Šílený Max

Ve zpustošené zemi blízké budoucnosti vládne silnicím divoký motorkářský gang. Řádí v ulicích, terorizuje nevinné civilisty a strážcům zákona se jen směje do očí. Jednoho policistu ale podcení. Když motorkáři brutálně napadnou nejlepšího přítele a rodinu Maxe Rockatanskyho (Mel Gibson), změní se Max v běsnícího šílence, který žije jen pro jediné - pro pomstu. (Magic Box)

Jacques-ds

Nezvykle pomalé, dialogy jsou zvláštní, strohé, slouží pouze příběhu, ale o postavách se člověk dozví jen minimum, o jejich historii skoro nic, a pokud jde o historii fikčního světa, tak zde se člověk nedozví už vůbec nic. Snad jen to málo, co odpozoruje mimo dialogy. Vše se odehrává "skrze" auta, motorky a dlouhé cesty. Tohle je svatá trojce celého filmu a pro mnohé to bude notně nudná trojice.Na druhou stranu místy je film napínavý a závěr má svoje kouzlo. V dnešní době by to šlo sestřihat na 20 minutový kraťas, ale pak bychom se už nikdy nedočkali pokračování. ()

lakart

Film, který má odvahu a veliké poselství, které je skryto za jednoduchým příběhem. Přesto mě to hodně bavilo a nadchlo. 75% ()

RajAthen

Inu, nějak jsem se za celou dobu dobrat toho, kde se ukrývá ona kultovnost snímku, proč má tenhle počin pokračování a proč po letech někdo (původní režisér) dělal remake... A nedobral se. Vyčítat (skoro) počátku 80. let, že vypadá lacině, by bylo spíše nefér, ale tohle bylo zkrátka natáčeno někde u někoho za chalupou ...s nadměrnou spotřebou koženého oblečení, což při skoro plném pánském ansámblu prostě nepůsobí tak cool, jak asi bylo zamýšleno. Ano, Max "se nechce stát jedním z nich", takže nakonec udělá konečně, co měl od začátku udělat, a pořád jej nelze mít za nepříčetného. Jak vidno, není moc co hrát, tak se jezdí v autech, přičemž od poloviny jsem se již koukal na hodinky. Zkrátka jsem nebyl oslněn a nebudu dávat více kvůli tomu, že se o filmu - stále nevím proč - mluví. ()

Rudyamon

Do chvíle, než (v té době ještě ne šílený) Max odešel na dovolenou, jsem nechápal nic. Myslím, že ani režisér a ani nikdo ze štábu. Až teprve pak se jim vyloupnul ze situace nějaký ten námět děje, a ejhle - zabijeme jeho ženu a dítě a Šílený Max je na světě! Prý je to klasika, tudíž ale já tím pádem klasice naprosto nerozumím. Přesto ale budu ve sledování života a kariéry Maxe pokračovat. Možná třeba později se stane něco… No, ale teď v každém případě jen 1 hvězdička - 10% … za tu klasiku… :-/ ()

Likan7

Od naprostého odpadu to zachraňuje posledních 20 minut, které jsou už jen o pomstě a krveprolití. Těch prvních 60 minut je neskutečně nudný wtf, kde se ani nedozvíte, co to je vlastně za postapo, protože všichni a všechno vypadá zcela normálně (možná až na to, že tam je málo lidí a po silnici jezdí jen hodný a zlý). Jeden z nejméně vyvážených filmů, co jsem zatím viděl. ()

Hashirama

Starého nepsaného pravidla “Když nemám prachy, netočím akční film” se Jiří nedržel a jal se pokořit zarytý stereotyp, že bez produkčního zázemí, rozpočtu, prostředků a zkušeností nelze uspokojivě natočit akční film, aby vypadal dobře. Nepřekvapivě vznikl akční film, co nevypadá dobře, a výsledná forma se očividně podřizuje faktu, že si Jiří všechno dělal sám doma na ponku. Akční scény sestávají z náhodných záběrů, které se podařilo natočit, dokud zbýval materiál, a jsou nahodile poskládané za sebe, takže se člověk neorientuje v prostoru a vůbec netuší, co se děje, přičemž je akce víceméně na efekt zasazená do tuctového příběhu, který pořádně neprodává ani charaktery, ani zápletku, která v podstatě začne až v druhé polovině stopáže. Partyzánský feeling zde nepůsobí svěžím dojmem jako u Quentinových Gaunerů, ale zavání až céčkovým odérem. Jako dílo, co náhodně vzniklo za velkého nadšení pro věc a ve spolupráci mnohých dobrovolníků, určitě hodno potlesku, jako seriózní film totální omyl, který ve mě nahlodává myšlenku, jestli záblesky geniality jako Fury Road nejsou čistě náhodné. ()

Nix

Někde se začít muselo. To nepopírám, ani nepopírám fajn záběry bouraček a ježdění, ale to kolem už se prostě nedalo zkousnout. Dokonce mne ani gang motorkářů fakt nebavil. Dialogů tam naštěstí zas tolik není, což taky ničemu nevadí, ale tenhle start mne opravdu neoslovil. Ale hold i některé začátky se musí přetrpět, snad zbytek dílů už bude stát za to. ()

Davidos305

Celý film působí dost lacině, scénář nic moc, záběry nejsou nic speciálního nebo nápaditého, atmosféra tu není absolutně žádná, dialogy působí dost trapně, herecké výkony jsou průměrné a nad některými věcmi jsem jen kroutil hlavou. Děj je hrozný, vždyť to má být o pomstě, tak proč ta jízda za pomstou začíná na konci filmu. Celý snímek sice může mít, nějaké to retro kouzlo, ale to film nezachrání ani zdaleka. Chápu že na film nebyl největší rozpočet, ale kvalitní scénář není otázka peněz. ()

junxi91

Trochu zmatená, neuspořádaná a místy přehnaná postapo akce. Civilizace zkolabovala, protože došla ropa a na silnici vládnou gangy, které brojí proti posledním zbytkům státní moci v podobě MFP (Main Force Patrol). Člen motorkářského gangu Crawford "Noční jezdec" ujíždí policii v jejich vlastním autě a nikdo nemá šanci jej chytit, až na jednoho policajta. Tím je Max Rockatansky, nejlepší řidič MFP, který rozhodí Nočního jezdce tak, že to napálí do cistery a uhoří. Gang vedou Prstořez a Bubba Zanetti. Přijíždějí do města, aby si vyzvedly tělo svého člena, a při tom kradou palivo, terorizují občany a prostě dělají bordel. Gang přepadne mladý pár u silnice a na místo dorazí Max a jeho kolega Jim "Goose" Rains, kteří na místě najdou vyděšenou ženskou a nahého chlapa, a také Johnnyho Boyla, mladého člena gangu. K soudu nedorazí žádný svědek, a tak je ten mladý zmetek propuštěn. Goose to rozzuří a chce Boyla zmlátit, ale ostatní jej zadrží. Oba si vyhrožují vzájemnou odplatou. Kapitán MFP Fred "Fifi" McPhee řekne svým policistům, ať si v případě gangu dělají co chtějí. Johnny sabotuje Goosemu motorku, ten pak havaruje, ale skoro nic se mu nestane. Vypůjčí si tedy pick-up a na něm odváží motorku do garáží. V záloze čekají Prstořez s Johnnym a hodí na jeho automobil brzdový buben, Goose havaruje a skončí v poli na střeše. Prstořez pak vyvíjí na Johnnyho tlak, aby hodil na obrácený pick-up zápalku a upálil Goose, který se snaží dostat ven. Johnny protestuje, s Prstořezem se postrkují a nakonec to skončí špatně...Jim je těžce popálený a skončí v nemocnici a vypadá jako "monstrum". To je na Maxe moc a rozhodne se skončit u policie, ale kapitán mu navrhne, ať si vezme dovolenou. Max je v autoservisu, zatímco jeho žena Jessie jede se synem Sprogem na zmrzlinu. Zde se setkávají s členy gangu a Prstořez ji začne obtěžovat, a tak mu dá Jessie kopačku do koulí a se synem rychle ujede. V servisu naberou Maxe a ujíždějí na farmu poblíž moře, kde se cítí v bezpečí. Banditi je však objeví a povede se jim srazit Jessii i se synkem, kteří nakonec umírají. A tak se Max vydává na krvavou odplatu...Počátky Mela Gibsona, spousta černého humoru, brutality a jalových hereckých výkonů. Ale jako úvod do postapo franšízy to bylo dobrý.  ()

nwx odpad!

..autem sem autem zpátky, nuda, pusto, prázdno, hrozná pipkovina. Žádné postapo movie se nekoná. Australský amaterismus. ()

KdG

Začátek postapokalyptického kultu. Tenhle film i prostředí mám svým spůsobem rád. FALLOUT rulez ! ()

nick_sekac

Sorry, ale nechápu. První pul hodina = po silnici se řítí auto, druhá pul hodina = po silnici se řítí auto, třetí pul hodina = po silnici se řítí auto. Jak se tohle mohlo stát kultem? ()

TSZ

Mad Max je dnes již bezesporu kultem, a za tento status vděčí právě tomuto prvnímu dílu celé série. Nebýt extrémně dlouhého úvodu a značné nevyrovnanosti kvality automobilových (či motorkářských) honiček by bylo výsledné hodnocení ještě vyšší, ale již ten klad, že se zde prakticky zrodila jedna z největších akčních hvězd 20.století, sám velký Mel, je dosatatečným důvodem pro to abychom tento snímek uznávali. ()

donkocicak

Než jsem Šíleného Maxe viděl poprvé, ledaccos jsem o něm slyšel nebo četl a byl zvědavý. Když jsem první díl jednoho dne konečně shlédl, byl jsem trochu zklamaný. Asi jsem čekal něco jiného. Díval jsem se na to v hluboké noci a trochu se přitom bál, je to poněkud depresivní film, co si budeme povídat :) dvojka se mi líbila o trochu více, Šílený Max je pro mne spíš slabší film na jedno podívání. Když se zrovna člověk nudí, může jím vzít zavděk o sobotním večeru či odpoledni. Finále podle mého soudu mohli udělat ale velkolepější. ()

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

02.12.2020

Ve věku 73 let včera opustil filmový svět australský herec Hugh Keays-Byrne. Informaci zveřejnil jeho zástupce a později ji na svém facebookovém profilu potvrdil i dlouholetý přítel a spolupracovník,… (více)

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Filmaři z Austrálie nezahálí

Filmaři z Austrálie nezahálí

22.06.2014

Asi nejvýraznější australský režisér a scenárista současnosti David Michod má napilno. Jeho očekávaný Rover, který Quentin Tarantino označil za mistrovské dílo a nejlepší post-apokalyptický film od… (více)

Pattinson je tak trochu Šílený Max

Pattinson je tak trochu Šílený Max

27.07.2012

Možná šílí i kvůli bulvárem propírané nevěře Kristen Stewart s režisérem Sněhurky a lovce Rupertem Sandersem, ale to nechme stranou. Filmy nás pořád zajímají víc než drby. Robert dělá všechno pro to,… (více)