Ve jménu otce

• Irsko In the Name of the Father (více)

Falešně obviněn a neprávem uvězněn bojoval za spravedlnost, aby očistil jméno svého otce... Ve svém třetím celovečerním filmu se Jim Sheridan vrátil k případu tzv. Guildfordské čtyřky, v 70. letech neprávem odsouzené za účast na atentátu IRA. Drama podle tragického osudu Gerryho Conlona, který sám popsal v knize Prokázaná nevina, spojuje drsné vězeňské a vášnivé právní drama o neúnavném boji za spravedlnost s emotivním příběhem o komplikovaném vztahu otce a syna. Conlon byl v roce 1974 jako jednadvacetiletý odsouzen za účast na bombovém útoku v anglickém městě Guildford, při němž zemřelo pět lidí. Jeho nevinu soud uznal až po patnácti letech, o další dva roky později a v podstatě příliš pozdě pro všechny byly anulovány rozsudky nad sedmi členy Conlonovy rodiny (včetně jeho otce), uvězněnými za napomáhání IRA v roce 1976... Silné politické drama o boji za spravedlnost vyhrálo Berlinale a bylo nominováno na sedm Oscarů. Sheridan scénář napsal spolu s tehdy debutujícím scenáristou Terrym Georgem, belfastským rodákem, který v 70. letech sám strávil pár let v nechvalně proslulém britském vězení Maze. Kratší vězeňskou zkušenost kvůli filmu podstoupil i Daniel Day-Lewis, který pro roli ztratil přes dvacet kilogramů tělesné váhy a nechal se i vyslýchat, polévat vodou a urážet. Za svůj výkon získal svou druhou oscarovou nominaci. (Česká televize)

lamps

Možná trochu nenápadné, ale velmi působivé drama, které je svým námětem v posledních letech aktuální stále více. Muž se "špatnou krví", jenž se ocitl ve špatnou chvíli na velmi špatném místě, musí čelit tvrdé politické diskriminaci a snášet ty největší psychické zátěže, jaké může společnost nastražit. Snímek má opravdu velkou sílu, která ční jednak v parádní atmosféře plné revolučních nálad a hippies, a pak také ve skvělých hereckých výkonech, jež skutečně stojí za to vidět. Daniel Day-Lewis je opět úžasný a definitivně ho řadím k těm nejlepším hercům, jací se kdy před kamerou objevili. Stejně tak potěší i Pete Postlehwaite v roli těžce zkoušeného otce a samozřejmě Emma Thompson v menší, ale hodně výrazné roli. A jak je celá podívaná vážná a poněkud depresivní, tak o to víc jsem si užíval ten závěr, kdy Conlon pronáší hrdou řeč před zástupem novinářů. To jsou totiž přesně ty okamžiky, kvůli kterým mám filmy tak moc rád a nikdy mě nepřestanou oslovovat.. ()

Pepinec

Ve jménu otce, syna a IRA amen. Dočista to se mnou házelo po posteli, jaký vztek jsem z té nespravedlnosti zpočátku měl. Postupem času však přišlo určité vyrovnání a chuť se znovu postavit k odporu, stejně jako to udělal Gerry. V nouzi poznáš ženu, že je to tak? Všechny emoce byly navíc umocněny faktem, že se jedná o příběh dle skutečných událostí. Britové jsou považováni za chladné konzervativní čumáky, ale tímto filmem se jim podařilo diváka oslovit. Zarazilo mě pouze to, jaké pré měli ve věznici i ti nejpřísněji hlídaní zločinci. Nezbývá ovšem nic jiného než věřit, že to tak skutečně chodívalo. Stejně jako je na místě víra v opětovné neopakování podobných habaďůr. ()

