Reklama

Reklama

Tato mrazivá adaptace děsivého románu H. G. Wellse o invazi Marťanů, naplněná oscarovými speciálními efekty, přináší divoké vzrušení, žhavou akci a nepolevující napětí, které vám nedovolí vydechnout. Gene Barry (televizní Bat Masterson) a Ann Robinson (televizní seriál Fury) jsou jedni z lidí, které zaujala havárie objektu, připomínajícího meteor... až na to, že jeho posádka rozhodně nebyla přátelská. Útok na Zemi je v plném proudu a marťanské stroje – vznášející se nástroje destrukce ve tvaru "labutí” –, stejně krásné jako děsivé, si neúprosně klestí svou cestu zkázy. Válka světů, natočená v produkci George Pala (Když se světy srazí) a v režii Byrona Haskina (Ostrov pokladů), je obecně považována za jedno z nejlepších sci-fi všech dob a získala tři nominace na Oscara. (Magic Box)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (88)

Lacike 

všechny recenze uživatele

Ked som film videl pred rokmi na CT, tak ma bavil ovela viac. Dnes mi pripada prilis jednoduchy. Proste taka nonstop destrukcia v ktorej nie je cas na aspon trochu prepracovanejsiu zapletku. Postavy mi pripadali nevyrazne, takze mi boli celkom ukradnute. No a samotne sceny destrukcie su v porovnani s dobovou konkurenciou minimalne o triedu lepsie ale sami o sebe mi uz nestacia, aby ma film bavil. Filmu by bodla aj nejaka poriadna myslienka. Cely cas som vahal medzi dvoma a tromi hviezdickami ale nakoniec davam dve kvôli otravnemu nabozenskemu podtonu behom filmu a hlavne na konci. Uz mi to fakt lezie krkom. ()

GigaPudding 

všechny recenze uživatele

Válka světů z roku 1953 se narozdíl od té Spielbergovy zaměřuje spíš na to jak to vidí celý národ a svět s tou invazí ufonů než na příběh jednotlivce. Invaze je tu taková docela pomalá a hodně se mluví o tom co se děje ve světě a zkoumají se ufoní udělátka a tak a to se děje dvě třetiny filmu. Dokonce se objeví i jedna odlehčená chvilka při záběru na trafikantku jak si háčkuje a vyvolává co zrovna má v dnešních novinách, které jsou plné toho jak ufoni ničí svět :). Poslední třetina je ale docela vypjatá a ukazuje ufonské ničení ve velkém a je znát za co film dostal oskara. Efekty při scénách ve zničeném městě a s ufonskými lítátky co město ničí jsou velmi pěkné a téměř ani nevyčnívají jako nějaké okaté miniatury nebo animovaná pozadí a to silně vylepšuje dojem, jinak by to bylo na *** a to jen kvůli námětu :). ()

Reklama

Tosim 

všechny recenze uživatele

Srovnání s Dnem nezávislosti se nevyhne asi nikdo a například triky by se měly samozřejmě hodnotit z pohledu doby, ve které vznikly. Proto dopadnou na výbornou. Z mého pohledu je film ze začátku hodně rychlý, od příletu až po začátek boje měl být děj více napínavý a pomalejší. No a komentáře z vesmíru a popisy bojů mi přišly mnohem více patetické, než celá řeč Billa Pullmana, takže za čtyři. Pointa se samozřejmě mohla ještě rozvést, ale ne všechno, co film popisuje, musíme vidět očima... ()

Divočák 

všechny recenze uživatele

Tak teda nevim nevim, ale tohle mi připadlo jako kdyby někdo omylem strčil Edu Woodovi do kapsy pořádný balík peněz. Režisér Haskin je totiž totální neumětel. Něco jako atmosféru film ani neviděl, v hlavní roli typický americký playboy, kterému vrazili aspoň brejle, aby nevypadal tak natvrdle, hlavní hrdinka vříská jak námořní siréna a ostatní herci když už šíleně nepřehrávají, tak radši nehrají vůbec. Filmové efekty sice dostaly ve své době oscara, ale když vidíte ty šňůry, na kterých mimozemské lodě visí a nebo plexisklové poklopy, které znázorňují silové pole, máte dost i na dva týdny dopředu. O ztvárnění samotných Marťanů se ani nezmiňuju, tomu se snad museli smát i v době vzniku filmu. Scénáři se nic moc vytýkat nedá, ten je stejně béčkový jako samotná knižní předloha. Když ale slyšíte pseudovědecké výblevy typu "navigační gyroskopy", nemůžete opět nezavzpomínat na Eda Wooda a jeho Plan 9. Jediné, na co pak už jen čekáte, je, kdy se ve filmu objeví Bela Lugosi. ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Válka světů jako kniha nemá absolutně žádnou chybu i přes svůj pokročilý věk. Se stejnojmenným filmem už je to poněkud horší. Ty směšné, byť Oscarem oceněné triky, to by snad divák autorům i odpustil (vzhledem k datu výroby). Ale jinak je to bohužel opravdu jen tuctová podívaná, nijak senzační, s topornými herci, snad jen hudební složka je na slušné úrovni. Z těch tří hvězdiček je jedna jen za tu románovou předlohu. ()

Galerie (96)

Zajímavosti (24)

  • Zvukové efekty tepelného paprsku marťanských válečných strojů byly vytvořeny ze tří elektrických kytar hraných pozpátku. Zvuk marťanského křiku poté, co ho Forrester (Gene Barry) zasáhl, byl směsí mikrofonu škrábajícího po suchém ledu a ženského výkřiku přehrávaného pozpátku. (Marek06)
  • Vzhľadom k faktu, že v roku 1953, keď film vznikol, sme ešte nevyslali žiadny satelit do vesmíru a naše znalosti slnečnej sústavy boli značne obmedzené, obsahuje film niektoré tvrdenia, ktoré veda vyvrátila. Tým najväčším je samozrejme fakt, že vyspelá mimozemská civilizácia na Zem prišla z Marsu, keďže dnes vieme, že žiadna takáto civilizácia neexistuje. V úvodnom monológu sa tiež hovorí, že Marťania zvažovali život na Jupiteri, Saturne, Uráne a Neptúne. Jupiter je dokonca zobrazený ako lávový svet a o Saturne je povedané, že jeho povrch je pokrytý hrubou vrstvou ľadu. Avšak tieto štyri planéty patria medzi plynné obry, ktoré nemajú kôru, hustá atmosféra prechádza rovno do plášťa. Vo výpočte planét navyše nie je uvedená Venuša, možno preto, že v tej dobe sme o nej ešte veľa nevedeli. (ČSFD)
  • Marťanské válečné stroje měly být původně kráčející stativy, jak byly vyobrazeny v románu H.G. Wellse. (Marek06)

Související novinky

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky

02.06.2006

Filmaři v Hollywoodu se nejspíš rozhodli plýtvat všemi možnými zdroji na většinou nepotřebné a obvykle nepříliš kvalitní remaky. Ostatně co fungovalo už jednou (dvakrát atd.), bude fungovat o… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno