Jacku Crabbovi je asi sto dvacet let, když reportérovi začíná vyprávět příběh svého života. Jako malý kluk byl po přepadení skupiny osídlenců západu vychován kmenem Čejenů. Pak se vrací zpátky mezi bílé a stává se pistolníkem a obchodníkem. Později si bere za ženu indiánku. Když je kmen, mezi jehož členy žije, vyvražděn, nechává se najmout jako stopař armády, kterou vede úhlavní nepřítel indiánů – generál George Armstrong Custer… Scénář k slavnému filmu napsal Calder Willingham podle románu spisovatele Thomase Bergera. Společně s ním režisér Arthur Penn pojal svůj western velmi neobvyklým způsobem. Prokládá vše humorem, ironií a burleskními prvky. Příběh Jacka Crabba přitom zachycuje část americké historie druhé poloviny devatenáctého století bez příchuti všech zbytečných mýtů. Podobně jako jiný slavný snímek Tanec s vlky, opouští tradici hodných bělochů a zlých indiánů, kreslí americké občany rudé pleti jako důstojné lidské bytosti, jako národ s vlastní civilizací, který musel projít nelítostnou genocidou. Film zaujme zpracováním, realistickou i poetickou kamerou, hereckými výkony a dodnes patří mezi nejlepší díla tohoto žánru. Roli Jacka Crabba pozoruhodným způsobem ztvárnil Dustin Hoffman. V dalších úlohách se představí Faye Dunawayová a Martin Balsam. (Česká televize)

palmrus

Úplně moc jsem si od toho nesliboval a o to více jsem pak byl překvapen. Svižné tempo, pěkně natočeno a 2 hodiny uběhly jako voda. ()

dalziel

Asi prvý film s Dustinom Huffmanom čo som videl.Skvelý western.Prvý krát som to videl asi tak 10 ročný.Takže veľká časť hodnotenia podlieha veľkej nostalgii. ()

papaguy

Má to svoje kvality. Supr příběhy, jedna perla za druhou. A srdíčko na svém místečku. Jenom mě na tom trochu se*re, že v jádru to je kalejdoskop ve stylu Forrest Gumpa, který manipuluje s divákem a vymačkává z něj tu úsměv tu slzičky. Zajímavé bylo zjištění, že Forman nebyl první, kdo nechal namaskovat jednu z postav k nepoznání do zestárlé podoby. ()

spacylemon

Jistěže to se skutečným životem na Západě asi nemá až tak moc společného, ale stejně - jaký je to osvěžující film oproti všem těm patetickým kýčovitým Mayovým pohádkám s tím voskovým panákem Vinnetouem... ()

bull!nka

Miluju tento film, pokaždé tam objevím nějaký nový detail, který jsem dřív přehlídla...a hlavně připomenutí, že je životjako na houpačce...skvělé výkony Dustina Hoffmana i Faye Dunaway...bez nich by to prostě nešlo ()

RajAthen

Hořkosladný film o velmi pozoruhodném životním osudu plného náhod, který umí vzbudit zajímavou paletu emocí, ačkoli povětšinou se člověk bude spokojeně usmívat. S hlavním hrdinou se během okamžiku doslova sžijete a jeho retrospektivní komentáře jsou často pěkně úderné hlášky (viz 4 ženy v jednom stanu). Takový holt život je, člověk nikdy neví, co bude zítra a přesně tohle film zcela neopakovatelně zachycuje. ()

Adiemus

To není barvotiskový Tanec s vlky, který jsem stopla po půlhodině, to je jeden z nejúžasnějších filmů, které vznikly v Hollywoodu. ()

GAVIN17

Po shlédnutí tohoto velkého filmu jsem se opravdu styděl, že jsem bělochem a mělo by být v USA povinně nařízeno, aby ho promítali na všech školách starším dětem, aby viděly, čí jsou potomci. Těch několik slušných Američanů jsou potomci chudých lidí, kteří přišli z Evropy vyhnáni bídou a hladem a hospodařili na kousku půdy a žili se všemi v míru, ale velká většina Američanů je potomky vojáků, dobrodruhů a zločinců, kteří neváhali vraždit ženy, děti i nemluvňátka, krást, loupit a drancovat a zabíjet vše živé, jak správně řekl starý děd. Američané mají vůči původním obyvatelům dluh, který už nikdy nemohou splatit - zemi jim nikdy nevrátí a nelze srovnat se zemí města a rozorat dálnice a silnice, nic už nemůže vrátit panenskou neporušenost krajiny, jak ji znali Indiáni před 150 a více lety. Je z toho smutno a to víc si cením tohoto filmu, kde Dustin Hoffman podal skvělý výkon. Na konci filmu jsem věděl, že mu musím dát jednoznačně 5 hvězdiček ()

Lupes

Absolutně skvělý komentář má k filmu Maq a skoro netřeba nic dodávat. Přesto si dovolím doplnit pár postřehy. Výstavbou příběhu kolem nesmrtelného malého hrdiny připomíná Forresta, který je rovněž obklopen osobnostmi dějin. Malý velký muž ale bohužel dějiny pouze nedokumentuje, on je i vykládá. Dílo stojí na kontrastech, nahlíží stejné věci z pohledu obou etnik, ale rozhodně tak nečiní nestranně. Sexualita v područí falešné křesťanské morálky vede pastorovu ženu do bordelu, aby se v indiánském podání zaskvěla ve své hippie přirozenosti, kdy se holky s úsměvem podělí o jednoho kluka a venku si srdečně poklábosí s transsexuálem (či transvestitou). Boj je v pojetí bělochů nemilosrdné zabíjení žen a dětí, aby v pojetí indiánů šlo o čest a slávu a cílem bylo "praštit nepřítele holí". Kontrast mezi Jackem a jeho sestrou, kdy jeden je vychován indiány a druhá bělochy, je také evidentní. Bílá výchova dělá z ženy mužatku posedlou zbraněmi, téže cesty pak Jack není schopen a navzdory vší snaze bílé sestry zůstává mírumilovným nekňubou. Takto by se dalo pokračovat. Je jisté, že současný stav výkladu dějin je dán právě podobným zobrazením "historie", proto se mi nechce na tomto díle nic oceňovat. Ale upřímně, z filmového hlediska na to koukat lze, neb navzdory jisté nudě neustále čekáte na smrt toho "ďábelského" Castra. ()

Panacek

Než jsem si přečetl Bergerovu knihu, tak jsem si myslel, že je to dobrej film. Ale není. Je to zase totéž, jako skoro vždycky (proč, proboha, furt někdo zkouší narvat romány do celovečerního filmu, když to nejde?) - filmaři rozmlátili děj knihy na fašírku, doplnili svoje nesmyslný příběhy a přitroublý frky (pani Pendrake v bordelu, obalovani v dehtu a peri, Jack jako sebevrazedny poustevnik, konec Billa Hickoka, chrestysi pohled, Jack v bahne, nobl kvadru a hned zase v bahne, sceny s Custerem...a spousta dalsich), nějaký zápletky z knihy dali jinam než Berger, čímž jim vzali smysl, Crabba pojali jako kreténa, náčelníka nenechali po indiánsku zemřít.... A Faye Dunnaway...to je asi fakt taková kráva, jak píše Bukowski. ()

junxi91

Malý velký muž. Malý vzrůstem, velký způsobem svého boje. Velice zábavný, plynule se odvíjející dobrodružný film z prostředí Divokého západu. Jack Crabb se střídavě stává indiánem, tedy "lidskou bytostí" a střídavě také bělochem, tedy jejich úhlavním nepřítelem. Během svých dobrodružství se ožení s zrzavou Švédkou (nechápu, co se mu na ní líbilo), také s indiánkou a posléze mu přibydou další tři indiánské ženy, které musí všechny najednou obšťastnit, což asi není úplně jednoduché. Potká také jednu celkem povedenou milfku, která se jej snaží ubránit před ďáblem, sama však ďáblovi nejednou podlehne, bohužel ale ne s ním. Postava Divokého Billa Donovana je vykreslena v podobě kliďase, který si sedí u stolu a dá se s ním v pohodě pokecat. Generál Castr je zase naopak namyšlený, sebestředný rádoby vojenský hrdina, který nesnáší indiány a bojuje proti ním s patřičnou krutostí, mrtvých žen a dětí je v tomto filmu požehnaně. Takže je to takové rozmanité dobrodružství se spoustou komických scén v časech, kdy původním obyvatelům do smíchu zrovna nebylo. ()

lenzi

Výborná westernová satira. Niektoré momenty boli fakt uletené, napr. 4%-ný indián -). Inak Faye Dunaway asi nemohla byť katolíčka (niektoré komentáre), keď mala za manžela reverenda, že ano. -) ()

Kiki-Jiki

Ze začátku na mě tenhle film působil dost rozporuplně, podobně jako jeho název. Navíc mě varovalo žánrové zařazení na ČSFD, i když je často zavádějící. Tentokrát odpovídá skutečnosti, Malý velký muž je velice vtipný a zároveň krutý a smutný. To by mohlo evokovat podobnost s filmy jako Spalovač mrtvol, ale je to jinak. Veselé a smutné prvky jsou většinou odděleny. Prostě se v jednu chvíli vtipkuje o afrických křížencích pygmejů se slony a vzápětí dojde třeba k vyplenění indiánské osady. Zpočátku mi takové skoky vadily, hlavně proto, že byly spojeny se skoky v ději, po první třetině filmu jsem si ale zvykl. Jack Crabb toho totiž zažil strašně moc, takže v zájmu zachování rozumné délky filmu se prostě skákat v ději musí. Jo a ten humor se místy vyskytuje i v souvislosti se smrtí, takže i příznivci Spalovače si přijdou na své. Celkové vyznění filmu je však smutné, z pohledu indiánů totiž tohle období dějin znamená katastrofu. ()

Adrai

Myslel jsem že Forrest Gump je unikát, ale Dustin Hoffman předvedl jeho westernovou verzi již o pár let dříve. Zajímavý, vtipný a přitom místy smutný příběh nejen o kukuřici, medvědici a vařeném psovi ... ()

dj.coffee

Velmi povedené dílo řekl bych. Nejraději mám tu kašlací scénu ve stanu - závist :-). Skvěle zahraný generál Custer. Mě osobně se vždy dostaví pocit zadostiučinění, když tam pojde :-). Podobně jako když si v Rambo 4 Silvester vychutná hlavního Rwandského padoucha :-D. ()

Maniik88

Veľmi, veľmi pekný film, ktorý mi svojou koncepciou strašne pripomínal Forresta Gumpa, akurát tento film je starší, čiže samotný veľký Forrest našiel určitú inšpiráciu v tomto podarenom filme. Hoffman skvelý a ešte hodne mladučký. Príbeh bol plný neskutočných náhôd a príbehových zvratov. Dustin bol vo všetkom do čoho sa pustil proste skvelý a bolo to miestami ozaj podobné Forrestovi. Málo filmov sa čo i len z diaľky vyrovná tomuto skvelému dielku. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh