Ta třetí (TV film)

Česko, 2001, 89 min

Klasická předloha plus vynikající až dobří herci plus režie Dušana Kleina, který (byť "pouze" pro obrazovku) dokazuje i v novém miléniu, že nezapomněl svoje řemeslo. Občas tedy.(20.6.2008)

Film stojí hlavně na vynikajícím Vladimíru Dlouhém a až osudové lolitce Lucii Vondráčkové. S možnostmi celovečerního filmu do kin to mohlo být výborné, ale i na televizní produkci nadprůměrné dílko. 3,5 *(20.6.2008)

Navenek nenápadná televizní retroinscenace, která přesně zachytila a převedla svou literární předlohu do digitální podoby (připomíná značně SATURNINA nebo Škvoreckého adaptace). Kultivovaný naturalismus, který byl vůdčí metodou Jaroslava Havlíčka, v Kleinově režii zůstává zachován; Vondráčkové Adéla osciluje mezi dívčím věkem a rodícím se vampýrem, až nečekaně velkou vnitřní nerovnováhu v sobě skrývá Dlouhého legionář. Ostatní postavy jsou více načrtnuty než vykresleny snad s výjimkou Mileny Ilony Svobodové, jejíž kultivovaný herecký projev se má oč opřít. V kontextu devadesátých let se jedná o nadprůměrné a zdařilé dílo, které se dokázalo vyrovnat důstojně i s postižením prvorepublikové atmosféry, v níž se náš tragický příběh odehrál.(15.6.2008)

(4x) Dokonalá televizní záležitost, s výborně vystavěnou atmosférou, skvěle zahraná, s postavami sošně vytesanými. Obávám se, že po tomhle skvostném zážitku skoupím celého Havlíčka a nikdy nebudu mít odvahu poměřit se starší adaptací, která je už od pohledu cele pomýlená. "I Can't Give You Anything But Love..."(4.10.2011)

• WANDRWALL

Propletenec herců dobrých se špatnými, to je častý problém dnešních českých tv filmů.(13.7.2011)

90%. Psychologické drama "Ta třetí" disponuje skutečnou atmosférou. Výborně zahrané, ústřední herecká dvojice je skvělá. Filmům Dušana Kleina se snažím vyhýbat, ale za adaptaci Havlíčkovy novely se stydět nemusí. Není jistě bez zajímavosti, že Blanka Bohdanová, tady v roli Jiřího matky, si v předchozím filmu Jaroslava Balíka z roku 1968 zahrála "tu druhou".(6.7.2010)

Příjemné překvapení. Zajímavé obsazení Vladimíra Dlouhého zvýšilo celkový kredit Kleinova filmu a na televizní počin je jeho výkon velmi kvalitní. Pro toho kdo předlohu nezná bude možná konec mírně překvapivý, je však pravda, že se s ním Klein dokázal skvěle popasovat. V rámci televizní tvorby nadprůměr, a opět zbývá pouze smutné konstatování - pouze televizní tvorby...(17.7.2005)

• ivishka

No stále pořád nechápu co mě vedlo k tomu pustit si takovou hloupost. Asi obsazení Vladimírem Dlouhým...těžko říct. Abych se v tom vyznala zrekapituluji si milostný trojúhelník: takže bloncka zblbne v obchodě s gramofonovými deskami postaršího štramáka pak spolu sedí na kávičce a za nedlouho se chtějí vzít....jenže jemu furt nesedí, že se s ním nechce vyspat a jak se směje s jinými muži nebo její smysl pro humor. Tak si jede bloncka do hor s kamarády a štramák se nudí tak si nabrnkne kámošku z dětství, které namluví, že se s blonckou rozešel a ze svatby sešlo a že pořád myslí na ni. Mezitím se vrátí bloncka, která zjistila, že ji štramák "podvádí" s jeho vrstevnicí z dětství a tak na něho vymyslí habaďůru a asi s ním stráví své "poprvé"....No a aby toho nebylo málo on si zase usmyslí, že zahodit šanci, aby byl za největšího kance mezi kamarády a aby se na stará kolena tak nenudil, že se tedy vrátí k bloncce. Jenže ta ho už nechce a pak ho nechce ani vrstevnice. Smutný to osud starého mládence a tak se picne. Konečný záběr na sladký úsměv a srostlé obočí Lucie Vondráčkové - jak inspirující. Nebýt Vladimíra Dlouhého(budiž mu země lehká)byl by to odpádek jak vyšitý.(25.12.2012)

Film už jsem viděla asi potřetí a pokaždé se mi líbil o trochu víc. Mám ráda atmosféru Havlíčkových románů a tady to tvůrci skvěle vystihli. Vladimír Dlouhý exceluje v roli Jiřího a Lucku Vondráčkovou jako herečku nemám moc ráda, ale tato role ji opravdu sedla jak ulitá. Docela by mě zajímala starší verze, pro srovnání. Škoda, že Česká televize nesáhne častěji pro náměty ke svým inscenacím po naší románové klasice.(12.6.2008)

Jo, jo kdo chce kam, pomozme mu tam. Škoda, že trvá velmi dlouho než člověk pochopí, že "nuda" je dobrá. Jenže my pořád toužíme po vášni, s níž bohužel nejde dohromady. Někdo to nepochopí třeba nikdy....Vladimír Dlouhý je jako vždy výborný a Lucka Vondráčková na mírné výkyvy překvapení.(15.6.2008)

Celé drama stojí hlavně na Vladimíru Dlouhém, který znovu dokazuje, že hrát umí. Jeden z mála českých herců, kterému se tohle řemeslo podařilo zvládnout.(28.2.2009)

Doufám, že tento film bude jednou doceněn, protože si myslím, že patří k tomu nejlepšímu, co bylo v televizi po revoluci natočeno. Potěší hlavně pro český film vzácná vyrovnanost hereckých výkonů. Snad jen Vladimír Škultéty a v první třetině ani Lucie Vondráčková nejsou úplně uvěřitelní, zato zde exceluje( neznamená předvádí se) Vladimír Dlouhý.(23.12.2007)

Ta třetí, aneb kterak mladá a krásná milenka psychicky vydeptala jednoho pána ve středním věku.(27.7.2008)

Kvalitní televizní drama podle mistra českého psychologického románu Havlíčka s velmi dobrým Vladimírem Dlouhým.A když se Kleinovi chce dokáže natočit dobrý film, který se jen tak neztratí ani po letech v archívu.(12.1.2009)

Předlohu jsem sice nečetla, ale myslím, že takhle dobrý televizní film nemůže být špatnou adaptací. Skvělé dobové kulisy, pěkná hudba a samozřejmě úžasný ústřední pár. Ilona Svobodová mi sice přišla taková nijaká, ale Vladimír s Lucií podali fantastické výkony. Ty její oči na konci, to byl mazec.(7.10.2011)

Jeden z mála doopravdy výborných TV filmů posledních deseti let. Kvalitní herecké výkony, silný příběh zasazený do prvorepublikové doby...škoda, že takových v neděli večer nebývá víc.(18.6.2009)

První třetinu jsem propásnul a lituju toho, protože to bylo nadprůměrné. Herci byli výborní. 75%.(29.9.2011)

Jsou to dva dny, co jsem viděl "Tu třetí" z roku 1968. Tady ta novější se sice věrněji drží předlohy, starší se zase lépe držela šosu mého vkusu. Jiří tady rovněž působí daleko inteligentněji a sympatičtěji než v Havlíčkově románu, zato Vondráčková se sem prostě vyloženě nehodí. Knižní Adéla byla zkrátka opravdu jiná, a vzhledem k tomu, že jde o jednu z nejdůležitějších postav, musím to promítnout i do hodnocení. A právě proto, že tady ta verze se té předlohy drží daleko více, ať už časovou osou nebo celkově příběhem, vadí mi některé ty přesahy, které zejména v závěru neměly nikdy nastat, jako například Jiřího setkání s Mildou po rozchodu s Adélou, setkání Mildy s Adélou a to dokonce před Jiřího smrtí (pro mě asi největší průser celýho filmu!!) a v neposlední řadě také třeba reakce na Jiřího smrt. To tam prostě nepatří...(15.6.2013)

Člověk by měl být vděčný za to, co má. A o tom je v podstatě celý tento film...(27.3.2008)

Velmi dobré drama, které pro mě ve svém nitru schovává skutečně povedený herecký výkon Lucie Vondráčkové, která si tu s velkým úspěchem zahrála vypočítavou mladou milenku.(26.8.2013)

<< předchozí 1 2