Děj filmu se odehrává za druhé světové války v Anglii. Nebeskými jezdci jsou nazýváni letci britské RAF. Proti německým fašistům v této jednotce bojují bok po boku Angličané, Kanaďané, Poláci a Čechoslováci. Film líčí dramatické příhody posádky anglického bombardovacího letounu typu Wellington, kterou tvoří Kanaďan, dva Angličané a tři Čechoslováci. Střízlivým způsobem, nesporně poznamenaným britským civilismem, vypráví o hrdinství řadových bojovníků, nečinících si nárok ani na slávu, ani na vděčnost národa. Podle slov režiséra J. Poláka měl být snímek „alespoň částečným splacením dluhu těmto lidem“. (Bontonfilm)

jane1106

Nechce se mi věřit, že tento film u nás natočili v 60. letech. Svou neokázalostí, opravdovostí a absencí jakéhokoli patosu totiž s přehledem strčí do kapsy cokoli, co tady vzniká v současné době. Polák neždíme emoce, neobehrává otravný všudypřítomný motiv "osudové" lásky a postavy československých pilotů jsou více než vášniví hrdinové obyčejnými kluky "od vedle". Vynikající bezprostřední Hrzán. Jinak zapůsobilo na mě i příhodné zakomponování melodie "Ghost Riders in the Sky". ()

zdeny99

První polovina je jen takový protáhlý úvod plný létání a bojů ve vzduchu. Bohužel zde se nejvíce podepisuje stáří filmu a černobílé pojetí. Ale jakmile spadne letoun a na palubě zůstane v kokpitu ten Slovák a poraněný Študent, tak se z filmu stává syrové drama. Návazně na to následuje nejemotivnější scéna filmu, když si popálený pilot sundá roušku, podívá se do zrcadla a vidí sebe bez rtů, jak mu vylézají zuby. Je to mrazivá scéna, na kterou nejde zapomenout. Další silnou scénou je ta závěrečná, kdy jsou piloti sestřeleni a ocitnou se sami na opuštěném moři. [10925. hodnocení, 327. komentář, 86%, 188. nejlepší film] ()

wakeup

Ze zacatku spousta gagu (Hrzan, jako pilot RAFu bez zakladu anglictiny je opravdu skvelej), potom trocha romantiky a nakonec drama. Vse okoreneno akci v podobe leteckych souboju. Ten film ma vsechno!!! ()

sandis

Povedený film. Nevím, zda jeho kouzlo spočívá v tom, že byl natočený v roce 1968 nebo v tom, že je černobílý, ale musím souhlasit, že ve srovnáníi s Tmavomodrým světem to byl o dost silnější zážitek. Jinak taková perlička, vedlejší roli Jimmiho hraje vítěz tendru na novou budovu Národní knihovny Jan Kaplický 9,5/10. Na ty podmínky.... geniální....Na české poměry pro mne jeden z nejlepších filmů vůbec, srovnatelný například se Spalovačem mrtvol. Vůbec ta 60. léta v čs. filmu byla skvělá, no né? :) Sláva hrdinům, kteří se obětovali pro Československou republiku, věrni zůstali!!! do posledního dechu v komunistických lágrech..... :/ ()

Eluin

Určitě jeden z nejlepších našich válečných filmů. Díky patří autorovi předlohy Filipovi Jánskému i hercům Bednářovi a Hrzánovi. Závěrečná scéna ve člunu je výborná. Čech a Němec se potkávají uprostřed kanálu La Manche doslova na jedné lodi. "To jsou naši"... ()

t0ny

Škoda. Že tak krásné období nejen pro tvoření filmů nevydrželo déle. Že Čechoslováci bojující na Západě na své hrdinství doplatili. Že vůbec přišlo takové období, kdy se od normálních lidí čekaly velké věci. Že jsme jako olivy, které ze sebe vydají to nejlepší, až když jsou drceny. Že český film předčasně přišel o takový talent, jakým byl Jiří Hrzán. ()

*Colorado

Byl jsem lehce zklamaný, a to hlavně kvůli tomu, že na scénáři se podílel autor knižní předlohy Filip Jánský. Ta je určitě v mnohém zdařilejší a především pak její druhá půlka, která se odehrávala v sanatoriu, byla silným zážitkem. Musím také zmínit, že se mi v knize velmi líbil rozhovor "Hezounka" s oním německým vojákem v člunu na konci - tady byla tato část bohužel vypuštěna. Pokud se zaměřím čistě na film, tak herci zahráli dobře a musím kvitovat, že jde o téma našich letců u RAF, jsou to slabší čtyři hvězdičky. ()

Ham.and.eggs

Nechtěl bych tenhle film srovnávat s Tmavomodrým světem, Svěráků si nesmírně vážim a oba filmy by se dali v dnešní době jen těžko objektivně porovnat. Každopádně jsem moc rád, že tenhle film existuje, protože nejen že vidíme úžasné hercké výkony, silný příběh i krásné záběry, ale je třeba si uvědomit, že nesmíme na podobné hrdiny nikdy zapomenout. ()

Adm.Nelson

Je to naozaj výborný film, s vynikajúcimi postavami a silným koncom. Akurát nerozumiem komentárom, ktoré zhadzujú Svěrákov Tmavomodrý svět a vyzdvihujú do nebies práve toto dielo, ja si dovolím tvrdiť, že oba filmy sú kvalitou takmer na jednej úrovni a oba sú dôstojnou poctou československým letcom v 2.svetovej vojne. 10/10 ()

Rockerman

Vzhledem k tehdejším možnostem udělali tvůrci vše proto, aby film byl aspoň trochu věrný vynikající předloze. Děj lehce milosrdnější, než kniha. ()

JimiH

Pecka. Jistě, do děje by šlo zakomponovat ještě více linek a motivů, ale není to potřeba. Právě Tmavomodrý svět jich měl přehršel a milostný trojúhelník byl jaksi navíc. Tento snímek je však neobyčejně vyrovnaný a obsahuje několik silných momentů ze kterých se tají dech. Navíc Prcek (geniální Jiří Hrzán) je jeden z nejlepších sidekicků ;-). Klobouk dolů před Polákem, v mnoha ohledech se film může rovnat zahraničním snímkům. ()

mi-ib

"Za tohle Czechoslovakia je na gestapu kulka do hlavy." Jiří Hrzán zde má super roli. Celý příběh má napětí, ale hlavně nádhernou atmosféru zahraničních jednotek ve službách britských Air Force. Jak by také ne, když autor knižní předlohy a scénáře Filip Jánský sám létal v jejích službách s bombardovací perutí. Musím si od něj konečně něco přečíst. ()

Jeand´Boa

Velký film o velkých činech velkých mužů (ačkoliv někteří z nich mohli býk klidně zváni Prckem)... jeden z pokladů naší kinematografie s nezapomenutelnými výkony ne leteckých, ale hereckých es... ()

Tryman

Docela jsem se nudil... Možná by neuškodilo prodloužit film třeba o půl hodiny a více se zaměřit na dějovou a psychologickou stránku příběhu. ()

Pesosek

Vynikající, dodnes nepřekonaný tuzemský film o československých letcích v Británii. Je až neuvěřitelné, že vůbec vznikl, když vezme v potaz dobu, ve které se natáčel a s tím spojené technické, a také politické těžkosti, se kterými se musel štáb potýkat. Snad právě proto, je tento snímek něčím výjimečný a jedinečný. ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011