Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

Winster

Jak se neco deje zacne hrat takova ty dly dly hudba a hned poznate ze nekoho zabijou unesou a nebo po pripade prepadnou. Dva indiani a jeden beloh litaji po mape na zacatku ...pak pri masakru a po masakru...probehnou bojistem jako by nic a leti se dal. Musketa nenabizi moznost strilet 1000 naboju za minutu tak do hry vstupuji tomaHAWKY a pazby apod nebo se dokonce strili i dvema musketama najednou. Pribeh je to krasny nicmene tyhle hratky na tucet spinavcu letici mise mi vubec nesedi. ()

Skylwalker42

Jen ta HUDBA! Krásný příběh o lásce a pomstě. Daniel je pan herec a svůj herecký part zvládl na jedničku. V dětství mě tento snímek mě dost zasáhl. ()

Veber

Skvělá hudba, zajímavý příběh, lokace. Herecké výkony standardní (Lewisovu nohu asi nic nepřekoná). Příjemná stopáž. Tohle si dám klidně někdy ještě jednou. ()

Igy007

Je to boží film. Viděla jsem ho jednou a opravdu nevím, jestli najdu odvahu vidět ho znova. Nechci pak zase celou noc nespat a bulet. ()

PTuranyi

Herecky aj produkčne výborne natočená ľúbostná romanca ozvláštnená historickým obdobím vojny Britov a Francúzov na území Ameriky. Nathaniel je beloch vychovaný Chingachgookom náčelníkom kmeňa Mohykánov, ktorý zachráni Coru, dcéru veliteľa pevnosti plukovníka Munroa. Nezostanú voči sebe chladní. Ľúbostný trojuholník dopĺňa major Duncan, ktorý dostáva košom, ale nakoniec sa zachová ako hrdina. Prostú zápletku dramatizujú súboje armád prípadne červenokožcov. ()

F2003F

Úžasná výprava bez duše s dobrou hudbou a príjemným obsadením v pohľadnej štylizácii príbehu. Miestami dokáže zanechať fajn dojmy a napriek nelákavému obsahu si aj držať pútavosť v akurátnej stopáži primeranej k prevedeneniu. K takému Last Samurai sa to nešplhá zo žiadneho filmárskeho hľadiska ani náhodou, ale zato tiež ponúka plnohodnotný zážitok pamätne krásneho pohľadu na vynikajúcu atmosféru chémiu medzi remeslami. Snímok vie uniesť vedomie a lahodne zabodovať snahou o citový dosah a minimalisticky zrealizovanie ambicióznosťou. Daniel Day-Lewis mi tu ale celkom nesedel ani svojím vzhľadom. ()

Niedal

Po dlouhé době jsem se rozhodl, že si přečtu předlohu filmu. Musím přiznat, byť mi to jako zastánci názoru nepřekonatelnosti knižních předloh, že tento film je mnohem lepší než kniha J.F.Coopera. Nevím proč, ale kniha mi připadla nudná a příběh nebyl až tak realistický (hlavně ten praštěný gamut). Je to snad poprvé, kdy říkám, že film je lepší než kniha. Asi tomu pomohly mnohé změny v ději. No a hudba? Ta sama o sobě je na 6 hvězdiček. Jediný originál v mé sbírce soundtracků :-) ()

kollik

Jeden z mojich vôbec najobľúbenejších filmov. Prekrásny príbeh doplnený skvelou hudbou a výbornými hereckými výkonmi. Nie je čo riešiť ()

Luke55

Naprosto dechberoucí hudba dělá z tohoto filmu něco mimořádného.Daniel Day-Lewis výborný,Madeleine Stowe skvělá,Wes Studi....mrazivě zákeřný.O final scéně snad nemusím ani mluvit.Kdo viděl chápe,kdo neviděl at se podívá.Film zaručeně stojí za to. ()

Wroclav

Emocionalni bomba se skvelou muzikou v nadhernych sceneriich. Spolu s Tancem s vlky jednoznacne nejlepsi film s Indianskou tematikou nechavajici vsechny westerny daleko za sebou. Kez bych mohl dat 6. ()

aliajas

Toto je jediný film, ku ktorému mám aj sound track, čo sa mi tak strašne páčila hudba. Bez nej by tento film možno ani nebol taký skvelý, ako je s ňou. U nás sme ho pozerali zas a znova a nie raz som sa zobudila práve na hudbu z neho, keď ho brat pozeral už XZty krát. Príroda je tu nádherná, film má ten správny švih a náramne sa mi páči aj ten nenápadný spôsob, akým bol zobrazený Unkasov romantický záujem o Alice. Do akej miery sa nepodobá knihe viem len málo, lebo som sa ju ešte nikdy neprinútila prečítať dokonca, ale to značí len toľko, že film je omnoho lepší! Aspoň pre mňa. ()

badajajuak

Jako správný indianofil nemůžu hodnotit jinak, měl bych sice pár výhrad k technickému zpracování, především v roce 1760 skoro žádný indián neměl pušku, většina z nich používala luky, což jsem tady neviděl ani jednou, a Huróni již tehdy nebyli ten mocný národ co dříve, byli podmaněni a téměř vyhubeni Irokézy, ale to jsou víceméně jen drobnosti, které vetšina lidí přejde bez mrknutí oka. Jinak fantastická výprava a hlavně v současné době již legendární hudba dělají tento film tím pravým indiánským požitkem. ()

DVCAM

Podle mě je naprosto úžasný film, a to hlavně díky obsazení a hudbě. Finále filmu patří do učebnic kinematografie - ty záběry, ten střih, ta hudba... ()

kennyzero

Před chvílí jsem se dodíval na film Poslední Mohykán. Přestože jsem již docela odrostlý všem kovbojkám a indiánkám, tenhle film miluji zejména kvůli hudbě. Úžasná muzika autorů Randyho Edelmana a Trevora Jonese neskutečným způsobem umocňuje filmový děj a donutí mne i doma vždy dokoukat vše až do konce, včetně titulků. ()

J.Bourne89

Gradiozní dílko, které v zásadě nenabízí nic nového, ale řemeslnicky zpracováno naprosto dokonale. Vše je podtrženo perfektní hudbou a nabouchanou poslední půlhodinou. Nejde o kinematografický převrat, ale o bezchybně zvládnutý akční film. Mann tohle umí..... ()

Iroquois

Předlohy J. F. Coopera se to moc nedrží, ale to by ani tak nevadilo... Na filmu mě štve praktická nepřemožitelnost hlavních hrdinů (i když jeden tedy nakonec zemře), téměř absolutní zlo v podobě Hurónů (Huróni byli v době o níž film vypráví de facto bezvýznamným kmenem na pokraji vymření) a neschopnost "záporných" indiánů trefit se z pušky. Jako klady vyzdvihuju hudbu, výpravu a především vynikajícího Wese Studiho jako Maguu. ()

Louda19

Dle mého názoru nejlepší dobrodružný film všech dob. V porovnání s dneškem možná místy malý vývoj postav, občas "černobílá schémata", Michael Mann vše režíruje skvěle, ale přeci jen je tam ten "věk" už znát. To vše ale nevnímám jako zápor, ale jako obrovskou nostalgii po druhu dobrodružných a historickcýh filmů, jaké se dnes už netočí. Naty "Kožená punčocha" v podání D.D. Lewise je prostě chlap, jak má být. Co se týče opěvované hudby, páni akademici by se měli někdy stydět, neocenit tento soundtrack, natož ani nenominovat na oscara, je holý hřích. Pro mě jasných 5 hvězd! ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)