Danny Smiřický, hlavní hrdina povídek a románů Josefa Škvoreckého (Zbabělci, Prima sezóna), který má autobiografické rysy svého autora, prožívá základní vojenskou službu v letech 1953–54, za časů neblaze proslulého komunistického ministra obrany Alexeje Čepičky. Ve vojenském prostoru Kobylec probíhá výcvik tankistů. Danny v hodnosti rotného přitom s nevšední vynalézavostí bojuje s tupostí bolševických lampasáků. Myšlenky na civil, jídlo, ženy a alkohol mu pomáhají, stejně jako jeho spolubojovníkům, přežít absurdní dobu „služby vlasti"… Filmový přepis Škvoreckého díla natočil režisér Vít Olmer spolu se scenáristou Radkem Johnem. Vojenská komedie vstoupila do dějin české kinematografie jako první soukromě natočený celovečerní film od znárodňovacího dekretu v roce 1945. Čeští filmaři se tak vydali na novou cestu svobodného podnikání. V případě Tankového praporu se to určitě vyplatilo – film viděly v kinech dva miliony diváků. V roce 1991 tak snímek obsadil první příčku v návštěvnosti kin. (Česká televize)

kreyson13

I když jsem nejdřív četl knížku a až potom viděl film, tak i přesto je film bezvadnej. Skvěle obsazenej, má výbornou hudbu a hlavně není to jenom k zasmání. I když důstojníci jsou k sežrání, teda až na Malinkatýho ďábla. Z něj ta nenávist úplně sálá... ()

bratr_jezek

Pokus o první soukromý film skončil někde v průměru. Film jede po podobné vlně jako Černí baroni (vyzdviháva humor a tlumí kritiku pokřivenosti doby). Jsou zde bohužel rozporné výkony, sám Vaculík není moc výrazný, Chytrová je dost slabá, naopak je skvělý Skamene (Malinkatej ďábel je opravdu nezapomenutelný), občas někdo blýskne ve vedlejší roli. ()

JARDAHONDA

Hlavním hrdinou vesměs humorně laděných epizod z vojenského života v roce 1953 je rotný Danny Smiřický. Mladý muž a jeho "spolubojovníci" prožívají vojnu skutečně "po česku". S přehledem vzdorují tuposti permanentně buzerujících komunistických lampasáků, přičemž myslí jen na civil, na ženy a také na pití. Danny stále vzpomíná na nepřístupnou Lizetku a prožije přitom milostnou romanci s důstojnickou paničkou, Janinkou Pinkasovou. Tankový prapor, byl prvním pokusem podívat se na absurditu války a příprav na ni jinýma očima. . . ()

andydufrsn

Bohužel neznám Škvoreckého román, takže nemohu soudit jak věrně se film románové předlohy drží, ale dílko to špatné není. Určitě si každý, kdo byl na vojně, při sledování vzpomenul na nějaký vlastní zážitek, na nějaký vlastní střet s gumou ()

mr_radek

Po letech srážím hvězdičku dolu. Některé hlášky jsou výborné, ale celkově to po několikátém shlédnutí už nepůsobí tak, jako napoprvé. Ve srovnání s žánrově podobnými filmy to značně pokulhává. Jediné, co snímek drží nad vodou jsou herci, dějová linie je zde vedlejší. ()

Scott67

Slušná práce. Filmaři měli štěstí, že ty starý kladiva (T34) byly v té době ještě dosluhující uloženky. Jinak by natočili prd. Nebýt exteriérů s tanky, byl by to jen slabší průměr. Obdiv patří tomu týpkovi, co jim těch několik téček udržoval v pojízdném stavu. Pokud budu přirovnávat k Černým baronům, pak si neodpustím tento postřeh: Literární předloha Baronů převyšuje mnohokrát film (nemluvě o seriálu, což je odpad), ale kniha Tankový prapor je ve srovnání s filmem skoro nuda. Něch žije eseseser ! ()

cica

Ešte teraz mám v živej pamäti obraz plného letného kina v našom malom meste, ľudia sedeli aj na schodoch, na tráve za plotom a tak kadejako, a celé mesto sa svorne smialo, jeden hlasný komentár prekrikoval druhý, tlieskalo sa, pri scéne so zapálenými plynmi dokonca môjmu otcovi vyhŕkli slzy do očí od smiechu... Keď sa na tento film pozriem spätne a hlavne, keď ho porovnám s ďalšími filmami s podobnou tematikou, nie je až taký skvelý. Áno, miestami sa zasmejem, ale chýba mi dej, postavy sú nevystavané a niektoré herecké výkony biedne. No aj tak si tento film bude niesť prvenstvo - prvá postkomunistická komédia, ktorá vypredala všetky kiná v našom vtedy ešte spoločnom štáte. ()

710.cz

Já vím, že to Kratochvíl myslel dobře (coby investor / producent), ale tou muzikou ten opravdu velmi průměrný film trošku potopil. ()

lineker

Nabízí se srovnání s mladším bratříčkem Černí baroni. A i když Tankový prapor není špatný film za Sirového ostře ironickém kouskem značně pokulhává. ()

Pelidor

Je to trochu takový možná narychlo natočený,byl to po revoluci první soukromý film,ale těší mě,že se to drželo literární předlohy jak to jen šlo. A možná mi to nebudete věřit,ale když jsem četl knihu,tak jsem si jako kapitána Matku představil okamžitě Jandáka. Kazil mi to jenom hloupý Donutil se svou pitomou ostravštinou,kterou si tam zařadil asi z vlastní iniciativy ve snaze ukázat své velké herectví.Ale celkově lepší trojka. ()

Akmodos

Považuji za velkou škodu, že tvůrci tento film ušili hrozně horkou jehlou. Po revoluci byla honem rychle potřeba satira na zesměšnění socialistické armády a na atmosféru Škvoreckého románu prostor nezbyl. Alespoň že Černí baroni vznikli později a nedopadlo to s nimi takhle. Je docela zajímavé, kolik lidí si tyto dva snímky kvůli obdobnému obsazení plete, přestože mají velmi odlišné předlohy. Tři hvězdičky dávám za přesvědčivé ztvárnění děsivosti lampasáckého teroru, a pak právě za dobrý výběr herců, především Lukáš Vaculík byl v mých očích nejlepší Danny Smiřický, kterého jsme kdy měli možnost vidět. ()

andy60

Dějově to žádná velká sláva není - v první půlhodině sledujeme, jak se pár tanků pohybuje ve vojenském prostoru, v té poslední, jak vojsko včetně důstojníků nasává no a někde mezi tím romantická vsuvka. Nejde však nevzpomenout na léta v zeleném, i když v jiné době, lampasáci zůstali stejní. Z herců nejvíc zabodoval Donutil a Skamene. ()

tomkat

Hvězdičky jsou za dobře vytvořenou celkovou náladu a za výchovný efekt; mimo to ale film při vší úctě je z mého pohledu sbírkou karikovaných postav bez hloubky, i bez většího příběhu. Dalo by se to odehrát jako sobotní estráda ve sledu scének (a ústřední kvazilovestory to nezachrání). ()

Monicina

Výborná paródia na socík a absurditu tej doby. Hlášky typu " vaše lidově demokratická armáda se o vás stará"..., náš pracujíci lid s váma zatočí" " vy se opovažujete znevažovat naši lidově demokratickou armádu". Návšteva súdruha z Moskvy postavila do pozoru celý prápor, začali potemkinovské upratovania. Výborný Skamene, Vaculík, Donutil, ktorí to ako správny herci dokázali zahrať s kamennými tvárami, hoci my diváci sme sa na tých hláškach a absurdite smiali. ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků