Pro hrst dolarů

• Česko Za hrst dolarů (více)

Když se dva hádají, třetí se směje. Clint Eastwood v hlavní roli filmu, který napsal pravidla spaghetti westernu. Prach, vítr, žhavé slunce Nového Mexika. Do města rozděleného válkou dvou klanů přichází cizinec. Je klidný a mlčenlivý, z nebezpečí hrozícího ze všech stran si nic nedělá. Brzy rozehraje riskantní plán: nabídne své služby oběma soupeřícím rodinám s cílem využít jejich nepřátelství ve svůj prospěch... První výprava režiséra Sergia Leoneho na westernovou půdu předznamenala zrod legendy. Leone čerpal ze snímku Tělesná stráž (Jodžimbo) Akiry Kurosawy, ve kterém je záhadným hrdinou bezejmenný samuraj bez pána. V rozhovorech se však přihlásil i ke klasičtějším inspiračním zdrojům (byla mezi nimi také Goldoniho hra Sluha dvou pánů). Hlavní postava redefinuje obvyklý typ kladného westernového hrdiny – z ulízaného džentlmena typu Limonádový Joe se protagonistou náhle stává cynický, osamělý pistolník, jehož motivací není ani tak dobro, jako spíš vidina výdělku. Clint Eastwood vytvořil v této postavě novou ikonu – drsňáka s kamennou tváří a dokonalou muškou, který otevírá ústa, jen aby vypustil lakonickou hlášku (režisér o Eastwoodovi prohlásil, že má dvě herecké polohy – s kloboukem a bez). Dobrodružnou pouť neproniknutelného pistolníka doprovází hudba Ennia Morriconeho, pro kterého se spolupráce s Leonem stala výtahem ke slávě. Nejslavnější hudební motiv z Pro hrst dolarů později použil i Quentin Tarantino v Kill Bill 2. Snímek Pro hrst dolarů vznikl v roce 1964 a byl vzápětí následován snímky Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). „Dolarová trilogie" se stala milníkem žánru a stylistickým vzorem všech příštích spaghetti westernů. (Česká televize)

sheen

Výborná prvotina trojlístku Leone, Eastwood a Morricone, na kterou dokázali několikrát navázat v ještě větším stylu. Tato trojka je jeden z hlavních důvodů proč mám rád westerny. ()

salahadin

Začátek dolarové trilogie je sice pomalejší, ale to není výtka, Leoneho "rozjezd" je v žánru stále na absolutní špici. Spaghetti western jak má být! Jediné, co mi vadilo, byl necharismatický záporák, ale jinak Clint Eastwood se pro tyto role jednoduše narodil a hudba Ennia Morriconeho je chvilka té nejčistší poezie. Tento western JE vynikající, zábavný, ale to nejlepší od Leoneho přijde potom. Trefa do pikového srdce! ()

Disk

První Leoneho zářez do žánrové odnože jmenem spaghetti western. Už zde Leone ukazuje svůj typický rukopis, byť na několika místech je jasné, že zde se ještě učí. Ale rozhodně stojí zato, pokud se smíříte s italsky hovořícím Clintem Eastwoodem, který i tak je největší borec. ()

Deimos

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 10/10 Výprava 8/10/// PLUS: krásná Morriconeho hudba, je možná střídměji dávkovaná, ale to je proto, aby vždy vynikla v plné síle, Clint Eastwood (nebo spíš jeho postava) je frajer s citem pro spravedlnost, který ale není nezastavitelný nebo nezranitelný a dostane se i do úzkých MÍNUS: film působí menším, nebo méně výpravným dojmem, chybí tu parťácké pošťuchování, které nalezneme v pokračování./// Shrnutí: Dlouho mě film míjel (fakt si myslím, že jsem ho v dětství neviděl) a přesto nebo právě proto jsem si ho teď skvěle užil. Je výborný ve všech možných směrech. Třeba není dokonalý a na úplnou špičku ještě kus chybí, ale po právu se řadí k tomu nejlepšímu a jeho význam pro žánr je neoddiskutovatelný./// Celkem 84%/// ()

HAL

Prach. Prach, písek a ticho. Spalující slunce svítí na opuštěnou ulici. Vítr si líně pohráva s okenicemi na prázdných domech. Pak z oblaku prachu vystoupí zahalený muž. Výstřely. A opět ticho. Jen ulice je ještě mrtvější než dřív.... - tohle jsou momenty kvůli kterým miluji western a Pro hrst dolarů je prvním z filmů které mezi ně vnesly úplně jinou, pomalou a smrtelně osudovou, poetiku... a je jedním z těch které nezestárnou. Nikdy. 8/10 ()

misterz

Táto časť je najslabšia z celej trilógie, ale aj tak ide stále o slušný western. Dej je pomerne jednoduchý, v tomto prípade to však moc nevadí, sú tu iné veci, ktoré negatíva vyvažujú. Predovšetkým skvelá, chytľavá hudba a postava C. Eastwooda - drsný chlapík pohybujúci sa na hrane zákona, ktorý má však dobré srdce. Tiež nezabudnuteľný záverečný súboj, ktorý ťažko popísať, treba len vidieť. Určite odporúčam. 80/100 ()

Adam Bernau

Moc pěkné, působivé, ale příšerně polopatistické. Jakoby se Leone rozhodl natočit "nejlepší béčkový film všech dob". To mi celou dobu kazilo dojem, jinak Eastwood+muzika - paráda. Pozdějšímu Tenkrát na západě, operi magno Leonensis, se to ovšem nemůže rovnat. ()

Goldbeater

"Připrav tři rakve." Pro hrst dolarů je velmi dobrý western, který zahajuje slavnou Leonovu dolarovou trilogii s Clintem Eastwoodem. Obrovská smršť hlášek a kvalitních přestřelek s jedním kladným a inteligentím hrdinou mezi dvěma znepřátelenými rody. Na Hodného, zlého a ošklivého to sice zatím nemá, ale stále je to výborná podívaná, která nemá k pěti hvězdám daleko. S odstupem času tenhle vidím ještě lépe a možná se někdy nad ty čtyři hvězdy i vyhoupnu. "Spletl jsem se, připrav čtyři." ()

Anarvin

Za mě takových sedm z deseti. Je to totiž strašlivá čítanka. Docela dobrá čítanka, ale pořád čítanka. Člověk tam vidí všechny ty filmařské postupy, které díky tomuhle filmu zlidověly, žádné divácké orgasmy se u mě nekonaly. Hudba super, Clint super, jako učebnice filmového dějepisu moc zajímavé, ale na mě holt daleko víc působy všechny ty mladší filmy, které zde vymyšlené postupy dovedly k dokonalosti a především k soudobému divákovi. ()

Snorlax

Leone zručně vrství jedno klišé za druhým, přesto, nebo možná i právě proto je film vcelku zàbavný. Nemalou zásluhu na tom Clint, který se pro osamělých a málomluvných střelců snad narodil. ()

Legas

Přímo ukázkový Leoneho western. Zaslouží si veškeré pocty už jen proto, že je první svého druhu. Morriconeho hudba nádherně doplňuje westernové obrazy, místy je dokonce tím nejhezčím prvkem dané sekvence. Clint Eastwood - bez komentáře. ()

Šakal

Uživ. Renton tento komentář napsal "za mě". Byť nejsem nějakým extra příznivcem žánru western, dal jsem si také tu "námahu", doplnil si filmové vzdělání a šel do této Leoneo trilogie. A výsledek? Stále NEOCHVĚJNĚ (v mé osobní Leoneo TOPCE) vede ONCE UPON A TIME IN THE WEST a hrdě třást pravicí si může s ONCE UPON A TIME IN AMERICA. Potom "dlouho nic"... The Good, the Bad and the Ugly a za těmito 3 snímky "povlávají" Pro pár dolarů navíc a s odstupem Pro hrst dolarů. POZOR, aby nedošlo k mýlce, co by za tyto "povlávající snímky" dalo 80% všech režisérů. Přesto Once upon a time in the west je pouze jeden (resp. dva - America). Uživ. DaViD´82 píše, že Leone se zde teprve "rozehříval". Já souhlasím a dodávám, že i mistr Ennio Morricone. p.s. jestli se dá napsat o nějakém režisérovi, že to byl MISTR KONCU, potom to byl jednoznačně Leone. Nejinak je tomu i zde a právě samotný konec to u mě vytáhl na konečných 80% ()

InJo

První velký herecký úspěch Eastwoodovi přinesla první spolupráce s legendárním italským režisérem Sergio Leonem. V roce 1964 spolu natočili spaghetti western, jenž byl do zcela jiného (západního) prostředí a kultury zasazeným remakem samurajské klasiky Akiry Kurosawy Tělesná stráž. Tak se zrodila obří žánrová klasika, v níž Eastwood ztvárnil postavu drsného, cynického a málomluvného pistolníka, jednu ze svých nejvýznamnějších rolí, která definovala velkou část jeho budoucí herecké kariéry. Druhý díl přišel hned o rok později... 80 % ()

Webb

Ironický western o „bezejmenném muži“, který je stylový a novátorský, natočený za velmi nízký rozpočet. Hlavní roli hraje charismatický pistolník Clint Eastwood, který potvrdil Leoneho správnou ruku při jeho výběru. ()

dzej dzej

Mýtická postava bezejmeného pistolníka je nezapomenutelná, stejně jako Morriconeho hudba a také závěrečná přestřelka. Ve své době musel působit tenhle film jako zjevení. v jednom rozhovoru se Leone zmiňoval o Goldoniho dramatu Sluha dvou pánů, ve kterém hrdina stejně vychytrale přebíhá z jedné strany na druhou. To jen tak pro zajímavost... Když jsem viděl Tenkrát na západě myslel jsem, že zastřelení tří protivníků najednou je vrchol lidských možností. Pro hrst dolarů můj názor změnilo aneb: "Spletl jsem se. Ty rakve nebudoui tři, ale čtyři." ()

Anderton

Mám pocit že špagetti westerny neboli špagetti westernami kvôli svojmu pôvodu, ale kvôli množstve kečupu, vytejakúceho z rán obrovského množstva mŕtvych. Kečup v Doároch je obzvlášť štiplavá, presne ako pravé mexické domáce jedlo. Kvalitu príbehu dokazuje fakt, že funguje ako v historickom Japonsku medzi samurajmi, tak na západe v Mexiku medzi kovbojmi a nakoniec aj v minulom storočí v Amerike medzi gangstermi. Každý herec bol vybraný dokonale, to myslím ako v tomto filme, tak aj vo všetkých troch variáciách danej témy. Všetko ladí, kamera, hudba, herci, fanúšik westernu sa nemá načo sťažovať. Iba ak neznesie vo svojom obľúbenom žánri seba zhadzovanie a humor. Doláre sú remakeom nepriznaným, čo musel odhaliť chudák Kurosawa osobne a Leoneho úspešne zažalovať. Mal z toho hrsť dolárov navyše. ()

Frajer42

Sergio Leone byl bezesporu úžasný režisér, ale tento film je pouhá kopie o 3 roky staršího japonského přítele. Tušil jsem to samozřejmě už po přečtení obsahu, ale že to bude až tak podobné mě nemile překvapilo. A samozřejmě, že když jsem tuhle verzi viděl až po té japonské, tak tuhle musím shledat jednoznačně debilnější. Morriconeho hudba je samozřejmě opět geni(t)ální, ale je to trošku málo. Hrozně jsem se nudil a 2x během hodiny a půl usnul, a to není vůbec dobrá vizitka. Tohle je rozhodně Leoneho nejnepovedenější western, který snad ani nikdy neměl spatřit světlo světa. Jednu hvězdu vyhrabu pouze z úcty. Nehledě na to, že to ten křivozraký Japonec zpracoval mnohem lépe a vystačil si s meči. ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze