Jacku Crabbovi je asi sto dvacet let, když reportérovi začíná vyprávět příběh svého života. Jako malý kluk byl po přepadení skupiny osídlenců západu vychován kmenem Čejenů. Pak se vrací zpátky mezi bílé a stává se pistolníkem a obchodníkem. Později si bere za ženu indiánku. Když je kmen, mezi jehož členy žije, vyvražděn, nechává se najmout jako stopař armády, kterou vede úhlavní nepřítel indiánů – generál George Armstrong Custer… Scénář k slavnému filmu napsal Calder Willingham podle románu spisovatele Thomase Bergera. Společně s ním režisér Arthur Penn pojal svůj western velmi neobvyklým způsobem. Prokládá vše humorem, ironií a burleskními prvky. Příběh Jacka Crabba přitom zachycuje část americké historie druhé poloviny devatenáctého století bez příchuti všech zbytečných mýtů. Podobně jako jiný slavný snímek Tanec s vlky, opouští tradici hodných bělochů a zlých indiánů, kreslí americké občany rudé pleti jako důstojné lidské bytosti, jako národ s vlastní civilizací, který musel projít nelítostnou genocidou. Film zaujme zpracováním, realistickou i poetickou kamerou, hereckými výkony a dodnes patří mezi nejlepší díla tohoto žánru. Roli Jacka Crabba pozoruhodným způsobem ztvárnil Dustin Hoffman. V dalších úlohách se představí Faye Dunawayová a Martin Balsam. (Česká televize)

Ivoshek

Fungující mix od nadsázky skoro až ke grotesce přes dobrodružství až po vysloveně smutné a kruté scény. Indiáni, bílí osadníci, pastoři a jejich pokrytecké ženy, sedmá kavalerie a jejich bitvy s indiány ve stylu německé bitvy u Lidic. Dokonalý Dustin Hoffman. Za poznámku stojí, že tenhle film z roku 1970 zlomil starý filmový pohled na dobývání Západu, kde hodní kovbojové bojovali se zlými a krutými indiány. Odteď už to bude jen naopak, hodní, čistí a nezkažení indiáni budou bojovat se špinavými, zákeřnými bělochy. ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 17.12.1986 (R: ČST 1 = 12.2.1988), réžia českého znenia (ČST Praha 1983) = BLANKA NOVÁKOVÁ (17.2.2011) ()

Janek

Jeden z nejlepších filmů, které byly natočeny - napínavé, poutavé, zábavné, dojemné - a Hoffman naprosto k sežrání. ()

Drolin

Tématem filmu na motivy stejnojmenné knihy Thomase Bergera jsou sociální i kulturní rozdíly mezi původními obyvateli, indiány, a kolonizátory z Evropy a jejich dopad na osobu, mladého chlapce Jacka Crabba, který se ve svém životě pohybuje díky okolnostem u obou z nich.  V raném věku je nucen změnit, nebo lépe přizpůsobit, své hodnoty indiánskému nahlížení na svět. V širším kontextu je nastíněna destruktivní povaha bílých přistěhovalců a opačné smýšlení indiánů, kteří ve všech hmotných i nehmotných věcech spatřují život a harmonii koloběhu života. Tradiční způsob života „lidských bytostí“, jak si indiánské skupiny přezdívají, však v konfrontaci s chováním bílých osadníků je předurčen k zániku. A při jedné z potyček mezi kmenem, jenž se ujal Jacka Crabba, a kavalerií je mladý běloch vychovaný indiány odveden ke křesťanskému pojetí života. Tato událost znamená celou řadu sociálních diferencí, zvláště v pojetí rodiny a role jednotlivce ve společnosti obecně. Stejně i v řadě nepravdivých předsudků, které jsou Jackovi předkládány jako samozřejmé od lidí, kteří dané indiány ani nezahlédli. Sled situací ale hlavní postavu, Jacka Crabba, nenechá setrvat v navrácených křesťanských kořenech a v určitou chvíli je postaven před další změnu své role. Adoptivního syn respektované rodiny pastora se v poměrně krátkém čase stane pistolníkem, vojákem federace a znovu se i navrátí k indiánskému stylu života. A to vždy negativními či pozitivními vlivy společnosti a ve své snaze zachránit život blízkých i vlastní, což se mu nejednou stane osudným. Mimo samotného života Jacka Crabba je blíže antropologicky rozpracován život a tradice indiánského kmene Pónýů, který se v určitých sociálních aspektech odlišoval od jiných kmenů. Jednou ze zajímavostí prezentovanou ve filmu je role takzvaného „opačníka“, který úkony i mluvu provádí v antagonickém pojetí. Zcela odlišné od hodnot bílých osadníků je i pojetí smrti a smíření s nastávajícím děním. ()

mm13

Tragikomédia Malý veľký muž je obrovský film, na adresu ktorého sa núka nepreberné množstvo oslavných prívlastkov, no ani jediný z nich a ani všetky dokopy nedokážu postihnúť jeho veľkosť a hĺbku. Bude to asi práve tou tragikomikou, pretože čo iné je ľudský život, než jedná veľká tragédia a najvydarenejší vtip zároveň? A než k tomu čokoľvek dodávať, stačí sa dívať. [100%] ()

aniiicka

Myslím, že tento film možná ještě více docením při nějakém dalším shlédnutí. Na začátku jsem byla trošku vyvedená z míry, protože jsem čekala snímek dosti jiného ražení...možná trošku klasičtější western nebo třeba úplně jinou postavu od Faye Dunaway, o které jsem si v souvislosti s filmovým plakátem myslela, že hraje hlavní láskovou hrdinku. Prostě jsem na to na začátku koukala trošku udiveně, obzvlášť když přede mnou byla poměrně dlouhá stopáž. Jak ale film plynul, tak se mi začínal líbit víc a víc a nakonec mi brnknul dosti na city...což u mě snímek vždycky hodně pozvedne. Přesto mi některé věci, scény, postavy přišly trošku bizár a proto nedávám plné hodnocení. Musím také poznamenat, že něco co film sděloval nebo měl sdělit, jsem dopochopila až při čtení některých zdejších komentářů...a teprv jsem to jako celek nějak docenila. Dustin Hoffman je nepochybně skvělý herec a přestože k mým oblíbencům úplně nepatří, zde si teda zahrál řádně a určitě je za tuto roli právem ceněn. Určitě zajímavý, vyprávěním dosti novátorský western, který se zabývá otázkou (často hodně násilného) osídlování divokého západu, která určitě stojí za velké filmové zpracování a připomenutí. Westerm, který si mě ale úplně nezískal...možná časem. Prima byla postava Staré stanové kůže. :) ()

Lacike

Predchodca Forresta Gumpa s tým rozdielom, že tentoraz rôzne historické udalosti nesledujeme z pohľadu idiota ale zbabelca. Paradoxne je to ale zábavnejšie a zároveň emocionálne intenzívnejšie. Predsalen sledujeme zánik indiánskych kmeňov, čo je celkom smutné. Hoffmanova postava zbabelca je ale dostatočne zaujímavá. Hlavne tá jeho epizódka s nádhernou Faye Dunawayovou stojí za to. Napriek štedrej stopáži a dobe vzniku film ani na chvíľu nepôsobí nudne. Možno vďaka tomu, že ma hneď od začiatku dostatočne upútal. Za mňa to je spolu so skvelým Dances with Wolves, taký pekný pomník indiánom. 10/10. ()

rawen

Narazil jsem na další klenot - kdo by uvítal komediálně laděný Tanec s vlky, bude dokonale uspokojen. Vynikající western s dlouhým a košatým příběhem a navíc se začínajícím Dustinem Hoffmanem v hlavní roli. 9/10 PS: Apropoz přijde mi, že z tohoto filmu čerpalo několik filmařů v 90. letech, konkrétně (samozřejmě) Costner v Tanci s vlky a Darabont v Zelené míli (retrospektivní vyprávění VELMI starého pamětníka). ()

Tommassi3

"A projevuje tvá bílá žena nadšení, když ji povalíš ??" - "Ano, samozřejmě !!" - "To mě překvapuje ještě víc !! Kdysi jsem to s jednou zkusil, a moc nadšení neprojevila.." ;) ()

BigDeal

Na tento film som náhodou narazil v televízii a absolútne som netušil s čím mám dočinenia. Ani som nestihol začiatok a kvôli dosť humornému, až absurdnému deju som si myslel, že sa pozerám na nejakú paródiu. Potom ale prišlo vyvraždenie indiánov, ktoré bolo maximálne brutálne a v tom momente som sa film nesnažil nikam zaradiť, len som sa vnoril do deja a sledoval Jacka Crabba, ktorého akoby každú chvíľu unáša rieka na inú stranu brehu (raz k indiánom, raz k "bielym tváram"), vždy sa ale pozeral na zabíjanie ako na niečo neprijateľné. Je to akoby Forrest Gump na divokom západe podaný realistickejšie a bez zbytočného sentimentu. Veľmi zaujímavý film. ()

Marek1991

Bavilo ma to, ale chýbala mi tam nejaká úderná pamätná vec, vtip, hocičo, takto je to podľa mňa akoby taký nie úplne vypointovaný predchodca Forresta Gumpa. ()

Cubinho

Malý velký Dustin Hoffman v jedné ze svých nejslavnějších rolí notně parodující westerny. Trošičku mi tento film svým stylem vyprávění připomínal Barryho Lyndona (tématem je úplně někde jinde). 8,5/10 ()

corpsy

Dustin Hoffman dostal veľkú šancu a určite ju neprepásol. Dynamický herecký výkon hlavného predstaviteľa v rovnako dynamickom westerne. ()

PauloZ

Kdyby se jednalo o film s datem vzniku pozdějším než r. 1994, tak si řeknu, že se jedná o velice spackanou a směšnou verzi forresta gumpa. Tak mi přišla první polovina tohohle dílka, bohužel zbytek mě nepřesvědčil o větších kvalitách. Dustin hraje možná dobře, ale to je asi vše. Celý film jsem se celkem smál a přišel mi z části jako parodie. Navíc je film absolutně (kromě konce) bez emocí!! První mu vyvraždí rodinu, vychovají ho indiáni, poté jde po 10 letech k bělochům bez jakýchkoliv emocí, pak je zas s indiány a pořád dokola. Tenhle film ve mě nevyvolal žádný zážitek, žádné emoce, vůbec nic! Už si ho ani pořádně nepamatuju :( ()

fannah

Hodně základní film. Jedna z nejlepších rolí Dustina Hoffmana... Vlastně mu každá role sedí, takže velký úspěch. Film byl opravdu s velkým příběhem, s velmi zvláštním pojetím, ale mě se hodně líbil a je to rozhodně stará dobrá klasika. ()

Cimr

Rozmýšlím se mezi třemi a čtyřmi, a to kvůli jedné věci, za kterou nikdo z tvůrců nemůže - já zkrátka nemám rád western. Když vyprahlou pouští běží válečníci na koních a kamera je sleduje v dlouhém záběru, ukousal bych si nehty nudou. Kdyby mi někdo nakecal, že tento film má tři a půl hodiny, asi bych mu na to skočil. Přesto dávám čtyři, protože nemůžu pominout nespornou spoustu kvalit. Bavily mě hlavně scény, ve kterých se Malý Velký Muž potkává se starými známými a různě si s nimi vrací staré dluhy. Vrcholem je pro mě ale scéna, kde je Stará Stanová Kůže neviditelný... ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh