Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

Zetwenka

Krásný film, který mě zcela uchvátil, hudba je senzační a dělá pro tento snímek hodně, stejně tak přírodní lokace a závěrečný pohled, to je nepopsatelné. Herci hrají tak, že jim role a předložené postavy věřím, a navíc je to zpracované velmi dobře akorát od knižní předlohy se liší v konci a osudy postavav, zase tak vzdálené knize to není, ať si každý sám, kdo bude chtít přečte předlohu. Vypráví moje oblíbené téma a tím si vysloužil nejen pět hvězdiček, tak místo v mém žebříčku 10 filmů:) a odnáším si plno nezapomenutelných záběrů a vzpomínek z filmu, jež se mi vybaví v mysli kdykoliv. Viděno nepočítaněkrát. ()

Slimakovec

I když jsem historický filmy nikdy moc nemusel, tohle je, byla a bude vždycky výjimka. Za film 4 hvězdy, ale za ten dokonalej soundtrack si to zaslouží všech 5. Neslyšel jsem ve filmu lepší hudbu, která by tak doplňovala a umocňovala zážitek, jako tady. Co víc k tomu napsat - to se prostě musí slyšet. ()

Zahartof

Téměř celý film je pouze vynikající. Pak nastala závěrečná půlhodina a já dostal infarkt. Pouštěl jsem si jí asi 10x za sebou.... ()

Petulka88

I když se Daniel Day - Lewis opravdu snaží a jako Sokolí Oko je skvělý, Poslední Mohykán má jen dva hlavní hrdiny. Krááásnou hudbu Trevora Jonese a dechberoucí záběry čarokrásné přírody. Původně jsem dal 4*, ale samotný závěr je natolik strhující, že prostě musím dát i tu poslední hvězdičku. A ať mi ten komu se Poslední Mohykán nelíbí nevykládá, že je romantik. Jestli tohle není úžasná romantika, tak pak už nevím co. ()

RajAthen

Dnes už profláklá klasika, podpořená o stejně (kvalitní) provařený hudební doprovod. Mně vrtají hlavou dvě věci - zda je titul "poslední Mohykán" přenositelný, protože až na konci se vyskytla tato situace a její nositel nebyl k dispozici; čím to, sakra, ten indiánský děda bojuje? A kdybych chtěl skutečně dloubat, pak Alice mohla být hezčí. ()

ifes

Tento film podle nejslavnějšího románu spisovatele Jamese Coopera, je mým jedním z nejoblíbenějších filmů vůbec. Jeho atmosféra diváka strhne od začátku až do konce. Herecké obsazení je prostě perfektní, obzvlášť Eric Schweig jako Uncas. Musím pochválit výborný soundtrack, který filmu dodává na dramatičnosti. ()

matt85

Svižná a hlavně epická(!) řežba s kulervoucí hudbou a opravdu hrdinným Danielem Day-Lewisem! Závěrečná akční scéna je atmosféricky prostě a jednoduše velkolepá! ()

Baron Noktur

Zimomriavky na celom tele, nemy uzas, zrychleny tlkot srdca a mrazenie na chrbte. Takto by som definoval posledné okamihy veľkého romantického príbehu lásky Posledného Mohykána. V dnešnej dobe je "film" bohužial už trochu afektovaný pojem, ale Posledný Mohykán dámy a páni, Posledný Mohykán je číre umenie, vďaka ktorému je radosť opäť zapnúť TV. Michael Mann je Boh! ()

Bakemaster

Indiánská pecka při které mrazí, za velké podpory dokonalé hudby a jedné z nejlepších posledních scén, která kdy byla natočena. ()

Lovec prasat

Velkofilm, jak má být. Skvělé romantické motivy jsou bravurně vypointovány, což podporuje přesné obsazení, ale v prvé řadě pak rozmáchlá a precizní kamera i nezapomenutelná patetická hudba. Celý článek zde. ()

bakeero

Tak jsem si konečně doplnil filmové vzdělání :-) Samozřejmě, že očekávání byla obrovská - a díky tomu logicky i trochu nenaplněná, ale rozhodně jsem nebyl zklamaný. Hudba je zkrátka famózní. Geniální až ve stylu Morriconeho a závěrečná scéna, která má neuvěřitelné tempo, film krásně podtrhává. Jasné 4*. ()

Franc1s

Už od dětství muj nejoblíbenější film. A stále rád se k němu vracím, nádherná hudba, příběh, výprava i příroda. Tohle se prostě musí umět natočit. Krása ()

danny_21

Pefektní zfilmování románů Sokolího oka Jamese F. Coopera, kterou jsem jako kluk častokrát držel v ruce s nosem zabořeným do jejich stránek. Sice se jich Mann úzkostlivě nedrží, ale dokázal vytvořit historický / dobrodružný velkofilm se vším co k němu patří, navíc s opravdu krásnou podmanivou hudbou, třeba u posledního souboje z ní až mrazí ... Paráda - 90 % ()

vincchuppo

Na tomto filmu obdivuji komparz, kostýmy a světlo. Na mě přeci jenom trochu moc dlouhých pohledů plných sentimentu, nenávisti a dalších krásných emocí. Po technické stránce se ale jedná o perfektní biják co má duši. ()

diodoros

Filmová verzia románu J. F. Coopera Posledný Mohykán, ktorý som nečítal, takže presnosť voči knihe okomentovať nemôžem. Rozoberať presnosť ale ani nemusím - film je natočený s citom, s výbornými hercami, kvalitnými kostýmami a perfektnou hudbou Trevora Jonesa a Randyho Adelmana, ktorá je jedným z najlepších prvkov filmu. Film ako aj kniha sú založené na skutočnej udalosti - obliehaní britskej pevnosti Fort William Henry francúzskou armádou počas Sedemročnej vojny a nasledujúceho masakru Indiánmi (Hurónmi a Irokézmi). Hlavnými hrdinami sú poslední traja príslušníci kmeňa Mohykánov - otec, jeho vlastný syn a adoptívny biely syn. Títo traja sa zapoja do konfliktu nedobrovoľne, keď sľúbia, že pomôžu dvom dcéram plukovníka Munroa (veliteľa pevnosti William Henry) a jednému britskému dôstojníkovi dostať sa do pevnosti, keď je ich sprievod chytený do pasce a povraždený. Po príchode tam však zistia, že veci nie sú také ako očakávali... Film s lákavou indiánskou tematikou a romantickou líniou bol natočený v kanadských horách, ktoré svoju kvalitu naplno ukázali v najlepšej záverečnej časti filmu - naháňačke na útesoch za doprovodu perfektnej hudby. Výsledkom je výborný vojnovo-romantický film s perfektnou hudbou a dychberúcim záverom. ()

degster

Ak má tento film nejaké chyby, na všetky zabudnete v posledných 20 minútach, od scény v indiánskom tábore až do úplného konca. A famózny soundtrack, samozrejme. ()

porky93

Nebýt z mého pohledu nepovedeného, naivního konce a až příliš velkého počtu klišé a absurdit, byl by to vskutku výborný film. Takhle z toho mám poněkud smíšené pocity, čekal jsem víc. Na druhou stranu výprava, kostýmy, bojové scény a především hudba jsou skutečně úchvatné. Vidět Daniela Day-Lewise a Wese Studiho taky potěší, i když od herce kalibru DDL jsem taky čekal o něco víc. Poslední Mohykán je ale výjimečný především již zmíněnou hudbou a taky tím, že se jedná o prakticky jediný pořádný film ze Sedmileté války, což je téma mně blízké (nepočítám Barryho Lyndona, kde je válka spíše okrajovým tématem). Hlavně proto dávám 4*. PS: Nechápu, jak může mít film odehrávající se v polovině 18. století označení western, ale budiž... ()

ZnalecH

Dobrý film z doby, kdy se ještě dobré filmy točily. Děj zasazený do boje Francouzů s Angličany, kdy se do toho všeho ještě přidávají indiáni. Hudba parádní, skvěle se hodila. Krásné scenérie přírody v kontrastu s bitvami. Rozhodně jeden z nejlepších filmů, které jsem viděl. ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)