Jeremiah

Pouze ten, kdo podobné příběhy prožil může napsat jaké to ve skutečnosti bylo. Jak se žilo v pohraničí a před kým byla hranice vlastně ochraňována. Nemám rád zpolitizované komentáře mířící na jakoukoliv stranu, ale upřednostňuji věrohodnost. Tomuto filmu, i přes mírnou ideologickou podbarvenost, jsem příběh uvěřil. ()

Pidzey

Velmi dobře natočený. Má to zajímavou zápletku, kvalitní herecké výkony, solidní režii. Problém tohoto filmu je fakt, že ti špatní jsou tu brány za ty dobré, ale po filmové stránce jeden z top 30 českých filmů. ()

Yarwen odpad!

Prostoduchý příběh se špetkou atmosféry si říká o jednu hvězdu za špatný film, ale coby komunistická agitka je strháván do morálního bahna, ke dnu. ()

zdeny99

Příběh se odehrává v roce 1948, tudíž v roce, kdy se komunisté dostali k moci. To znamená, že v tom roce začali či mohli začít teprve převaděčské akce a ono se ve filmu mluví, že Kilián převádí lidi už několik let. Od této chyby se odvyjí celý příběh, který je sice pravdivý, ale chronologicky správně až v 50. letech. Dokonce roku 1948, kdy se příběh odehrává, ještě žádná vojska pohraniční stráže neexistovala. Hranice byla hlídána jen jednotkami SNB, a to velmi špatně vyzbrojenými. Teprve po roce 1950 jim začíná pomáhat armáda. Dne 11. července 1951 schválilo Národní shromáždění zákon č. 69/1951 Sb., o ochraně státních hranic, který svěřil ochranu státní hranice do působnosti Pohraniční stráže. Ten rok 1948 neměli vůbec zmiňovat, anebo posunout příběh o deset let později, do roku 1958, a vše by již bylo pravdivé. Zobrazení pohraniční stráže vypadá reálně. K zobrazení syrového počasí si filmaři pomohli mlhou, tmou a močály vyrobili tak, že odpálili miny a do děr svedli Prášilský potok. Akčních scén je ve filmu taktéž hodně. Jen vše kazí stáří filmu a černobílý obraz, kvůli kterému toho v nočních scénách tolik není vidět. [5627. hodnocení, 278. komentář, 72%] ()

t0ny

Vynikající thriller, a to hlavně tím, že se vyhnul jednostrannému lživému výkladu události (v době vzniku tak populárnímu). Edit: Jasně, po celou dobu filmu vás napadá, že tohle je jedna velká kapitální békovina, ale aspoň vám ty svoje lži pořád nevnucují). ()

sadlokan

Vzpomínám si na besedu s pohraničníkem za komoušů na pionýrskym táboře.Měli z toho docela bžundu,řikal,že tam tenkrát lili cisterny vody,aby to vypadalo,že se tam dá potupně zhynout v bažině... ()

Ydrosten

ZAJÍMAVOST : " V době uvedení film zhlédly rekordní čtyři milióny diváků. " ::::: No jo, to je pěkné číslo, když to všichni MUSELI shlédnout, jinak by je zastřelily. Nejvíc dobu a všechno okolo vystihuje krátká scéna, kdy se chlapi baví o tom že už přece nemusí hlídat když král je mrtvý a velitel jim na to odpoví že všem dá volno a agentům dá do lesa transparent z nápisem " vítejte " -- Prostě paranoidní tupci. Bez jediné výhrady souhlasím z komentáři Enšpígla a Marigold. ( Bratr mého dědečka měl to štěstí že se mu téci podařilo. Bohužel jiní na svoji touhu po svobodě zaplatily moc draze ) Osobně si nedokážu představit jak hrozná doba to musela být. ::::: Film je za 3 hvězdy. ()

Olík

„God save the king, communist regime“ Dnešním pohledem by se dalo říct až kontroverzní film. Na jedné straně ideologická glorifikace strážců našich hranic, na druhé mistrovská práce, jenž snese ty nejvyšší světová měřítka. Na tu dobu po technické stránce klobouček….ty záběry, hudba….vau. Všechno ve prospěch navození atmosféry, všechno pro diváka. O Karlu Kachyňovi se ani nemá cenu bavit…….když si projedu přehled jeho práce, tak začínám nabývat dojmu, že šlo o dost možná našeho nejlepšího režiséra. A pak jsou tady páni herci (dámy prominou) v čele s charismatickým Radovanem Lukavským. Kombinace chlapského (právě Lukavský), lidského (Menšík), profesorského (Marvan), civilního (Vala), poctivého (Švorcová) nebo romantického (Jelínek) herectví na jednom místě…..tady se to prostě sešlo všechno dohromady a co se týče řemeslnosti, těžko by se hledalo co vytknout. V jednu chvíli jsme na vesnické tancovačce a za pár minut se díváme do tváře zastřeleného pohraničníka. Kdybych chtěl použít hollywoodskou terminologii, tak jde vyloženě o akční trhák a to znovu opakuji, že jde o rok 1959. Pokud si odmyslíme socialistické Československo, které se vznáší nad šumavskými bažinami, a budeme se bavit čistě jenom o filmařině, tak tady není co dodat. ()

