Zlo s lidskou tváří

• USA Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile (více)

lykan9

Upřímně čekal jsem něco jiného. Přesto jsem však s tímto počinem spokojený. Začátek filmu Zlo s lidskou tváří je sice trochu nudnější, ale když se divák vnoří do děje, tak ho zaujme. Smířil jsem se i s tím, že tvůrci obsadili do svých rolí hezké a sympatické lidi, i když jejich předlohy těmito vlastnostmi moc neoplývaly. Velkým překvapením byl pro mě Zac Efron a jeho herecký um a talent. Já se totiž poměrně úspěšně minul filmů, ve kterých hraje, ale tady mě přesvědčil, že se možná ještě na nějaký film s ním podívám. ()

VanTom

Zjevně si tu na charizmatického sériového vraha (výborně obsazený Zac Efron) máme udělat podobně rozpolcený názor jako tehdejší veřejnost – film zásadně neukazuje ani nenaznačuje žádné ohavné činy (které on sám vehementně popírá), jen vágní nepřímé důkazy, a točí se okolo jeho spokojeného rodinného života či tyjátru u soudu přenášeného celostátní televizí. Jenže to jde těžko, když nyní víme, že byl vinen. Psychologická drobnokresba otřesené přítelkyně se zase nemá o co opřít, jelikož se akorát snaží nesesypat a nezvedat mu telefony. Rozporuplný záměr tak předznamenává spíše rozpačitý výsledek. ()

JustMeeKatie

Tak v tomhle případě je velkou nevýhodou, pokud jste před zhlédnutím filmu viděli Berlingerovu prvotřídní práci na dokumentu Ted Bundy Tapes. Ačkoliv film není zase až tak špatný, trochu mě mrzí, že nepředčil má očekávání tak, jak jsem doufala. První část filmu mě poměrně bavila, Ted se nám tu ukazuje v tom nejlepším světle, pak ale přišel soud a já měla pocit, že se znovu dívám na jednu z epizod výše zmíněného 4dílného dokumentu, protože tam říkali a dělali úplně jedno a to samé. Na jednu stranu beru, že chtěli zachovat autentičnost, ale bohužel musím konstatovat, že by asi bylo lepší trošku si to poupravit. S herci to prostě nemělo takový říz jako v reálu - třeba scéna, kdy Tedovi čtou obvinění z vraždy dvou členek ze sesterstva Chi Omega, ve skutečnosti to bylo docela zvláštní (ale v dobrém a poutavém slova smyslu), ve filmu mi to přišlo trochu odfláknuté, ani ze soudce, kterého si zahrál John Malkovich, jsem neměla takový respekt, jako když jsem se koukala na dobové záběry (ty jsou tu mimochodem obsaženy taky, ale protože už jsem je jednou a nedávno viděla, tak mě trošku nudily). Nejvíc se asi dají pochválit herecké výkony. Myslím si, že Zac tu dokázal, že si klíďo může zahrát i ve vážnějších filmech, a já bych mu moc přála, aby mu na stůl přistálo více dramat - přece jen těch blbečků už si zahrál dost. Lily hrála taky slušně, ačkoliv v hodně scénách ji vidíme takovou zuboženou a jak čučí na přenos soudního procesu Teda. Jak jsem řekla na začátku, první půlka mě bavila, pak už to pro mě bylo trochu nudnější, nicméně musím všechny pochválit za tu finální scénu, kdy přišla Liz navštívit Teda do vězení. Ačkoliv k tomuto setkání nikdy nedošlo, Berlinger měl naprostou pravdu, když řekl, že rozhovor v tváří v tvář má úplně jiné grády, než když je vykonán po telefonu. Scéna to teda byla pěkně creepy, ale Zac a Lily zde předvedli asi to nejlepší z celého filmu. ()

mkubalikova

Zac Efron mě velmi mile překvapil. Že umí hrát, jsem věděla, ale tady hraje první ligu. Díky němu jsem byla celou dobu zaháčkovaná a pokud měl Ted Bundy jen polovinu charizma, co má Efron, tak se těm u soudu pištícím fanynkám vůbec nedivím. 70% ()

vyfuk

Film, který vznikl jako určitá paralela autora Berlingera na jeho vlastní dokument, který si získal nejednoho diváka. Já si do dnes stojím za tím, že si tedy nejsem jist, jestli jsem hledal něco více, ale onen dokument mi jednoduše přišel nezáživný jako politický meeting KSČM. Zde máme jasně nastolený děj. Máme zde jednoduše a jasně zaznačený příběh samotného vraha a sledujeme jak se jeho příběh vyvine. Největší část je věnována soudu, což se dalo ocenit, jelikož tvůrci si s tím dokázali i vyhrát.V rámci hereckých výkonů se dá říct asi jenom to, že Efron se na roli hodil perfektně, protože Bundy sám byl postava dle lidí neuvěřitelně šarmantní. A co je nejdůležitější... tak on tu roli zahrál dokonale. Z nějakého důvodu mi přišlo, že Malkovich zde předvedl jedno z nejsilnějších hraní vůbec své kariéry. Nicméně je velká smůla na pozadí toho, že to všechno je lehce ztracené v porovnáním s technickou stránkou filmu, která rozhodně není skvělá. To, co by se někdy ještě jevilo jako experiment, tak někdy už spíše vypadá jako jednoduše neumětelství. To se ani nedá mluvit, že střihová skladba filmu je z mého amatérského a subjektivního úhlu pohledu mnohdy zcela katastrofální. A to je problém. Film sám o sobě má v celku v pohodě příběh, skvělé výkony, dobrou návaznost, ale technicky je to jako práce začínajícího studenta. Což je škoda. I tak u mne film zvítězil nad dokumentem, protože mi v důstojné dramaturgické formě sdělil fakta, která ze samotného dokumentu byla nečitelná. Takže výhra. ()

mirec88

Filmy o sériových vrahoch zvyčajne nemám rád kvôli prílišnému násiliu, ale tento sa mi páčil, nakoľko tam nebola ani jedna vraždy ukázaná a o všetkom sa len hovorilo. Herecký výkon Zaca Efrona bol skvelý a keby som nevedel aký v skutočnosti Ted Bundy bol, aj by som si s ním vyšiel na pivo. Aj manželke sa film páčil. ()

LondonGirl

Nemyslím si, že film využil všetok potenciál, napriek tomu ma veľmi zaujal. Možno sčasti aj preto, lebo ma prekvapil herecký výkon Zaca Efrona, ktorý zahral Bundyho podľa mňa super. Na to, o akého psychopata išlo, bol ten psychopatizmus vykreslený vo filme dosť slabo... a aj záver by sa dalo vylepšiť, no boli tam scény, ktoré stoja za to a rozhodne som sa pri tomto filme nenudila. Prekvapila aj Lily Collins, ktorú ale mohli trochu zamaskovať, keď hrala "staršiu"... lebo stále vyzerala na 15 rokov. Inak veľmi fajn, pozriem si určite znova. ()

blackkocour

Ted Bunda, největší seriový magor v Americe, má na svědomí přes 30 vražd, a u několika dalších vraždách mužem jen spekulovat. Budy je pro ženy okouzlující sexouš, kterému nikdo nedá pokoj, a hází na něho tucet vražd, které neudělal. Jeho krásný xich, nemůže přeci patřit úchylnému vrahovi mladých slepic. Celkem zajímavá podívaná. Všichni víme, že to ten čurák udělal, ale i přesto bych Zacovi věřil, že je nevinnej. Vtipný je, že po těch necelých 2 hodinách neuvidíme ani jednou - žadný přestupek, žadnou vraždu, žadnou nahou a mrtvou kost, jen sledujeme divadlo okolo soudu. Pořad jen vyslécháme pořád tu opakujicí větu: "Já jsem nevinnej, nebudu se přiznávat za něco, co sám vím, že jsem neudělal". Herci byly skvělý. Autentičnost podle skutečných výroků a události, je bezchybná. Atmosféra by se dala i krájet, nadprůměr tomu jen svědčí. A možná přijde i Sheldon.. ()

venca163

Nedovedu si představit, že by toho byl schopnej, takovej sympatickej mladík, vždycky hezky pozdravil, usmíval se, pomohl mi s nákupem...AHA!...Jinak mi teda přijde dost hrozný, že holka, která si ani po 10 nebo kolika letech, co ten týpek už byl za katrem, nebyla jistá jeho vinou, neměla problém ho hned na začátku z fleku udat fízlům. Sotva zahlídla jeho podobiznu v TV. I když v tý době neměla ještě žádný pochybnosti z jeho chování. Miluju tě lásko, ale pro jistotu na tebe pošlu čepičáře. (65%) ()

zsn

V reálu musel být tento soud zajímavý, ale ve filmu je každé soudní stání děsná nuda. Rovněž mi tam chybí akce - jak je vraždil. Tohle je všechno post, ani popravu zde nezahrnuli. Docela dost nuda ()

