Jacku Crabbovi je asi sto dvacet let, když reportérovi začíná vyprávět příběh svého života. Jako malý kluk byl po přepadení skupiny osídlenců západu vychován kmenem Čejenů. Pak se vrací zpátky mezi bílé a stává se pistolníkem a obchodníkem. Později si bere za ženu indiánku. Když je kmen, mezi jehož členy žije, vyvražděn, nechává se najmout jako stopař armády, kterou vede úhlavní nepřítel indiánů – generál George Armstrong Custer… Scénář k slavnému filmu napsal Calder Willingham podle románu spisovatele Thomase Bergera. Společně s ním režisér Arthur Penn pojal svůj western velmi neobvyklým způsobem. Prokládá vše humorem, ironií a burleskními prvky. Příběh Jacka Crabba přitom zachycuje část americké historie druhé poloviny devatenáctého století bez příchuti všech zbytečných mýtů. Podobně jako jiný slavný snímek Tanec s vlky, opouští tradici hodných bělochů a zlých indiánů, kreslí americké občany rudé pleti jako důstojné lidské bytosti, jako národ s vlastní civilizací, který musel projít nelítostnou genocidou. Film zaujme zpracováním, realistickou i poetickou kamerou, hereckými výkony a dodnes patří mezi nejlepší díla tohoto žánru. Roli Jacka Crabba pozoruhodným způsobem ztvárnil Dustin Hoffman. V dalších úlohách se představí Faye Dunawayová a Martin Balsam. (Česká televize)

kyLuke

Označit tento film za western , to je opravdu něco ... velmi dobrá , řekl bych až výborná indiánka . Skvělý Dustin Hoffman , výborná kamera , ale akorát trošku moc utahaný scénář sráží pár bodíků ... a z herců rozhodně není dobrý jen Hoffman . Mě více než na Oscara nominovaný výkon Chiefa Dan George zajmul skvělý Richard Mulligan v roli generála Armstronga a také výborný Martin Balsam , ale ten se mi líbí skoro všude . A vychvalovaný výkon Faye Dunawayové mi přišel nevýrazný a občas až otravný .... Nicméně jako indiánka je "Malý velký muž" výborným řemeslem . ()

papadoce

Možno mi niečo ušlo, ale nepochopil som tú zmenu v priebehu filmu. Asi tri pätiny bol film nudný a miestami vtipný, zrazu sa stal nudným a nečakane krutým. Svojou skladbou mi tak trochu pripomínal Forresta Gumpa, má to silnú myšlienku (možno aj dve), ale vzhľadom na nezáživnosť, obzvlášť zdôraznenú dĺžkou nemôžem ísť s hodnotením vyššie. Škoda, lebo som trochu sklamaný. Až kým som to dnes nevidel, vzhliadal som k tomu ako ku klasike. ()

Shaqual

Okouzlující western, který baví svým trefným humorem a zároveň děsí skutečnými historickými událostmi. Taková lepší indiánská verze Forresta Gumpa. ()

Knor

Příjemně mě překvapilo, že jde o lehce nadsazený western šmrncnutej komedií. Dustin Hoffman je perfektní a děj má dobrý tempo, tedy aspoň zhruba první polovina. Tohle nadšení mi ale moc dlouho nevydrželo. Jak rychle jsem byl nadšenej tak rychle to opadlo a příběh mě začal trochu nudit. Zkrátka to přestalo bejt zajímavý, děj se zasekl a nešel dál a skončil na můj vkus nijak zajímavě. Aspoň mi to tak přišlo. Není to špatný film, ale čekal jsem to lepší. ()

Shitonit

Knížku jsem hltal od deseti let, asi dvacetkrát, znám ten příběh do posledního detailu, a jestli jsem něčím toužil být, tak hrdinou. A jedním z hrdinů mého dětství byl Jack. Film má do knihy hodně daleko, ale to je snad jasný. Nicméně...Je to pohlazení po duši.. ()

