Tormentor665

Když může mít Drsný Harry, který s přehledem a při vysoké oblibě všech střílí a mlátí máničky a negry, mít přes 80%, proč by je nemohl mít i Král Šumavy? ()

Godhaj

,,To je figura, co?“ ,,Dobrá!“ Nedá se svítit, tady musím jen chválit. Ač je už z roku vzniku jasné, že toto dílo musí být dobově tendenční, vůbec nic mu to neubírá na koukatelnosti. Kachyňa dokázal vytvořit tak sugestivní stísňující pocit poválečné samoty v horách, že jsem prostě musel těm ,,obráncům“ hranic fandit po celou dobu. Sympatickým hercům doslova kraluje Radovan Lukavský, který si svého vojenského velitele – borce naprosto herecky vychutnal. Scénář je jednoduchý a prostý, nejsou v něm žádné zbytečné či otravné tlachy, vojáci suše a chlapsky reagují na vzniklé situace, což v dnešní době přihřátých a zženštilých superhrdinů z amerických blockbusterů vychvaluju do nebes. Parádní kamera se postarala o několik tak hutných scén, že byly až na hranici hororu. Král Šumavy je tak pro mě jeden z nejchlapštějších československých filmů, jaké jsem kdy viděl. ()

Looka

80% Po technické stránce naprosto vynikající film noir. Záběry zrcadlené v kaluži a nájezdy na jednotlivé postavy bez legrace strčí do kapsy Tarantina o cca 50 let později. Obsahově těžká propaganda, ale to samé by se dalo napsat i o amerických filmech z té doby. Navíc mám pocit, že např. Jaroslav Marvan na nás pomrkává lehkými narážkami. ()

Rattlehead

Výborně natočený snímek. Takovéhle strážce hranic se samopaly bychom dneska proti muslimákům potřebovali ! Jinak je velice úsměvné, jak zdejší havloidi dávají nízké hodnocení z ideologických důvodů. U amerických filmů, které oslavují mafiánské kmotry, drogové dealery nebo násilí, nic podobného nikdy nečtu. Proč asi ? ()

IvonaK

Velice dobře propracovaný film akorát že byl strašně smutný. Jinak Jiřinu Švorcovou jsem ještě ve filmu Vstup zakázán považovala za obyčejnou mladou ženu protože se v tom filmu skoro vůbec neusmála, ale jak jsem shlédla agitku Cesta ke štěstí a teď Král Šumavy, tak ona byla opravdu velice krásná. Byla snad nejkrásnější ženou padesátých let jejíž kráse mohla snad konkurovat jen Ludmila Vendlová, ale ta vzhledem k tomu že filmovala opravdu velice krátce, tak už ji člověk nemůže vyzdvihovat do popředí. Jinak mě Ilja Prachař vždycky bavil tím jak hrál samé příslušníky SNB a jeho role Trautenberka v Krkonošských pohádkách byla asi opravdu nejzvláštnější a nejoriginálnější. ()

dkas

I když pominu námět, tak film působí v těch klíčových momentech velmi zkratkovitě a nedokáže tedy držet tu správnou atmosféru. Třeba utopení v bažině, nebo chytání "padouchů" je vyloženě odbyté. ()

javlapippi

"To není služba, člověče, to je krevní msta!" Muž na hranici zahorí úprimným chtíčom k žene za pultom, ktorá trpí síce ešte loajalitou k emigrovavšiemu kriminálnemu choťovi, ale pravidelné prejavy lásky jej ho pomaly a isto vytĺkajú z hlavy. Páchatelia sa však močaristými chodníčkami zvyknú vracať na miesto činu a nie inak je tomu v tomto príbehu z upršanej a hmlistej Šumavy, plnej rozpadajúcich sa budov a zarastených cintorínov. Hrdinní pohraničníci a podlí agenti po sebe strieľajú odušu, občas ranu utŕži aj služobný štvornožec, drsný chlapský humor odľahčuje noirové napätie a tabakový priemysel aj vďaka permanentne fajčiacim hrdinom utešene prosperuje. Atmosféra vynikajúca, herecké výkony takisto, filmársky sa tomu dá máločo vytknúť a s politickou agitáciou z filmov z onej doby sa počíta snáď automaticky. "Hergot, zamilovanej esenbák, to jsem eště nevidel!"  ()

kikulin

Ruda propaganda jedna basen. Ve sve dobe nemistne, drze a nechutne. Herecke vykony me primely dat *. Obdiv k syzetu knihy proradneho Kalcika ani Kachynuv jinak nesporny um mi stiny bolsevismu z mysli nevyzenou. ()

Numerobis

Snažil jsem se nevnímat "dobové podání histórie", je tady o tom již mnoho napsáno, takže nebudu nadále rozvádět. Na svou dobu asi nezvykle dobře natočené, zvláště v porovnání s podobnými (i nepodobnými) filmy tohoto období. Hlavně bych vypíchl používání "marastu" jako jednoho z hlavním herců. Ti z masa a kostí se totiž s velkou oblibou vrhají do něj ... a když se obalení temným bahnem soukají zpět, prostě s nimi nemůžete nesoucítit... ()

amyth odpad!

Nelze jinak než ODPAD. Tady nelze přihlížet ke zpracování a hereckým výkonům - bolševický paskvil a maras skrz naskrz. ()

vitak69 odpad!

Pro mně naprostá snůška ideologických nesmyslů. Kdyby bolševik neobehnal státní hranice plotem s vysokým napětím, dovolil lidem, aby se mohli svobodně pohybovat přes hranice, pak by nemohl vzniknout ani tento film a nekonaly by se ani žádné nekalé rejdy imperialistických agentů. Stačilo by, aby bolševik nekradl cizí majetek a nevěšel vlastní lidi a nezavíral je do lágrů. Jenže co by pak soudruzi vlastně měli točit za filmy v 50. letech? ()

Kubi21

Když se člověk odprostí od ideologického zabarvení celého filmu, tak mu zbyde velmi slušný příběh o ochráncích naší hranice (nespekulujte kdo hlídá před kým), který je podaný dobrodružně-tajemně a vše dokresluje výborná kamera s netradičními úhly pohledu a podmanivá hudba. Herecké výkony jsou přiměřené a přesné a nikdo nevyčuhuje nad film a všichni jsou pouze pro dobro příběhu. Opravdu politiku hoďte v tomto případě za hlavu a užívejte si dobrodružný snímek o drsných chlapech v drsné přírodě (a i době). ()

Pitryx

Stará dobrá filmová škola. To se pozná, řemeslná práce. Bohužel příběh jako takový trošku kulhá a místy zbytečně stagnuje. Přesto u snímku čas uteče jako voda, takže jej mohu i po letech doporučit. 8914/8917 ()

tatopulos

Tento film má všechno co má mít správný dobrodružný a akční film /střelecká scéna na začátku filmu v mlýně/-napětí, idealistické a odhodlané postavy, uvěřitelnost, překvapení. Černobílá kamera dodává filmu na pochmurnosti šumavských hvozdů. Jiří Vala hraje správňáckýho chlapa /"umíš střílet ?" "Neumím" /. Menšík dodává kulturně-humornou vložku. Politická propaganda ve filmu působí podprahově, ne-verbálně, je rafinovaná a nenásilná. Líbila se mi "industriální" stránka- hučení elektrických sloupů a je tam i ta pověstná "ruská" zadumanost... ()

regentor

Řemeslně skvěle zpracovaná propaganda na téma příslušníkú SNB sloužících na hranici. Karel Kachyňa ve filmu propojil prvky krimi i mystery.Samozřejmě viděno optikou doby vzniku tohoto snímku.Podmanivý vizuál situovaný do šumavských hvozdů a umocněný dramatickou hudbou je i dnes vcelku nevšedním zážitkem.Příběh skutečného Krále Šumavy, protože tento člověk opravdu existoval ( Josef Hasil) by si v dnešní době zasloužil své věrohodné a pokud možno pravdivé zpracování. Je docela ostuda, že tohle téma nikdo ze scénaristů a režisérů nezvedl.Proč tomu tak je můžeme jenom spekulovat.Třeba je to jen tím, že dnešní tvůrci zdaleka nedosahují takových uměleckých kvalit jako jejich předchůdci. ()