Soweek

Zbytečně točené z nezávislého pohledu nahlížejícího na Bundyho jako nevinného do doby, než byl skutečně odsouzen. Z právního pohledu je to vlastně v pořádku, ale z filmového to zbytečně sráží jinak dobrý Zacův výkon, když od začátku víte, že všechno co Bundy vypustí z pusy je samá lež. ()

psychoJoa

Konečně zpracování, co se věnuje tomu, co je na Tedu Bundym to nejstrašnější... že dlouhou dobu všechny úspěšně přesvědčoval, že je nevinný. V dnešní době je asi přitažlivější ta krutost jeho případů, rozmanitost jeho obětí a tak, ale tenhle film je prostě mnohem víc. Díky němu nahlédnete do života psychopata, který miloval svou přítelkyni a její dceru, i když mezitím brutálně zavraždil možná přes 100 jiných dívek a žen. Zac Efron zde navíc podává neskutečný výkon, který by mohl být zaslouženě odměněn. ()

herr_carter

Na počátku téhle věci, která se potácí někde mezi filmem a hraným dokumentem, jsem nabyl lehké skepse, zda to hezoun Efron vůbec dokáže ztvárnit a zda mě uspokojí tahle vyprávěná forma, pozbývající jakékoliv vrahovo řádění, díky kterému se Bundy "proslavil". Efron to nakonec sehrál s grácií, špatný herec asi zcela nebude a v jeho upřeném pohledu se cosi maniakálního skrývá, navíc po nastudování historických pramenů je i poměrně podobný sériovému vrahovi.A to,že si ty dvě krávy omotal kolem prstu, už taky chápu. Víc mě tedy asi zamrzela skutečnost, že se film obejde bez jakékoliv "práce v terénu", aby si filmový divák udělal ještě lepší obrázek a více si vyprofiloval tohoto unikátního maniaka.......................moje hodnocení = 6,5 z 10. ()

sedm.1

Já mám s tímto snímkem jeden docela podstatný problém. Nevěřím mu. Ted Bundy byl zkurvenej psychopat, který si nezaslouží nic jiného než pohrdání a odsouzení. Jenže zde je jeho příběh vylíčen tak nějak, když to vyjádřím hodně blbě, mile, nenásilně, poklidně. Samozřejmě ho tu tvůrci v žádném případě nikterak neobhajují, či nesnižují hrůzu jeho činů, ale spíš to myslím tak, že dostává až příliš prostoru k tomu, aby divák nebyl tímto zvráceným hovadem zhnusen, což určitě není dobře. Zásadní vliv na to samozřejmě má to, že se film nezabývá ani tak jeho činy, jako spíš jeho vztahem s přítelkyní a následnými soudními procesy, ovšem pořád to není důvod k tomu, aby byl Ted Bundy vnímán jinak, než jako magor. Každopádně, když pominu tento můj osobní problém, nadšen z této podívané stejně nejsem. Celé to na mě působilo strašně odtažitě, častokrát bez opravdu důležitých a podstatných informací, bez kterých jsem pak až příliš často nebyl úplně v obraze, je to celé pojato takovým tím stylem „letmého nastínění“, s Bundyho postavou pohybují tvůrci rychlostí světla z místa na místo, bez efektu, dramatizace, emocí, prostě to působí jako chladný náčrt osudu jedné zvrácené bytosti, ze kterého si ovšem nelze udělat jakýkoliv věrnější obrázek. Navíc nemohu být nadšený ani ze Zaca Efrona, kterého mám jinak opravdu hodně, hodně rád, nicméně do této role se jednoduše castingově ani trochu nehodil, vůbec mě totiž nedokázal přesvědčit, že by mohl mít se skutečným Bundym cokoliv společného. Skutečně mě tak oslovili tedy jen působivá retro atmosféra a styl, jinak jde ale z mého pohledu o veskrze průměrné, dalo by se až tvrdit, soudní drama, kterému ovšem chybí prakticky vše, co by ho mohlo udělat skutečně působivým a silným filmovým zážitkem. ()

bari68

Musím pravdu povedať, že pred zhliadnutím filmu som bol k uchopeniu látky viacnež skeptický. Teraz musím konštatovať, že Berlinger trafil bingo. Filmov s explicitným obsahom dneska máme na stovky, ale urobiť z tohto materiálu súdno- vzťahové dráma je veľmi zaujímavým počinom. Boli tu všetky emócie ktoré sme mohli dostať a diváka to vtiahlo do deja , resp. bol v koži Bundyho ženy, ktorá je tu hlavným ,,rozprávačom,, . A Efron ???? Azda najväčšie prekvapenie. Jeho herecký um a postava ,,Jekylla a Hyda,, sa u mňa stala už teraz (9.5. 2019) tajným tipom že si dojde pre sošku. ()

666Carnage

Velice zajímavý film. Tohle je film z produkce netflixu o Tedu Bandym, který zabil více než 30 žen s kterými měl i pohlavní sex po jejich smrti. Netflix ale zároveň vypustil i dokumentární seriál s názvem Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes, který si taky doženu. Zac Efron hraje dobře. Sice to není nijak převratný film, tím myslím režií atd. ale mihlo se tam hodně známých tváří. Jak jsem říkal snímek je to zajímavý a rozhodně stojí za pozornost. 70% ()

Tjaden

Efrona jsem měl odjakživa zaškatulkovaného jako oprhovanou hvězdičku z muzikálů pro puberťačky. Proto mě překvapilo, jak skvěle zapadl do role patrně nej(ne)slavnějšího amerického sériového vraha - nejen, že se Bundymu v mnoha scénách fyzicky podobá, on ho skutečně i dobře zahrál. Za zmínku stojí i výběr ostatních herců - starý matador Malkovich; povážlivě obtloustlý H. J. Osment, který kdysi jako útlý klučina vídal mrtvé lidi v Šestém smyslu; Jim "Sheldon" Parsons v pro něj nezvykle vážné roli státního zástupce či James Hetfield z Metalliky, jenž se mihne v jedné krátké scéně coby policista. Samotný film je pojat velmi civilně s důrazem na historickou přesnost - mnohdy jsou pouze detailně rekonstruovány archivní záběry natočené se skutečným Bundym, včetně oblečení, jaké měl v té době na sobě. Joe Berlinger je holt především režisérem dokumentárních snímků (o stejné látce mimochodem letos natočil minisérii Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes). Diváci, očekávající nervydrásající krvák, tak budou nepochybně zklamaní. ()

Lisabellla

Dnes už jen velmi málo lidí nezná příběh Tedyho Bundyho, proto když jdete do kina na příbeh o obzvláště sadistickém sériovém vrahovi, nečekáte něco takového.. Prakticky zamilovaný, ufňukaný, infantilní vyprávění o roztomilém klučíkovi, na kterého si všichni zasedli. Nebýt skvělé herecké dvojice (sice každý sám o sobě žádná hvězda, ale společně jim to fakt ladilo - dokonalá souhra), nedala bych ani tu dvojci hvězdiček. ()

Lukoboss

Možná by si to zasloužilo tři hvězdy, mám tady nicméně nějaký to "ale", proč to o hvězdy zvýším. Jedním z důvodů je, že konečně vidíme Z. Efrona hrát nějakou vážnou roli a ještě ke všemu roli záporáka. Jasně, do role se hodí, jeho sympatickej vzhled v protikladu se sérií vražd, přesně to tvůrci potřebovali. A hraje velice slušně, takže se možná dočkáme toho, že se konečně vymaní z těch šampónových puberťáků, kteří jsou sladcí jako kýbl medu. Zajímavým prvkem je, že za celou dobu v podstatě žádnou vraždu nevidíme, což divákovi přináší přesně ten pohled, kterej mělo okolí Teda Bundyho, protože polovina lidí tomu taky nemohla uvěřit, že by ten usměvavej a chytrej chlapík mohl třeba někomu uříznout hlavu pilkou. V závěru filmu pak uvidíme pár reálných záběrů, což v porovnání s filmem ukazuje, že se tvůrci víc než inspirovali - použili např. přesný citace atd. Ale tady musím říct, že jsem o tohle případu dřív nevěděl a neviděl ani nic jinýho, takže nemůžu porovnat. No a jako bonus se tam v pár scénách objeví J. Hetfield, což mě jako fanouška Metallicy samozřejmě těší. ()