Šílený Max

Ve zpustošené zemi blízké budoucnosti vládne silnicím divoký motorkářský gang. Řádí v ulicích, terorizuje nevinné civilisty a strážcům zákona se jen směje do očí. Jednoho policistu ale podcení. Když motorkáři brutálně napadnou nejlepšího přítele a rodinu Maxe Rockatanskyho (Mel Gibson), změní se Max v běsnícího šílence, který žije jen pro jediné - pro pomstu. (Magic Box)

Vilg

Na tomhle snímku jsou post-katastrofické pouze policejní ohozy a číro hlavního überpankáče. Jinak ale brutální kultovka. Po shlédnutí jsem pálil po dálnici s novou sebedůvěrou. Škoda, že je Gibson v Židdywoodu na blacklistu, takže v remaku bude místo něj Hardyho myslivecká huba. ()

Platom

Jako kdyby se George Miller učil režisérskému řemeslu na tomto snímku, aby mohl přijít s něčím, čím vytře zrak celému světu a s něčím, z čehož se stane naprostá klasika. Šílený Max je tak trochu neomalený, možná neuchopitelný... Jako kdyby sám Miller moc netušil, jakým směrem se má film ubírat. Rozjezd není nijak svižný, ale druhá polovina snímku již dokáže obstojně zabavit. Teoreticky vzato první díl ke zhlédnutí druhého není třeba, pokud divák nechce být ochuzený o Maxův příběh - druhý díl funguje dost dobře i jako samostatný film. ()

barteca

Je to šílenka, Mela jeden nepoznává, inspirace Ptáky aj., pěkná míchanice, hodně prvoplánové. Chování postav je totálně nelogické , iritující. Osvěženo po desetiletích před Maxem 2015. ()

kamigava

Vím, že na tu dobu to byl převratný film, ale dnes mi to bohužel nestačí. A to jsem včera viděl tu novou čtyřku s Hardym. Mel Gibson je super, ale ostatní stojí za starou belu. Zobrazení zpustošené budoucnosti nevypadá moc věrohodně. Ještě že se to točilo v Austrálii, kde mají aspoň nějaké ty pouště. Banda motorkářů působí někdy až zfetovaně komicky. Na druhou stranu scény s napadením toho mladého páru či zapálením převráceného auta jsou celkem napínavé. Chyběl mi zde hlavně příběh a ten šel do pozadí na úkor honiček, které v té době ani nemohly být technologicky na slušném levelu. Přeměnu Maxe v šíleného Maxe vzali tvůrci nějak hopem a navíc hlavní motiv pomsty, kterým se chlubí popis filmu, je ve filmu rozebrán jen v poslední čtvrthodině. Nesnáším, když popis neodpovídá skutečnosti. Divák čeká divokou pomstu a místo ní se mu dostane série nezajímavých honiček, debilního gangu, chudého scénáře... Sorry, zklamalo mě to. ()

MiniMinion

Moc se mi to nestává, ale asi jsem se u téhle série nechal až moc navnadit její ikoničností a statusem v popkultuře, a nasadil jsem svoje očekávání zbytečně vysoko. Líbil se mi svět, který byl ve filmu vystavěn. Vlastně je celkem neobvyklý, není to vyloženě post-apokalypsa, spíš rozpadající se svět, ve kterém stále fungují věci jako benzínky, restaurace, lidé stále mohou jezdit na road tripy atd., ale zároveň již nenalézáme vyspělejší technologie a velká města, společnost je v rozkladu, silnice brázdí gangy a i policie zdivočela. Ale Maxův osobní příběh jako takový mě upřímně moc nepoutal a nezajímal, a samotný Max v podání Mela Gibsona mi přišel jako celkem nezáživný protagonista. Navíc mi film jako takový přišel mnohem delší než těch 90 minut, které má, hrozně se táhl a první hodina byla extrémně dlouhá. Neřekl bych, že je to špatný film, jen mě asi trochu zklamal a více mě zaujal svět, ve kterém se odehrává, než-li jeho samotný příběh. 60% ()

