Šílený Max

Ve zpustošené zemi blízké budoucnosti vládne silnicím divoký motorkářský gang. Řádí v ulicích, terorizuje nevinné civilisty a strážcům zákona se jen směje do očí. Jednoho policistu ale podcení. Když motorkáři brutálně napadnou nejlepšího přítele a rodinu Maxe Rockatanskyho (Mel Gibson), změní se Max v běsnícího šílence, který žije jen pro jediné - pro pomstu. (Magic Box)

ALIENka_

Tak máme tu šílenou bandu motorkářů, který jsou všichni jak zfetovaný a jejich vůdce vypadá jak frontman deathmetalový kapely. Pak je tady Max, kterej má bejt podle všeho šílenej, ale nakonec z toho vyjde jako jedinej normální a ještě k tomu se na tu jeho prdel v těch koženejch kalhotech pěkně kouká. Ještě tady je jeho manželka, která pořád zapomíná na svoje děcko, až do tý doby, než jim ho neukradnou šílený motorkáři. No a všichni tady maj rádi pořádný fára (a někdo i tříkolky). Tak takhle nějak bych shrnula příběh. Zkrátka nic moc, co si budem. Na tu dobu určitě skvělej film, ale teď když na to čučim v 2019, tak vidim jenom další obyčejnej kousek. Postapo svět vypadá asi tak věrohodně jako vystoupení Anglie z EU do roku 2020. Šílenci vypadaly spíš komicky a celá Maxova pomsta byla nahrnutá do posledních 10 minut a ještě se snaží bejt dramatická, což jí teda kurva nejde. Většinu filmu se vlastně nic neděje, princip světa jsem absolutně nepochopila, příběh je jednodušší než syn tý starý babči s obří brokovnicí, a celý to spíš působí jako velká parodie. Hodnocení: 6/10 ()

erl

První Max je určitě nejlepší z celé trilogie. Netradiční post apokalyptický western o muži který přišel o vše na čem mu záleželo. Režie je neobvyklá a originální . Akční scény mají spád a záporáci jsou skvěle perverzní a nechutní a mladej Gibson je přesvědčivej Paráda. ()

Terva

Šílený Max získal 3 ceny Australian Film Institutu - za střih, zvuk, hudbu. Byl nominován i v kategoriích režie, film, scénář a herec ve vedlejší roli ( Hugh Keays-Byrne ). Scénář : George Miller a James McCausland. Kamera : David Eggby. Hudba : Brian May. Hrají : Mel Gibson ( Max Rockatansky ), Joanne Samuel ( Jessie ) nebo Hugh Keays-Byrne ( Toecutter ). Mel Gibson byl natolik neznámý herec, že jeho jméno ani nebylo zmíněno v traileru. Z filmu je teď kult. ()

adamo_znk

První a základní kámen špinavé Australské ságy o šílené distopické budoucnosti. První díl na to jde ještě oklikou, kde v nespecifikované době, ještě před apokalyptickou válkou kterou začíná druhý díl, nám George Miller servíruje špinavý příběh o pomstě, o motorkářských gangech, a o tom jak se z policisty Maxe Rockatanskyho stane Šílený Max ! ()

Seabeast

První zásek v sérii s Šíleným Maxem a mladičkým Melem Gibsonem. Že se má jednat o post-apokalyptickou budoucnost jsem z filmu vůbec nepoznal a ani by mě to netrklo po závěrečných titulcích, kdybych neznal popis. Není to trochu zvláštní na příběh z "post-apokalyptické budoucnosti"? Ale na to kadí bílej tesák. Nicméně k samotnému filmu. Na sledování je to nekulervoucí a rozvleklá pruda, která mě hodně minula. Teatrální přehrávání herců a ten lehce komediální nádech "gangsterů" byl jistě režisérský záměr, ale pro příběh a atmosféru je to spíš na škodu. Jediná věc, která není na kompost je vidět neprošedivělého a bez vrásek vypudrovaného Gibsona. No, spíš než na film kvůli tomu mrkněte do galerie, ať se nepřipravíte o hodinu a půl drahocenného času. ()

JohnCZ

Nemůžu tomu upřít jistou atmosféry nejistoty. Divák neví, kdy se to přesně odehrává a o co v tom světě vlastně jde. Jinak je ale děsný brak, který kdoví proč má kultovní status. Hodinu divák čeká na něco, co se mělo stát hnedka na začátku a když konečně Max dostojí své přezdívce, tak je konec. Akční sekvence nejsou špatné, ale je to celé tak nekonzistentně poslepované a s tak retardovanými dialogy, že je to docela otrava. Tehdy nezkušený Mel Gibson tu navíc podává netradičně velmi toporný výkon a lépe na tom nejsou ani záporáci. Nicméně je zajímavé vidět, jak se George Miller vypracoval a a jak za ty roky došel od laciného trashe až k režijně vymakanému postapo akčňáku. ()

corpsy

V akčnom žánri je ŠIALENÝ MAX už pojmov ( ešte viac jeho pokračovanie ). Film s jedným z najlepších rozjazdov v histórii filmu. Jeho neskutočne vydarenú atmošku vytvára nezvyčajný a zaujímavý strih a kamera a takpovediac ´´epická´´ hudba. Vidím tu viac negatívnych komentárov a pravdu povediac, nechápem. ()

PauloZ

Téměř herecká prvotina Mela Gibsona je dnes už oldschool každým coulem, což vzhledem k roku vzniku není překvapením. Ale i dnes to vypadá velice dobře. Staré potuněné káry, několik hlášek, syrovost příběhu pohrávající si s komedií a výborně nasnímané silniční scény, to vše v solidním tempu pěkně funguje. Jenže ten scénář filmu je nasekaný, jak špatně vyspaným řezníkem. Podivně zkratkovitý a zbrklý. K tomu ještě blbé chování postav a neskutečně špatný "uvískaný" soundtrack, který trhá uši. A ejhle, máme z toho (ne)překvapivě klasický levný akční oldschool, na který se nelze zlobit, jen si ho v rámci možností užít. ()

fannah

Skvělý akční film, ve kterém je narozdíl od nových akčních filmů velmi napínavá a bouřlivá atmosféra, podpořena velmi ostrou, depresivní a téměř hororovou hudbou a skvěle nasnímanými dechberoucími scénami. V akčním žánru nemá konkurenci. A ten konec?!?!?! 100% ()

baribal

Dost mě to minulo, jsem zvědavý na druhý díl, ale jestli je tomuhle podobný, tak asi nebudu sérii schopen docenit. Druhá polovina film docela zachraňuje, ale působí to děsně lacině, amatérsky a je to fakt většinou nuda při které občas zakroutím hlavou, že to snad nemyslí vážně. ()

Cimr

Už od prvního záběru, v němž vidíme oprýskaný nápis HALLS OF JUSTICE, přičemž ve slově "justice" je skoro upadlé "u", se dá tušit, co přijde. Příběh z blízké budoucnosti, z vyprahlé země, kde právo už nic neznamená... Tím záběrem začíná skvostně béčková jízda pouští, která ani na chvíli neztrácí tempo. Tento film si ale užijete jen podle toho, jak k němu přistoupíte. Klidně bych uživateli KevSpa podepsal, že postavy se chovají nelogicky - akorát že já to nevnímám negativně. Aspoň se nechovají ,,normálně", ale ,,jinak". A právě tato určitá podivnost a zvláštní atmosféra je to, co mě na tomto snímku tolik baví. Je na něm vidět, že na něj nebylo mnoho peněz, ale co chybělo v rozpočtu, to dohnaly filmařské nápady. Nápady, které jsou na tenké hranici mezi směšností a dokonalostí (např. oči vylézající z důlků). ()

Adasin

Těžko uvěřit, že to bylo zamýšleno jako akční film, protože tím je Šílený Max možná tak v jedné pětině, zbytek nepotřebný balast (jak příběh, tak postavy). A zatímco normálně je hudba záchranným bodem, tady mě silně iritovala - chvíli jsem dokonce měla sto chutí vypnout zvuk. Na tom filmu není kromě hudby šíleného nic. 5/10 ()

Krt.Ek

lepčí (motorkářský gang → útok na rodinu → pomsta; chápeme onu analogii, ne?) __ Po Zběsilé cestě jsem nevěděl, zda někdy uvidím původní (resp. zakládající) trilogii. Aktuálně mám čerstvě za sebou jedničku, a asi jako jo, mám chuť pokračovat, no. Inu, aby mě jeden nalomil, nemusí mně přejíždět motorkou po hřbetě (spoiler toto ve filmu bohužel neuvidíte; aby jo, musel bych napsat po hřbetě ruky spoiler), bohatě stačí vykreslit věci dělající brm-brm jako zlé a nebezpečné, a zároveň doložit, že násilí vždy plodí jen další násilí. A tak mě Bojovník silnic (1981) čeká, hádám, v roce 2026, Dóm hromů (1985) pak v roce 2031 (o důvod víc nevypíchnout si oči (spoiler něco podobného můžeme vidět ve filmu spoiler) a nezanevřít na čsfd), překotnější tempo sledování si tato post-apo(?) série nezaslouží. Zas nemá cenu předstírat, že Mad Max (1981) dnes, v roce 2022, inspiruje (= rozdmýchává fantazii) i k něčemu dalšímu, než modlit se za svět bez Nočních vlků. 60 % ()

MartinezZ

Tohle byla jedna hodně laciná a nesmyslná pitomost, kde to ještě šlo překousnout. Blbé béčko bez financí se záměrně poněkud blbými přepálenými charaktery, chováním a vyústěními situací. V rámci mnoha 80' pitomostí to nevybočuje, ale stejně jako ony si to zaslouží zapomenout. ()

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

02.12.2020

Ve věku 73 let včera opustil filmový svět australský herec Hugh Keays-Byrne. Informaci zveřejnil jeho zástupce a později ji na svém facebookovém profilu potvrdil i dlouholetý přítel a spolupracovník,… (více)

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Filmaři z Austrálie nezahálí

Filmaři z Austrálie nezahálí

22.06.2014

Asi nejvýraznější australský režisér a scenárista současnosti David Michod má napilno. Jeho očekávaný Rover, který Quentin Tarantino označil za mistrovské dílo a nejlepší post-apokalyptický film od… (více)

Pattinson je tak trochu Šílený Max

Pattinson je tak trochu Šílený Max

27.07.2012

Možná šílí i kvůli bulvárem propírané nevěře Kristen Stewart s režisérem Sněhurky a lovce Rupertem Sandersem, ale to nechme stranou. Filmy nás pořád zajímají víc než drby. Robert dělá všechno pro to,… (více)