misterz

Film V mene otca je riadna paľba na nervy diváka. Nielen v rovine emocionálnej, ale aj dramatickej. Dokáže v divákovi vyvolať obrovskú dávku spravodlivého hnevu na celý ten súdny systém, ktorý už v minulosti hocikde na svete toľkokrát zlyhal, pričom hlavným znamením aj naďalej zostáva, že hlavní vinníci týchto súdnických a vyšetrovacích maškarád zostávajú vždy nepotrestaní. Sheridan celý príbeh pekne rozložil na dve úrovne, ktorých jednotlivé časti sa po psychologickej stránke vzájomne ovplyvňujú. Ide o politickú, väzenskú drámu, ale aj o obyčajné mladícke rozhodnutia a nerozvážnosti, ktoré žiaľ dokážu v nesprávnej chvíli priťažiť v hlavnom procese, alebo aspoň vyvolať dojem lapených zločincov. Neviem čo by som robil na ich mieste, asi by som z toho pocitu krivdy a nespravodlivosti zošalel. A do toho vyhrávala nádherná muzika, typ hudby ktorú mám z prostredia britských ostrovov najradšej, a ktorá dokonale celý film zabalila do jedinečnej "írskej" atmosféry. Daniel Day-Lewis si za postavu Gerryho Conlona jednoznačne zaslúžil oscara, mal smolu, že práve v tom roku prišiel Tom Hanks s jeho Philadelphiou. Podľa mňa sú však oba herecké výkony porovnateľné. ()

Satan

Nádherně skloubené politické a vězeňské drama s životním výkonem Dana Daye-Lewise. Drsný a pravdivý příběh o tehdejší době, o opovrhování Irů jako národa a o naději, že se někdy dočkáte spravedlnosti. Začátek přitom začíná poměrně nevinně, pár vtípků je opravdu vypečených, ale pak to přijde. Emotivní vlna vězení-soud se náhle rozjede v plné síle a až do konce nepustí. Škoda žádných proměněných Oscarových nominací, přeci jen Schidler's List byl nejspíš tvrdým oříškem. Každopádně Daniel Day-Lewis, výrazný hudební motiv Trevora Jonese a hlavně perfektně vystavený scénář měli k ocenění nejblíže a právě tyto složky pozdvihly film tam, kde si ho každý divák přeje mít - v srdci. Chvilková projekce Godfathera pak byla sladkou třešničkou. [Přesná stopáž: 133 min] ()

Vančura

Víte, přiznám se bez mučení: nesnáším všechny tyhle "syrově autentické" filmy o té době a traumatu z IRA. Těžko tak mohu za sebe vyjádřit víc než uznání za dokumentaristickou věrnost. Nemám tyhle filmy rád, nevyhledávám je a neoslovují mě, tečka. Zhlédnuto ze studijních důvodů s lhostejným výrazem na tváři. ()

liskam

Hodnotím 4 slunce a 70% D.D.-Lewis se mi opravdu líbil až v posledních 30 minutách filmu. Nevím co tomuhle snímku chybělo, ale něco určitě. Možná to je v mizerné režii, možná v "nemastnosti neslanosti" většiny herců. Na to, že je tenhle film "životopisný" a navíc o terorismu, vzbuzoval ve mě strašně málo emocí. Proto hodnotím 70% . ()

Snorlax

Silný příběh o nespravedlnosti, scénář, který se snaží vyhýbat patosu, obstojná režie a vynikající Day-Lewis mne přesvědčili, že patří k tomu nejlepšímu, co bylo na téma nespravedlivě odsouzených natočeno. I když o boji jednotlivce proti justičnímu systému stále mezi mými favority zůstávají Dva muži ve městě, Život Davida Galea a Černý talár pro vraha, čtvrtou příčku si tento film zaslouží. ()

Šakal

Filmy o IRA mám rád a tento příběh podle skutečné události o irském zlodějíčkovi Gery Conlonovy, který byl roku 1974 křivě obviněný a následně odsouzený k doživotnímu trestu za bombový útok na londýnský bar, patří k tomu nejlepšímu, co jsem měl doposud možnost shlédnout. Můj oblíbenec ( stejně jako Sheridanův ) Daniel Day - Lewis zde exceluje. Tato role mu byla ušitá přímo na míru. Je nesmírně silným zážitkem a zároveň potěšením sledovat ( po celou dobu snímku ) jeho proměnu z lehkovážného frajerského zlodějíčka, přes částečnou rezignaci nad osudem ve vězení až po konečnou nesmírně silnou touhu a vůli po očištění sebe sama a především památky svého otce, který ve vězení umírá. In the name of the father je nesmírně silný příběh s mistrně zachycenou atmosférou tehdejší doby, brilantní Bizioneho kamerou, vše umocněno výrazným hudebním doprovodem Trevora Jonese. p.s. scéna, kdy vězni zapalují noviny a házejí je z oken dolů, mně vehnala slzi do očí.... ()

