Pro hrst dolarů

• Česko Za hrst dolarů (více)

Když se dva hádají, třetí se směje. Clint Eastwood v hlavní roli filmu, který napsal pravidla spaghetti westernu. Prach, vítr, žhavé slunce Nového Mexika. Do města rozděleného válkou dvou klanů přichází cizinec. Je klidný a mlčenlivý, z nebezpečí hrozícího ze všech stran si nic nedělá. Brzy rozehraje riskantní plán: nabídne své služby oběma soupeřícím rodinám s cílem využít jejich nepřátelství ve svůj prospěch... První výprava režiséra Sergia Leoneho na westernovou půdu předznamenala zrod legendy. Leone čerpal ze snímku Tělesná stráž (Jodžimbo) Akiry Kurosawy, ve kterém je záhadným hrdinou bezejmenný samuraj bez pána. V rozhovorech se však přihlásil i ke klasičtějším inspiračním zdrojům (byla mezi nimi také Goldoniho hra Sluha dvou pánů). Hlavní postava redefinuje obvyklý typ kladného westernového hrdiny – z ulízaného džentlmena typu Limonádový Joe se protagonistou náhle stává cynický, osamělý pistolník, jehož motivací není ani tak dobro, jako spíš vidina výdělku. Clint Eastwood vytvořil v této postavě novou ikonu – drsňáka s kamennou tváří a dokonalou muškou, který otevírá ústa, jen aby vypustil lakonickou hlášku (režisér o Eastwoodovi prohlásil, že má dvě herecké polohy – s kloboukem a bez). Dobrodružnou pouť neproniknutelného pistolníka doprovází hudba Ennia Morriconeho, pro kterého se spolupráce s Leonem stala výtahem ke slávě. Nejslavnější hudební motiv z Pro hrst dolarů později použil i Quentin Tarantino v Kill Bill 2. Snímek Pro hrst dolarů vznikl v roce 1964 a byl vzápětí následován snímky Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). „Dolarová trilogie" se stala milníkem žánru a stylistickým vzorem všech příštích spaghetti westernů. (Česká televize)

Frakira

...na tu dobu určitě skvělej film, ale tak nějak mě tenhle žánr úplně neoslovuje (vyjímku tvoří jen a pouze Sedm statečných)... takže 3 a 1/2 ;-) ()

Saboter

Clinta Eastwood hraje opravdu špičkově. Western jak má být. Sergio Leone natočil bezvadný filmy a je jen dobře, že obsadil Clinta. Nemůžu se dočkat až okusím jeho další filmy z trilologie. ()

B4TM4N

První díl dolarové trilogie se nese v lehké citaci Kurosawova Sanjura. Počátek synergie vytříbené režie Sergia Leoneho a hudebním géniem westernového žánru Ennio Moricconeho. Tak tady to všechno začalo...pončo, cigáro v koutku a k tomu Volonté na mušce. ()

Scevola

Podla hodnotenia tu na CSFD je to najslabsia cast trilogia, pre mna osobne najlepsia. Caro tohto filmu tkvie najma v pribehu. Kto videl tento film az po filme Kurosawu (Jojimbo) alebo filme s Brucom Willisom (Last Man Standing) tak uz tak dobre nemoze docenit caro tohto westernu. 10/10 ()

DocBrown

Je fajn, že ten film zachránil Marthymu McFlyovi život, ale jinak je vidět, že se Leone s Morriconem teprve rozjížděli. Chyb by se tu dalo najít docela dost. 63% ()

Mathew55

Perfektní Clint Eastwood, ale co mě nadchlo ještě víc, byl scénář. Naprosto geniálně vymyšlený(a samozřejmě i zahraný) děj.. Víc nemám, co dodat. ()

Stružák

Pro hrst dolarů je hezká "pohádka", má pár skvělejch scén a už tehdy výbornou hudbu Morriconeho. Sergio Leone ale jako kdyby nevěděl, co od filmu chce... Clint Eastwood zajímavej, zbytek herců nevýrazní. Za mě je tohle jenom lepší průměr. ()

Hanys_

Takový nízkorozpočtový návod, jak vytřískat maximum z toho, když stojíte mezi dvěmi znepřátelenými klany. Jinak fain western, ikdyž se tady Leone teprve zastřeloval. Samozřejmě charismatický Eastwood je parádní, stejně jako Morriconeho hudba. ()

Miller

Eastwood je tu jako bezejmenný hrdina, a zachránce nebohé vesnice. Film, který mě donutí, abych se kouknul na Tělesnou stráž od Akiry Kurosawy. Naprosto geniální pointa, skoro stejně geniální jako hudba. Leone musel být génius. Jeden z těch nejlpeších westernů, co znám. Vždy se rád podívám znovu. 100% ()

Bouřňák

85% Bezpochyby jde o výborný western, Sergio Leone rozhodně nezklamal. O hudbě Ennio Morriconeho je téměř zbytečné se zmiňovat, k filmu a jeho atmosféře sedne dokonale. Clint Eastwood je ve své roli přesvědčivý a děj by se dal označit na western relativně originální. Takže vlastně ani nevím, proč mu nechci dát plné hodnocení - holt mi přijde, že už jsem viděl lepší :-) ()

kobe6

Zatím překvapení. Nenudil jsem se, rychle mi to uteklo, první a poslední přestřelka se mi vryla do paměti. Možná jsem jediný, ale asi mě to oslovilo více než tolik oslavované Tenkrát na Západě, hlavní zásluha patří asi Clintovi. PS. nevím který z Morriconeho soundtracků je lepší. ()

Prochy38

Geniální Leoneho western, který nastartoval nesmrtelnou trilogii s bezkonkurenčním C. Eastwoodem. Současné (2010) westerny by se měly zahrabat. To vše pod hudební taktovkou bohovského E. Morriconeho. ()

Wishkah

Takový zástřel, který vydatně kopíruje Kurosawův originál, nicméně už naznačuje světlé zítřky vynikajícího italského režiséra ()

Perverz

Best of pistolník přijíždí do města, do města ve kterém buďto zbohatnete nebo chcípnete. On chcípnout rozhodně nepřijel. A protože jsou tady dva klany mezi kterýma to skřípe, on se postaví doprostřed, mezi ně, a kápne mu z toho nějaký ten drobák, samozřejmě je to krvavější brigáda. Super hudba, to si opravdu užívám, westernová hudba mě bere moc. Eastwood si to dává jak pán, klobouk do čela, cigárko do koutku, spocené čelo..Postava výrobce rakví, která se ve filmu objevuje, rozhodně nebude mít o práci nouzi, to si pište. ()

peetriss

První Leoneho nakouknutí na Divoký západ, na kterém je znát, že se zde teprve rozkoukává. Přesto nabízí netradiční atmosféru, která místo uvolněných přestřelek, typických pro americkou klasiku, nabízí dramatizační zabarvení. Pro hrst dolarů ještě není dokonalý počin, scénáristická jednoduchost, skromná výprava i nevyrovnané tempo jsou citelné, přesto mnohé vynahrazuje výborný nápad angažovat Clinta Eastwooda a skladatele-génia Ennia Morriconeho. Největším pozitivem je, že Leone vnesl do jednotvárného westernového žánru svěží vítr. 70% ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze