Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

`barocco

Tento film ma genialny soudtrack, ktory samozrejme vysiel hned pri premiere filmu aj na CD, a prave on ma zaujimavu historiu. Povodne bol vydany vo Warner Brothers, avsak kedze sa prilis nepredaval, Warner ho dal na odpredaj pre firmy ktore sa zaoberaju predajom tzv "druhotriednej" hudobnej produkcie s vyslednou nizsou cenou CD. Konkretne tento soudtrack kupila nemecka spolocnost EDEL (vydavatel napriklad spevaka DJ Bobo...) a v Amerike Timeless Media Group. Tak sa stalo ze ked prisiel film do videopozicovni (v tej dobe sa cakalo na novinky vo videopozicovniach daleko dlhsiu dobu ako dnes) a ludia zrazu ocenili kvalitu doprovodnej hudby k tomuto filmu, soundtrack sa zrazu nedal kupit pretoze Warner ho zo svojho katalogu uz vyskrtol, ked napokon vysiel v EDELi smotanku z predaja vdaka opozdenemu obrovskemu zaujmu zlizla prave tato firma.... Zaujimave je co asi viedlo firmu EDEL ku kupe tohto soundracku, zeby len preto ze autormi hudby su Trevor Jones, genialny producent naprilad kapely Frankie Goes to Hollywood a Randy EDELman? V kazdom pripade aj ked trochu opozdene hudba k filmu Posledny Mohykan sa napokon natrvalo zaradila medzi najlepsie soudtracky historie filmu s hodnotenim piatich hviezdiciek. ()

Dexter666

Krásny film..síce na ňom už badať isté dobové nedostaky (bojové scény mi prídu akési pomalé), ale inak je to naozaj skvelý zážitok, ktorý je predovšetkým výsledkom nádhernej Edelmanovej hudby. Po toľkých rokoch to začína byť starina, ale naozaj "videniuhodná". ()

ElFifo

Ehm.. nuda a velké zklamání. Brr..přál jsem si celou dobu brzký konec tohoto tak vysoko hodnoceného "skvostu". ()

Patr1k

Michael Mann nie je práve môj oblúbenec, jeho filmy sú proste poznať iným nádychom, no Posledný mohykán sa mi naozaj veľmi páčil, i keď je pravda, že niekedy mi príde konanie postáv nelogické (Duncan), ale ostatok skvelý, v rebríčku soundtrackov jednoznačne v prvej trojke, nutnosť vidieť... ()

Gooran

Strhující fantastická podívaná podpořená úžasnou a oscarovou hudbou, neuvěřitelnými hereckými výkony v čele s Daniel Day-Lewisem. Silnými a nečekanými momenty protkaný příběh z období francouzsko-anglických bojů, ve kterém nechybí ani láska, napětí, dávka emocí a nenávisti... Závěrečná scéna je jedna z nejvíce strhujících scén, které kinematografie kdy nabídla, ovšem film graduje jako takový již od jeho samotného začátku. Pro mne osobně neokoukatelný příběh. Rozhodně jeden z nejlepších snímků, které jsem kdy viděl. A ještě něco - pokud jsem zmínil Daniel Day-Lewise, nemohu opomenout Madeleine Stoweovou, Erica Schweiga v roli Unkase, Stevena Waddingtona v roli majora Duncana Hayworthe a v neposlední řadě Wesa Studiho, který stvárnil naprosto neskutečně věrohodně bezcitného Maguu. Pro tenhle film mám opravdu slabost a dávám 10/10! ()

Cinik

Více než důstojné zpracování stejnojmenného románu J. F. Coopera. Kamera skvělá, po hudební stránce jeden z nejlepších filmů, co kdy byl natočen. ()

miza

Jedna s oblibených indiánek ze skvělou hudbou a strhujícím tempem děje.Moc se povedla a pokaždé potěší. ()

aannemer

Fantastická kamera, perfektní obsazení, skvělá atmosféra, excelentní hudba. Kdyby se scénář více přiblížil románové předloze, dal bych plných pět. ()

E.T.Martin

Specifický žánr výpravných dobrodružných filmů se silnou příměsí romantiky má v Posledním Mohykánu zdatného představitele. Je zároveň připomenutím faktu, že tento žánr už umírá na úbytě a podobně laděných snímků vzniká stále méně. Což by možná ani nevadilo tolik jakož i to, že ve filmovém světě ubývá takových kladných hrdinů, jaké právě Poslední Mohykán nabízí. Sokolí Oko či Unkas jsou pokračovatelé čistých nepodmíněných hrdinů z rodu Vinettoua, Mirka Dušína či George Baileyho. Dnes již dobrodružný film takových hrdinů mnoho nepřináší. Buď je pohání především touha po pomstě (Gladiátor či Statečné srdce), povinnost (Pán prstenů), nebo potřeba vyřešit problémy s vlastním osobnostním vývojem (Star Wars či Austrálie). Anebo jsou hrdinové irončtí (Indiana Jones) či morálně zcela zvrácení (Piráti z Karibiku). Zpátky ale k Poslednímu Mohykánovi. Michael Mann odvádí dobrou práci. Ve filmu, který jej dostal na opravdové výsluní, ukázal, že jeho velkou silou jsou a budou krásné propracované záběry, díky nimž se sledování snímku stává pastvou pro oči. Jako každý dobrodružně romantický film i Poslední Mohykán musí balancovat na hraně kýče, a po většinu času se mu to daří na výbornou. Nevím, zda za občasné překročení hranic k přílišné patetičnosti může knižní předloha nebo práce filmařů, ale právě těchto pár okamžiků zaškobrnutí ve vyprávění jinak dobře natočeného snímku, může za to, že nedávám plný počet. ()

Scaevola

Dobrodružný snímek z doby sedmileté války v Americe má spoustu kladů a několik záporů. Úžasná atmosféra je podepřená hudbou, která se svou krásou lehce mění na vlezlou melodii, jíž se nedokážete zbavit; úsporný herecký projev D. Day-Lewise příhodně pasuje k roli divokého samorosta a scénář věrohodně popisuje chaotické období střídání moci na severoamerickém kontinentě (plesal jsem nad reáliemi). Leč všechno to je vpasováno do podivně rychlého sledu obrazů, kdy nemáte šanci pořádně si užít moment a již spěcháte k další působivé scéně. Možná, že by filmu pomohla delší stopáž nebo šetrnější ruka ve střižně. Přes všechny výtky se však jedná o obdivuhodný film. ()

blezg

Zajímavé. Posledním proslovem posledního z Mohykánů se mi celý film spojil v celek. Jako bych do té doby nevěděl o co jde, byl jsem pomalejší nad ránem bez svých dvou pivek. Při závěrečných titulcích jsem zjistil, že film na mě udělal obrovský dojem. Ikdyž hlavní hrdina nasazuje krk více než je zdrávo (a je známo, že kdo moc vystrkuje hlavu, tak o ní přijde), nepřijde o něj, a to jsme rádi, protože to by byla jináč houby romanťyka. Jeden z mála filmů, který najednou skončil, a já nemohl uvěřit, že už je konec, vždyť koukám teprve dvacet minut... Samozřejmě, že bez skvělé muziky není ani skvělý film, aspoň pro mě ne, ať už je hudební motiv jeden, nebo jich je deset. Musí si to sednout a ladit. A stalo se, asi. Musí to bejt dobrej film, když jsem tak dojat. ()