Webb

Né tak působivé jako "Krvavá neděle" ale ve výsledku o něco lépe zpracovaný a zajímavější snímek o bestiích, kteří potřebovali zaplácnout místo ve složce terorismu, a tak byl přinucen Daniel Day - Lewis spolu se svým otcem k podepsání viny za zločin který nespáchali. Po 15 letech se Daniel Day - Lewis dostává ven (otec bohužel zemřel ve vězení) aby očistil své jméno a všech nevinných. [7/10] ()

Anderton

Videné druhý krát, a rovnako za päť hviezdičiek. Vlastne tu o hviezdičky vôbec nejde. Niektoré filmy majú takú silnú výpovednú hodnotu, že akékoľvek hodnotenie nemá význam (JFK, Mechanický pomaranč). Vôbec som nerozmýšlal nad kamerou, strihom, tempom alebo hudbou, čo robím skoro vždy, na dostatočnú pozornosť stačí neuveritelne silný príbeh. Sedia mi filmy, kde hrdinovia trpia a na konci sa im dostane satisfakcia ( v tomto prípade veľmi diskutabilná, viď dovetok, je to tým, že ide o skutočnú udalosť). Dokonalosť nad dokonalosť a jedno z mojich top 10. Každý, kto robil na tomto výnimočnom diele, (vrátane podávačov jedál a upratovačiek) si zaslúži oscara a x festivalových scien. ()

Frajer42

Tenhle film bych zařadil někam doprostřed pomyslného žebříčku kvality. Nepociťoval jsem u něj ani nudu, a ani jsem se u něj kdovíjak nebavil. Neodpustím si ani podotknout, že se mi některé situace prostě super nezdály. SPOILER: Máme dva lidi, kteří jsou neprávem usvědčení z teroristického útoku. Pošleme je tedy do vězení. Tady je zatím vše v pořádku. Poté máme člověka, který se ke stejnému teororistickému útoku přizná. My tvrdá a naústupná policie nechceme přiznat chybu, aby se neprofláklo, že jsme dementi, ale stejně toho človíčka, který se nám přiznal pošleme do stejného vězení, jako ty omylem odsouzené a budeme tiše doufat, že se tam mezi pár stovkami vězňů nikdy nepotkají. Tohle už mi úplně pravděpodobné nepřijde. A našlo by se podobných momentů více. KONEC SPOILERU Žádný zázrak se tady rozhodně nekoná. Film rozhodně neháže do placu něco nového. Angličani a Irové by spolu do hospody rozhodně nezašli, což se obecně ví. A s údajnými soudobými teroristy, tedy těmi silně věřícími opálenými strejdy arabského původu, je dodnes zacházeno podobně akorát s tím rozdílem, že ještě nesrovnatelně brutálněším způsobem, protože lidská vynalézavost je skoro neomezená. A jsem si skoro jistý, že tohle se ví taky. Závěrem si rozhodně nedovolím říct, že je tenhle film špatný, ale na mne prostě zásadní dojem neudělal. Minimálne dva herecké výkony zcela jistě neušly mé pozornosti, ale ty samy o sobě dobrý film nedělají. 2* ()

boshke

Poprvé u mne Daniel Day-Lewis zabodoval. Po Posledním Mohykánovi a Ganzích New Yorku. Role rebela Gerryho mu vyloženě sedne, podobně jako Petovi Postlethwaitovi role jeho otce. Atmosféra éry IRY skvěle vykreslena, moc dobře natočený film... 80% ()

teutates

Všeobecně filmy "podle skutečných událostí" stojí za hovno, protože už jen ten fakt, že se to opravdu "přesně tak" stalo je pro mne docela nevěrohodný. Neříkám, že tomu tak bylo tady, no všeobecně, i když samozřejmě čest výjimkám. Gerry, irský světec a dobromil, navštíví UK, hledá dobrodružství, sám sebe a co by Ir má to štěstí, že zaujme Angličany v pravém slova smyslu. Ti ho v méně královny pozvou na tradičný UK. čajíček a předvedou mu anglickou pohostinnost, no Gerry, kterému v žilách proudí pravá Irská krev má na to odlišný názor a tradičná UK. pohostinnost, která trvá par let, sem mu jaksi nelibí. