0verseer

"Z hlediska vyššího principu mravního, vražda na tyranovi není zločinem!" Veľmi silný snímok, ktorého posolstvo o jednom z najtemnejších období ľudskej existencie je aj vždy bude rovnako dôležité, napriek tomu, že od nakrútenia už uplynulo takmer 60 rokov. Vyšší princíp patrí do kategórie filmov, ktoré musia byť posúvané z generácie na generáciu, ako prevencia pred prípadným zopakovaním histórie. Inak oceňujem výkon Hannjo Hasse-a, ktorý mi miestami veľmi pripomínal Fiennesom stvárneného diabolského Amona Göth-a... ()

PAVLIS

Dějepis suše říká, že po atentátu na říšského protektora bylo vyhlášeno stanné právo, v jehož důsledku zahynuly tisíce lidí. A jak vypadá "živý" dějepis, to je výborně zobrazené v tomto filmu. ()

ACDCKL

Nechápu, jak jsem se tomuto filmu mohl vyhýbat po celý svůj život. Na člověka zde vdechne atmosféra války, tlaku na učitelský personál a nakonec samotná poprava na konci. Plus legendární hláška na konci pana Principa je prostě boží. Jasných 5*. ()

Mkartaylas56

Velmi atmosférické drama, u kterého vás opravdu mrazí. Celkový dojem navíc utváří i výborné herecké výkony nejen Františka Smolíka, ale vlastně všech zúčastněných. Moc starších filmů nesleduji, ale Vyšší princip mi ukázal, že bych to měl ihned napravit. Za mě jeden z nejlepších historických filmů s touto tématikou, co jsem zatím viděl. 90% ()

johnny01

Hlavní zápletka je silná, ale ve filmu je rozmělněna mnohými odbočkami, místy film ztrácí tempo a ani zvuk není ideální. ()

ostravak30

Mezi válečnými filmy řadím tento k nelepším. Herecké výkony pochopitelně skvělé, vážnost situace abnormální, když zabíjeli i studenty, ale hlavní je to, co již zde bylo zmíněno. Ta atmosféra strachu, napětí a dramatičnosti se v mnohých jiných filmech nepodařilo tak dokonale zachytit. Tenhle film mě dostane pokaždé, když jej vidím. A to je co říct po více než padesáti letech od natočení a sedmdesáti od války. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 8,3/10 | Rotten Tomatoes - ? | FDb.cz - 86,7% | Z hlediska vyššího principu mravního si nemůžeme dovolit dát na toto velmi silné válečně drama se skvělým Františkem Smolíkem a strhujícím závěrem nižší hodnocení... 95% ()

George8

Je pravda, že jsem neviděl všechny filmy s Františkem Smolíkem, ale troufl bych si říct, že se jedná o jeho nejlepší hereckou roli, kterou kdy zahrál. Z vyššího principu mravního to byla neskutečná herecká osobnost a to je fakt! ()

Gamekeeper77

Vražda na tyranovi není vraždou! To napětí by se dalo krájet. Po shlídnutí takovýhle filmů si člověk uvědomí, v jaký, i přes všechen ten bordel co tu je, štastný době si tu žijeme. 90%. ()

hrumsrt

Jeden z nejsilnějších zážitků z filmu vůbec. Nechci se k tomu, co jsem viděl nijak vyjadřovat, ač bych to nedokázal tak obratně, či mi to snad ani není vhodné. Dokonce si myslím, že pocity a myšlenky plynoucí z tohoto díla, jsou tak silné a nutné pro moderní společnost, že by se to mělo všem povinně promítat... Právě to je posláním studia historie - poučit se! 100% ()

(fjw)

Tak tento film mě úplně dostal. Po jeho skončení jsem asi dva dny nemluvil. Atmosféra je tu tak dokonalá až zamrazí a ten konec? (ty rakve vyráběl můj táta)..brrr... Z nejlepších českých filmů. ()

Klemi

Skvělý film vykreslující období nacistické okupace, tehdejší atmosféru strachu a vzpuru jedince proti útisku. ()

Pavlin

Ukázka skvělé filmařiny. S minimálními prostředky natočit takovýto film!To už dnes dokáže málokdo.Snad také proto,že se bojíme kladných hrdinů a když o nich točíme,je to většinou křečovité.Po všech stránkách dokonalý film,u kterého i můj dvacetiletý syn ani nedýchal a pochopil poselství filmu skoro padesát let starého. Překrásné herecké výkony.Zvlášť František Smolík je svou laskavou,charaktarní rolí nezapomenutelný.Závěrečnou větou pak nekompromisně potvrdí všechna moudra,která svým studentům předával a oni pochopí.Nezbývá než po špičkách odejít a zkusit být také takový. ()

smrtubohem

Jeden z mála českých(československých) filmů, ke kterým chovám zvláštní respekt a pokornou úctu.Je škoda, že tolik mladejch vůbec netuší, že takovéto filmy existují. ()

Via

Jsem opravdu ráda, že jsem v té době nežila... ale děkuju též, že někdo zfilmoval tak precizně něco, co skutečně existovalo, ale co si dnešní generace jen s obtíží dle mě najde chuť přečíst a uvědomit si, jak se žilo dříve... v jaké společnosti a kdo měl na co vliv... ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček