Vražda v Orient expresu

• Velká Británie Murder on the Orient Express (více)

Albert Finney jako Hercule Poirot v nejslavnějším detektivním případu Agathy Christie. Britský film, oceněný Oscarem.  Orient expres, luxusní vlak, projíždějící celou Evropou - od Istanbulu až po Calais - se jedné prosincové noci roku 1930 stává dějištěm případu, k jehož vyřešení musí Hercule Poirot, který se čirou náhodou ocitl mezi jeho cestujícími, zapojit veškerý svůj důvtip a genialitu. Má k tomu dostatek času, protože vlaku, uvězněnému sněhovou kalamitou kdesi v jugoslávském vnitrozemí, nezbývá než trpělivě čekat na vysvobození ze závějí. A zatím se tedy slavný belgický detektiv pokouší vypátrat, kdo je pachatelem neobvyklé vraždy amerického milionáře - a jaký byl její motiv...
Námět tohoto románu poskytl A. Christie skutečný případ - únos v rodině světoznámého letce a amerického národního hrdiny Charlese Lindbergha. Oscara získala Ingrid Bergmanová jako nejlepší herečka ve vedlejší roli, snímek byl nominován v dalších pěti kategoriích (A. Finney jako nejlepší herec, scénář, kamera, kostýmy, hudba). Získal také řadu cen Britské filmové akademie. Za zmínku stojí jeho hvězdné obsazení - kromě jmen, uvedených v noticce, např. ještě: Jean-Pierre Cassel, Wendy Hillerová, Sean Connery, Martin Balsam, Vanessa Redgraveová nebo Anthony Perkins. (Česká televize)

triatlet

Filmařsky nápadité, bezchybné, ale na mě možná příliš akademické, navíc ješně zbytečně dlouhé. V souboji detektivů vytvořených A. Christie a P. D. Jamesovou se přikláním v knižní i televizní (filmové) podobě víc k Adamu Dalglishovi. ()

jojinecko

Uf, no neviem neviem-mám rád detektívky, tie old-school asi najviac, ale Vražda v Orient Expresse ma nudila aj rozčulovala, čo je pre mňa samého malým šokom zvlášť z toho dôvodu, že režisérom je borec menom Sidney Lumet!!! Vadila mi tá prehnaná teatrálnosť všetkých postáv a najviac mi liezol na nervy samotný Albert Finney, ktorý mi pripomínal skôr nejakú karikatúrku alebo niečo medzi psychopatom, detektívom a Adolfom Hitlerom (v niektorých pasážach:) Áno , Hercule je excentrik, ale napr. v podaní Petra Ustinova si zachováva aj isté dekórum a nevyzerá ako šašek. Pod vplyvom všetkých negatívnych aspektov a vnemov mi začala vadiť aj tá vykonštruovanosť príbehu aj konečné rozuzlenie a už ma celé to negatívne nastavenie neopustilo:) Som sakra sklamaný a dôvody prečo tak nízke hodnotenie nech vyrieši Poirot!!! ()

honajz

Velice nevěrohodný přepis, pateticky rozmáchlý, ale o to víc trapnější, naivnější, nedotaženější, nechtěně komičtější. Tam, kde mají prosakovat emoce, vkrádá se nuda. Sidney Lumet až moc upřednostňuje motiv vlaku už od úvodních titulků, jenže dělá to nesmírně nešikovně, např. kakofonická hudba zcela odrazuje od nějakého pocitu. Chladné záběry a klopýtavé tempo pak při závěrečném twistu hrají onu negativní roli, kdy se divák cítí spíše unuděn a podražen. http://www.dvdextra.cz/dvd-kratke-recenze/vrazda-v-orient-expresu.html --- Když se řekne Hercule Poirot, každý si vybaví nejnovější seriál s Davidem Suchetem v hlavní roli. SLovutného belgického detektiva však ztvárnili i jiní slavní herci. Ve snímku podle románu Agathy Christie si ho specificky zahrál Albert Finney, který postavu ztvárnil jako podivně chodícího staršího muže, jenž se občas směje podivným věcem, ale přes všechno podivínství dokáže nejen vyřešit případ, ale prokázat i běžný lidský cit. A uvedený herec není jedinou hvězdou snímku, jenž režíroval Sidney Lumet - objevíme zde mladičkého Seana Conneryho tentokrát v poněkud jiné roli, než byl agent James Bond, Jacqueline Bisset, Michael York, Anthony Perkins, ale i zkušení hráři jako Martin Balsam, Vanessa Redgrave nebo Lauren Bacall. Příběh se odehrává jedné zimy ve vlaku do Paříže, kdy dojde k vraždě ne zrovna oblíbeného muže dvanácti bodnými ranami. Podezřelí jsou všichni, a jen důvtip Hercula Poirota zabrání mezinárodní ostudě. Na dnešní dobu je snímek natočen nejen pomalým temprem, ale svým způsobem i chaoticky, kdy celá plejáda hereckých hvězd zastiňuje jeden druhého. Zkrátka, každý musel dostat svůj prostor, a to někdy i zbytečně na úkor spádu příběhu. ()

anderson

Dá sa vražda ospravedlniť tzv. ušľachtilými motívmi ? Aj keď ju odhalí "geniálny" detektív ? "Toť otázka" ... --- Ale pôvodný ČST dabing bol špičkový, to uznávam a ČT za jeho záchranu ďakujem. (9.1.2012) ()

claudel

Albert Finney je nejhorší Hercule Poirot všech dob!!! Takhle nikdy nevystupoval a nevystupuje, David Suchet je nedostižný. ()

JASON_X

Příjemná vzpomínka na knížky Agathy Christie, které jsem v dětství náruživě hltal. A pomalým tempem brilantně natočená. Film z doby, ve které se ještě nešetřilo na bohaté výpravě, pečlivé kameře, ani na délce stopáže. Příběh je také pozoruhodný a rozuzlení originální, protože vrahem je tentokrát... ale nechte se překvapit. A znalci knižní předlohy si jistě aspoň vychutnají rozkošný retro vizuál. Z hvězdného hereckého ansámblu se mi svým výkonem nejvíc líbili Perkins, Bacall, Connery a Redgrave. Jedinou vážnější výtku mám ke ztvárnění postavy Hercula Poirota. Jednak jsem si ho takhle nikdy nepředstavoval (výtka subjektivní), druhak ho Finney příliš přehrává, zbytečně moc šaškuje a fyzicky se pitvoří a netvoří, jako kdyby chvílemi hrál spíš nějakou Poirotovu retardovanou karikaturu (výtka myslím objektivní). Ale v momentech, kdy zvyšuje hlas, zpřísňuje výraz a pohled jeho modrých očí nabývá na síle, bleskla mi pro něj hlavou role přímo na tělo: Ano, tenhle herec by býval svého času mohl být naprosto dokonalý a přesvědčivý Adolf Hitler! ()

Kimon

Rok 1930, dům Armstrongových, Long Island, stát New York. Zde se začíná odvíjet děj, který zcela náhodně řeší po letech detektiv Hercule Poirot během své dlouhé cesty z Istanbulu do Evropy vlakem nazývaným "Orient expres". Svými bravurními dedukcemi a díky vraždě v Orient expresu, kterou vyšetřuje, dochází na kloub i oné staré aféře z domu Armstrongových. ()

Sawy

Škoda jen toho pomalejšího úvodu.Jakmile totiž dojde k té proklamované vraždě,film chytne skutečně pětihvězdičkové tempo a neopustí jej až do konce.Napětí by se dalo krájet,prostory vlaku,kde není kam utéct jsou správně stísněné a k tomu ti herci! Albert Finney leckomu nesedl,já ale nemám moc nakoukané verze Hercula Poirota s Davidem Suchetem,takže jsem mohl být klidně spokojený.A hlavní postavou to samozřejmě nekončí.Skvostné herecké veteránky Lauren Bacall a Ingrid Bergman prostě nezklamou,Sean Connery jako vždy má charisma na rozdávání,Anthony Perkins nebo Michael York také a Jacqueline Bisset,to je prostě strašně krásná ženská.A pointa je vskutku skvělá,nečekal jsem ji a ještě teď mě z ní mrazí v zádech.Takže fakt škoda toho pomalejšího začátku... 85 % ()

N.Strauber

Začátek mírně rozpačitý, drtivá většina filmu naprosto perfektní, ale závěr (typická překombinovanost a tahání za vlasy) se mi moc nezdál - byť připouštím, že to je spíš "chyba" paní Christie než pana Lumeta & spol... :) ()

Genero

Můj vztah ke klasické detektivce je více než vlažný, Agathu Christie jsem kdysi odložil s prvním malým černouškem a nechal ji hnít někde na dně knihovny. Do života jsem vybaven pouze tou základní poučkou, že vrahem je zahradník. Když máme dnes takové sychravé odpoledne, Olga Walló se tolik vyvztekala s českým dabingem a oblíbenec Sean Connery na mě z obrazovky promlouvá hlasem Jana Teplého, rozhodl jsem se odolat pokušení a nepřepnout na obligátní strhující publicistiku o pražském arcibiskupství na ČT2. A udělal jsem dobře. Albert Finney je jako belgický mentální Herkules úžasný, svou postavu sice pojal jako postaršího žlučovitého prostatika, ale klubko nitek vedoucích k pachateli rozmotává celkem energicky. Než mašinfíra zatopí pod kotlem, je mezi osobami ve vagónu první třídy vrah a já marně vyhlížím šviháka s cvikrem na nose, ve slamáku a brďáckých zelených montérkách. O to víc bylo pro mě rozuzlení překvapivé a i když se v Orient Expressu dvě hodiny jenom žvanilo, musím hodnotit pozitivně. ()

Mr. Lobo

Dvanáct bodných ran, dvanáct písmen v každé výhrušce, dvanáct pasažérů, dvanáct (rozhněvaných) mstitelů! A jen jeden muž dokáže tuto záhadu vyřešit. Stísněné prostory, které jdou Lumetovy nejlépe a herecký ansábl, že přechází zrak! (pro zajímavost je zde 6 držitelů Oscara!) ()

Hwaelos

Docela příjemné komorní drama Sidneyho Lumeta. Jen dvě věci mi kazily zážitek z filmu. Znalost pointy a afektovaný projev Alberta Fineneyho. Celkově vzato, žádný zázrak, byť kvalitní žánrovka. ()

Agatha

Velkolepé a nejzdařilejší zpracování jedné z nejlepších detektivek Agathy Christie. Autorka se zúčastnila společně s anglickou královnou i filmové premiéry, která se konala roku 1975. A přesto, že různá televizní a filmová zpracování svých děl moc neuznávala a ve většině případů s nimi nebyla spokojena, Vražda v Orient expresu se jí líbila. Malou námitku měla jen proti knírku samotného Hercula Poirota v rozporuplném a řekl bych trochu teatrálním podání Alberta Finneyho. Ostatní herecké výkony jsou dost vyrovnané, za všechny alespoň Oscarem oceněná nezapomenutelná Ingrid Bergman. Zápletka, napětí, hudba, výprava a scénář - všechno jde jako na drátkách. Nezapomenutelné... To muselo být tenkrát v 70. letech v kinech pozdvižení. Mě to dostalo i doma u televize. 130 minut uplyne jako voda a ta fantastická atmosféra a opravdovost, kterou už současné filmy prostě nemají, toho se nedá nabažit. Kdykoliv si tuhle mimořádnou adaptaci pustím, vím že nezklame. Jednou v originálne, jednou se skvělým dabingem. A vždy si přeju aby byla stopáž delší a příběh neskončil. Ke genialitě tomu dle mého chybí jen jediné - David Suchet. ()

Idée_fixe

Napínavá detektivka se skvělou a originální zápletkou a nečekaným rozuzlením je coby film moc pěkně zpracovaná a jedinečně obsazená. Navíc jsem se u ní i od srdce zasmála ("Pokud budete zvracet, tak běžte do závětří, ne na návětrnou stranu." / "Tak vy si myslíte, že ten muž šel do mého kupé, jen aby se dostal k panu Ratchedovi?" - "Nenapadá mne jiný důvod." :-D atd). ()

Terva

Ve vlaku, který byl kvůli sněhové lavině zastaven v půli cesty, byl zavražděn nenáviděný finančník Rachett. Vypátrat pachatele tak musí s pomocí svých šedých buněk mozkových vynikající detektiv Hercule Poirot ( Albert Finney )... Naprostá klasika..... Scénář - Agatha Christie, Anthony Shaffer a Paul Dehn. bHudba - Richard Rodney Bennett ()

MrCreosote

Je to velké váhání mezi 3* a 4*, ale ten na detektivku vskutku originální závěr to nakonec posunuje k vyššímu hodnocení. ()

PanCitron

Lehce nesedl Poirot, ale to hravě smázlo to obsazení okolo. Skvěle natočená detektivka, ačkoliv rozuzlení bylo už tolikrát vyřčeno jinde, ale no popravdě o to u těchto adaptací snad ani nejde ()

Blofeld

Film takřka dokonalý, ale má jednu ohromnou vadu: jmenuje se Alber Finney. V ostatních filmech ho docela můžu, ale jako Poirot mě vytáčel do nepříčetnosti. Zbytek obsazení to naštěstí poměrně zachraňuje. Ale představte si, kdyby s tímhle all-star teamem hrál Poirota geniální Suchet! ()

Bubble74

Miluju Agathu Christie od doby, kdy jsem vyrostla z dětských střevíčků, odložila „Děti z Bullerbynu“ a objevila pro sebe kouzlo jejích detektivek. Snažím se nepropást žádné filmové zpracování a tahle verze Vraždy v Orient expresu patří mezi moje nejoblíbenější. Ale nic naplat, Poirot v podání Davida Sucheta je mnohem víc magnifique,n`est-ce pas? ()

PF 2017

PF 2017