Jacku Crabbovi je asi sto dvacet let, když reportérovi začíná vyprávět příběh svého života. Jako malý kluk byl po přepadení skupiny osídlenců západu vychován kmenem Čejenů. Pak se vrací zpátky mezi bílé a stává se pistolníkem a obchodníkem. Později si bere za ženu indiánku. Když je kmen, mezi jehož členy žije, vyvražděn, nechává se najmout jako stopař armády, kterou vede úhlavní nepřítel indiánů – generál George Armstrong Custer… Scénář k slavnému filmu napsal Calder Willingham podle románu spisovatele Thomase Bergera. Společně s ním režisér Arthur Penn pojal svůj western velmi neobvyklým způsobem. Prokládá vše humorem, ironií a burleskními prvky. Příběh Jacka Crabba přitom zachycuje část americké historie druhé poloviny devatenáctého století bez příchuti všech zbytečných mýtů. Podobně jako jiný slavný snímek Tanec s vlky, opouští tradici hodných bělochů a zlých indiánů, kreslí americké občany rudé pleti jako důstojné lidské bytosti, jako národ s vlastní civilizací, který musel projít nelítostnou genocidou. Film zaujme zpracováním, realistickou i poetickou kamerou, hereckými výkony a dodnes patří mezi nejlepší díla tohoto žánru. Roli Jacka Crabba pozoruhodným způsobem ztvárnil Dustin Hoffman. V dalších úlohách se představí Faye Dunawayová a Martin Balsam. (Česká televize)

tomtomtoma

Vskutku zábavné westernové dílo mohutného rozsahu. S humorným nadhledem a satirickou ironií nám ukazuje nešvary americké historie. Obzvláště je tu zdůrazňována sadistická brutalita bílých přistěhovalců a americké armády vůči domorodému obyvatelstvu. Už nešlo o boj, ale systematickou genocidu z pocitů nadřazenosti a uspokojování vlastních temných chtíčů při odnímání životů. Ale dotýká se též pokryteckého puritánství tvrdé netolerantní křesťanské výchovy, podvodného vydělávání peněz na důvěřivosti prostých lidí, pistolnické řehole, či svobodného života indiánského kmene Čejenů. Malý muž velkého života Jack Crabb (dobrý Dustin Hoffman, jako malý Ray Dimas, jako adolescent Alan Howard) je osudem smýkán na všechny možné strany, aby se u něj obdivuhodným způsobem vyvinul neobyčejný smysl pro přežití v jakékoliv situaci. Osud ho v mládí vrhne do rukou indiánského kmene Čejenů, aby pak střídavě žil jako běloch a střídavě jako indián. Kromě života indiána si vyzkouší mnohé bělošské životní profese a postoje: nadšený křesťan, schopný podvodník, precizní pistolník, důvěřivý obchodník, člen americké armády, beznadějný pijan, odevzdaný poustevník a cynický komentátor života. Z dalších rolí: bohabojná paní Pendrake (smyslná Faye Dunaway), která nejdříve skrytě a později i otevřeně nabízí své tělo mužům, moudrý čejenský náčelník Stará wigvamová kůže (Chief Dan George), adoptivní otec Jacka, pan Merriweather (Martin Balsam), neúnavný nabízeč podvodných artiklů, generál americké armády George Armstrong Custer (dobrý Richard Mulligan), bláhový domýšlivec, který pro své mocenské ambice neváhá šířit mezi bezbranné indiány teror a brutální vraždění, pistolník Divoký Bill Hickok (Jeff Corea), ustrašený paranoik a chladnokrevný zabiják, indiánka Sluneční záře (půvabná Aimée Eccles), Jackova druhá žena svobodomyslného ražení, Švédka Olga (Kelly Jean Peters), první Jackova nedůtklivá žena unesená indiány, Jackova sestra Caroline (Carole Androsky), nekompromisní ve svém pohledu na mužnost života, Čejen Malý kůň (Robert Little Star), indiánský homosexuál, Čejen Mladší medvěd (Cal Bellini), neustále nechtěně zostuzován Jackem, a zanícený šiřitel pevné křesťanské víry reverend Silas Pendrake (Thayer David). Je to pozoruhodné dílo svým rozsahem i obsahem. Je to nevšední dílo, které se se zábavnou satirickou ironií vysmívá své velikášské historii, plné oslavovaného krvavého násilí a vyvražďování těch, kteří jim stojí v cestě při dosažení jejich velikosti a zkrocení všeho, co je tak cizí jejich pokrytecké kultuře. ()

laik_60

videné v čase keď mi bolo tak dvadsať, po rokoch vďaka ČT zase.Kým vtedy som sa bavil na Hoffmanovi a komediálnej farbe tohto westernu, dnes ma zaujala taka ta gogolovska tragičnosť, za každým tým veselým pohľadom celú tragiku a dramatičnosť. ()

zette

Maly Velky Muz byl v mem detstvi snad jediny konkurent Vinnetoua. Dnes vim, ze zcela zaslouzene a ze jej jeste prevysuje. Vynikajici dilo a skvely Dustin Hoffman v hlavni roli. Nezapomenutelny film. ()

pakobylka

Nebyl ani hrdina - ani zbabělec. Žil v neklidné době, v ostudném období amerických dějin, kdy se dobyvačná bílá rasa předváděla svým typickým způsobem. Věděl kdo je - i kdo byl … a když se s nadhledem a s ironií ohlížel za svým životem, neměl potřebu vylepšovat svůj morální profil - sám před sebou ani před kýmkoli jiným. Když poznal, kam patří, zachoval se podle svého svědomí. Netradiční, znevažující pohled na dějiny Divokého západu, v němž se nadsázka a shovívavý a zasvěcený úsměv mísí s krvavými slzami (nejenom) těch, kteří se nazývali "lidskými bytostmi“ … Je zároveň obdivuhodnou hereckou exhibicí malého velkého muže Dustina Hoffmana v jedné z jeho nejvýraznějších rolí. ()

Juto

Je to epicko, tragický príbeh , ktorý je rozprávaný veľmi vtipným hlasom. Čiastočná satira, čiastočne čestný pohľad na temnú a nevýslovnú históriu Ameriky. 8/10 ()

dr.fish

Jak sdělit americkému národu, že je na tom stejně jako nacistické Německo, a má na kontě taky slušnou genocidu? No zpočátku určitě humornou formou, aby to tak nebolelo. Film Little Big Man tohle plní do puntíku. Vtipnou a lehkou formou vypráví příběh vyhubení prérijních Indiánů. To, že to byl koncepční program americké vlády zatím pouze naznačuje. Svého času jsem film považoval za téměř geniální. Poté, co jsem viděl seriál "Into the West", už jsem v tématu trochu dál, ale pořád se jedná o film, který tenhle problém pojmenoval a přiblížil milionům lidí. A to je zásadní. 85% ()

Noviik

K již zmiňovanému Forrestu Gumpovi je to ještě hodně daleká cesta. Malý velký muž je zajímavý příběh, skvěle scenáristicky propracovaný, režijně dobře zvládnutý a herecky skvělý. Chybí mu ale ta obrovská přirozená hloupost. ()

Radiq

Cely to bylo takovy úsměvny, ne vysmáty. Vyvražďování indiánů je věc, na kterou Američani asi nejsou moc hrdí a naopak jsou uplně idiotsky hrdí na podplukovníka Custera, kterej byl ve skutečnosti vrah žen a dětí. Tenhle film jim mohl pomoct prozřít, ale oni si nikdy nepřipustěj to svinstvo, který se odehrálo. Ale teď k filmu samotnýmu. Osudy Jacka Crabba jsou vskutku všestranné. A tak kromě indiánského života u něj najdeme období pistolnické, náboženské, opilecké, obchodnické, podvodnické, osamoceně lesní, no už mi tam chybělo jenom zlatokopecké. Jack Crabb je něco jak Cimrnam (všechno zažil, všude byl, dlouho žil), nebo jak tady kdosi zmínil, takovej Forrest Gump. Neustálé střídání stran mezi indiány a americkou armádou bylo častější než noční močení prostatika. Mezi indiány bylo taky plno vtipnejch postaviček s vtipnejma indiánskejma jménama, narážkama na rozmnožování a obcování, dokonce tam najdeme i teplýho indiána, indiána opozitu a odměna za záchranu života je doživotní nepřátelství. Faye Dunaway tenkrát fakt kočka a v roli bohabojné, ale nadržené paničky, byla fakt k pošukání, teda k popukání. A Dustin Hoffman tady hrál fakt skvěle. Je to film, kterej je skvěle vymyšlenej, natočenej, zahranej a historicky zobrazující krvavé řádění bělochů na tak opěvovanym západě. Je to film, kterej stojí za to vidět, i když stačí jenom jednou za život... ()

andrii

Dávno, dávno tomu již...Byl jednou jeden život živ, který na sto dalších by vydal, který nemalou stopu v kusu historie člověka, na mapě lidského letokruhu zanechal. ()

sir-dave

Trochu jako Forrest Gump z prostředí indiánů. Příběh Jacka Crabba v podání Dustina Hoffmana, jak se s neuvěřitelným štěstím protlouká americkým západem, jednou se veze s indiány, podruhé zase s bělochy, aby to následně ještě několikrát prohodil. Možná i proto to utíkalo vcelku rychle. ()

Decker

Pro me je to jakesi zivotni leporelo muze, ktery je maly vyskou, ale velky svou odvahou a dusi. Muz, ktery poznava oba naprosto odlisne svety, kultury, civilizace, ktere se stretavaji v souboji z ktereho musi zakonite vzejit pouze jeden vitez. Je to trochu odlisny western nez na ktery jsme zvykli. Ukazuje tak trochu (podobne jako pozdejisi Tanec s vlky) jiny uhled pohledu (nez klasicke westerny) na vyvrazdovani indianu bilymi pristehovalci. Nema prilis cenu rozebirat jake zlo to bylo. Stalo se to a tento film nam ukazuje alespon letmy pohled jake to mohlo byt. Dustin Hoffman do teto role presne sedi a jeho (pro me jeden asi z nejsilensich momentu filmu) zaverecna rozmluva pred naprostym porazenim generala Custera je proste brilantni. Skryva se vni spousta utrpeni, zloby a odplaty a general Custer vi, ze to bude jeho konec... ()

trojtmberk

Důkaz, že i western může být sranda, když je to namíchaný akorát a seženete do něj dobrýho herce. Většinou kolem mě westerny projdou a nijak moc mě neosloví, ale tenhle si místo v mojí hlavě udělal jistojistě. ()

hans500

Velmi kvalitní western, perfektně balancující mezi dramatem a komedií. Výborné obsazení v čele s Dustinem Hoffmanem a Faye Dunaway. Vynikající scénář. ()

LeoH

To, čeho se bílá populace dopustila na Indiánech při osidlování Ameriky, je nepojmenovatelné, a je moc dobře, že existují antiwesterny jako tento, které se aspoň pokoušejí odlehčenou formou nastínit obrysy té hrůzy a udržují ji tak v našem povědomí. Daní za přístupnost je pohádková naivita a černobílost; pro mě o něco zajímavěji se s podobným tématem popral Jeremiah Johnson. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh