Dallas

• USA Dallas
USA, (1978–1991), 286 h 25 min (Minutáž: 34–95 min)

Tvůrci:

David Jacobs

Larry Hagman, Barbara Bel Geddes, Lesley-Anne Down, Patrick Duffy, Linda Gray, Ken Kercheval, Steve Kanaly, Howard Keel, George Kennedy, Jenilee Harrison (více)

Série(14) / Epizody(356)

Sága rodu Ewingovcov, bohatej rodiny na čele s patriarchom Johnom Rosssom Jockom Ewingom (JIM DAVIS), zakladateľom naftárskej spoločnosti Ewing Oil. Starý pán má manželku Eleanor Miss Ellie (BARBARA BEL GEDDESOVÁ), ktorá sa oddane stará o rodinné sídlo Southfork Ranch a troch synov. John Ross J. R. Ewing (LARRY HAGMAN) je neobmedzený vládca rodinnej firmy Ewing Oil, ktorú riadi železnou rukou už celé desaťročia. Oženil sa s bývalou Miss Texas, Sue Ellen Shepardovou (LINDA GRAYOVÁ). Bobby (PATRICK DUFFY) je milý a slušný chlapík, ktorý sa oženil s Pamelou Barnesovou (VICTORIA PRINCIPALOVÁ), dcérou Ewingovho obchodného rivala. Tretí syn Garrison Arthur Gary (TED SHACKELFORT) sa tak trocha nevydaril - otec ho považuje za odpadlíka rodiny a preto sa radšej odsťahoval do Kalifornie aj so svojou manželkou Valene (JOAN VAN ARKOVÁ). (oficiální text distributora)

Jamajdzan

Dallas býval velkým fenoménem, proto ho nemůžu nemilosrdně zařadit k odpadům. Sice to není nějak zvlášť kvalitní umělecké veledílo, ale v tomto žánru obvykle bohatě stačilo, že je to barevné, hýbe se to a je to na pokračování. ()

biopanic

Pre objasnenie: Dallas pre mňa znamená v prvom rade spomienky na kuticu mojich starých rodičov, ja na koberci, oni v kreslách...takže hviezdička za spomienku, hviezdička za nesmrteľnú úvodnú znelku a hviezdička za perfektné bé výkony Bobbyho a J.R-ra :) ()

topi80

Rozhodl jsem se hájit toto dílo do posledního dechu. A proč? Tento seriál má několik stovek dílů, přesto člověk neměl pocit, že by někdy byli scénáristé bezradní (i když pár úletů, z nichž jeden je doslova legendární, tam bylo). Tvůrci stále měli dost fantazie a dokázali vymýšlet nové a nové zajímavé zápletky, které byly propracované a neztrácely logiku. Postavy, které do seriálu přicházely (a mnohé vydržely od prvních do posledních dílů) si po celou dobu udržely svůj charakter, nikterak z něj nevybočovaly, takže jste jejich chápání po celou dobu chápali. Tohle je velmi nedoceněný fakt, žádnému jinému tak dlouhému seriálu se to nepovedlo, naopak u nich scénáristická bezradnost vede ke znásilňování charakterů a proměnám postav, absolutně bez logiky, jenom aby se něco dělo. Seriál má v sobě něco málo z načančaných osmdesátek, něco málo z westernové romantiky, zavede nás do zákulisního jednání velkých průmyslníků a čas od času nechybí ani nějaká ta akce. Na svou dobu velmi dobré, dnes by to asi takový úspěch nemělo. Přesto náleží Dallasu spravedlivý status legendy. ()

Clark_Kent

Nestárnoucí a hlavně fungující a napínavý a plně oblíbený seriál. Peckový intro s nádhernou hudbou. No a hlavně zloduch s velký Z -J.R. Ewing. Zrovna teď nedávno, jsem spatřil Larryho Hagmana WB100 na billboardu při stávce WGA v Hollywood. ()

dawydx

Jedna hvězda za Džej Ára, jedna za úvodní znělku. Ale zbytek? Klasické etudy "typické" emerické famílie, nudné už z principu. I když kvalitou znatelně převyšuje současnou jihoamerickou produkci i své přímé konkurenty ( směšnou DYNASTII a nejdelší výkal v dějinách lidstva - TAK JDE ČAS ), nemyslím si, že si zaslouží být vzpomínán v dobrém. ()

Havala

Nevím proč to všichni tak zavrhujete. Po revoluci jsme na to čuměli od dědy po mě, to mi bylo deset. Jinak znám mnoho otřesnějších seriálů, a k džejárovi sem si vytvořil skutečně vřelý vztah:-) 72% ()

Stejšn

Dám tomu dvě hvězdičky a to z jediného důvodu - bylo to tu první. A aféra s mrtvým Bobbym je dnes už opravdu legenda :) ()

N3O

Ryze z nostalgie. Nezapomenutelná úvodní znělka, všichni vyskládáni na gauči u televize a fandíme Bobbymu Jůvignovi a tomu zmetkovi Džejárovi přejeme každou sviňárnu. ()

brzozin

Stará dobrá nostalgie. První telenovela, která zasáhla naši porevoluční zemičku. S odstupem času musím uznat, že mé tehdejší nadšení pramenilo patrně z mladické neznalosti, naivity a také z toho, že po letech prefabrikované kolektivistické zábavy tu bylo něco nového, originálního, zápaďáckého. Ovšem v porovnání se srágorovinami, kterými nás zasypaly televize v dalších letech (mám na mysli latinskoamerické a české telenovely), byl Dallas vrcholem filmařského i hereckého umění. Seriál ovšem trpí stejnými neduhy jako jeho telenoveláčtí sourozenci - statická kamera, univerzální unylá hudba, naprosto nepřirozené kotrmelce ve scénáři. Ovšem ve srovnání s nimi tu herci skutečně hrají (J.R. se stal svého času legendou) a dialogy nevypadají, jako by je někdo deklamoval ze čtecího zařízení. Dokonce i výprava a dramaturgie je na v celku slušné úrovni. ()

Dallas plný hvězd

Dallas plný hvězd

15.03.2006

Plánovaná snaha oživit legendu mezi americkými nekonečnými seriály začíná dostávat konkrétnější obrysy. O tom, že se celovečerní verze Dallasu ujme režisér Robert Luketic, fanoušci naftařské rodiny… (více)

To teda bude Dallas!

To teda bude Dallas!

07.10.2005

Dallas je věčný, to všichni víme. Ale bude i jeho celovečerní verze? Herecké obsazení je totiž stále dosti nejisté. Jací jsou zatím kandidáti? J.R.Ewing, John Travolta váhá, Mel Gibson má stále na… (více)