Šílený Max

Ve zpustošené zemi blízké budoucnosti vládne silnicím divoký motorkářský gang. Řádí v ulicích, terorizuje nevinné civilisty a strážcům zákona se jen směje do očí. Jednoho policistu ale podcení. Když motorkáři brutálně napadnou nejlepšího přítele a rodinu Maxe Rockatanskyho (Mel Gibson), změní se Max v běsnícího šílence, který žije jen pro jediné - pro pomstu. (Magic Box)

Kothy

Tak jsem se konečně dostal i k této klasice. Po Bojovníkovi silnic to asi byla jen otázka času. Mladý Mel Gibson je vážně dobrý. V tomto díle ještě instituce fungují a svět není úplně v troskách, jako tomu je později. Max je normální drsný policajt, který má trochu drsnější metody. Vše ale změní smrt jednoho zločince a následná pomsta jeh přátel z gangu motorkářů. Z Maxe se stává Šílený Max, který se musí přizpůsobit krutostem nového světa. Na tehdejší možnosti a nízký rozpočet si s tím George Miller vážně vyhrál. Tehdy ještě netušil, jaký to bude mít úspěch a kolik dalších dílů vznikne. "Jsem Noční jezdec!" ()

swamp

Kdyby neměl Mad Max tak dlouhý rozjezd a tolik nepřipomínal Vanishing point, byl by určitě mnohem lepší.. Škoda, že si Mel oblékl svou koženou uniformu až téměř v závěru. ()

nash.

Nostalická vzpomínka na první VHSky, u níž člověk s přimhouřeným okem přehlédne nezvládnutou stavbu, mezery v logice i často komické herecké výkony a raději si užije tu lacinou syrovost a občas výtečnou honičku po nekonečných australských silnicích. ()

PetrPan

Max Rockatansky otáčí klíčkem v zapalování a pomalu se rozjíždí vstříc svému osudu. Jako první vůz si zvolil lehce prorezlou herku s pokašlávajícím motorem a prokluzující spojkou. Vydává se po zaplátované, ale zcela rovné, okresce vedoucí přes prašné a monotónní pláně australské divočiny. Nebýt úvodní automobilové naháněčky a scény znásilnění mladého páru nedokázal by Mad Max do poslední dvacetiminutovky ničím nadchnout. Zasazení do postapokalyptického světa je vcelku diskutabilní, evidentně zde stále fungovaly téměř všechny infrastruktury a podobná událost by se s přivřenýma očima mohla odehrát v jakémkoliv podobném zapádakově. Po dramatické stránce Max nenabízí kromě klasického klišé, rodina, přátelství a pomsta, nic světoborného. Na všechna zmíněná negativa však s chutí seru, jakmile totiž Max nasedl do vytuněné káry s nitropohonem a jal se vybíjet zlotřilý gang motorkářů, na všechno předtím jsem zapomněl. Kultovní trojka! ()

WANDRWALL

Co jen všechno MAX zažil. Aby se z toho kapánek nezměnil. Scenárista a režisér se pokoušejí ukázat proměnu běžného, slušného policajta v šílence. Ale kolik jen takových pokusů už kinematografie zažila. A daří se to různě. Max je dalším přízpěvkem. Jelikož mi herec Mel Gibson nesedí, mám až moc načtené jeho herecké rozměry, tak mi nepřijde, že by dokázal dobře zahrát šíleného. Možná, že jiný herec by to dokázal pro mě přesvědčivěji, ale takhle nemohu jinak,než dávat maximálně dvě hvězdičky a stále váhám, zda to není moc. ()

Willy Kufalt

Šílená dobová béčkárna, která mě nezaujala prakticky ničím. Ještě před polovinou jsem plně zjistil, že mě nenapíná ani děj, nezískaly si mě postavy, neoslnily mě bůhvíjak ani ty opěvované akční pasáže, až na dvě tři scény mi ani atmosféra nepřipadala bůhvíjak podmanivá (byť alespoň nějakou tu desetinu osobitosti dobových austrálských žánrovek si to občas zachovává). Zbytek byl už jenom čekáním na konec, s občasným drobným, záhy hned mizícím zábleskem čehosi lepšího. Vlastně ani netuším, proč je to tu prezentováno jako sci-fi. Asi jako zástěrka pro ten nepochopitelný svět a nebývalé schopnosti hlavního hrdiny, který i poté, co mu jednu nohu šíleně zraní, dokáže to sám oplatit veškerým svým protivníkům. Jak nečekané, že.. [20%] ()

Arsenal83

Kult-nekult, toto je presne typ filmu, ktorý nemám rád. A to v Šialenom Maxovi hrali dvaja moji obľúbenci, Hardyho z novej verzie i Gibsona zo starej mám vo svojej topke. Vôbec to však nie je moja šálka kávy. Alebo aj áno, ale je to taká šálka, do ktorej niekto nachcal. ()

Bachy odpad!

Příšerná příšernost. Strašidelní motorkáři v lese? Nikdy by mě nenapadlo, že něco, co je neuvěřitelně bizarní může zároveň být i neskutečně nudné. Šílený Max má klasickou strukturu, kterou každý ve filmech viděl mnohokrát a pouze jí posadil do rádoby punk/špinavého prostředí budoucnosti. Pravda, že idilkové scény mě rozesmály, ovšem to je první a poslední moment, který mohu ocenit. ()

Claw

Netradiční akční nářez 70. let. Mrazivý jak břitva, neuvěřitelně syrový. Upoutá diváka do sedačky po dlouhé minuty, než ho v téměř hororové části nechá strachovat se o Maxovu manželku a dítě. Po smrti manželky přichází zešílení mladičkého poldy a další nářez v podobě pomsty, která je krátká, ale výstižná a jasná. Na svoji dobu velice odvážné scény, občas stačí tvůrcům naznačit a neukazovat vše a docílí se ještě silnějšího efektu (mužský zadek od krve, spálená ruka kamaráda a šílený pohled Maxových očí, kutálející se míček po dálnici atd.). Film považuji jednoznačně za nejlepší z trilogie a spíše bych ho od dalších dvou, typicky postapokalyptických dílů trochu oddělil. Film vyniká perfektní a bezchybnou kamerou, špičkovými speciálními efekty a akcí na silnicích, fantastickou hudbou doprovázející napínavý děj, rychlým spádem a úžasným koncem... /95% + FILM ROKU/ ()

klerik

Gibsona oklamali... Béčko, ktorého nekompromisný záver podnietil vznik omnoho lepšieho ROAD WARRIORA... Dosť sa tlačí na pílu, je to ukryčané a miestami až nepríjemne psycho... Naháňačky fajn... ()

Chrustyn

Opravdu hodně temný filmeček s tehdy ještě mladým a neznámým Melem Gibsonem v roli policisty, který bojuje s gangem motorkářů. Na filmu jsou nejlepší automobilové honičky, které jsou opravdu povedené. ()

FrodoF

Přišlo mi to celý jako celkem fajn film, jen je velká škoda že to nemá pořádný konec, nevím jestli jim došli peníze nebo co se stalo. ()

iamek

Osobně jsem čekal, že se děj bude odehrávat v post apokalyptické budoucnosti, ale snímek se překvapivě odehrával v přítomnosti. Vlastně ani nechápu název filmů, protože Max mi vážně šílený nepřišel. A celý film mi přijdě tak trošku amatérský. ()

SeBig

Začátek mi přišel spis jak kobra 11, prubeh byl celkem nudný. Ta romanticka část me vubec neoslovila. Pak nastupuji na scenu sileni motorkari a Maxova krvezizniva pomsta a film nabere jine grady. Je to ale horsi prumer, protoze je to drsny jen na začátku a na konci. ()

mcb

Naprosto, ale naprosto nelogické chování postav, nuda. Jediný, kdo byl v tomto filmu šílený, nebyl Max, ale babka s brokovnicí. ()

jojinecko

Automobilové naháňačky a drsný ksicht "bezemočného" Mela Gibsona - na to si asi spomeniem aj s odstupom času, inak je to čistý punk, anarchia...:) A tá hudba je proste úúchylnááá.. ()

Ivoshek

Tyhle postapokalyptický kousky já mám rád. Atmosféra je temná a sakramentsky násilná. Na filmu je vidět nedostatek peněz (za což bych hvězdičku srazil), který je ale skvěle nahrazen invencí - pátá hvězdička je za naprosto skvěle krutý způsob, jakým se Max ve finále pomstí. ()

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

02.12.2020

Ve věku 73 let včera opustil filmový svět australský herec Hugh Keays-Byrne. Informaci zveřejnil jeho zástupce a později ji na svém facebookovém profilu potvrdil i dlouholetý přítel a spolupracovník,… (více)

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Filmaři z Austrálie nezahálí

Filmaři z Austrálie nezahálí

22.06.2014

Asi nejvýraznější australský režisér a scenárista současnosti David Michod má napilno. Jeho očekávaný Rover, který Quentin Tarantino označil za mistrovské dílo a nejlepší post-apokalyptický film od… (více)

Pattinson je tak trochu Šílený Max

Pattinson je tak trochu Šílený Max

27.07.2012

Možná šílí i kvůli bulvárem propírané nevěře Kristen Stewart s režisérem Sněhurky a lovce Rupertem Sandersem, ale to nechme stranou. Filmy nás pořád zajímají víc než drby. Robert dělá všechno pro to,… (více)