší dobu. J. Plesl byl také výborný a zvláště v prvním dílu byl hlavním tahounem rozpačitě rozběhlého filmu. Jsem rád, že se nakonec nepustili do idealistického vylíčení Hilsnera, jako nevinného. To je ostatně ještě zcela nevyjasněný případ. Druhý díl zkrátka zastínil ten první, jak už to mnohdy bývá. Každopádně tento televizní film ční nad všechny jiné. Samozřejmě k tomu přispěla precizní hudba, kamera i herecké obsazení. V první řadě však vyniká hlavně originalitou, neboť téma Hilsneriáda je bohužel veřejnosti neznámé a troufám si říct, že ani historicky zpracované tak, jak by si zasloužilo. 80 % ()

zekon

To je přesně typ filmu co Češi umí. Skvělá práce o lidské blbosti, plná hnusu a podovodu. Smutné je že to trvá dodnes. Plesl hodně překvapil že dá i takovou roli. Spousta hereckých es které možná vidíme naposled, jo dobře se na to dívá, nenudí to. A ještě mistr Roden střihne TGM.....pro mě velké překvapení, smekám. ()

ssarka

krásné ztvárnění davové nenávisti tupého davu,toho,že když někdo má jiný názor a obhajuje pravdu,tak dostane na hubu-viz.Masaryk...bohužel to není minulost která se nás netýká...herecké výkony výborné,je vidět,že když je kvalitní scénář,tak i mladí herci umí...televizní chuťovka.. ()

Agnostik

Velmi dobře poutavě natočené TV drama o jednom dávném zločinu.Moc se mi to líbilo,je vidět že i u nás,se dokaže stále natočit silný a strhující příběh ve skvělém zpracování. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka