Dům v růžích (TV seriál)

Rose Red

Dom v ružiach

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Kanada, 2002, 254 min

Dům v růžích je docela nevyrovaný seriál (3-dílný film, chcete-li). Na jedné straně tu jsou nic moc herci, místy nuda a někdy vyloženě trapné, klišoidní scény či pochybné jednání hlavních postav (k tomu si musím já osobně přidat ještě otřesný dabing, ale uznávám, že to je můj problém). Pak je tu však spousta pozitiv, jako výtečné budování strašidelné atmosféry, několik povedených lekaček, mrazivé napětí, slušné efekty a výborně dokreslující hudba. Podtrženo sečteno, těch kladů je přecejenom o trošku víc, proto hodnotím slabšími 4*.(25.5.2011)

Normálně by to bylo na tři, ale Baxleymu se nějak podařilo protlačit do toho jedinečnou kingovskou atmosféru a vybruslit ze spousty věcí tak, že nepůsobí trapně. To se při adaptacích hororového Kinga většinou nedaří. Snad je to tím, že tady kniha neexistuje; jenom Kingův scénář. Navíc má Dům v růžích přes čtyři hodiny, takže je prostor na pozvolné budování výše zmíněné atmosféry a prokreslení postav. A tak se dostávám k zřejmě hlavnímu důvodu, kvůli kterému se filmové adaptace zejména hororových Kingů bortí. Ty filmy jsou většinou krátké. Prostě se vyhodí třetina až polovina Kingovy předlohy, kde se právě pečlivě budují a vykreslují pevné základy, na kterých pak stojí všechno ostatní. A pak není divu, že se ty filmy většinou nepodaří. Dům v růžích se podařil zřejmě právě proto, že knižní předloha neexistuje.(11.12.2008)

• Peytl

Naprosto nezvládnutá adaptace, šílení herci, neskutečné dialogy, každou minutu trapnost a nelogičnost. Bylo by to tragické i na české poměry devadesátých let, hnus fialovej. Snad na ty čuroty a kuneroly, co mají tuhle zhůvěřilost na svědomí, pošle Štefan Pennywise! Hvězda za dům, i když takovou sračku již pražští devepoleři plácají taky třikrát do roka.(15.3.2016)

„Domy ľuďom neubližujú.“ DOM V RUŽIACH je vynikajúca televízna mini-séria, NENAKRÚTENÁ na motívy bestselleru Stephena Kinga (CUJO, PRI ME STOJ!, SLEEPWALKERS). King totiž napísal DOM V RUŽIACH "len" ako filmový scenár, takže sa nejedná o žiadnu adaptáciu jeho románu, ale o dielo, robené priamo pre televíziu (samotný King sa mihne ako roznášač jedla a snímku overeného kingonátora Baxleyho – BÚRKA STOROČIA - aj produkoval). Snímka určite má zopár záporov. Ak necháme bokom drastické vykrádanie čierno-bielej „ghost house“ klasiky STRAŠENIE, zostane množstvo klišé, nevraviac o krívajúcej logike (ste starenka, ktorá vie, že dom je smrteľne nebezpečný a napriek tomu v noci idete do kuchyne po pohár s vodou?). Musím tiež skritizovať herecké obsadenie, v ktorom kontrastujú herci, ktorí hrajú takmer perfektne (Julian Sands) s hercami, ktorí sú jedným slovom hrozní (Matt Ross ako krajne nesympatický Emery). Naopak, vizuálna stránka (úvod s meteoritmi, samotný dom) je miestami úchvatná a atmosféra pozoruhodná. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/147119/Dom-v-ruziach-80.html(14.9.2006)

• kingik

V domě růží není na růžích ustláno a je tam tak trochu pichlavo. A taky je tam hodně nezajímavých postav.Televizní původ tenhle horor nezapře ani omylem. Craig R.Baxley je fušer, který ani svoji televizní režii nedělá s bravurou. Od počátku své kariéry, po kinohitu Stone Cold ,se už věnoval jen televizním zakázkám, po kterých nehafne ani voříšek před Billou. Kde nic není, ani Stephen King nebere, a to jsem měl často pocit, že sleduji zase nějakou jeho zmrvenou televizní adaptaci. A ono fakt to bylo od Kinga, jak jsem se později dozvěděl! Na soudobé horory je to tak pátá řada, a to jsem ještě čekal zázraky. Mně přišlo, že všechno tohle jsem už viděl v hororech před x lety, i na rok 2002, to bylo opravdu hodně slaboučké. Připustím, že ne každý vidí desítky hororů do měsíce, a tak je nadšený, ale pro mě je to slabý odvar z růží. A to je, prosím pěkně, blivajz, který se nedá vypít. Pro mě zastaralá záležitost, co má s hororem málo společného. Nic hororového se tam nestalo, a tak se dá u toho spolehlivě usnout jako Šípková Růženka. 40%(4.8.2012)

• - Matt Ross musel pro svou roli Emeryho přibrat, i tak ale ještě musel nosit kostým, aby byl tlustší. (HappySmile)

• - Stephen King si zahrál ve druhém díle poslíčka s pizzou. (HappySmile)

• - Série se lehce opírá o Sarah Winchester a "záhadný" dům Winchesterů. Příběh se nápadně podobá knize Shirley Jackson, která byla zfilmována pod názvem Zámek hrůzy (1963). Stephen King se také zmiňuje, že to byla jedna z jeho nejoblíbenějších knih. (HappySmile)