Šílený Max

Ve zpustošené zemi blízké budoucnosti vládne silnicím divoký motorkářský gang. Řádí v ulicích, terorizuje nevinné civilisty a strážcům zákona se jen směje do očí. Jednoho policistu ale podcení. Když motorkáři brutálně napadnou nejlepšího přítele a rodinu Maxe Rockatanskyho (Mel Gibson), změní se Max v běsnícího šílence, který žije jen pro jediné - pro pomstu. (Magic Box)

Paldiny

Drsné apokalyptické béčko s ohlušujúcim soundtrackom rozpráva príbeh o Maxovi, mladom strážcovi zákona, ktorý sa po strate toho najcennejšieho stáva psancom prahnucím po pomste. Absencia rozpočtu sa značne podpísala na kvalite početných automobilových naháňačiek a (ne)hereckom obsadení s výnimkou Gibsona. Tomu veríte ako civilnú tak i šialenú podobu, čomu však neuveríte je podivný nevygradovaný záver. Film i napriek nulovému scenáru či slabej atmosfére boduje tvorcovským zápalom, zbesilým tempom a nevysvetliteľným kúzlom čím si získal po svete milióny fanúšikov. ()

IvoB

Největší slabinu filmu tvoří především jeho laciné ztvárnění. Bohužel „postapokalyptický svět" filmu, příliš postapokalypticky nevypadá. Vybočuje především specifickou stylizací a mentalitou postav – které jsou poměrně hloupé (např. logické jednání budete hledat těžko) a směšné (platí především u záporáků). Gibsonova postava Maxe není dostatečným tahákem. Lepšímu „badass“ momentu se mu dostává až na samotný závěr, což je ale docela pozdě. Film se navíc neskutečně táhne, a tak jsem se při jeho sledování docela nudil. Nic moc. ()

Prochy38

Film vytržený z kontextu by u mě asi neobstál. Ale už jsem několik filmů podobného rázu viděl. Maxe jsem si dal komplet celou trilogii. To bylo asi dobře. Myslím, že celkem povedený vstup M. Gibsona na americkou scénu. Příběh brutální, bez servítek, tvrdý a nekompromisní. A Mel? Úžasný. ()

bloodcountes

Taková kovbojka z nedaleké distopie, je to starej film a hodně odpracovanej, syrovej, místama drsnej, místama se to vleče nechtěně a místama je to natažený uměle, aby to bylo jakože napínavý, ale jak to bylo dlouhý, tak když se to konečně opravdu stalo, už mě to emočně minulo. Jinak ale jakž takž slušnej film, Mel Gibson ještě frajer k nakousnutí, jojo. ()

Rozjimatel

3,5  Film začína ako prachobyčajné akčné béčko z prostredia rozpadávajúcej sa spoločnosti, kde vládnu zločinecké motorkárske gangy. Postupom času sa ale začínajú rozvíjať aj iné, zaujímavejšie stránky a film celkom slušne graduje. Miestami má doslova hororovú atmosféru. Na konci som mal z filmu celkom dobrý pocit. Záporáci sú patrične hnusní, mladučký Mel Gibson je celkom cool a jeho partnerka sympatická. Nie som fanúšikom všelijakých automobilových naháňačiek, ale tu ich musím pochváliť, dobre sa na ne pozerá, nakrútené sú veľmi napínavo. Film pripomína novodobý western, nesie viaceré westernové prvky. Výsledok je celkom slušný, aj s ohľadom na to, aký mal film nízky rozpočet. ()

Eruntano

Určitě to byl unikátní námět, to ano. Jenže tak trochu asi zůstalo jen u něj a například scénář zůstal už trochu pozapomenut. Skončilo to potom nějak roztahaně, místy až otravně a příliš béčkově. Na druhou stranu to jisté kouzlo má. Už snad tím, jakou inspirací to muselo být pro Fallout;) A pár libými obrazy. ()

Matros

Velice dobrý začátek kultovní trilogie, který stojí hlavně na výborných automobilových honičkách a bouračkách. Chvílemi je opravdu znát, že už z tak malého rozpočtu je využit každý dolar dvakrát, ale to není zas tak na škodu. Záporáci jsou správně šílení a Max naštěstí ke konci zešílí taky. Se závěrečnými titulky si člověk uvědomí, že to všechno byla jen cesta k dechberoucímu a šílenému pokračování, které mám z celé trilogie nejradši. ()

kebom

Nechápem, čo sa prítomným na tomto filme nepáči. Veď je to totálny akčný nárez sedemdesiatych rokov, i keď pre niekoho možno bizarný. Skvelá atmosféra stojí naozaj za to, kultová klasika. ()

Balo

Velmi pomalý rozjezd. V podstatě není v prvních 50 min téměř rozvíjen příběh ani postavy. Celou dobu mě při smyslech držela jen zvláštní atmosféra filmu. ()

Mikino00

Tohle nebyl béčkový akční film, spíše bych použil písmena z konce abecedy, protože tak stupidní a nelogický děj potržený žalostnými hereckými výkony se jen tak nevidí. A přitom je to velice slavný film. ()

Renfield

Šílení jsou tu úplně všichni, vyjma Maxe a jeho rodiny. V existenci scénáře příliš nevěřím, vše působí jako předehra poslední dvacetiminutovky. Scény na sebe často nenavazují a směřují k tomu nejdůležitějšímu, automobilovým honičkám. Právě díky nim plně chápu kultovní status filmu, natočeny jsou ve většině případů velmi dobře. Mel Gibson působí ještě takovým zakřiknutým dojmem, dostává se do toho až ve své šílenější závěrečné poloze. Ten závěr má konečně grády i mimo silnici a bouračky, škoda že to nepřišlo dřív. 45% ()

Alien220

Špatné herecké výkony, zdlouhavé a hlavně z hlediska děje prakticky zbytečné scény připravující nás na velkolepý závěr a pomstu, která proběhene za pár minut a ještě naprosto idiotsky. Nicméně příprava na luxusní dvojku - Jako prequel bych to uznal. ()

Garch

V rámci přípravy na shlédnutí všeobecně opěvovaného Mad Maxe 2015, jsem si připomenul předchozí tři kousky. Paradoxně je první a nejlevnější Mad Max zdaleka nejlepší (mezi slepými je jednooký králem). Vzal si něco z policajtských filmů stylu Blue Electra Glide. Postapokalypsa tu kupodivu není nijak výrazně řešena (krom více policejního státu etc.). Občas i zamrazí syrovost a fatální krutost, která druhou část filmu posouvá do jiné roviny. ()

mira007

Dějově asi sotva průměrný revenge, kde se Mel Gibson mstí motorkářskému gangu za smrt rodiny v budoucnosti rozpadlé společnosti, ale jestli je tenhle film geniální, tak ve vizuální stránce, kde definoval jak taková postapokalyptická společnost vypadá. A od té doby to kopírují dodnes. ()

perko

Miluju atmosféru tohohle filmu. Pokusím se nastínit, jak já film osobně vnímám a proč se mi tak líbí: Lidstvo se nachází někde na úpadku civilizace, "bronzáci" představují poslední záchvěv spravedlnosti a pokus o její udržení. Systém se hroutí a pomalu zavládá chaos, zde v podobě motorkářského gangu. Jeho členové terorizují své okolí, nemají žádné zábrany a jsou vedeni pouze vlastními zájmy a pudy. Je to syrové, je to špinavé, je to krásně laciné. Pro mě nejlepší díl trilogie. ()

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

02.12.2020

Ve věku 73 let včera opustil filmový svět australský herec Hugh Keays-Byrne. Informaci zveřejnil jeho zástupce a později ji na svém facebookovém profilu potvrdil i dlouholetý přítel a spolupracovník,… (více)

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Filmaři z Austrálie nezahálí

Filmaři z Austrálie nezahálí

22.06.2014

Asi nejvýraznější australský režisér a scenárista současnosti David Michod má napilno. Jeho očekávaný Rover, který Quentin Tarantino označil za mistrovské dílo a nejlepší post-apokalyptický film od… (více)

Pattinson je tak trochu Šílený Max

Pattinson je tak trochu Šílený Max

27.07.2012

Možná šílí i kvůli bulvárem propírané nevěře Kristen Stewart s režisérem Sněhurky a lovce Rupertem Sandersem, ale to nechme stranou. Filmy nás pořád zajímají víc než drby. Robert dělá všechno pro to,… (více)