Příběh služebnice

• USA The Handmaid's Tale (více)

Varovná vize blízké budoucnosti, kdy lidské city a touhu po štěstí spoutá totalita nejmenovaného státu. Román kanadské spisovatelky Margaret Atwoodové Příběh Služebnice vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti na půdě dnešních Spojených států amerických, které přestaly existovat a byly nahrazeny totalitním režimem. Scénář je dílem známého anglického dramatika Harolda Pintera a snímek natočil přední německý režisér Volker Schlöndorff, který od počátku osmdesátých let pracuje převážně v zahraničí. Snímek nepatří k typickým vědecko-fantastickým filmům a více se soustřeďuje na psychologické vykreslení postav. Zavede nás do státu, ovládaného represivním režimem s přísně puritánskou etikou. Menšiny a nevěřící jsou odsouzeni do pracovních táborů. Následkem nukleárních katastrof a genetického experimentování se většina žen stává neplodnými. Ženy schopné rodit děti jsou vychovávány jako Služebnice a přidělovány do rodin vysokých státních úředníků. Kate se pokouší se svým mužem a dítětem utéci do Kanady. Na hranicích je muž zastřelen a dcerka odvlečena pryč. Kate čeká osud Služebnice, tak jako mnoho jejích nových přítelkyň. Ocitne se přímo v rodině Velitele, který má na starosti tajnou policii. Kate se ovšem nehodlá jen tak smířit se svým osudem a zvláštní přízeň Velitele jí dává nečekanou možnost... (oficiální text distributora)

mira.l

To byla ale nesmyslná kravina. Nějak mě to extra nebavilo od samého začátku a to se postupně jenom stupňovalo, asi od poloviny už jsem přetáčel po kouskách kupředu. Jedna * za N. Richardson. A nikdy víc. ()

vandalka odpad!

Nemůžu si pomoct, ale tohle bylo hodně zlé.. Asi by se mi to nelíbilo ani za normálních okolností, ale bohužel jsem si tenhle film pustila ve stejný den, kdy jsem dočetla románovou předlohu M. Atwoodové. Tak nějak jsem doufala, že Harold Pinter se rovná záruka kvalitního přepisu příběhu na filmové plátno. No, nevím, kdo za to může, ale výsledek byl skutečně děsný. S nějakými těmi změnami v ději se samozřejmě počítá, ale to, že změnili povahu, vystupování a motivaci vpodstatě všech postav, celá atmosféra společnosti byla zásadně odlišná a nakonec vytvořili i úplně jiný konec, než byl v knize, mě úplně odvařilo. Ale jak jsem psala - skutečně si nemyslím, že by mě film oslovil i bez tohoto srovnání. Po srovnání nicméně nejsem schopná dát ani tu jednu hvězdičku. ()

Leonora

Kdyby nebylo srovnání, dala bych i tři, ale takhle... Předloha nabízí obrovský potenciál pro vykreslení povah a motivací postav, jakož i jejich dramatické proměny. Tohle zpracování to všechno dokonale pohřbívá pod nánosem bezvýrazného vizuálu a ještě mizernější hudby, osekaného scénáře, nudné kamery, ale zejména naprosto emocionálně ploché herecké rutiny. Marná sláva, Richardsonová byla jen bezvýrazná sladká panenka vhodná leda pro rodinné komedie. ()

seba

Moralita na téma totalitního státu. Sice na člověka zapůsobí, ale přeci jenom trošku delší než by bylo zdrávo. Herci slušní, jen ceremonie Duvallovi moc nešla. ()

moriero

Jsem rád, že existuje tento film. Námět mě docela zaujal a na seriál bych neměl čas ani trpělivost. Takže teď už vím. A nechápu diváckou fascinaci takovýmto světem. Je nerealistický, zpátečnický a kontraproduktivní. Ty dvě hvězdičky nepatří ani tak této verzi z roku 1990, ani kouzelně půvabné manželce Liama Neesona Nataši... patří tomu debilnímu ději (z tohoto zpracování vůbec nejde poznat, kdo proti komu bojuje, co přesně způsobilo neplodnost, jak se vesměs pokrokové Spojené státy přerodily v represivní totalitu - anebo to tam všechno řekli, a já to prospal. To je taky možné). V tom případě sorry, tak nízké hodnocení patří této verzi z roku 1990. ()

Alchemilla

Je to už nějaká doba, co jsem film viděla, ale velice dobře si vybavuji jeho atmosféru - znepokojivou, zneklidňující, plnou oprávněné nedůvěry a strachu. Jenže, to je tak bohužel vše. Film je často upachtěný, klopýtá, tápe, občas neví čeho se chytit a jak pokračovat dál, až dostane smrtelnou ránu v podobě konce. Škoda, protože tady byl opravdu velký potenciál. 70% ()

babka

Film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1992/93, ale před tím jsem jej viděla na MFF v Karlových Varech v poloprázdné kinokavárně Národního domu. Jo to byly časy, kdy si jeden jen tak odskočil z práce na film, bez front a stresu. Chtěla jsem zjistit v festivalovém archivu, který to byl rok, ale asi není lid, který by zavedl do PC a pak na web starší ročníky. No při tom rozpočtu se není co divit. Šak víme , že už to není až tak moc o filmech - stačí se podívat na letošní program. Konečně nebudu lítat z kina do kina jak běsný pes. Takže k hodnocení - je to netypické sci-fi, což mně vždycky vadí, leč u tohoto snímku nikoliv-je totiž uvěřitelně zpracovaný, svižně natočený a nic mi nevadilo. ()

BigJohn02

Proti současnému seriálu dost slabota. Zábavné je ovšem srovnávat jednotlivé postavy - Natasha Richardson je sice daleko přitažlivější než Elisabeth Moss, ale její Offred postrádá psychologický rozměr. Bréca Faye Dunaway není taková studená svině jako Yvonne Strahovski, Robert Duvall působí vedle Fiennese neohrabaně, někdy až dobrácky. Victoria Tennant jako Teta Lydia je ve srovnání s bestií Ann Dowd skoro komická. Je ale jasné, že ve 109 minutách se nedá rozehrát tak komplikovaný děj s flashbacky jako umožňuje mnohadílný seriál. ()

Evan7

Po pozretí seriálu a prečítaní knihy mi tento film príde ako veľmi slabý, až komický. Chápem, že príbeh je len založený na knihe a nie je všetko presné (ani ten koniec). No aj tak mi chýba napätie, čo bolo v knihe a v seriáli (ten odporúčam pozrieť, je omnoho drsnejší). Mnohé situácie sú v tomto filme tak zjednodušené, napríklad správanie služobníčok je také uvoľnené, pôsobia až sexi pri milostných scénach s veliteľom a Nickom. Ale asi to bol zámer. ()

Natasha Richardson podlehla zranění

Natasha Richardson podlehla zranění

19.03.2009

...které utrpěla v pondělí během lekce lyžování na začátečnickém svahu v Kanadě. Ačkoli krátce po pádu tvrdila, že je v pořádku, pracovníci lyžařského střediska naléhali, aby navštívila lékaře.… (více)