Ve jménu otce

• Irsko In the Name of the Father (více)

Falešně obviněn a neprávem uvězněn bojoval za spravedlnost, aby očistil jméno svého otce... Ve svém třetím celovečerním filmu se Jim Sheridan vrátil k případu tzv. Guildfordské čtyřky, v 70. letech neprávem odsouzené za účast na atentátu IRA. Drama podle tragického osudu Gerryho Conlona, který sám popsal v knize Prokázaná nevina, spojuje drsné vězeňské a vášnivé právní drama o neúnavném boji za spravedlnost s emotivním příběhem o komplikovaném vztahu otce a syna. Conlon byl v roce 1974 jako jednadvacetiletý odsouzen za účast na bombovém útoku v anglickém městě Guildford, při němž zemřelo pět lidí. Jeho nevinu soud uznal až po patnácti letech, o další dva roky později a v podstatě příliš pozdě pro všechny byly anulovány rozsudky nad sedmi členy Conlonovy rodiny (včetně jeho otce), uvězněnými za napomáhání IRA v roce 1976... Silné politické drama o boji za spravedlnost vyhrálo Berlinale a bylo nominováno na sedm Oscarů. Sheridan scénář napsal spolu s tehdy debutujícím scenáristou Terrym Georgem, belfastským rodákem, který v 70. letech sám strávil pár let v nechvalně proslulém britském vězení Maze. Kratší vězeňskou zkušenost kvůli filmu podstoupil i Daniel Day-Lewis, který pro roli ztratil přes dvacet kilogramů tělesné váhy a nechal se i vyslýchat, polévat vodou a urážet. Za svůj výkon získal svou druhou oscarovou nominaci. (Česká televize)

Chrustyn

V druhé půli trochu zdlouhavé ale velice zajímavé, skvěle zahrané a natočené vězeňské drama o nespravedlnosti, kvůli které se dostanou do vězení naprosto nevinní lidé. Škoda, že film nemá po celou dobu stejné tempo jako jeho výborná první polovina ale všechna hluchá místa zachraňuje standardně skvělý Day-Lewis. ()

classic

Nepríjemný snímok s dokonalým majster hercom Day.Lewisom v tak nelichotivej pozícii nachádzajúcej sa v lochu,kde ich mučia,šikanujú,ponižujú,mlátia,ničia,tyranizujú,vedome im tzv.kopú vlastné hroby. Podľa skutočnej udalosti,ktorú si zobral pod čepec Jim Sheridan,aby s Danielom a skvostným ansámblom vytvorili počin,ktorý sa mi vryl hlboko pod kožu. ()

marhoul

Ve jménu otce... Jsou příběhy, které hlava nebere. Tohle je jeden z nich. Film to možná není až tak výsostně dobrý, našlo by se, co kritizovat, nicméně dopad na mě byl, v roce 1994, velmi silný. Představa, že mi někdo tehdy napaří 15 let, jen protože jsem drzá, dělám standardní bordel, jako ostatní moji ani ne dvacetiletí souputníci, však o terorizmu víme kulové, nepodílíme se na ničem takovém... je šílená. Film má bezesporu svůj význam a měl by ho vidět každý. ()

heyda

Výborný snímek ze soudně-vězeňského prostředí dle skutečné události. Jedinou výtku mám akorát k délce, která mohla být o chlup kratší, ale jinak skvělý... a zároveň děsivý, co všechno je možné, když se spiknou ty nejvyšší vrstvy proti obyčejným lidem. Potkat toho policejního inspektora Dixona v reálu někde na ulici, tak bych.....no radši nic, ale je fakt, že ve mě tenhle film vyvolal hodně zlosti. Nemám rád nespravedlnost a tady jí je na mě až příliš. To však nic nemění na mém hodnocení. ()

MontyBrogan

Spočiatku mi nepripadal tento film úplne korešpondujúci s tak vysokými hodnoteniami. Ako najväčšia kvalita v ňom, sa mi javil brilantný výkon Daniel Day-Lewisa. Ale v druhej polovici sa jednak začal väčší priestor nechávať aj Emme Thompson, ďalšej bezchybne hrajúcej osobe. A hlavne, začal som si čoraz viac všímať, že film postráda momenty, v ktorých nechápem jednanie alebo motivácie jednotlivých postáv. A že sa to vo filmoch stáva často! Tu bolo povedané všetko, čo malo byť, tak, ako to malo byť povedané a nebola obracaná ľútosť iba na jednu stranu mince. Bolo doslova povedané Giuseppe Conlonom (jednou z obetí justičného omylu a otcom hlavnej postavy), že obeťami sú hlavne ľudia zabití pri výbuchu, z ktorého boli obvinení. V ďalšej situácií bolo povedané, že je to vojna a oni sú rovnako nevinnými obeťami, ako obete toho výbuchu. Takže nech bola akokoľvek upriamena pozornosť na neprávom odsúdených, bolo z príbehu jasné, že nie sú pokladaní za jediných poškodených. A to sa mi páčilo. Jediné, čo vyznelo zvláštne, bol pohodový pobyt vo väznici plnej ľudí spoza opačnej strany barikády, ktorí ich mali plné zuby. Ale pred nimi ich mal kto chrániť a je to podľa skutočnej udalosti, tak sa nebudem hádať. Film začal ako príbeh mladého chlapca, ktorý kradne železo, a skončil ako bezchybná životopisná dráma z civilného, väzenského a súdneho prostedia, s výborným scenárom. A nedal priestor na sentimenty. Skončil vo chvíli, keď skončiť mal. A ja som bol dojatý. ()

poz3n

Jeden z dalších filmů, který má sám o sobě tak silný příběh, že když k němu přidáte dobrou režii a naprosto parádního Daniela Day-Lewise, tak máte vystaráno. Člověk by řekl, že se něco takového v 'kultivované' zemi udat nemůže, jenže opak je pravdou. Poslední scéna je silná jak prase a pocit zadostiučinění mi téměř vehnal slzy do očí. 9/10 ()

Sofia

Silný příběh o tom, že nespravedlnost světu vládne...úžasný výkon Daniela Day-Lewise. Irský režisér Jim Sheridan se zaměřuje na palčivou minulost své rodné země a točí opravdové filmy, plné emocí. Takové filmy mají pro mě stokrát větší výpovědní hodnotu než všichny Bondové, King Kongové a Pánové prstenů dohromady. ()

Othello

[vzpomínky na LFŠ] Já nevim, ale film, který se dokáže zároveň markantně odchylovat od předlohy a přitom působit natolik teatrálně a knižně, mi přijde, že prostě někde zakopl a vyrazil si zuby. A pak se to snažil hodit na fízly. ()

Morholt

Syrová výpověď o poměrech panujících v Británii 70tých let, kdy policie a armáda pořádala hony na, většinou, domnělé členy IRA, kteří pak byli slavnostně odsuzováni k dlouhodobým pobytům. Případ "Guilford six" není zdaleka jediný. Je to působivé, až neskutečně uvěřitelné, ale především fantasticky zahrané. Danel Day - Lewis podal životní výkon a možná to je i jeden z nejlepších výkonů v dějinách herectví vůbec a Pete Postlethwaite za ním zaostával jen velmi málo. To nejlepší, co kdy bylo o irském boji za nezávislost natočeno. 100% ()

Kimon

Memento: "Prověř pečlivě, dříve než uhodíš!" .............................................................................................................................................. Velmi silné drama podle skutečné události, které pohne s vašimi city. Není rozlítostněné, nevydírá vaši více či méně citlivou dušičku, ale popisuje a zobrazuje události běžným, přijatelným způsobem a přesto tak citlivě a drsně. Jsem rád, že mě tento snímek v mém životě neminul a nemohu uvěřit, že se něco takového ve 20. století mohlo v civilizačně vyspělé Evropě stát. Doufám, že podobný osud jako postihl mladíka Gerryho Conlona, jeho otce a rodinu se už nikdy nebude opakovat. ... i když ... kdo ví?! ................................................................................................................................................................................................................ Motto tohoto snímku by mohlo znít: "Justiční křivda a omyl nikdy nevyhynou. Nějaký "pachatel" se hladovému národu vždycky předhodí". ()

jhrasko

Herecky bezchybný a čisto 5* zážitok zhadzuje k zemi prílišná demonštratívnosť scenára. Keby sa autori viac zamerali na vzťah otca a syna a nesnažili sa zachytiť tak rozsiahle časové obdobie ako ukázali, dostali by sa mne osobne výrazne viac pod kožu..a že (a ako) to pán Sheridan vie, dokázal (dokonale) v MY LEFT FOOT. ()

Listeroman

Film, který dokázal opravdu slině a emocionálně navést pocit že se koukám na opravdové záznamy. Herci zde předvádějí přímo strhující výkon s dokonalou režií, která dokázala přesvědčivě podat život Gerarda Conlona a jeho rodiny, dokázal předvést chyby a lidi, které měli co dočinění s právním systémem, a dokázala ukázat krutost lidí, která je všude stejná. Dokázal mě dostat do prostředka dění ve kterém jsem jednoznačně věřil v osvobození..Film, který zaslouží zhlédnutí. ()

rawen

Výborný film, který působí přesvědčivě a celou stopáž si "jde za svým", navíc podle skutečné události. Fajnové herecké výkony - chybělo snad jen nějaké "zpestření" (ať už to zní jakkoliv hloupě) - klidně i na vrub prodloužení snímku. Dávám 4*, ale byl bych schopen jít i na pět nepodmíněně :) 8/10 ()

PROROK14

Človek žasne o to viac, ak vie že ide o skutočný príbeh. Tento film nenudí ani sekundu a stavia na výbornom výkone Day-Lewisa. 85% ()

Caszidy

Ač zpracovávající starší látku, stejně nesmírně naléhavý a aktuální snímek. V současném světě žijícím v podstatě permanentním strachu z terorismu je stále příhodnější citát, jehož autora si momentálně nedovedu vybavit, nicméně ten citát zní:"svobodná společnost, která ve strachu o svou bezpečnost omezí svou svobodu, si ji vlastně nezaslouží." Doufejme, že v Guantanámu na jiných místech se příběh Gerryho Conlona nebude opakovat. V samotném snímku pak Daniel Day-Lewis předvedl možná životní výkon. ()

maseer2

duo Sheridan + Day-Lewis opět znamenitě.. prostřední pasáž ve vězení je sice malinko slabší, ale závěrečná cca půlhodina má takové grády, že člověku tuhne krev v žilách.. ty nejsilnější 4* ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (více)

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011