Pro hrst dolarů

• Česko Za hrst dolarů (více)

Když se dva hádají, třetí se směje. Clint Eastwood v hlavní roli filmu, který napsal pravidla spaghetti westernu. Prach, vítr, žhavé slunce Nového Mexika. Do města rozděleného válkou dvou klanů přichází cizinec. Je klidný a mlčenlivý, z nebezpečí hrozícího ze všech stran si nic nedělá. Brzy rozehraje riskantní plán: nabídne své služby oběma soupeřícím rodinám s cílem využít jejich nepřátelství ve svůj prospěch... První výprava režiséra Sergia Leoneho na westernovou půdu předznamenala zrod legendy. Leone čerpal ze snímku Tělesná stráž (Jodžimbo) Akiry Kurosawy, ve kterém je záhadným hrdinou bezejmenný samuraj bez pána. V rozhovorech se však přihlásil i ke klasičtějším inspiračním zdrojům (byla mezi nimi také Goldoniho hra Sluha dvou pánů). Hlavní postava redefinuje obvyklý typ kladného westernového hrdiny – z ulízaného džentlmena typu Limonádový Joe se protagonistou náhle stává cynický, osamělý pistolník, jehož motivací není ani tak dobro, jako spíš vidina výdělku. Clint Eastwood vytvořil v této postavě novou ikonu – drsňáka s kamennou tváří a dokonalou muškou, který otevírá ústa, jen aby vypustil lakonickou hlášku (režisér o Eastwoodovi prohlásil, že má dvě herecké polohy – s kloboukem a bez). Dobrodružnou pouť neproniknutelného pistolníka doprovází hudba Ennia Morriconeho, pro kterého se spolupráce s Leonem stala výtahem ke slávě. Nejslavnější hudební motiv z Pro hrst dolarů později použil i Quentin Tarantino v Kill Bill 2. Snímek Pro hrst dolarů vznikl v roce 1964 a byl vzápětí následován snímky Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). „Dolarová trilogie" se stala milníkem žánru a stylistickým vzorem všech příštích spaghetti westernů. (Česká televize)

Ceres

Clint se pro tuhle roli snad narodil, geniální "otvírák" dolarové série, který je podle mě stejně nejlepší. ()

Brain-D

Jeden z nejlepších westernů. Cling Eastwood v nejlepších letech a hudba Ennia Morricone se mi začíná opravdu zamlouvat. ()

ZeroCZ1233

Trio Leone, Eastwood, Morricone je základ westernového žánru a už touhle první spoluprácí to nepopiratelně dokazují. Všichni tři na svou práci jdou s nejistotou. Morricone dokládá svou genialitu úvodním themem zcela jasně, v ostatních částech zůstvává v zajetých skladatelských kolejích. Eastwood hraje svým nonšalantním prkenným způsobem, oči přihmouřené, čelist stisknutá, tvář emočně bezvýrazná, s občasným zaváháním a nejistotou, jež předchozí snahu trošku bourá, avšak se základem archetypu antihrdiny, jenž se svým způsobem zapíše do kinematografie a bude využíván o celé dekády dál i v jiných projektech nejen westernového žánru. A samotný legendární Sergio Leone se statusem uznávaného rešiséra sice předvádí dobře provedené řemeslo, ale viditelně jeho největší tahy na branku ho ještě čekají, tady jen brousí po povrchu s občasným záchvěvem zajímavého záběru či vypravěčským smyslem pro detail. Největší hodnotu snímku já osobně vidím v čirém ukázání a možná i definováním toho, co western jako filmový žánr znamená. Ten poctivý zromantizovaný pohled na krásu divokého západu tu je taky, ale už ne s tak silnými kořeny jako u čtyři roky starších Sedmi statečných, Leone tady krásně vyvažuje rovinu, v níž hlavní postava sice je zlořád se srdcem dobráka, ale přeci jen to už není sympaťák k zulíbání, jehož negativně orientované činy by lidé bez rozmyslu shrábli ze stolu, čímž je lépe vyjádřena původní Kurosawova myšlenka, jenž právě tak svoje samuraje ukazuje on. Tudíž snímek je na jedné straně pořád divácky přitažlivý, na straně druhé se otírá o reálno a to je podle mě podstata žánru jako takového. Objektivně je Pro hrst dolarů na takových 8 až 8,5/10, ale když ono je to tak sexy a určitým způsobem inovátorské, že musím těch 9/10 přeci jenom dát. P. S. Tluču se do hlavy za svou neznalost skutečnosti, že i tento western vychází z původního snímku mistra Kurosawy, rád bych ho totiž viděl před tímhle. Nu, tak snad příště. ()

VanTom

Stačí se povznést nad lacinou "béčkovou" realizaci (třeba smrtelné akrobacie zastřelených bez efektů zásahů), a formující se mistrov(sko)u režii si lze plně užít, stejně jako krásnou kameru a opravdu geniální hudbu. Se scénářem je to těžší, protože přes vychytralou "yojimbovskou" zápletku tu drsnému, emoce neprojevujícímu Joeovi (Clintovi) prochází pendlování mezi bandami a poštvávání jich proti sobě až nereálně snadno, s mnohými dějovými náhodičkami a dírami. ()

headcrab

Tomu prostě nejde dát míň Zpocený xichty s doutníkama v držkách přes celou obrazovku, skvělá kamera (s takovou třešničkou na dortu na konci v podobě Ramonova pohledu - geniální), cool hláškař a frajer Clint,  slušnej příběh a to vše ještě krásně dobarveno hudbou od Morriconeho. Původně jsem si chtěl 5* šetřit na pozdější Leoneho kousky, obzvláště na Tenkrát na Západě (což je prý vrchol), ale chuj s tym, klidně všem "Leonesternům" nasážu 5*, pokud budou minimálně stejně tak super jako tohle. 90%. ()

ABCD Marta

Pane Leone, děkuji Vám, že jste do westernu vložil cit, jenž by samotný Bůh mohl závidět, a tímto kouskem započal Vaši westernovou pouť, jež mi vytvoří slzu na tváři (a že není jen jedna) pokaždé, rozhodnu-li se ji absolvovat. Též děkuji, že jste dal možnost vyniknout Clintovi, chlápkovi s výrazem tvrdým jak skála a klidem tak ledovým, až mi mráz přechází po těle. On sám pak světu dokázal svou hereckou i režiserskou jedinečnost v pozdějších letech, ale myslím si, že za mnoho vděčí právě Vám a Vaší dolarové trilogii. A ačkoli jsem Tenkrát na Západě viděl dříve a považuji jej za absolutní vrchol westernu vůbec, teprve teď vidím ten základní pilíř a jsem konečně schopen pochopit, jak dokonalý tvůrce jste byl, pane Leone. Kostky westernové dokonalosti byly v roce 1964 vrženy... ()

Kosmik 1

Pro pár dolarů navíc mi připadalo o něco lepší, přesto první díl byl průlomový a i ten má tu správnou šťávu, jakou má kvalitní western mít. Clint Eastwood je v tomto řemeslu mistr. Opět skvělá hudba. Tenkrát z toho lidi museli šílet, protože i teď je to opravdu bomba. 85% ()

mirec88

"Viete, môj kôň nemá rád, keď sa ľudia ako vy smejú. Myslí si totiž, že sa smejú jemu..." Perfektná hláška vo vynikajúcej leoneovke s charizmatickým a výborným Clintom Eastwoodom. ()

vyfuk

Podle mě se jedná o nejgeniálnější western. Střelec poutník na cestách vstoupí do osudou dvou znepřátelených rodin ve městě a začne je řídit podle sebe. Úžasný western a divím se proč není mezi TOP? Vždyť je super... Eastwood je zvláštní, někdy někomu zachrání život (teď tři životy) a za záchranu ani nepoděkuje - konec konců je to Eastwood. Jsem rád, že tato liška podšitá a málem i Ramonem prošitá jela v mém PC a mohl jsem ji vidět. Pět hvězd pane Leone. ()

R1CH1E

Tak zaprvé to nejsou 3 hvězdy, ale 3,5. A proč tak málo? Protože další 2 díly jsou ještě mnohem lepší a musel jsem ten rozdíl mezi nimi nějak demonstrovat. ()

Autogram

Trochu slabšie ako nasledujuce Leoneho voľné dolárové pokračovania. Chýba niečo naozaj originálne, aj hudba je menej výrazná, napriek krátkemu trvaniu sa to vlečie a záverečný súboj je nezvykle krátky. ()

Herzeleid

Na to, jak je snímek hodnocený, mě příliš neoslovil. Což o to, herecké výkony výborné, ale dokážu si vzpomenout dle mého názoru na lepší westerny. ()

jatamansi

Clint Eastwood a jeho nesmrtelné pončo. Jak jinak než úchvatný Ennio Morricone. Županič Clinta dabuje mistrně a dlouho a skoro výhradně, ale titulky jsou titulky. (Mimochodem v titulcích se tyká, v dabingu vyká, obvyklá nemoc překladatelů.)Leone nakonec musel Amíkům ukázat, jak se točí westerny. Dolary začal, pocvičil se a pak vystřihnul mistrovské Tenkrát na Západě. Vůbec jeho a Morriconova spolupráce gradovala, a Tenkrát v Americe to tklivými pasážemi završilo. Ale zpět. Eastwood v mládí či středním věku zase nebyl až tak můj tip, zrál jako víno a pochopitelně jako ženské se mi nejvíc líbil v Madisonských mostech. V Grand Torinu je už starý moc. Oprátka už evokuje Tenkrát na Západě, Leone si pohrával a dovedl některé sve etudy k dokonalosti. Mexicko-incké či jaké zvuky ovšem dokonalé, Morricone si umí pohrát s nástroji, zvuky, ruchy, používá nehudební prostředky pro skvělé vyjádření nálady, atmosféry, rytmus nerytmus. Kradmé pohledy za okenicemi větší problémy. Všechno vdovy. Ve městě se prostě moc zabíjí. Město hřbitov. „Kde kvete obchod, musí být všichni bohatí.“ Ale co když má město dva šerify? Nejlépe se vede výrobci rakví. A která z band je silnější? Pro leoneho mám slabost, byť je upřímně řečeno na jedno brdo, ale na to jeho brdo se krásně kouká. Eastwood má úžasné oči a ještě úžasnější mušku a hned je potřeba další rakvičku. Bratři mohou být hlupáci. A když nebezpečí, tak ženské. No, můj dojem mírně kazil jen Volonté, neb toho opravdu, ale opravdu nemusím. ()

Aqualung

Co jen dodat k dalšímu opusu od pana Leoneho.Včera jsem to skouknul podruhé v životě.Pan G.M.Volonte sehrál zpoceného a brilantního padoucha a kontruje mu charakterní C.Eastwood s rychlou rukou a koltem no a také ocelí na hrudi.Jeden by se podivil.Tedy Volonte jistě ano.Jeden vstupuje do konfliktu klanů a vychází z toho jako ten třetí....ano,který se směje!Výborný film.Nicméně, jde jen o nadechnutí pře dalšími skvělými opusy pana Leoneho!!! ()

venca163

Jako uznávam - Clint s neprůstřelnym výkem vod popelnice na hrudi - to je fakt pohled pro bohy. To je skoro taková klasika, jako když se v Oknu do dvora vozejčkář brání vrahovi pomocí blesku u foťáku. Málem jsem dal 4* (to bych to asi nesměl vidět na noťasu), protože soudě dle stopáže do toho někdo Sergiovi hrábnul a odstřihnul každej druhej metr jeho director's cut pásky (což je nepochybně dobře). Jen ten příběh je hrozná ptákovina. #sKloboukemABez (70%) ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze