Bonnie a Clyde

• USA Bonnie and Clyde (více)

Americký film režiséra Arthura Penna Bonnie a Clyde patří dnes již do zlatého fondu světové kinematografie. Příběh dvou sympatických lupičů se odehrává v Americe třicátých let a je založen na skutečných událostech a skutečných postavách. Bonnie Parkerová se narodila v Roweně v Texasu roku 1910. Roku 1931 pracovala v kavárně. Pak se dala na dráhu zločinu. Clyde Barrow pocházel z rodiny nájemce půdy. V mládí vyloupil benzínovou pumpu. Byl odsouzen na dva roky, ale roku 1931 byl propuštěn za dobré chování. V tomto okamžiku začíná vlastní filmový příběh zločinecké dvojice, který je pojat spíše baladicky a s jistým nadhledem, aby pak nakonec gradoval v závěrečné orgii krutosti, v dnešním kontextu kinematografie ovšem množstvím krve dávno překonané. Film v době svého vzniku vzbudil velký ohlas a sklidil pochopitelně také mnoho cen. Jmenujme např. Oscara za vedlejší roli Estelle Parsonsové a kameru Burnetta Guffeyho, film měl ovšem ještě dalších osm oscarových nominací! V hlavních rolích pochopitelně zaujali Warren Beatty a Faye Dunawayová. Ta si vedle oscarové nominace odnesla za film i Cenu Britské akademie. (Česká televize)

Blofeld

Zajímavý příběh, ale film je nečekaně špatně natočený: stylově nečisté, plné chyb v následnosti, spousta zbytečných či alesoň zbytečně dlouhých scén. Prostě na to, jak jsem se příšerně těšil, ohromné zklamání. Pravda, konec byl natočený pěkně. Ale jediné, co se mi opravdu líbilo, byla scénka s Genem Wilderem... ()

Padme_Anakin

Arthur Penn bravurním způsobem předložil tohle filmové sousto o dvou psancích, jejich sourozencích, rodinách, vazbách, motivacích a nechává jen na nás, jak s tím naložíme.. No a já mám pro rebelii pochopení i slabost, zda souhlasím či ne, není to podstatné.. U mě opět vládne filmová spokojenost.. ()

liquido26

Opravdová gangsterská pecka. Film má vynikající atmosféru a baví od začátku až do konce, který je hodně působivý. Sice všichni víme, jak to dopadne, ale to nic nemění na faktu, že jsem smrt Bonnie a Clyda sledoval se téměř vyraženým dechem. ()

curunir

,,NEBUDEŠ MAŤ ANI MINÚTU KĽUDU." ,,TO MÁ BYŤ SĽUB?" __ Pred dlhou dobou som v akomsi dokumente (možno ,,Bezstarostní jazdci, zúriaci býci") videl záver tohto filmu, ktorého explicitné vyznenie nepochybne poslúžilo tvorcom ,,Krstného otca", pri scéne Sonnyho prechodu hraničným priechodom, kde bolo dotiahnuté ešte väčšej pôsobivosti. Takýto spôsobom inotaju volím aby som nespoileroval, hoci filmoví znalci pochopia a tí šikovnejší si takisto domyslia. ,,Bonnie a Clyde" sú manifestom ,,Nového Hollywoodu" a ozaj v nich badať viacero novozvolených filmárskych postupov a ešte aj v súčasnosti - možno zásluhou vydarenej ústrednej dvojice - pôsobí pomerne sviežim dojmom. Pripomienku by som mal iba k tempu príbehu - po veľmi rýchlom začiatku som si po polhodine myslel, že film je kdesi vo svojej polovici a neskôr som sa pri niektorých scénach pohrával s myšlienkou, či by im škodilo vystrihnutie. Každopádne sú vďaka svojmu prevedeniu ,,Bonnie a Clyde" filmom, ktorý sa dá pozrieť viackrát. (5201. hodnotenie, 281. komentár k filmu) ()

ledzepfan

Tohle mě nevzalo.. Postavy nesympatické a hysterické. Příběh působí jako takový divný slepenec.. Ale Faye to sluší-to zase jo. ()

Cimr

,,Scenáristé a režisér filmu pojali příběh slavné gangsterské dvojice, který je založen na skutečných událostech, velice originálně." Přesně tak, ten film má zvláštní tragikomickou atmosféru, na čemž se podílí snad všechny jeho složky - kamera, herecké výkony, režie, dobře vygradovaný scénář. Film skvěle balancuje mezi děsivým gangsterským thrillerem a lehkomyslnou romantickou komedií. Postavy se chovají nelogicky, ale to je zdrojem zvláštního napětí - nemůžete si být jistí, co všechno v příští minutě provedou a jak to celé skončí. A celé se to navíc odehrává v krásných 30. letech. Plný počet, bez debat. ()

zdepapepa

Už už jsem se těšil, že bychom mohli mít pro změnu ústřední duo protagonistů žena-muž, kteří spolu neskončí (ať už díky zneužívání ve vězení, jak tomu bylo ve skutečnosti, nebo díky mému aromanticko-asexuálnímu headcanonu), ale nestalo se tak bohužel. I tak to ale dávalo dlouhou dobu filmu originální nádech a dynamiku vztahu ústřední dvojice. Bohatě bych si vystačil jen s Bonnie a Clydem, prakticky ani jedno rozšíření gangu, ač nejspíš věrné skutečnosti, mě nijak nenadchlo. A jak rychle byli tzv. "on board" s celým zločineckým plánem! Ale to se týká i Bonnie - vše se děje podezřele rychle, neuběhne ani deset minut a už se loupí, gang lupičů se mezitím rozšiřuje téměř s každou loupežnickou zastávkou. Byl bych schopný vydržet sledovat to jako seriál, krásně by to ospravedlnilo epizodické střihy. Technicky je však film zmáknut na jedničku - krásná hudba a zejména dobové kostýmy a zbraně a auta dávají vzpomenout na časy hraní Mafia: The City of Lost Heaven. A stejně jako ve hře, i tady se mi líbilo, že se režisér nebál ukázat bolestivou a krvavou část zločinu. ()

Feek92

Pohodoví a svižný film, kde je maximálně po 5ti vteřinách střih. Tato klasika by neměla chybět na žádném gangsterském večírku. Jeden z prvních případů Hollywoodu, kde láska napomáhala fandit hlavním hrdinům, resp. zločincům. Částečně i ta šílenost, které se Bonnie s Clydem dopouštějí, nedopustí, aby některý z diváků strhl oči z filmu. (Chytili jsme policajta, tak pojďme udělat rodinnou fotku.) ()

GodComplex

Banda stupidnich a nesympatickych amiku, kteri vykradaji banky a pripadaji si u toho desne cool. Postup je jednoduchy, dejte zbrane do ruky nevyvinutym buranum, oni si pak hraji na drsne hardcore rebely a cas od casu nekoho zastreli. Kdyby to nebyla cele takova nuda, tak by se to dalo, jenomze v teto forme? Ustredni dvojice charismatem rozhodne neoplyvala, Faye je nechutna uz od pohledu, jakmile k tomu navic prida svuj Texas-Redneck prizvuk, ble, no a kdyz se k nim nasledne prida mentalne zablokovany mechanik a otravny Gene Hackman se svoji hysterickou manzelkou, tak nezbyva nez jasat nadsenim, kdyz vsichni finalne skonci, tak jak skoncili, dobre jim tak, motherfuckers. Editace je tragicka, vizualne je to nehezke, cele to pusobi total nekoncepcne a rozsekane. Nejlepsi scena filmu byla jednoznacne komedie, kdyz se na scene objevil Gene Wilder, kteremu retarded banda ukradla auto, to byla lahduka. Jakykoliv element udajne kultovnosti v tomto snimku ale vazne neni pritomen. 4/10 ()

Dawe.zs

Arthur Penn zpracoval skutečnou událost, která v dobách krize plnila první stránky novin.Bonnie a Clyde snoubenci nebo novomanželé, ve skutečnosti náčelníci malého gangu plení peněžní ústavy po celém Texasu.Legendární krimi a výborné herecké obsazení. ()

kaylin

Není to film, z kterého bych se naprosto posadil na zadek, ale stejně se mu nemůže vzít, že v sobě má něco neskutečně rebelského a gangsterského, a to i přesto, že ti dva byli odsouzeni od začátku ke smrti. Příběh téhle dvojice je ale nesmrtelný a v tomhle provedení s tak skvělými herci prostě nestárne. ()

Dr. Hawkeye

Bonnie a Clyde (Bonnie and Clyde, Arthur Penn, USA, 1967). *** Premiéra ČSR: 13. 3. 1970. *** Výrobce: Warner Bros. Pictures, Tatira-Hiller Production. *** Formát: 35 mm, B, klasický, anglicky, podtitulky (česky), 111 min. *** Heslo pro plakát: Americký film vyznamenaný Velkou cenou na MFF v Mar del Plata. *** Žánr: drama dobrodružné. *** Mládeži… nepřístupný. *** Filmový přehled: Č. 4/1970 ()

Kaluž

Je tu jistá podobnost s dvojicí Batman a Robin. Clyde je taky jenom sexuálně nezainteresovaný sidekick. Ten film vůbec nedrží pohromadě, je to epizodické až hanba, ovšem závěrečný 'cedník' má něco do sebe. ()

salalala

Velmi zajímavý film s ještě zajímavějším stylem vyprávění. Celý příběh je hodně nadlehčen a navzdory tématu podáván v bezstarostném duchu, jak ale dojde na přestřelky, nastupuje krutý realismus. Je až neskutečné, jak realisticky natočil v roce 1967 Penn všechny přestřelky. Syrové a poměrně krvavé, předběhl svou dobu. Celý film táhnou hlavně Beaty a Dunaway, kterým zdatně sekunduje tehdy neznámý Hackman a Estelle Parsons, která je přesně tak protivná a nesnesitelná, jak měla být, proto jí asi Oscar právem náleží. Přesto ale tomu filmu nemůžu dát plný počet, něco mi tam chybí a někdy se mi zdá film až příliš křečovitý. Možná mi jen nesedl, nevim. Přesto dávám tak 75% ()

Zemřel Gene Wilder

Zemřel Gene Wilder

30.08.2016

Bonnie a Clyde tentokrát natvrdo

Bonnie a Clyde tentokrát natvrdo

27.07.2011

Je zvláštní říct to o filmu, který byl ve své době kritizován za amorálnost a drsnost (zejména krvavé finále diváky v roce 1967 doslova šokovalo), ale je to tak – Bonnie a Clyde Arthura Penna nabízí… (více)

Smutný týden v Hollywoodu

Smutný týden v Hollywoodu

01.10.2010

Střední Evropa 2007 napoprvé

Střední Evropa 2007 napoprvé

03.09.2007

Asociace českých filmových klubů rozhodně nepatří mezi ty, kteří by setrvali na dlouhé časy v posvěcené nečinnosti, a tak pro příznivce netuctových filmů připravují další putovní přehlídku. Po… (více)