Autoři komedie Na samotě u lesa, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, humornou formou popisují různé typy tzv. chalupářů. Většinu postav napsali přímo pro jejich představitele, mezi nimiž vyniká především Josef Kemr v roli dědy Komárka. Manželé Lavičkovi, půvabně ztvárnění Danielou Kolářovou a Zdeňkem Svěrákem, jsou sváděni touhou po získání chalupy dědy Komárka, kterou však majitel, jak se zdá, jen tak neopustí. Vše nakonec vyřeší jejich děti, které si starého Komárka zamilují a začnou ho považovat za svého skutečného dědu. (Bontonfilm)

Jillen

"A chčije a chčije." vysoce nepotřebné zde opakovat že? Ovšem mlejnská povídka pana Smolijaka a jeho kuňkání též nemají chybu :) Dávám 90% ()

Džejkop

Legendární hlášky a scény, jako třeba historka o Vodníkovi nebo věty typu, vejš Radime, chčije a chčije, to jsou blechy psí, ty na člověka nejdou a hlavně cokoliv, když Zdeněk Svěrák o něčem poučuje svoje filmové děti, ať už řekne cokoliv, vždycky to stojí za to, protože to jak učeně vysvětluje dětem jevy kolem nich, je opravdu dech beroucí. ()

Siegmund

Není mnoho filmů, na které se dokážu mnohokrát opakovaně dívat, ale tento mezi ně patří. Já bych řekl, že je naprosto dokonalý a přesně šitý na českého člověka a poměry v Československu v 70. letech 20. století . (Pátek 27.08.2010) ()

Orlau32

Vynikající komedie Jiřího Menzla, která přesně odpovídá době ve které jsme 40 let žili, kdy český človíček nemohl za hranice, tak v rámci seberealizace si každý pořizoval kdejakou starou barabiznu, na které dřel a lopotil se, jen aby mohl říci, že je majitelem chalupy. Vtipný film s kultovními dialogy :.... "chčije a chčije ". ()

gogos

Naprosty kult.... chcije a chcije... jinak ty blechy, ty sou psi, ty na cloveka nejdou.... pan Kemr zde perli.... ()

esopesokeso

Je to dosť nadhodnotený film.Nevravím, že to nebolo zaujímavé, celkom mi to pripomenulo škôlské roky, počul som starý motor, ktorý mi rozšíril zorničky, príroda, kosenie..ach, akoby som svojjho deda videl na traktore..ale akosi to išlo aj tak trochu mimo mňa. ()

slunicko2

Chčije a chčije. 1) Neobvyklé spojení Menzelovy poetiky s cimrmanovským humorem dalo vzniknout příjemnému úsměvnému filmu, v němž se snoubí moudrý nadhled s jemným, mnohdy až hořkým povzdechnutím nad lidmi a mravy. 2) V době svého uvedení se mi film, s výjimkou klasických cimrmanovských hlášek, příliš nelíbil. Připadal mi pomalý, rozvláčný, o ničem. Lavičková (Daniela Kolářová) mě štvala a děda Komárek (Josef Kemr) nudil. Jeho (filmu i dědy) lidský rozměr zůstal mému tehdejšímu teenagerovskému já utajen. O to větší mám radost, že dnes už vidím víc. Možná to časem dotáhnu až na pět hvězdiček. 3) Ale je tady krásně. ()

Maq

„A chčije a chčije“. Proč se tomu lidi smějí? V Praze se to neříká? Na Moravě je to běžné vyjádření, a na Hané se říká dokonce „venku sere“. Není to míněno jako vtip, ani jako stížnost na počasí, je to věta oznamovací. --- Pravda, vzpomínám si, jak dvě Češky za podobného počasí odrovnaly hordu Moraváků dialogem: „Hele, louže!“ „Jo-ó? Tak to si vemu holiny.“ --- Mám rád Smoljaka, Svěráka i Menzela. Slabost tohoto díla si vysvětluji tím, že Smoljak v této věci zřejmě příliš angažovaný nebyl (a je uveden jako spoluautor scénáře spíš jen proto, že se v něm mihnou některé původně cimrmanské hlášky), a spolupráce Menzel - Svěrák jaksi nevyhnutelně vede k výsledku příliš něžnému, smířlivému a decentně nostalgickému. Svěrák není Hrabal. ()

suicide

Krásná česká klasika. Svěrák se svou věrnou filmovou manželkou Danielou Kovářovou, k tomu navíc Kemr a Smoljak. Na tohle se kouknu vždycky rád. ()

..Lucas..

Na samotě u lesa je česká klasika, kterou jsem možná viděl jako malý, ale teprve teď pořádně. Moje očekávání bylo hodně velké, takže možná proto přišlo i trochu zklamání. Ale to vůbec neznamená, že se jedná o špatný film, právě naopak, skvělé obsazení a pohoda, která z tohoto filmu sálá, jsou jeho největším plusem. Jen mi to nepřišlo jako taková bomba, jakou jsem si myslel, že bude. ()

topi

Desítky, možná stovky hlášek, které navždy zlidověly. Když zapnu televizi a v jakékoliv fázi film zrovna vidím, už se musím dodívat do konce. Nelze spočítat, kolikrát jsem ho od dětství až doteď viděl, ale odhadoval bych to klidně i na tisíckrát! ()

swed

Komedie se smutným podtónem o počátku chalupaření v Čechách. Scénář je postaven na nezapomenutelných dialozích, které Kemr se Svěrákem výtečně oživují. 9/10 ()

Damiel

Zase ten Svěrák se Smoljakem... Nebýt jejich naprosto ojedinělé geniality, jak přistoupit ke komediální látce naprosto neotřelým způsobem, i sebelepší režisér by nedokázal víc než průměrnou komedii. Proto jsou ty nejlepší české komedie právě podepsány těmito dvěma pány. Klobouk dolů. ()

veronikav

Rozhodně jedna z našich nejhezčích komedií :-))) Každý rád vidí - že to co je normální život - je i legrace na plátně :-)) ()

togaf

Výborný scénář s vtipnými hláškami, nezapomenutelný film, legenda atd. atd. Ale uvědomili si pánové Smoljak a Svěrák, jak zkomplikují život všem Jitkám? ()

major.warren

Na samotě u lesa je další ze série nezapomenutelných filmů československé kinematografie. Jiří Menzel prostě uměl. K tomu je zde navíc výborná kamera Jaromíra Šofra, parádní scénář od dvojice Svěrák/Smoljak a Josef Kemr v legendární roli dědy Komárka. Půvabná klasika, která neomrzí. ()

L_O_U_S

Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Sympatická komedie s nějakými těmi hláškami, ale viděl jsem už i lepší (Mareček, Zítra vstanu, Čtyři vraždy stačí). "Chčije a chčije." ... "My máme blechy, heč!" (32.) ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)