Danny Smiřický, hlavní hrdina povídek a románů Josefa Škvoreckého (Zbabělci, Prima sezóna), který má autobiografické rysy svého autora, prožívá základní vojenskou službu v letech 1953–54, za časů neblaze proslulého komunistického ministra obrany Alexeje Čepičky. Ve vojenském prostoru Kobylec probíhá výcvik tankistů. Danny v hodnosti rotného přitom s nevšední vynalézavostí bojuje s tupostí bolševických lampasáků. Myšlenky na civil, jídlo, ženy a alkohol mu pomáhají, stejně jako jeho spolubojovníkům, přežít absurdní dobu „služby vlasti"… Filmový přepis Škvoreckého díla natočil režisér Vít Olmer spolu se scenáristou Radkem Johnem. Vojenská komedie vstoupila do dějin české kinematografie jako první soukromě natočený celovečerní film od znárodňovacího dekretu v roce 1945. Čeští filmaři se tak vydali na novou cestu svobodného podnikání. V případě Tankového praporu se to určitě vyplatilo – film viděly v kinech dva miliony diváků. V roce 1991 tak snímek obsadil první příčku v návštěvnosti kin. (Česká televize)

mcamino

Tohle je česká klasika, ukazuje to vojnu najednou také z druhé strany, než posledních 40 let. Film navíc ukazuje, jaké paradoxy se nejen ve vojenském životě mohou objevit. Nakonec vám kůži zachrání člověk, kterého celou dobu ..... (každý si doplní sám). 4* ()

Bleught

Dávám za pět. Je to sice pokleslé, vulgární, obhroublé, ale zábavné. Donutilovu scénu na tanku, a vůbec celou jeho roli, znám nazpaměť a dělá mi občas společnost, když je ouvej. Mně se to líbí. Asi proto, že jsem pokleslý, vulgární, obhroublý a zábavný... :-) ()

Mistr119

Úsměvné až vtipné, narážky na to, jaká byla doba, ale nedělá konkrétní společenský vykřičník (ten je jen rozmajznutý kontroverzním vztahem s manželkou nadřízeného) a vlastně to působí jako výseč života Dannyho Škvoreckého/Smiřického, jakoby divák měl znát, co bylo předtím a co bude potom. ()

JB001

I po letech dokáže spolehlivě pobavit. Nicméně jsem rád, že jsem v té době ještě nebyl na světě a hlavně, že se mi povedlo získat modrou... ()

Kaleidoskop

Řekněme si na rovinu, že Tankový prapor, je nejspíš to nejlepší, co kdy Vít Olmer natočil (laťka moc vysoko není). Samo o sobě to sice není žádné velkolepé dílo, ale nutno říci, že výborné obsazení a vtipný scénář výsledku hodně pomohly (na Olmerovy poměry to má alespoň nějakou úroveň a nahotinky jsou tam osekané na minimum). Bavit se tak budou zejména milovníci československých "army" filmů, jako je Copak je to za vojáka? nebo Černí baroni, zbytek snad ocení alespoň herecký um Mirka Donutila. ()

Duiva001

škvoreckého mám ráda v literární podobě, a upřímně řečeno - Vaculík v roli Dannyho Smiřického mi moc neseděl. Tím, že mu na nos nasadili brejle, z něj ještě intelektuála neudělali. Nevím, z filmu jsem měla pocit spíše rozpačitý a i nadále budu volit spíš knižní předlohu. ()

Uhložrout

Zdaleka nedosahuje kvalít literární předlohy. Tvůrci si z ní vybrali pouze nejsprostější epizodky. Rád bych vědel, co na to pan Škvorecký? ()

Lynnet

Pokud má člověk špatnou náladu tenhle film mu ji určitě nespraví. Na komedii je vtipu málo a celkově vše působí šedě a depresivně...taková byla sice doba ale oproti Černým Baronům kteří jsou natočeni s nadhledem je tohle spíš takový mišmaš kde tomu korunu nasazuje Simona Chytrová která se minula profesí...ale o prosazování životních partnerů do filmu je škoda mluvit,že... ()

vlkcz

Na to, že knížku jsem dočíst nedokázal, a že Olmer opět prosazuje strašlivou Chytrovou, se na film dívá docela dobře. ()

Čáslav

Tankový Prapor a Černí Baroni - vlajková loď genialního herectví Miroslava Donutila. Pro mě oba filmy povýšil o hvězdičku. I když musím uznat, že Roman Skamene mě dostal taky! ()

JerryPilsen

Tak trochu o ničem.mělo to trochu šokovat,což asi zpočátku splnilo,ale podruhé to už nemá co nabídnout.Zesměšňování armády za každou cenu,postavy strašně přehrávají.Postupně se to zvrhává v karikaturu,kde to vypadá,že to tenkrát byla strašná bžunda.Nebyla. ()

soulless

Klasika velmi humorně představující nejtemnější období v českých zemích. 50. léta a vše kolem nich by se nedala nazvat ničím výstižnějším než " je to hnus, velebnosti." Olmer dle předlohy Škvoreckého tak natočil film o ojebávce řadových lidí, kteři s režimem a armádou zrovna nesouhlasili, sloužícím hrdě naší lidově demokratické armádě. Osobně jsem rád, že se točí filmy tohodle ražení, jelikož na autentické pojetí 50.let nemá u nás nikdo koule .... důvod je prostý, museli bychom se za to, že jsme češi, všichni do jednoho stydět. Jak s oblibou říkám, slováci šli v 38 s náckama, češi jim to o 10 let pozdějí vrátili i s úroky "vysněným" socialismem. 10/10 ()

Lumpicek1979

Celkem slabota, Černí Baroni jsou mnohem lepší a vtipnější. Lukáš Vaculík mi v tomto filmu nesedl a nelíbil se mi. Film ke konci upadá do slabého průměru. ()

Ospalek

Únosné dílo jednoho z nejhorších českých režisérů není rozhodně k zahození. Válečná estráda v trošku grotesknějším podání je opravdu spíše komedie než drama. Opravdu to není "nic moc komedie", protože jediné co bylo vtipně byl skvělý Miroslav Donutil, ale na 3* to úplně stačí. ()

chemik11

Perfektní komedie, fakt legrace, plno hlášek, skvělých scének. Trochu jiné než kniha, některé postavy chybí (Růžička a Bobby jsou ve filmu jedna osoba, ale proč ne), i tak se na to dá velmi dobře koukat. Pět hvězdiček, protože je to fakt bomba, na kterou se můžu koukat pořád, kolikrát si pouštím na youtubu hlášky z tohoto filmu. "Jak je to možnéé" :D ()

Havran007

Viděl jsem tento film potřetí a tentokrát jsem jej mohl porovnat s Černými barony. Tankový prapor ukazuje surovou realitu vojenské prezenční služby těch "normálních kluků", nikoliv "černých baronů", kteří byli dětmi právníků, takzvaných "protisocialistických živlů" a mladí faráři. Z porovnání obou filmů je zřejmé, kdo na tom byl hůř. Jasně, byli to ti obyčejní kluci, které buzerovali proto, že oni MUSELI . Dostali ostrou munici a každodenně byli masírováni, buzerováni a šikanováni a byli připravováni umřít. Černí baroni NEMUSELI. A v tom byl sakra rozdíl. Můžete mi věřit, já byl na vojně u "bigošů" a kamarád u černých baronů. Hádejte, kdo měl veget a kdo celodenní a celonoční buzeraci. Tím více jsem ocenil, že se z té hrůzy a z té neustálé přítomnosti smrtelného ohrožení ("vím, že po vypuknutí konfliktu máme v tanku životnost tři minuty"; "Daníčku, když k něčemu dojde, oni tě tam přece zabijou") přece jen nevytratil humor. Zvyšuji hodnocení na pět hvězdiček. ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků