Šílený Max

Ve zpustošené zemi blízké budoucnosti vládne silnicím divoký motorkářský gang. Řádí v ulicích, terorizuje nevinné civilisty a strážcům zákona se jen směje do očí. Jednoho policistu ale podcení. Když motorkáři brutálně napadnou nejlepšího přítele a rodinu Maxe Rockatanskyho (Mel Gibson), změní se Max v běsnícího šílence, který žije jen pro jediné - pro pomstu. (Magic Box)

anderson

ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA (s novým dabingom): PRIMA = 13.3.2007 (R: NOVA CINEMA = 14.6.2013), réžia českého znenia (PRIMA 2006) = MARTIN TĚŠITEL (14.2.2015) ()

SOLOM.

Ve své době se stal tenhle film velkým třeskem, který sklidil obdiv nejen u diváků, ale i kritiky. I po letech neztrácí nic ze svého lesku a vždy se na něj rád podívám znovu. Největším tahounem je samozřejmě Mel, který tak dal vzniknout další legendární postavě ve světě filmu. ()

eraserhead666

Není to tak dávno, co jsem četl naprosto skvělou povídkovou antologii nazvanou "Smrt má kola". Příběh Šíleného Maxe by se do ní skvěle hodil. Ve své době určitě zajímavý počin, dneska už je trošku problém, že od té doby podobných filmů vzniklo hodně a Max mezi nimi (možná zbytečně moc) zapadne. Něco je moc předvídatelné, něco až hloupé (dost mě prudilo to, jak opomíjeli to dítě), některé scény ale zase hodně povedené. Prostě lepší průměr, který body získává už jen za mladičkého Gibsona a toho jeho parťáka (jako dítě jsem s ním viděl jeden seriál a strašně se mi líbil). Jinak je to trochu lepší průměr. Je to slabší než následující pokračování, ale lepší než třetí Mad Max. ()

špaček421

Proč se to vlastně odehrávalo v budoucnosti? Jinak prima akční krimithriller s vlastně westernovým příběhem, bandou šílených motorkářů a skvělými honičkami a výborně natočenými bouračkami. Jenom škoda, že na to, až bude motiv k pomstě, čekáme skoro půl hodiny, přičemž celou dobu víme, že se to stane - tak proč to protahovat? A závěr je zase uspěchaný a banda se tam nějak moc zmenší. Pár nesmyslů, nijak moc dobré herecké výkony, ale ta akce to vynahradí. Dřív jsem chtěl Forda Mustanga jako měl Bullitt, teď chci tu nadupanou mašinu, se kterou na konci vyjede Max. ()

Necrotongue

Evidentně příliš laciné,takže ani scénárista zřejmě nedostal dostatečně zaplaceno.Film mě vlastně ničím nezaujal,v některých nízkorozpočtových snímcích dokáží jejich tvůrci nahradit nedostatek financí nadšením,což se v Maxovi nestalo.Hvězdička je za to,že film předchází 2. dílu. ()

Bauer

První hodina byla docela nudná a byla tak za 3* ale posledních 30 minut bylo prostě moc dobrých.Určitě bych to nenazval kult ale rozhodně to stojí za to , to vidět. ()

becki_tu

Film naprosto o ničem, který se první hodinu neskutečně vleče a až v poslední půlhodince se vlastně tvůrci dostanou k jádru věci. Mel Gibson nemá co hrát, scénáristi měli zřejmě dovolenou, kaskádéři se vyblbli a už dlouho jsem neslyšel tak otravný soundtrack. Nechápu, jak může někdo tohle nepovedené béčko považovat za kult. ()

Beastmaster4

I když nerad, musím Melovi uškodit :-( Tohle je velká slabota. A o čem, že to je? Pár pádů motorkářů, několik bouraček, a to je celý. Béčková ujetina, motorkářskej gang tu chvílema připomíná partičku cirkusáků (ty kotrmelce, než nasednou na káru aj. :-D). Co mi zůstalo v paměti víc, než nějaký příběh (tady hodně slabej) jsou ty amatérské záběry a efekty. Vylézající oči z důlků motorkáře předtím, než to čelně napálí do auta, jsou k nezaplacení :-D ()

evapetra

Tento průměrný thriller vysoko zvedá muzika. Však taky Brian May za ní dostal australskou cenu AFI. V některých místech zní jako nějaká symfonická báseň od Dvořáka. Kvůli tomu se těším na další díl, který má Brian taky hudebně na svědomí. ()

JASON_X

Narovinu přiznávám, že celý můj dlouhý filmový život mě úspěšně míjela trilogie Mad Max, takže než se z ní brzy stane tetralogie, rychle doháním zameškané... No popravdě o moc jsem nepřišel. Parta vyšinutých klaunů a řiťopichů z motorkářského gangu proti partě vyšinutých policejních kašparů v zapařených kožených kompletech. Podivná taškařice, jejíž svérázná poetika mě příliš neoslovila. A v závěru pokus o rodinný exploaťák, který ale dopadl stejně, jako většina pokusů o exploaťák nebo horror ze sedmdesátek - tedy žalostně... Nevím čím to je. V té době jsem vyrůstal a co pamatuju, lidi se nechovali jako slabomyslní, tak proč se tak chovají v sedmdesátkových béčkách? Možná otázka pro kinematografického antropologa, či koho. Jakožto divák jen zklamaně vzdychám. Ale aspoň jsem se dozvěděl, kde možná vzali inspiraci tvůrci prvního dílu Saw k oné slavné komorní skladbě pro nohu, řetěz a pilku. ()

luka4615

Kultovní status snímku Mad Max režiséra George Millera šel tak nějak mimo mě. Na každém filmovém políčku je vidět extrémně nízký rozpočet, což velmi podivně koresponduje i se zaměnitelným a nekvalitním scénářem, který byl zřejmě tvořen ve spěchu přímo na place. Jediným světlým momentem je tedy finální pomsta vykonaná za volantem mocné V8. Nic víc, nic míň. Bohužel. „The chain in those handcuffs is high-tensile steel. It'd take you ten minutes to hack through it with this. Now, if you're lucky, you could hack through your ankle in five minutes. Go.“ ()

Sawy

Nevím čím to je,ale při vší té lacinosti,amatérismu a béčkovitosti se mi jednička Šíleného Maxe líbila mnohem víc,než všemi vychvalovaná dvojka.Mám rád filmy o pomstě a mám rád i Mela Gibsona,mám rád akční béčka a automobilové honičky.A tady se to všechno sešlo dohromady v nedokonalé,ale nesmírně zábavné vizi nedaleké budoucnosti.Pomáhá i kratší stopáž,při níž se člověk prakticky nestihne nudit.85 % ()

Lacike

Prvy diel Max som vzdy povazoval za najslabsi a dnes mi pripada uz prilis zastaraly. Na jednej strane to je maly nezavisly a uz dost stary film, takze na to treba brat ohlad a vzhladom na to je po technickej stranke dost slusny. Ale co sa tyka pribehu to nie je ziadna slava a film obsahuje jak vela hluchych miest tak aj blbych dramaturgickych situacii v ktorych sa postavy az prilis casto nahodne stretavaju. Hlavnou devizou filmu su stale skvele nahanacky zakoncene famoznymu burackami. Druhou je Mel Gibson, ktory mal aj za mlada neskutocnu charizmu, ktora hravo strci do vrecka tych dnesnych trapakov typu Courtney, bratia Hemsworthovi alebo Tatum Channing. Skoda, ze cesta za pomstou tu tvori len minimum priestoru na konci. Keby k nej doslo skôr, tak by sme nemuseli vytrpiet tu nudnu prostrednu cast v ktorej sa nic extra nedeje. Takisto zaporaci su dost neschopni magori, takze sa ani na Maxove finalne zuctovanie s nimi neda prilis tesit a je jasne, ze nemaju ziadnu sancu. Takze najväcie zasluhy tejto casti, okrem toho, ze bola prva, su v tom, ze sa v nej z normalneho policajta Maxa stane nas milovany Mad Max, ktory to vo famoznej dvojke rozpali na plne gule. 6/10. ()

ScarPoul

Film, ktorý kebyže má ucelenejší koniec a motívy naznačené v priebehu deja sa aj uzatvoria, by bol jedným z tých lepších Origin stories. Síce s malým rozpočtom ( citeľným) ale s dobre vybudovanou dramaturgiou ( hoci jednoduchou) sa Mad Max radí ku kultovým filmom a nečudujem sa. Hoci sa to v rámci série javí ako úplne iný film, kde potenciál presahuje len v drobných náznakoch, Mel Gibson ako hrdina k utiahnutiu deja stačí. Byť ten film trošku silnejšie odkazujúci na svet aký vidíme vo zvyšných častiach, pôsobilo  by to celé o trošku konzistentnejšie Takto mam z toho pocit, že sa niečo natočilo a až potom George Miller skutočne objavil potenciál toho, čo vytvoril. Z odstupom času ale stále funkčné a kupodivu aj zábavné, hoci zvyšné časti mám radšej. A každú kvôli niečomu inému. ()

5150

MAD MAX trpí značnou nevyrovnaností děje, kdy po výtečném intru ( honička s Nočním jezdcem ) musíme přetrpět takřka dobrou polovinu filmu, aby se nám v závěru dostalo zasloužené odměny. Ale nevadí, protože jinak se dá o tomto filmu mluvit zejména v kladných superlativech. Ať už práce kamery a střih při silničních honičkách... ale nebudu se dlouze rozepisovat, zkrátka je v tom srdce a to se cení..)) ()

BoPo

Austrálska kultovka. Začiatok filmu je doslova preplnený akciou. Tempo si až do konca bohužiaľ neudrží. Je to však klasika, ktorú sa oplatí vidieť. ()

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

02.12.2020

Ve věku 73 let včera opustil filmový svět australský herec Hugh Keays-Byrne. Informaci zveřejnil jeho zástupce a později ji na svém facebookovém profilu potvrdil i dlouholetý přítel a spolupracovník,… (více)

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Filmaři z Austrálie nezahálí

Filmaři z Austrálie nezahálí

22.06.2014

Asi nejvýraznější australský režisér a scenárista současnosti David Michod má napilno. Jeho očekávaný Rover, který Quentin Tarantino označil za mistrovské dílo a nejlepší post-apokalyptický film od… (více)

Pattinson je tak trochu Šílený Max

Pattinson je tak trochu Šílený Max

27.07.2012

Možná šílí i kvůli bulvárem propírané nevěře Kristen Stewart s režisérem Sněhurky a lovce Rupertem Sandersem, ale to nechme stranou. Filmy nás pořád zajímají víc než drby. Robert dělá všechno pro to,… (více)