Denny

Ideologie stranou a pak je tohle jeden z našich nejlepších filmů a když si uvědomíme, jak to na hranicích vypadá teď, je to k neuvěření.Mladíci, kteří narukovali v té době na západní hranici, to neměli vůbec jednoduché. Lukavského důstojník Kot je jeho nejvýraznější rolí. ()

lover

Ukázka dokonalé propagandy. Žánrový a poutavě natočený příběh, jenž neotravuje politickejma rečma a emocionálně strhne (nebo aspoň věřím tomu, že ve své době strhnul). Takovéhle filmy si přeje každý režim. Česká obdoba Zelených baretů. ()

Ozzy2

Tady je hodnocení těžké.Pokud budu hodnotit pouze filmařinu a herecké výkony,tak je nutné dát 5*****.Námět je však takový humus,že dát odpad je ještě milosrdné. Takže za 2 p.s. Z hodnocení uživatele vikki (Jarda F.) se mi zvedl žaludek.Je smutné, že ještě v roce 2016 jsou tito "lidé" mezi námi ()

DAPDO

Seru na ideologii, za to, jakou dokázal Kachyňa udělat ponurou atmosféru a jak drsně dokázal vylíčit Šumavu, nemůžu dát hůř jak za čtyři. ()

tranquill

Musím uznat, že ta atmosféra byla skutečně ponurá a jistě kvůli ní má tento film kultovní status, to se Kachyňovi opravdu povedlo. ()

chernobyl

Učebnice dramatu v kontextu komunistického systému. Bohužel to je vše k lidově oblíbené desinterpretaci. Jinak je to poetická studie chtíče a povinnosti. Film tak prodchnutý láskou cesty ode zmaru, že jen úpszk a jeho bezmozkové děti to nechcou chápat. Je velice dost dobře možné, že aparátčismus byl zlo, stejně jako bolševismus etc.Rambo v druhém a třetím dílu zabíjel jak zjednaný. Dnes není tajemství, že američani vyhlazovali vietnam trošku plošně. král šumavy je krásný film o lidech, kteří to ví, že to stojí za vyliž prdel, ale nikdo jim z toho nedělá fanfáry. ()

GIK

Banderovci, Únor, hranice – to všechno zvládla hrstka mužů. Neměli na výběr – lid to chtěl. „Hezky tu bývá třikrát do roka.“ Škoda zničeného půllitru. Asi trénuje střelbu do lidí. Skákat umí, hulit taky, takže je nováček přijat. „Přejel dítě a ujel do Bavor.“ – tam na něj čekali. Proč přehnaně aktivní pohraničník honí dva chlapy? K čemu mu to je? „Tři chlapi mě prošli.“ - já sice viděl dva, ale neva: 33! A je po svatbě, pohraničníci jedou do lesa. Rok 48 – rozhořčeně: „Ti kluci nebyli od Vánoc doma!“ Hlídají močál. Vyhlížejí agenty. Telegrafní dráty hučí – agenti čile komunikují. „Tři neděle už jsem nedostal ani řádku.“ „Tři neděle?“ – to není hluchota, to je symbolika! 33 „Jestli někoho chytnete nebo nechytnete, svět se bude točit dál.“ Tolik krucifixů jsem snad jinde neviděl. A pokaždé jsou někde pohozené, stojí nakřivo, nebo je přerůstá plevel. Zobrazovat mrtvého Krista je ohavnost. Ale jednoduché komunistické makovice tímto oznamují, že víra v Boha je již překonána. 3,51 pentagramu. ()

IXOXI

Přečetl jsem knihu Král Šumavy, podíval jsem se na komentáře ke knize a přišlo mně, že jsem četl něco jiného, než ostatní. Podíval jsem se na film, na komentáře k němu a zažívám déjà vu… Nejde o to, že jde o typický dobový film, takže o žádném řemesle nemůže být řeč, hlavní problém je v tom, že se nejedná o žádnou propagandu. Film jen popisuje jak se za komunistů chytali lidé snažící si uchránit někdy vlastní život, jindy svobodu. Podobně jako u ostatních filmů inspirujících se skutečnými událostmi se nejedná o přesný popis skutečnosti, hlavně konec se liší. Oproti knize je děj značně jednodušší, chybí nejen pasáže kritizující nově nastupující režim, ale i jedna celá milostná vedlejší linie. Celkově se jedná o zbytečný film. ()

sonoluca

Politická koreknost úměrná době vzniku. Přesto... film má tak hutnou atmosférou, že za vidění určitě stojí. ()