Dinsberg

Divoký západ pohledem někoho třetího. Člověka, který nemá jasno, na které straně vlastně je. Těžko říct, jak moc věrohodně jsou zde zobrazeny historické postavy. Postava Divokého Billa, zde byla podána trochu zkratkovitě, ale víc ho odhalovat nebylo potřeba. Navíc šlo jen o to, jak ho vidí Jack Crabb a ne divák. ()

herrbierer

Velká klasika. Skvělý Dustin Hoffman v roli obyčejného člověka, který zažívá jednu náhodu za druhou a jen tak mimochodem se stane svědkem kusu amerických dějin. Koncept je tedy podobný jako u Forresta Gumpa. Hlavní hrdina žije střídavě u bělochů a u indiánů, a díky své relativní jednoduchosti si z toho nic moc nedělá a dokáže přežít kdekoliv. Každá z těchto etap ho změní a svým způsobem obohatí, aby nakonec pochopil, co musí udělat. A vzhledem k tomu, že se jedná o generála Custera a bitvu u Little Big Hornu, nedá se tomu říkat spoiler, když prohlásím, že už asi stejně tušíte, jak to dopadne. Velice příjemné je pak celkové pojetí příběhu, ve kterém se nachází jak humor, tak napětí. Není divu, Malý velký muž pochází z doby, kdy podobné velkofilmy nebyly veselé, nebo smutné. Byly oboje dohromady, jako život. ()

MaxForValue

Kompozične film nesmierne podobný Zemeckisovmu Forrestovi Gumpovi, hoci by sa patrilo povedať, že sa skôr Zemeckis inšpiroval Pennom. Hrdina (Dustin Hoffman) zažíva viaceré dobrodružstvá, viaceré pády i vzlety a na pozadí jeho putovania je zobrazený historický kontext boja indiánskych kmeňov a "bielych" ľudí. Pravdou je, že Penn nikdy nič lepšie nenatočil a už ani nenatočí a "Little Big Man" zostane veľkým malým filmom o veľkom malom indiánovi s veľkým posolstvom a skutočne nádhernou výpravou. Najznesiteľnejší western zo všetkých, v ktorom prvky westernu ustupujú do úzadia a dej tým len získava. ()

kirmakX6on

Film nezačal úplně slibně. Dědkovi, který jakože vypráví svůj život, je 121 let. Nejstaršímu člověku, který kdy žil, bylo 122 když zemřel, ovšem i tak to působí jako hodně přitažené za vlasy. Další věc. V úvodu děda řekne, že mu Póniové vyvraždili rodinu a za dalších 10 minut řekne, že "Póniové vždy podlézali bělochům" když se k němu zase jiný z nich choval přátelsky - trochu rozpor, ne? Asi největší zklamání přišlo v 11. minutě, kdy poprvé promluvil čejenský chlapec -- nikoliv čejensky, ale anglicky! :-( Všichni indiáni ve filmu prostě mluví anglicky :-( Prostředek filmu je perfektní, zčásti dobrodružný western, zčásti decentní parodie, kvalitou zhruba na 4-5*. Poslední třetina je smutná a s menším spádem ..a to se mi už tak moc nelíbilo. Kvůli poslední třetině dávám jen 3*, jinak by to bylo s přehledem na 4*. Celkově 74% ()

Queendom

Je to paráda, lehnout si na záda...a místo čtení si pustit tenhle skvost. Už dlouho jsem neviděla po řemeslný stránce tak poctivě udělanej film. A ten příběh, ten chytne a nepustí. Dustin Hoffman v životní roli. ()

korect

Asi nejkrásnější western, na první pohled bezstarostný, prodchnutý spoustou scén, ve kterých se člověk více či méně svíjí pod stolem smíchy, ale všechno tohle veselí s sebou nese jedno z nejzávažnějších poselství, které film kdy film nesl - o jaké poselství se jedná zjistí člověk patrně až po skončení filmu. 100% ()

helrohir

Taký smutno smiešny príbeh. Čudoval som sa nad tými prirovnaniami k Forrestovi Gumpovi, ale teraz to už chápem, pretože spôsobom rozprávania príbehu a celkovým dejom sa tento film podobá práve na spomínaného Forresta. Dustin Hoffman je vo svojej úlohe vynikajúci a čudujem sa, že nebol aspoň nominovaný na Oscara. Sem tam sa dá na filme aj pobaviť, ale oveľa viac na mňa zapôsobili práve tie drsné scény, ktoré prezentovali bezohľadné dobývanie divokého západu. Preto by som bol radšej, keby bol celý film odprezentovaný práve týmto spôsobom, lebo tie zábavné vsuvky zľahčujú celú túto tému, a preto nebudem pri svojom hodnotení stopercentný. 80%. ()

gicous

Příjemné a překvapivé komediální zastavení na Divokém západě. Nemám problém s Dustinem Hoffmanem, jehož talent se nejvíce projevuje v humorných pasážích, ale vadila mi nefunkčnost celého děje. Jednotlivé úseky života Jacka Crabbse fungují samostatně jako minipříběhy, ale v rámci celku netvoří celistvý příběh, který by v závěru ohromil silou svého časového záběru. Film obsahuje jednu či dvě intenzivní scény, ale i ty působí osamoceně a odtrženě. Zapůsobí silně spíše díky vyobrazené brutalitě, než-li kvůli divackému sepjetí s hlavními protagonisty. Ve srovnání s ostatními veledíly o Divokém západě se Malý velký muž podle mě řadí za hlavní peleton, jehož hlavní účastníci dokázali na rozdíl od něho uhranout ucelenějším příběhem, silnými emocemi a jasnějším poselstvím. 6/10 ()

Hawaj

Fascinující vyjímka v americké kinematografii, která mě nepřestává udivovat svým kouzlem kdykoliv se na ní podívám. Úžasný příběh s prý velmi autentickou výpravou. Film, který neždíme vaše emoce, ale i přes svůj neuvěřitelnej nadhled je velmi silný. ()

Jehan

Dokonalá skládanka pro zasvěcené, skvělá podívaná pro méně zasvěcené. Jeden z filmů, který začal zdravě hlodat ve schématech amerických dějin. Věrnost literární předloze neřeším. I tak jde o v zásadě velmi vtipné dílo, které Dustin Hoffman povýšil na majstrštyk. ()

Kubi21

Naprosto dokonalý Dustin v průchodu Amerikou. Výborná atmosféra s kopou humoru, kdy je ale dosti často násilně ustřihnut nějakou drsnou a tragickou situací. Což mi zase tak moc nevadí, ale dosti mi vadila linka s generálem Custerem, která se filmem prolíná a je sice důležitá a zásadní, ale mne prostě nesedla. Proto tomuto téměř dokonalému filmu nedávám plnou palbu (zatím), asi k ní musím dojít postupně a na poněkolikáté shlédnutí. Jinak náramně potěšil a pobavil konec s dědečkem loučícím se světem. ()

PlayEasy

Výborné životopisné dobrodružství na divokém západě. Životní role Dustina Hoffmana, skvělý indián stará stanová kůže :-) (psáno s malým nebo velkým?). I když nominaci na Oscara se celkem divíme, skvělý černý/originální humor střídající se s lyrikou a poetikou. V první polovině jsme se nepřetržitě smáli, i když se to ani nehodilo :) a dokonce jednomu z nás zaskočilo jablko v krku, takže se skoro udusil, druhá polovina byla spíše k zamyšlení, ale Custer nás při "osudové" bitvě u Little Big Hornu dovedl znovu rozesmát. Příhody Jacka Crabba jsou pozoruhodné, chvílemi mezi bělochy, chvílemi "lidskou bytostí". Snad bychom dávali hodnocení 10x10, ale bohužel nám úplně nesedla hudba, obzvláště na začátku v útrobách dostavníku byla otravná a tentokrát bohužel i Faye Dunaway, i když je obyčejně skvělá. V konečném výsledku 100%-15%=85% - jednoduchá matematika :-)) ()

Pete

Limonádový Jack, Forrest Gump divokýho západu, stoletý stařík, který odvyprávěl svůj příběh a nezmizel. Něco asi zveličil, něco si přidal, každopádně komediálně laděný antiwestern zaznamenává opravdu smutné téma genocidy původního obyvatelstva Ameriky bílými muži. Hoffman hraje ve velkém stylu malého človíčka jako trochu zaostalého zbabělého slabocha s dobrým srdcem, který zažil jak indiánskou moudrost, tak bělošskou hloupost, a který právě díky své povaze a troše štěstí tohle všechno přežil. Včetně bitvy u Malého velkého rohu. Jó říkal to Jim Bridger, já měl jsem v noci sen, pod sedmou kavalérií, jak krví rudne zem. Kmen Siouxů je statečný a dobře svůj kraj zná, proč Custer neposlouchal ta slova varovná. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh