Jacku Crabbovi je asi sto dvacet let, když reportérovi začíná vyprávět příběh svého života. Jako malý kluk byl po přepadení skupiny osídlenců západu vychován kmenem Čejenů. Pak se vrací zpátky mezi bílé a stává se pistolníkem a obchodníkem. Později si bere za ženu indiánku. Když je kmen, mezi jehož členy žije, vyvražděn, nechává se najmout jako stopař armády, kterou vede úhlavní nepřítel indiánů – generál George Armstrong Custer… Scénář k slavnému filmu napsal Calder Willingham podle románu spisovatele Thomase Bergera. Společně s ním režisér Arthur Penn pojal svůj western velmi neobvyklým způsobem. Prokládá vše humorem, ironií a burleskními prvky. Příběh Jacka Crabba přitom zachycuje část americké historie druhé poloviny devatenáctého století bez příchuti všech zbytečných mýtů. Podobně jako jiný slavný snímek Tanec s vlky, opouští tradici hodných bělochů a zlých indiánů, kreslí americké občany rudé pleti jako důstojné lidské bytosti, jako národ s vlastní civilizací, který musel projít nelítostnou genocidou. Film zaujme zpracováním, realistickou i poetickou kamerou, hereckými výkony a dodnes patří mezi nejlepší díla tohoto žánru. Roli Jacka Crabba pozoruhodným způsobem ztvárnil Dustin Hoffman. V dalších úlohách se představí Faye Dunawayová a Martin Balsam. (Česká televize)

Bogrant

Malý veľký western s malým veľkým Hoffmanom a s malou veľkou dávkou humoru, na ktorú som si musel chvíľu zvykať, ale nakoniec to dobre dopadlo. ()

Paleček

Fakt klenot. Mám rád ironii tohoto filmu: "Nepřítel mi zachránil život tím, že zavraždil jednoho z mých nejlepších přátel." ()

SunWu

Velký a dloooouhý film. Netradiční pohled na život indiánů, kořeněný humorem. Jedním dechem sledujete vývoj a životní změny hlavního hrdiny. Skvělý Dustin Hoffman! ()

dINsA

Podivuhodný příběh Benjamina Buttona je Forrest Gump Davida Finchera, Velká ryba je Forrest Gump Tima Burtona, Click - život na dálkové ovládání je Forrest Gump Adama Sandlera a Forrest Gump je Mal Velký Muž Roberta Zemeckise. ()

pelegryna

Velká role pro velkého herce malého vzrůstem velkého výrarem a projevem.Film není dle mého dostatečně pochopen a doceněn.Tomuto filmu je nějakých 40 let a stále dává!!!! Což jen dokazuje oprváněnost jeho vzniku i zařazení do klasiky filmařstvní. ()

Lelelee odpad!

Strašná srač.... Knihu jsem četl 2 dny, celou noc jsem kvůli tomu nespal. Byla úžasná. Poté jsem se podíval na film(asi tak 40 min), a chtělo se mi blejt..... Z Crabba tam dělají úplnýho idiota, je tam spousta pitomostí... Přezdívka "limonádový Jack" a prodávání těch léčivých srač*ek je samozřejmě čirý výmysl. A český "tvrďácký" dabing tomu nasadil korunu. Nejhorší film všech dob. ()

2kocour odpad!

Tento film kdybych neviděl tak bych měl hned o něco sladší život, ale zase alespoň něco více vím o tom jak jsou lidé špatný. To, že film zachycuje skutečné události např. generál Custer dal rozkaz k postřílení koní v ohradě nebo že indiáni jedí psi, filmu nevyčítám, ale nelíbí se mně jakým způsobem je to divákovi prezentováno. Film na mě působí, že zabíjení zvířat lidmi podporuje a proto ho řadím k tomu nejhoršímu co jsem kdy viděl. ()

andy60

V mnohých komentářích je film přirovnáván k Forrestu Gumpovi, který k mým srdcovkám určitě nepatří, a tak ani tento film nemohu hodnotit jinak, než velmi slabý. Trochu moc dlouhý, trochu moc upovídaný, trochu moc starý, trochu moc nezáživný a nudný. Už jsem se nemohl dočkat závěrečných titulků. ()

sheepman

Dokonalý priklad ako zladiť napätie, socialnu tématiku a komédiu. Tie emócie naberajú vskutku všetky smery. Perfektný film, trochu mi to tou nahodnosťou pripomínalo Forresta Gumpa, čo samozrejme nie je na škodu. ()

PORTER44

Docela zajímavý starší kousek ještě s mladým D.Hoffmanem,ale i tak zářil na celé čáře,nejdříve jako ochránce a sexuální gigolo mezi indiány když zvládnul tři indiánky najednou a pak co vyvraždily celou vesnici kde žil,jako zkrachovalý opilec který žebrá před místním salonem a váli se v bahně.Některé scény vyvraždování indiánů byli docela maso. ()

StaryMech

"Malý velký muž" Thomase Bergera je čtivý moderní román, pikareskní epos a jedovatý komentář k dějinám Severní Ameriky. Jeho hodnotu ještě zvyšuje skutečnost, že autor se opřel o nejobsáhlejší a nejspolehlivější odbornou monografii o Šajenech a zprostředkoval tak čtenářům mimoděčný vhled do jejich kultury. (Léta jsem měl za to, že pod jménem překladatele do češtiny se skrývá některý z velikánů oboru ; teprve internet mě poučil, že jím byl skutečný dr. Zdeněk Kirschner, pravděpodobně osobnost, jež si zaslouží aspoň takto připomenout.) Nápad Bergerovo dílo zfilmovat představoval velkou šanci i velké riziko. Arthur Penn, tehdy na vrcholu svých sil (a v úctyhodném postavení v pomyslné pyramidě amerických režisérů), natočil s pomocí prvotřídního štábu a prvotřídních herců prvotřídní film - který za předlohou nutně pokulhává. Nejen proto, že převod epické prózy na "celovečerní" podívanou z podstaty věci zahrnuje zplošťující zkratky a kompromisy lecjakého druhu. Co filmovému řetězci příhod Jacka Crabba neboli Malého velkého muže chybí víc, je ruka tvůrce, který by Bergerovu vizi nastavil tou svojí, místo aby ji prostě přeložil do řeči svého média. Hodnota Pennova vkladu kolísá - tu a tam režisér spíš káže než vypráví. Aby vztáhl bělochovy viny historické k bolavé současnosti My Lai, obsadil do role hrdinovy ženy rodačku z Hongkongu a v sekvenci krveprolití na řece Washita použil kompars asijského původu. ()

socora

Western o dobývání západu bez příkras retrospektivním pohledem jednastodvacetiletého starce.Když jsem tento film viděl poprvé před mnoha lety,ještě za dob normalizační éry ČTéčka,byl jsem jím naprosto okouzlen.Před nedávnem proběhla druhá projekce a kouzlo vyprchalo.V některých případech se člověk nemá vracet ... ()

DEAR303

Jack Crabb je něco jako Forest Gump divokého západu .. všude byl, všechno zažil, každýho potkal :) ... četl jsem knížku od Thomase Bergera takže musím říct, že filmová verze je naprosto skvělá .. poprvé jsem rád že jsem knihu četl až poté co jsem viděl film protože si nedokažu představit Jacka Crabba líp než ho ztvárnil Dustin Hoffman.. oproti předloze chybí pár scén ale to na filmu nic nebere .. jeden z mých oblíbených snímků za mě *****/***** . ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh