Ve jménu otce

• Irsko In the Name of the Father (více)

Falešně obviněn a neprávem uvězněn bojoval za spravedlnost, aby očistil jméno svého otce... Ve svém třetím celovečerním filmu se Jim Sheridan vrátil k případu tzv. Guildfordské čtyřky, v 70. letech neprávem odsouzené za účast na atentátu IRA. Drama podle tragického osudu Gerryho Conlona, který sám popsal v knize Prokázaná nevina, spojuje drsné vězeňské a vášnivé právní drama o neúnavném boji za spravedlnost s emotivním příběhem o komplikovaném vztahu otce a syna. Conlon byl v roce 1974 jako jednadvacetiletý odsouzen za účast na bombovém útoku v anglickém městě Guildford, při němž zemřelo pět lidí. Jeho nevinu soud uznal až po patnácti letech, o další dva roky později a v podstatě příliš pozdě pro všechny byly anulovány rozsudky nad sedmi členy Conlonovy rodiny (včetně jeho otce), uvězněnými za napomáhání IRA v roce 1976... Silné politické drama o boji za spravedlnost vyhrálo Berlinale a bylo nominováno na sedm Oscarů. Sheridan scénář napsal spolu s tehdy debutujícím scenáristou Terrym Georgem, belfastským rodákem, který v 70. letech sám strávil pár let v nechvalně proslulém britském vězení Maze. Kratší vězeňskou zkušenost kvůli filmu podstoupil i Daniel Day-Lewis, který pro roli ztratil přes dvacet kilogramů tělesné váhy a nechal se i vyslýchat, polévat vodou a urážet. Za svůj výkon získal svou druhou oscarovou nominaci. (Česká televize)

maseer2

duo Sheridan + Day-Lewis opět znamenitě.. prostřední pasáž ve vězení je sice malinko slabší, ale závěrečná cca půlhodina má takové grády, že člověku tuhne krev v žilách.. ty nejsilnější 4* ()

Hwaelos

Silné dobové drama, kterému chybí dobré dávkování gradace. Nejlepší je v těch momentech, kdy dochází ke sbližování Gerryho se svým otcem. Zato scény, které se týkají samotného Conlonova případu jsou zde jakoby navíc. Neděje se v nich nic neočekávaného a má oblíbená Emma Thompson je tu v podstatě zbytečná - krom jejího deux ex machina. Přesto silně váhám, jestli nedat čtyři hvězdičky, protože je moc dobře, že filmy jako tenhle vznikají... ()

adamo_znk

Ve jménu otce je inteligentní a režijně skvěle zvládnutý film, jehož sílu ještě stokrát umocňuje fakt, že jde o skutečný příběh. Daniel Day-Lewis byl jako vždy precizní a skvělý výkon podal i Pete Postlethwaite, kterého jsem moc rád viděl v pořádné roli. ()

Terva

Natočeno podle autobiografického románu "Proved Innocent" Gerryho Conlona. Volná láska a drogy, to byla doba. CITÁT - Všude jsou bomby........ IRA dělala a stále dělá ve Velké Británii rozruch. Nikdo není bezpečný před jejich útokama. Vyšetřování ala pálení čarodějnic je však kruté. Jen jsem čekal, kdy vězňům nasadí palečnice nebo skřipce. Film poukazu je to, co dokáže udělat vláda, která se bojí. CITÁT - Jste zadrženi podle zákona o protiteroristické prevenci......... ()

JohnCZ

Zprvu velmi nesympatický hlavní hrdina a jeho parta hippíků od filmu odrazují, ale jakmile se začne všechno okolo hlavních postav sypat, film ukáže svou sílu. Zrežírován je spíše střídmě, vizuálně působí skoro až televizně, ale herecky je to lahůdka a hlavně je to příběh, který stojí za to vyprávět. Jen je potřeba se připravit na pořádnou depku, ze které není pro diváka, stejně jako pro hlavní postavy, cesta ven. ()

Marek1991

Demokracia a sloboda na Západe? Mýtus a lož! Spolu s týmto filmom odporúčam doplnky akými sú filmy Hlad a Boxer, no je ich aj viac. Mučenie, týranie, šikana, klamstvá, zavieranie nevinných, teror v Belfaste, zinscenované procesy, vyvíjanie psychického nátlaku na porotu, zavádzaná verejnosť ohľadom boja s írskou menšinou, ktorá chcela prinavrátiť Severné Írsko z rúk imperialistickej Británie do rúk Írov. Nie som za teror a násilný boj za slobodu, aký predvádzala IRA, no ani za ten kapitalistický anglikánsky, ktorý predvádzala Británia na čele s Anglickom. V istom zmysle mali Íri pravdu, ono to Severné Írsko je svojím spôsobom umelý štát, podobne ako Severná Kórea, akurát, že Británia môže kolonizovať, no je jasné, že svojich protestantov nechce nechať napospas katolíckemu Írsku a tak si túto krajinu upevnila násilím, ono ani tí katolíci sa nesprávali najlepšie. Celý film sa týka tohto, no je tam veľa chýb a historických nezmyslov, najmä čo sa týka tej spoločnej cely, je to proste len film z väzenského prostredia, ktorý sa venuje tomu, čo tam prežívali, ako ich obmedzovali, no mnohé veci opomína a je to len taký citový životopisný film so snahou o spravodlivosť a odkazom boja bez násilia. Dal by som aj plný počet vzhľadom k tejto dlhej občianskej vojne plnej nevinných obetí, ktoré nabrali hlbší rozmer za thatcherizmu, no to by za 133 minút, možno je ten čas nepresný, ale dúfam chápete, že približne za túto dĺžku, museli stihnúť podať silnejšiu výpoveď. Hlavná vec, že do Srbska, či Ruska, ktoré viedli odlišné boje, sa plietli. Táto súčasná demokracia a bohatstvo stojí na preliatej krvi mnohých ľudí nielen doma, ale najmä v chudobných krajinách sveta a to v týchto filmoch nevídam, sú príliš politicky korektné, herecky síce často ako tu skvelé, navyše sa mi páčila celkom aj hudba, no nie odvážne a zasväcujúce do vecí tak, ako by mali. Už teraz je však vidno, že mnohí, ktorým to berie ich umelo vytvorené ilúzie, sa ani s takouto ľahkou verziou nevedia vyrovnať. Asi k tomu prispeli vo filme tie obrazy Che Guevarru, no to súvisí s históriou a odbojom podobných organizácií, ale aj tak Íri neboli nikdy žiadni svätci, taktiež ani žiadni socialisti, takže nad tým by som sa nevzrušoval. Ak to mám teda rýchlo zhrnúť, je to kvalitné, stojí to za pozretie, ale zázraky nečakajte. ()

Cubinho

V hlavní roli opět exelentní D. D.-Lewis. Nevím, co bych k tomu víc napsal, možná jen to, že vykonstruované procesy 20. století nebyly jen symbolem KGB, Stb, Stasi nebo Gestapa, ale i britskou justicí zakročující proti "teroristům" z IRA. ()

corpsy

Silný príbeh, kvalitné remeslo. Všetky zložky tejto filmovej špecialitky vykazujú vysokú profesionalitu a dodávajú snímku post veľkoleposti. ()

PauloZ

Už to, že je film podle skutečné události! To nabírá na vážnosti o 100% víc. Navíc prolhaný policejní a pravní systém je fakt k smíchu a zároveň k pláči! Je velice smutné, že se vůbec takové věci dějí a naštvalo mě, že žádný policajt nebyl obviňen. Daniel Day - Lewis zahrál na výbornou. Jediná výtka je stopáž, klidně mohl být film o 20 minut kratší a výsledek by byl stejný. ()

EastWicka

Zlodějskej zmetek Jerry hledá v hippiesáckém Londýně free love a fet a krutě doplatí na fakt, že pochází odkud pochází, a že se píše rok 1974. Brutální usvědčovací mašinérie strhla nejen jeho samotného, jeho kámoše, ale i celou rodinu. Hlavní hvězdou je pro mě tady Pete Postlethwaite v srdcervoucím výkonu v roli Jerryho otce. A navíc, když Bono dělá ústřední píseň, film prostě dostává další dimenzi. Jeho In the name father mi dnes doznívalo v duši stejně dlouho jako kdysi. ()

LINKIN

Není to ani tak film o IRA, jako o spravedlnosti, soucitu a satisfakci. Jeho sílu pak podtrhuje fakt, že je to podle skutečného příběhu. Sheridan je Ir a myslím si, že to bylo docela vidět, neřekl bych, že je to nestraný snímek, jednoznačně se snaží diváka přimět soucítit s Irskou stranou. Každopádně kinematografie téma Irských problémů tak trochu zanedbává a tak každá věc, která o tom vypráví musí být vítána s otevřenou náručí. ()

baribal

potvrzuje se mi jeden fakt... opravdu mám moc rád DDLewise. Temná doba Irska a Anglie si vybrala nevinnou oběť, to samé se mohlo stát komu koli jinému... ()

NinonL

Další důkaz o tom, že estébácké metody používají mnohé (všechny) vlády na světě, aby zakryly vlastní neschopnost a udržely se u moci za každou cenu. Daniel Day-Lewis se mi v roli příliš nelíbil, litovala jsem ho sice za nespravedlivé odsouzení, sympatie se však za celou dobu nedostavily. Podle toho také hodnotím celý film. ()

zlabus

Opět mám podobný "problém" jako u My Left Foot. Celý snímek je na oko bez chyby (Sheridanova režie je doopravdy skvělá), DDL předvádí opět (!) neuvěřitelný výkon a dostaví se i velice silný závěr. Jenže mi tam opět chybí to "něco", co by z In the Name of the Father udělalo dokonalý zážitek. Snad to druhá projekce někdy v budoucnu vylepší, prozatím však "pouze" 85%. P.S.: A zde je opět vidět, jak veliká škoda je, že nás Pete Postlethwaithe opustil tak brzy. ()

GodComplex

Silna story, o to pusobivejsi, ze je to realita. Lehce pribuzne tema zpracovaval o 10 let pozdeji zoufalec Greengrass v Bloody Sunday, coz byl ukazkovy pripad, jak to podelat. Sheridan z teto realne udalosti naopak vyzdimal maximum. Aniz bych chtel nejak extra srazet vseobecne vy(pre)chvalovaneho Day-Lewise, skvely vysledek je primarni zasluhou prave rezisera a vyborneho soundtracku vcetne pouzitych songu. 7/10 ()

Laxik

Výborný, výborný film. D.D. Lewis se opravdu předvedl. Když to srovnám s nedávno viděným Boxerem, je tady všechno lepší. ()

Maq

Nejslabším místem příběhu je fakt, že líčí skutečné osudy a události se silným politickým nábojem. Tím spíše jsem na tomto filmu obdivoval, že se nijak zvlášť nevyžívá v obžalobě britské justice. Příběhu dominuje veskrze osobní drama otce a syna, se všemi konflikty, jaké jen řádný otec a nezdárný syn mohou mít, a se sdíleným břemenem obrovské nespravedlnosti. Vynikající herecké výkony, působivé drama, skvělý film. ()

Rakosnicek77

No co k tomuhle říct. Filmařsky zvládnuté bravurně, herecky taky, nicméně dějově to byl humus. Člověk může chápat obavy z terorismu, může chápat všechny ty opatření a prevenci. Může odsoudit všechny ty ohavnosti a nevinné oběti, zároveň bych ale nakopal všechny anglány do prdele! Podobné věci se dějí stále a pořád, člověk by ale nečekal, že je mají na svědomí i ti, co si hrdě říkají světová velmoc. Ti kteří strkají společně s amíkama pracky do problémů celého světa, přitom je to banda zaslepených magorů, jako všichni ostatní. Takže ano, možná tady sledujeme plně jednostraný pohled na věc, ale přesto to byla síla. Přesně ve stylu "když se kácí les, lítají třísky" je tenhle film důkazem toho, jakej bordel mají ve své historii i ti, kteří se prsí titulem civilizovaná světová velmoc! Až jsem si odplivnul! ()

Remedy

Bezesporu se jedná o zásadní, atraktivní a strhující téma – o to víc si nedovedu vysvětlit, že jeho zpracování se mnou nezacloumalo tak, jak by asi bylo záhodno. Je to kvalitní film, profesionálně napsaný, natočený, zahraný a svým vyzněním autentický a šokující. Neubráním se ale dojmu, že z něj šlo dostat ještě mnohem více emocí. Superlativy tedy spíše šetřím, nicméně rozhodně se jedná o kvalitní dílo. ()

topi

Tohle je přesně ten druh filmu, který se zažere až pod kůži a dlouho tam zůstane. Hltal jsem každou minutu, každý záběr, každé slovo! Jsem šťasten, že si můžu tyto chvilky dopřávat v perfektním ozvučení na velkém plátně. A když je po projekci hostem dokonce i samotný režisér Jim Sheridan a vypráví zajímavosti kolem natáčení, nebo odpovídá na otázky, jsem v totálním rauši! LFŠ UH 2022. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (více)

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011