Psal se rok 1916 a zdálo se, že na straně mladičkého Rannulpha Junuha jsou všichni svatí. V Savannah, ve městě kde žil, byl golf milovaným sportem a on se s golfovou holí v ruce snad narodil. Pak přišel povolávací rozkaz a ze zákopů I. světové války se vrátil zcela jiný mladík. Jako by mu utrpení, kterého byl svědkem, stálo v nastoupené cestě. Opustil svou dívku Adele, někdejší dům i golfové hřiště a obklopil se lidmi stejně ztracenými v životě jako on sám. Léta plynula, a z Adele se stala dědička rozsáhlého, jenže krachujícího golfového komplexu. V době hospodářské krize je pro ni uspořádání velkého turnaje jedinou záchranou. Dva velké hráče - Hardyho Greavese a Bobby Jonese - získala. Chyběl jí jen domácí soupeř. Nebylo jednoduché Rannulpha přesvědčit, aby nastoupil. Nikdo mu moc šancí nedával. Opravdu v něj věřil jen malý Hardy. Ten se s odstupem času stal vypravěčem příběhu o třech turnajových dnech, v nichž se v Savannah objevil golfový "anděl strážný" jménem Bagger Vance, aby vrátil život svému chráněnci Rannulphovi a poznamenal osudy všech přítomných. (oficiální text distributora)

Piggsy

Jeden z mála sportovních filmů, které mě zaujaly a bavily. A ještě k tomu o golfu. Kdo by to byl řekl? :-) ()

Hanes88

Pro mě teda nečekaně vynikající film. Matt Damon, Will Smith a Charlize Theron hráli opravdu znamenitě. Děj byl taky hodně kvalitní a myslím, že 4 hvězdy akorát sedí. 80%. ()

Itar

Nejlepší filmová rolle Willa Smithe. Ostatní herci včetně Theron a Damona za ním jenom povlávají a Redford si je toho dobře vědom. Proto dává Willovi dostatek prostoru a i přes mnou nepříliš obdivované golfové prostředí dostává ze scénáře maximum. Třešničkou na dortu pak budiž emotivní soundtrack Rachel Portman. ()

Mitin

Film, ze kterého jsem měl většinu času husí kůži a navodil mi hrozně moc dobrou náladu. Skvělý Matt Damon a zvlášt skvělý Will Smith, zatím podle mého asi v jeho nejlepší roli. Film by se mohl zdát pomalý, nudný, ale na druhou stranu má hodně moc energie a vážně člověka baví, což má na svědomí také výborný soundtrack. Není nic, co filmu vytknout! Jasných 5* ()

orkadimenza

Velmi zvláštní film, kde vůbec nemáte tušení proč je to tak a onak, velmi zvláštní postava Baggera Vance, který se zjeví zničehonic, stejně jako scénář, ovšem pokud berete tuto Legendu jako celek, tak můžete být přesvědčeni, že se vám zalíbí a vykouzlí úsměv na tváři. Film, po kterém budete usínat jako "andělé". ()

Rozjimatel

[2,5*]     "However... I think that... basically what I'm trying to say is-- is that I'm sorry. But it's not my fault. You're the one to blame." "That's one hell of an apology, Adele."     Klasická športová dráma, ktorá sa v rámci nenáročnej zábavy celkom príjemne sleduje, ktorá ale nemá veľmi čím prekvapiť. Je v podstate dosť šablónovitá, plná klišé, mierne presladená a cítiť z toho tak trochu faloš (k tomu pocitu prispieva aj tá "južanština"). Snaží sa hrať na citovú strunu, ale príliš na ňu tlačí a tiež na strunu mágie (dosť otrepaná postava akéhosi anjela strážneho), lenže podobný motív som už videl aj v podstatne lepšom spracovaní (zo športových drám napr. vo Field of Dreams (1989)). V závere film navyše skĺzava do dosť patetickej roviny, s otravným moralizovaním a hlásaním životných múdrostí. Zľahka nad priemer to vyťahujú aspoň výborný Matt Damon (Rannulph Junuh), zmyselná Charlize Theron (Adele Invergordon) a spoľahlivý Will Smith (Bagger Vance). Vývoj vzťahu medzi Adele a Rannulphom a ich výborná vzájomná chémia sú to, čo ma na celom filme bavilo najviac. Tešil som sa na Jacka Lemmona (starý Hardy Greaves), ten sa tam ale, žiaľ, iba tak mihne. Dosť mi tam vadí detský (ne)herec J. Michael Moncrief (mladý Hardy Greaves), ktorý mi pripadá strašne drevený. Som udivený z tak vysokého hodnotenia na ČSFD (82%, 769. najlepší film), ten rozdiel oproti hodnoteniu na IMDb (67%), ktoré býva obvykle zhruba na rovnakej úrovni, je až priepastný. Keď už čarovný film o golfe, tak odporúčam skôr výborný The Greatest Game Ever Played (2005).     "It's a game that can't be won, only played." ()

Jeržik

Nenáročné, jednoduché, předvídatelné, krásně stravitelné... Když někomu náhodou selže v neděli odpoledne program a venku lije jak z konve, on zapne ČT2 a tam začíná neznámí film, dotyčný se podívá do programu a z popisku na něj koukají jména herců jako Smith, Damon, Theron, McGill či Lemon a z řežisérské stoličky někdo jako Redford, člověk ihned zažene myšlenku, že by TV vypnul a šel dělat něco jiného. Ne vždy je kupa známích herců a ještě známější režisér k dobru ale v tom to případě tomu tak je. O tomhle filmu by šla udělat esej jak lze z jednoduchého námětu a podlé mého téměř nulových nákladů(no dobře já vím;) vybudovat úžasné dílko... ()

kapibara

Rozvleklý příběh z golfového hřiště. Kdyby to nenatočil Rober Redford, nevím nevím, jestli by tahle rozvleklost byla takhle nenuceně příjemná. ()

Angie91

Will Smith jako "anděl na cestách" byl úžasný a myslím, že to byla jedna z těch lepších rolí, které jinak normálně hraje. Zápletka ve filmu nění nijak složitá, a proto je to příjemná podívaná na sichravé dny. ()

dehlie

golf som nehral, ale v televízií je to snáď ešte nudnejšie ako vysielanie stv 1. legenda o slávnom návrate ma tiež nechala pomerne chladným. páčil sa mi výkon matta damona. priemer. ()

maly_kapo

mam rad golf ako hru, filmy s prostredia sportu patria medzi moje najoblubenejsie, a will smith je moj oblubneny herec, ktory tu podla mna podava perfektny vykon, takze jednoznacne 5 hviezdiciek ()

sona123

Pohádka na pozadí golfového turnaje. Matt má neodolatelný úsměv, Charlize je prostě překrásná a Will je bodrý chlapík, který ví víc, než na co vypadá. No, a to je tak asi všechno. Proč tak vysoké hodnocení, co mi uteklo? ()

laepus

Nemůžu jinak než pět hvězdiček - ten film má tolik pozitiv - a) jako vždy zcela přirozený a takřka nehrající Matt Damon, b) civilní a nepřehrávaný výkon Willa Smithe, c) zcela okouzlující a odzbrojující Charlize Theron, d) nadpozemská hudba Rachel Portmanové, e) elegantní, gentlemanské sportovní prostředí golfu, f) umírněná režie Roberta Redforda, který přesně ví, co chce sdělit, g) poslední role Jacka Lemmona... atd. atd. atd. no prostě pět hvězd - howgh :) P.S. Zrovna jsem ten film dodíval během necelého roku asi počtvrté a nemám mu absolutně co vytknout. Miluju tenhle film a jeho poselství! P. P. S. Dodíval jsem ho asi poosmé a prostě je to čím dál lepší a našel jsem tam ještě další věci, které ho z výšin posouvají ještě výš, a nechápu, jak jsem si jich mohl nevšimnout... Prostě ten film je pro mě TOP číslo 1 a tam ho taky přesunuji ;) ()

Naovy

Golf jako takový jsem nikdy nezkusil (leda tak mini) a sledovat ho v televizi mě nikdy nebavilo, i když jména jako Tiger Woods asi neuniknou nikomu. Přesto na špičku filmů o sportu se u mě vyšplhaly i dva filmy o golfu. Tento a http://www.csfd.cz/film/189555-golfovy-sen/ Oba dva jsou o velkém snu, jenže to jsou i téměř všechny ostatní sportovní filmy, ale tady mě to tradiční klišé prostě bere víc. Nevím, jestli tomu to golfové prostředí dělá lepší podmínky nebo golf mají rádi lepší producenti a režiséři, ale to provedení bylo opravdu kvalitní a tomu odpovídá i mé hodnocení. Řadím tyto filmy mezi mé oblíbené pohádky a to myslím v dobrém. Však i ty děti by si z nich mohly vzít poučení více než z leckterých novodobých pohádkových výtvorů. Co na tom, že princ máchá místo meče golfovou holí. ()

Piri

Povinný inštruktážny film pre každého športovca a to nielen golfu ;) V živote tak aj v športe nejde vždy len o výhru, ale najmä o radosť z hry, potešenie z nej a fair-play. Stelesnením správneho pohľadu na život aj šport je v tomto filme Joel Gretsch. Tento film je síce možno jednotvárny a banálny, ale má svoje čaro, dojme a rozhodne sa pri ňom nebudete nudiť. ()

Nethar

Film o ničem a přitom o všem. Pěkná hudba dokonale dolaďuje atmosféru. Téměř vše se odehrává v rámci jednoho golfového turnaje (ten vyhrává, ten prohrává, teď musí, teď nesmí...). ()

Kill Bill

Redfordova režie je velmi příjemná a "bývalý" PAN herec tvoří na režijní židličce jeden klenot za druhým. Tenhle film pohladí po duši svou atmosférou a pomalým tempem, a výkon Willa Smitha velmi příjemně překvapí. Pokud nerozumíte golfu - vůbec to nevadí :) ()

Inferno

tak začnu tim co se mi líbilo... jak už asi všichni ví mam slabost pro 30. léta a taky pro pěkný ženský... no a Charlize se tady fakt vyjímá a je přímo k pomilování... Will je můj oblíbenec a tady opět ukázal že umí zahrát i vážnější role... abych ale jen nechválil... příběh je víc než průměrnej a přesně proto nemam moc rád filmy ze sportovního prostředí ač mam veškerej sport (golf nevyjímaje) rád... bejt lepší příběh nebál bych se dát plnej počet... takhle je to "jenom" na 85 % ()

panmroz

V rámci žánru "sportovní film" příjemně překvapí absence postavy "protihráč-lidská kurva", naopak trochu zamrzí prapodivné zakončení celého turnaje. Jinak moc přijemná oldschoolová zábava, především pak jímavá hudba Rachel Portmanové. Vůbec ty filmy odehrávající se na jihu v době, kdy je zrušené otroctví mají moc hezký světlo. jak z nějaký reklamy. na pivo. nebo na májku. ()