Axident

Nevím, viděl jsem to kdysi na VHS a pak az teď, ale mě se to prostě líbí, má to patinu té doby, vzato kolem a kolem vlastně děsná kravina, ale mě to dělá dobře, dneska by už tohle nikdo takhle nenatočil, patří to do určité dekády, hmm, ale mě to bavilo! ()

Mbeast

Super! Naprostá ujeťárna! Vůbec nevadí, že film vypadá jako by byl natočenej na koleni, a že hlavní záporáci jsou maníci, co mají divně naondulovaný vlasy a jsou děsně trapní! Vůbec nevadí, že je film plnej nesrovnalostí! Tohle je hodně kultovní! A to jsem ještě neviděl dvojku. P.S. Proč se dal Mel na točení sraček jako je Patriot a nezůstal u takových filmů jako je Mad Max, tady byl sympaťák. ()

Akana

Rozporuplná kultovní záležitost jakoby rozkročená mezi syrově angažovanými sedmdesátkami (tam patří i hudební složka) a akční bombastičností následující dekády. Z filmu dýchá nepřikrášlená atmosféra úpadku zákonnosti a všudypřítomného ohrožení, všechno je to oholené na kost a hlavně konec je patřičně suchý, bez zbytečného sentimentu. Nízkorozpočtovost, které se ta syrovost dá asi přičítat, má ale i rub: naivitu a momenty, které si přímo říkají o parodii. To je případ hlavně motorkářského gangu a jejich šéfa, který mi asi ne náhodou připomínal Zeda z Policejní akademie. Určitě není zbytečné to vidět, ale silnější zážitek to ve mně nevyvolává. 70% ()

Wolvie

Geniální brak.Béčková zápletka,geniálně nasraný Mel Gibson,v té době ještě naprosto nekompromisní Millerova režie a fantasticky naznačená budoucí apokalypsa v podobě rozlehlých australských plání,jejichž jediným občasným osvěžením je zvu burácejícího motoru.Šílený Max se na konci 70. let nezastavil před ničím a jeho syrovost a naléhavost funguje dodnes naprosto spolehlivě. ()

char_t

Nic moc. Neskutečně roztahaný úvod, sem tam honička, a finále za pár minut odbyté. Mad Max měl být spíš jedním dílem seriálu. ()

strikeman

Tak jsem se po mnooooha letech podíval znova na tento "kultovní" snímek a musím říci, že mlhavé vzpomínky na něj byly velmi zidealizované. Ale asi se musí brát v úvahu, že to byl vlastně režisérský debut. Nicméně logika šla spát a scénář nemohl psát čtyřiatřicetiletý člověk, to mi neříkejte:-)) 20% ()

MickeyStuma

Inu, je to taková silniční divočina, která se kupodivu stala kultem, inspirací a Melu Gobsonovi průkopovým filmem. Velice nízký rozpočet je již po tolika letech značně znát, ale na druhou stranu je také vidět, že se tvůrci snažili vše vytáhnout na maximum jak to jen šlo. Šílenostem a bláznovstvím je tu dán ohromný prostor. Ono vlastně taky o nic jiného nejde. Na divoké honičky a oslnivé bouračky s tím spojené se stále velmi dobře dívá. A tak se stalo, že příběh jako takový je velice malý a takřka nevýrazný. Spíše je to k těm honičkám téměř jako takový doplněk. Dnes už moc tento snímek neosloví, takže se stal už jen bijákem jen pro skalní fandy. ()

hazaba odpad!

Popravdě, po prvních cca patnácti/dvaceti minutách jsem to musela vypnout a absolutně vůbec nechápu, proč se to tak líbí. Vyšinuté postavy, které jen řvou, perou se a dělají grimasy mě opravdu neberou. ()

GOREGASM

Holy Mel Gibson, tak roztodivné pocity jsem už ze staršího kusu dlouho neměl. Koukal jsem doslova jako spadlý z višně, co se na obrazovce děje, protože jsem čekal revenge movie a ono nic, stále nic... pořád ještě čekám.. a bác ho tam. Musel jsem jít proto do druhého kola a jsem velmi spokojen. Mad Max má velmi atypicky rytmus vyprávění, které mne napoprvé pravidelně vyhazovalo ze sedla, podruhé už jsem byl usazen pevně. Film je rozhodně adrenalinově nasnímán, přičemž mám samozřejmě na mysli drsné bouračky, které musely kaskadéry sakra bolet, ale úžasně hrubozrně to vypadá a Šílený Max má i díky tomu nadčasovou šťávu. Chápu, že většina diváků má problém s "hluchou" středovou pasáží, která přiblíží postavy ne úplně stravitelným způsobem, ale závěrečná revenga to jistí. 80% ()

panjan

Znásilnění diváka všemi filmařskými způsoby, které existují. Doporučuji tento díl přeskočit a podívat se rovnou na Maxe dvojku. ()

Ombak▼Penari

Nejsem si jistý, jestli nedávám tři hvězdy jen proto, že je to Šílený Max. Pravdou je, že slavná je až dvojka a tohle vcelku není potřeba nutně vidět. Je to zkrátka taková prvotina, která snad neurazí, ale ani nepotěší. ()

Clu

Na každém Mad Maxovi mi něco vadí a něco imponuje, neříkám, že tenhle je nejzábavnější, nebo nejlépe udělaný. Ani ještě nemá tu ikonickou atmosféru. Možná je to prostě syndrom bránění slabších, ale se svým malým rozpočtem, punkovou atmosférou, roztomilými chybami a hlavně nejsilnějším finálem jsem se ale rozhodl vyzdvihnout ho nad ty ostatní. I když se skoro nedá srovnávat s těmi dalšími. Nejradši bych dal všem Mad Maxům pět, nebo všem čtyři hvězdičky. A to z naprosto rozdílných důvodů. Ale to by paradoxně nemělo cenu, takže nakonec tenhle, protože je nejzajímavější z dramatického a filmového hlediska. Není jen o akci, ale zároveň vlastně scela bez ostychu je. Je tak nějak osobnější a upřímný. Ano, jako celek je to nestravitelně dlouhé, zmatené a nelogické. Místy nudné. Ale hloupé to není. Natočené blbě taky ne. Jenom jaksi garážově... a to beru jako plus. Stejně tak zahrané úžasnými typy, herci/neherci. Cením si citlivého budování Maxova vstahu se ženou, s kamarády, miluju toho záporáka. Je to cheezy, jako ostatně každý Mad Max, ale tenhle nejvíc drsně a ponuře. A jestli je to místy ujeté a divné, tak to je většinou schválně přece, viz další díly. A ten závěr, kdy se Max vyrazí mstít je potom jako odměna pro pozorného diváka, projdete si tím vším s ním, a tak to zanechá silný dojem na dost lidí, aby se to uchytilo. Takhle se pozná film tak v jádru dobrý, že z toho nenápadného semínka, vykvete velice zajímavá série. ()

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

02.12.2020

Ve věku 73 let včera opustil filmový svět australský herec Hugh Keays-Byrne. Informaci zveřejnil jeho zástupce a později ji na svém facebookovém profilu potvrdil i dlouholetý přítel a spolupracovník,… (více)

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Filmaři z Austrálie nezahálí

Filmaři z Austrálie nezahálí

22.06.2014

Asi nejvýraznější australský režisér a scenárista současnosti David Michod má napilno. Jeho očekávaný Rover, který Quentin Tarantino označil za mistrovské dílo a nejlepší post-apokalyptický film od… (více)

Pattinson je tak trochu Šílený Max

Pattinson je tak trochu Šílený Max

27.07.2012

Možná šílí i kvůli bulvárem propírané nevěře Kristen Stewart s režisérem Sněhurky a lovce Rupertem Sandersem, ale to nechme stranou. Filmy nás pořád zajímají víc než drby. Robert dělá všechno pro to,… (více)