Děj filmu se odehrává za druhé světové války v Anglii. Nebeskými jezdci jsou nazýváni letci britské RAF. Proti německým fašistům v této jednotce bojují bok po boku Angličané, Kanaďané, Poláci a Čechoslováci. Film líčí dramatické příhody posádky anglického bombardovacího letounu typu Wellington, kterou tvoří Kanaďan, dva Angličané a tři Čechoslováci. Střízlivým způsobem, nesporně poznamenaným britským civilismem, vypráví o hrdinství řadových bojovníků, nečinících si nárok ani na slávu, ani na vděčnost národa. Podle slov režiséra J. Poláka měl být snímek „alespoň částečným splacením dluhu těmto lidem“. (Bontonfilm)

rottik-cb

Smutný, ale perfektně natočený film… Vůbec nemáte problém uvěřit, že nějak takhle (možná i přesně takhle) to bylo. Je zjevné, že film neměl moc velký rozpočet, to mu však neubírá na kvalitě. I hudby je poskrovnu- vždy však perfektně pasuje do situace, kde je použita. Poněkud překvapí jméno režiséra- je jím „pantauovský“ Jindřich Polák. Herci jsou výborní, a Jana Nováková je skutečně nádherná- líbila se mi i ve Fantomovi Morrisvillu, tady však úplně září. Škoda, že toho nenatočila víc. Sympatický je i Prcek v podání Jiřího Hrzána- názorně nám předvádí pro (některé) Čechy tak typický zvyk- mluvit na cizince pomalu a důrazně česky, a považovat za samozřejmé, že budou rozumět :). Jediné, co bych filmu vytkla, je občasná nesrozumitelnost (ne v anglických, ale v českých pasážích) a moc rychlý zlom za polovinou; v jednu chvíli je všechno v pohodě a najednou… Film není prvoplánově dojímavý, přesto si ho budete pamatovat. Při některých scénách člověka mrazí- třeba hned na začátku, kdy je ohlášen nálet, ale účastníci taneční zábavy prostě trsají dál, natolik běžná událost to je… A ten konec! Pět hvězdiček jasných. ()

PaRi

Když jsem se vracel domů z premiéry filmu Jana Svěráka Tmavomodrý svět, volal jsem hned Jindřichovi Polákovi, zda má ve svém archivu kopii jeho Nebeských jezdců. Měl. Tak jsem se u něj hned stavil a ještě tentýž den v noci jsem si Nebeské jezdce pustil. Pak, to už Jindra Polák byl ve filmovém nebi, jsem si koupil tento film na DVD a pustil jsem si jej od té doby ještě vícekrát. Je mi líto, ale na rozdíl od Tmavomodrého světa věřím tomuto černobílému snímku mnohem více. Čím to? Snad to nejlépe vystihují slova Jindřicha Poláka: „Jistě, každý režisér, z dramaturgického hlediska, chce mít ve filmu pěknou babu a nějakou lásku. Samozřejmě, že i mě to lákalo, ale autor knižní předlohy mě to rozmluvil. Jako letec, který válku zažil na vlastní kůži mi říkal – Nedělejte to! Víte ve válce jsou emoce nastaveny jinak. Pro lásku tam není místo. Sex ano, láska ne.“ Přitom finanční prostředky, které měl Polák na realizaci filmu k dispozici byly nesrovnatelné se Svěrákovými cca 300 miliony. Na film měl cca 2 mil. korun a neměl jediné létací letadlo. Že tu říkám kravinu a vy byste přísahali, že se ve filmu létá a jak? Jistě, létá a to díky mistrnému střihu. Kokpit letadel byl vytvořen ve studiu a záběry byly prostříhávány se záběry válečných kameramanů. Režisér jezdil osobně do Londýna, kde mu bývalá česká herečka, provdaná do Anglie, zprostředkovala možnost prohlížet si v archivu RAF válečné záběry a ty, co si vybral, mu zde poté zdarma překopírovali na 35 mm film, takže mohl přesně do jejich střihu komponovat záběry z kokpitu letadla vytvořeného ve studiu. Inu tehdejší omezené prostředky dělaly z filmařů mnohdy kouzelníky. Prostě maximum peněz a techniky ještě nemusí znamenat vznik špičkového a nadčasového díla. Nebeští jezdci patří do kategorie filmů, které nestárnou. ()

milwaukee

Jeden z nejlepších českých filmů s leteckou tématikou. Černobílé zpracování umocňuje atmosféru a Jiří Hrzán na brífingu, jako manekýn v továrně na šprcky je prostě nezapomenutlný. A nesmím zapomenout na píseň "Ghost Riders In The Sky". Četl jsem knihu, ale tam tak nevyzní stihač, v podání Karla Hály. Když se podíval do zrcátka a odhalil své znetvoření, naskočila mi husí kůže. Dávám maximum ()

Dampfer

Ohromným plus pro Jezdce je, že jsem se silně ztotožnil s jednou z postav, což se dosti podepíše na celkovém vnímání. Překvapení bylo skryto i v dobrém promíchání vážných a vtipných pasáží. Vlastně to vůbec není suchý válečný film, jak jsem se obával. Co dodat? ()

topi80

Chtěl jsem filmu vytknout nepřehlednost, ale pak mi došlo, co je vlastně ve válce, kde může letadlo během chvilky spadnout dolů, přehledného? Film je překvapivě chladný a zdržuje se okázalých oslav nadlidského hrdinství. Piloty představuje jako lidi z masa a kostí, které to létání občas pěkně sere a kteří mají i své pochybnosti ohledně toho, zda by jim někde v klidu nebylo lépe. Scéna s rouškou byla neobyčejně silná, stejně jako výkon Jiřího Hrzána, který ve své postavě dokázal skloubit škodolibost, kvelurantské rebelanství, kterým se brání realitě, ale i spolehlivost v tom být příteli oporou ve chvíli, kdy to potřebuje. Je trochu vidět, že se režisér bál zabývat se více bojovými scénami, vždy tam přišel nenadálý střih zpátky na zem. Přitom právě scény z ostřelovaného letadla se mu povedly opravdu na jedničku. A ani k tomu skoro žádná letadla nepotřeboval. Fungovala i dokumentárnost, bombardovací nálet ve tmě, kdy nikdo nemůže vidět nic, zima, kterou divák z toho letadla cítí... Kdo umí, ten umí, zde to platí o Jindřichu Polákovi, kterému se Jan Svěrák o 30 let později se svým Tmavomodrým světem ani nepřiblížil. ()

valkil

Takhle si představuju válečný film o letcích. Silný a nezapomenutelný. A nabitý emocemi. K tomu skvělí herci - frkař Hrzán i trošku vážnější Študent Jiří Bednář. Tmavomodrý svět mu nesahá ani do pasu. ()

Fanak

Skvělý film podle úžasné knížky. U obojího mě vždycky štval smutný závěř, ale válka není pohádka... ()

wayne99

Film vznikl podle předlohy románu Filipa Jánského (vlastním jménem Richard Husmann), který za války sloužil právě na bombardérech typu Wellington jako zadní střelec. Oproti knize jsou ve filmu drobné rozdíly – hlavní hrdina se nejmenoval Študent, ale Hezounek, peruť kde naši tři letci (Hezounek, Prcek a Pavel) působili, byla ve skutečnosti britská a na konci zachráněný Němec není pilot stíhačky, nýbrž námořník. Už film je naprosto vynikající a s Tmavomodrým světem se opravdu moc srovnávat nedá – třeba Hezounkova přítelkyně Pet, v podání mladé české herečky Jany Novákové (kterou později zastřelil její německý přítel, takže moc dalších filmů už nenatočila), působí tak nějak přirozeněji, než rodilá Angličanka Tara Fitzgerald. Další výhodou filmu je to, že je ještě černobílý a filmaři tak mohli použít původní válečné záběry útočících německých stíhaček. Pokud se vám film líbil, doporučuji přečíst si taky knihu, která je ještě o dalších 100% lepší a působivější a může se směle zařadit po bok asi nejlepší knížky o pilotech z 2. světové války – Velký cirkus, kterou napsal francouzský stíhač Pierre Clostermann. A taky se v ní dozvíte, jak příběh opravdu skončí – ve filmu je pouze záběr na opuštěný Dinghy (gumový záchranný člun) na nekonečné mořské hladině – ale to vážně není úplný konec. A kopyta modrých koní tiše v dáli zní… ()

Kajislav89

Můj nejoblíbenější český (československý) film spolu s Atentátem (1964). Téma, o které se zajímám od útlého dětství, je tu zpracováno stylem, který je mi bližší než třeba u Tmavomodrého světa. Knížku jsem přečetl snad stokrát a mám ji vyřazenou z normální knihovny, aby byla po ruce, kdykoliv na ni dostanu chuť, což je dost často. A film není o nic horší než předloha. Zrovna tohle je snímek, díky kterému se stal Jiří Hrzán mým nejoblíbenějším českým hercem. Jeho podání Prcka je sice hodně odlišné od knihy, ale tohle je Prcek-čech, který musí mít nutně úplně jiný rozměr než Prcek-angličan, který by měl podle mého vypadat asi nějak jako Pepek námořník a Wayne Rooney dohromady. Zpracování a triky už asi neodpovídají současným požadavkům, třeba kvůli častému přebírání záběrů z jiných filmů a válečných dokumentů, ale výsledný dojem je vynikající. A přestavba Lisunova Li-2 na Wellington? Ta tedy filmařům docela vyšla a je to dost unikátní počin v naší kinematografii. ()

Herr_Karotte

Velice hezky film, jen skoda, ze zde oproti knizce hodne chybi, a proto zastavam nazor, ze ten, kdo necetl knizku bude mozna trochu mimo a nebo to bude chapat jinak, nez to bylo puvodne mysleno. ()

Pitryx

Občas trošku hlucho, ale v tom případě to skoro vždy řeší Prcek. Zdařile natočený film, který však místy nudil. Přesto jde jistě o nadprůměr. ()

ostravak30

Moc válečných filmů o letcích nemáme. Těžko se tak ubránit srovnání s Tmavomodrým světem. Začnu tím, že se divím, že komunisti tento snímek vůbec povolili natáčet. Českoslovenští piloti totiž byli na černé listině. O to zvláštnější pak je fakt, že když už natočen byl, strčili jej do trezoru. Tmavomodrý svět jsem už viděl před dávnou dobou, takže si jej pamatuji je matně. Je jasné, že když natáčení dělili desítky let, mladší z obou snímků je hlavně po technické stránce silnější. Nebeští jezdci trpí právě na technické provedení. Pak bych alespoň čekal lepší vykreslení letců a jejich příběhů. Nedočkáme se. Divák tak může pozorovat pouze život na základně a mimo ni s občasnými "výlety" do okolí. Druhá polovina je o poznání zajímavější. Přesto i příběhově vyhrává film natočený už v jednadvacátém století. Rozhodně Nebeští jezdci svou kvalitu mají. Není ale jejich vina, že snímek není ještě o kus lepší. Režim jistě natáčení všemožně komplikoval a to především finančními prostředky a limitem času na natáčení. Přesto zaujmou třeba herecké výkony a hudba. Za to kamera byla místy hrozná, především při bojovných leteckých scénách. Scénář naopak na výbornou. ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011