OK11

Ach jo. Já mám poslední dobou smůlu, že se netrefuji do filmů mého vkusu. Musím konstatovat, že Poslední mohykán ani zdaleka neuspokojuje moje filmové potřeby dobrého scénáře, velkolepých scén (kde je tam máte???) a další. Ani jednou jsem se u filmu pořádně nebavil a dokonce jsem se koukal, kolik minut zbývá do konce(!) , který mimochodem nebyl ani zdaleka tak velkolepý, jak jsem si jej představoval, kvůli místním spoilerům. To je asi trochu moje smůla, ale na věci, že se mi to nelíbilo se nic nemění. Palec nahoru mají tvůrci filmu akorát za nádhernou krajinu a za pevnou ruku dokumentárního kameramana. Omlouvám se tedy, ale nemohu dát více jak 2 étoilky (zasloužené, nikoli z milosti) za něco, u čeho jsem se od začátku do konce nudil. ()

Misterioso

Jeden z nejlepších dobrodružných filmů všech dob. Dokonalý Daniel Day-Lewis jako Sokolí Oko, přenádherná hudba (jedna z vůbec nejlepších), indiánská tématika, výborná kamera, jeden z nejvíce hrůzu nahánějících záporáků ever (Wes Studi), krásný vizuál... A to vše zaobalené v posmutnělém příběhu, který končí tím, že zbyde jen... (však sám název už napovídá), a který hne s vašemi emocemi. Zkrátka parádní podívaná hodna všech mých doporučení. ()

RyxiraAmy

Miluju, miluju, miluju navždy. Nejsem přehnaně romantická, ale ten film jsem viděla asi tak dvacetkrát a nikdy, ani jedinkrát mě neomrzel. ()

rhiannon

Po prvním shlédnutí jsem kolísala někde mezi zklamáním a nadšením. Zklamání pramenilo především z téměř naprostého předělání literární předlohy - byla jsem připravená na Cooperova Posledního Mohykána, ale dostala příběh, kde umírají jiné postavy, kde postavy mají jiný charakter nebo jsou zjevně jiné generace než v předloze. Možná jsem staromilec, ale prostě bych v takovém případě přivítala, kdyby tomu dali nějaký jiný název, když to s originálem nemá moc společného. Pokud se však srovnám s tím, že tohle prostě není Cooperův Poslední Mohykán, vychází mi nádherný film, kde mě na první pohled (téměř na kolena) dostaly dechberoucí přírodní scenérie, nezapomenutelná hudba, charisma D. Day-Lewise i minimalistické herectví Wese Studiho. Finále na skále, Hawk-Eye nabíjející za běhu a Čingačgúk připomínající spíše japonského samuraje než indiánského bojovníka - to se nedá zapomenout. ()

Mathyen

už jen za tu úžasnou hudbu bych dal 5, ale bezpochyby jde o jeden z nejzdařilejších historických filmů, nádhernou legendu, romanci, krutý boj a i když je kniha zřejmě nezfilmovatelná, tak jako vždy, i tak mě tento snímek neuvěřitelným způsobem pohltil... 10/10 ()

blekekeke

Bez té hudby by to nebylo ono. S ní se hezky prolézá hezkým obrazem a krajinou. Příběh z mého pohledu slabě omletej, přeci jenom indián, bílá kráska, zlý indián, pomsta a nějaký to hrdinství kolem ... ale co, v celku to dobře skončilo, no ... ()

paniColombova

Jako že dobrodružných filmů z historie je natočeno dost a převážná většina z nich jsou na jedno kopyto. Předem už člověk ví na co bude koukat, ale Poslední mohykán, to je něco jiného. Tenhle film se odlišuje od ostatních jako samostatný prvek, nezapomenutelný, nenahraditelný díky jedinečné a za srdce beroucí hudbě, výpravě, atmosféře celého filmu, hereckým výkonům (především D.D. Lewise a M. Stowe) a vůbec díky působivým okamžikům ve filmu. Nádherný snímek, který člověka dojme a pohltí. Mimojiné Daniel D. Lewis je mimořádný herec, to se o něm ví, ale tady ukázal nejen svoje neskonalé charisma, ale i to, že je opravdu svůdný chlap :-) ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)