Vražda v Orient expresu

• Velká Británie Murder on the Orient Express (více)

Albert Finney jako Hercule Poirot v nejslavnějším detektivním případu Agathy Christie. Britský film, oceněný Oscarem.  Orient expres, luxusní vlak, projíždějící celou Evropou - od Istanbulu až po Calais - se jedné prosincové noci roku 1930 stává dějištěm případu, k jehož vyřešení musí Hercule Poirot, který se čirou náhodou ocitl mezi jeho cestujícími, zapojit veškerý svůj důvtip a genialitu. Má k tomu dostatek času, protože vlaku, uvězněnému sněhovou kalamitou kdesi v jugoslávském vnitrozemí, nezbývá než trpělivě čekat na vysvobození ze závějí. A zatím se tedy slavný belgický detektiv pokouší vypátrat, kdo je pachatelem neobvyklé vraždy amerického milionáře - a jaký byl její motiv...
Námět tohoto románu poskytl A. Christie skutečný případ - únos v rodině světoznámého letce a amerického národního hrdiny Charlese Lindbergha. Oscara získala Ingrid Bergmanová jako nejlepší herečka ve vedlejší roli, snímek byl nominován v dalších pěti kategoriích (A. Finney jako nejlepší herec, scénář, kamera, kostýmy, hudba). Získal také řadu cen Britské filmové akademie. Za zmínku stojí jeho hvězdné obsazení - kromě jmen, uvedených v noticce, např. ještě: Jean-Pierre Cassel, Wendy Hillerová, Sean Connery, Martin Balsam, Vanessa Redgraveová nebo Anthony Perkins. (Česká televize)

p.a.douch

Skvělá výprava, skvělé obsazení. Zkrátka americký velkofilm sedmdesátých let. V dnešní Poirotovské době Davida Sucheta, působí Poirot Alberta Finneyho velice výstředně, ale mám ho rád. Další obsazení je zkrátka velkolepé a herecké etudy všech zúčastněných jsou skvělé. Sidney Lumet byl v době vzniku velmi zkušený režisér a na filmu je to znát. Rozjezd nás pěkně uvede do děje, a pak už je to jen lepší. Mám tento film rád a viděl jsem ho několikrát (a vždy se na něj rád podívám znovu). ()

PTuranyi

Agáta Christie je predlohou pre nespočetný rad adaptácií. Sidney Lumet si pre tento účel najal celkom slušné obsadenie. Jean-Pierre Cassel, Sean Connery, Michael York dostali šancu predviesť svoje herecké umenie a v tomto smere im niet čo vytknúť. Hlavnú rolu Hercula Poirota získal Albert Finney, ktorý zrejme svojím zjavom inšpiroval tvorcov seriálu Hercule Poirot pre rolu Davida Sucheta. Žiaľ správaním skôr pripomína Hitlera. Príbeh však plynie bez veľkých problémov a dnes už neprinesie žiadne prekvapenie. ()

josmart

Film je natolik nabušený slavnými herci, že neměli vlastně ani prostor k tomu to pořádně rozbalit. Nicméně to neubírá filmu na kvalitě. Poirotovy případy jsou vždy zajímavé, i když v tomto případě jsem měl trošku problém s poněkud agresivnějším pojetím slavného detektiva a navíc s faktem, že není jednoduché akceptovat v této roli někoho jiného, než Davida Poirot Sucheta. Nakonec jsem to dokázal. ()

Grizzlac

Bohužel jsem byl zklamán pojetím Hercula Poirota jako nevycválaného, zapšklého a protivného chlápka, který má pořád navrch. Seriálové zpracování mě asi trochu ovlivňuje, ale odlišnost je až příliš velká. ()

DejnaDee

Hvězdně obsazený film od mistrně detektivek Aghaty Christie. I když je to hodně známá detektivka má to spád i napětí. Bylo by zajímavé a skvělé kdyby v roli Poirota vystupoval dnes asi nejlepší Poirot všech dob David Suchet. Ten mi tam fakt chybí! ()

Hanquita

Asi zde budu se svým názorem osamocena, ale připadá mi, že tato verze Vraždy v Orient Expresu nemá ten správný filmový švih. Nevím, možná to bude tím, že jsem zrovna nedávno -opět :-) - četla knihu, ale zdá se mi, že budování atmosféry nejistoty a podezřívání, stejně tak jako objevování nových překvapivých souvislostí šlo naservírovat i lépe... Trošku zklamání, které je dokonáno i tím, že David Suchet je prostě David Suchet... ()

lapatata

Možná je to klasika, ale mě absolutně nebavila. Ve srovnání s filmem Zlo pod sluncem je to opravdu nuda. Navíc mě neskutečně iritovalo hysterické ztvárnění postavy Poirota. ()

gizi

Dobrá detektivka, výborné obsazení i výkony, slušná podívaná, dobrá režie. Až na trochu moc rozvláčný začátek. Tak mezi 75-80%, 20.1.13. ()

frahor

Celkovou poetičnost filmu (pokud se o poetičnosti dá mluvit u detektivky) kazí ztvárnění hlavní postavy. Možná jsem povrchní, ale dvoumetrovou cholerickou parodii na Poirota prostě nedávám. ()

anaad

Opravdu povedená adaptace s dokonalou atmosférou a výbornými hereckými výkony. Výjimečně překoná (nebo se jim minimálně vyrovná) i filmy s Davidem Suchetem. ()

Dupac

Milé retro, které muselo být filmem pro pamětníky už v době, kdy šlo do kin. Dlouho jsem váhal nad hodnocením, ale čtvrtou hvězdičku dávám za to, jak se režisér Sidney Lumet vypořádal s určitou strnulostí děje a celkovou upovídaností příběhu. Mírně nad 70 % ()

durkes

Vyrastal som na knihách Agathy Christie a môj najobľúbenejší detektív je Poirot. Tento film som videl ako menší chlapec a bol pre mňa trochu strašidelný (únos a zabitie dieťaťa, potom vražda vo vlaku). Teraz som pozrel znovu toto predstavenie filmových hviezd a bolo to super. Finneyov Poirot síce na Sucheta nemá, ale je lepší ako Ustinov. ()

D1705

Žiadna "Christieovka" nemala také množstvo hviezd, ktoré boli v 70-tych rokoch na samom vrchu herectva. Dej výborný i zápletka, A.Christie vedela, ako písať dobrý román. Po prečítaní knihy som zistil, že sa ani moc nelíši. Zakončenie nemalo chybu. Takmer nič nie je čo mám tomuto filmu vytknúť. Americko-Anglická detektívna klasika. I.Bergman-OSCAR za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe. ()

ELDoctorow

Nikdy som nepatril k fanúšikom detektívok Agathy Christie. Radšej som mal Holmesa, Wolfea o niečo neskôr som prešiel na drsnú školu. Nie je teda nijak extra nečakané, že ma nebavila ani táto výborne hodnotená adaptácia. Prekvapujúco ma však bavil samotný detektívny prípad a i jeho rozuzlenie, čo však film u mňa zabilo sú otrasné herecké výkony - bolestivé prehrávanie (Wendy Hiller ako princezná Dragomiroff) a najmä desné uchopenie postavy Poirota Albertom Finneym, ktorý ho pojal ako úchylného, ulízaného pedofila, ktorému by som nezveril ani vyšetrovanie krádeže mydla na hajzlíkoch na benzínke. ()

kotrlak

Přiznávám že mě nebaví tenhle styl detektivky, kdy se po celou dobu téměř nic neděje, příběh postrádá napětí a dramatičnost a v posledních deseti minutách filmu přijde geniální detektiv s ještě geniálnějšíim rozuzlením.  Nebere mě ani případnej anglickej suchej humor, chlad a topornost zazobaný smetánky, což jsou příznačný rysy pro díla A.Ch.. Ani výborné obsazení nevyváží ten kopec nudy. ()

Chlo0opek

Tak po shlednutí tohoto filmu přišlo vícero zklamání. Možná za to mohlo i spojení se slavnou Agathou Christie - u ní jsem si už také zvykl, že, ačkoliv je vnímána jako věhlasná autorka, její knihy ve mne také nevzbuzují nic moc extra čtenářský zážitek. K další nepřesvědčivé hvězdě filmu nemusíme chodit také daleko: vlastně až v titulcích jsem si všiml, že zde hrál Johnny Depp (takový udělal "přesvědčivý a nezapomenutelný" dojem svým herectvím (které bylo určitě finančně nadstandardně oceněno) :( - zkrátka toto byl naprosto běžný herecký výkon klasického tuctového herce). Příběh samotný ušel, i když také ten mi přišel místy přehnaný. A to nemluvě o tom, že jsem někdy po třetině u filmu téměř usnul, což u detektivky též o něčem svědčí. A další velké zklamání byly scenérie. Na ty jsem se vyloženě těšil, námět totiž přímo vybízel, aby autoři využili jízdy vlaku k ukázání okolní krajiny, kudy vlak projížděl. A také tak tvůrci i činili... ale bohužel to budilo dojem, jakési nepřirozenosti a hlavně až kýčovitosti. Stejně tak různé pohledy kamery - běžně toto hodně oceňuji a přímo se v nich vyžívám (stejně jako v oněch zmiňovaných pohledech na přírodu), ale zde to prostě nějak nefungovalo. A ani nevím proč:(. I samotný Poirot byl řekněme po "grafické stránce či řemeslně" dobře "vyroben", ale sympatie si u mě stejně nezískal. Zkrátka celkově dávám průměr. Holt jsem měl asi příliš vysoké očekávání... ()

PF 2017

PF 2017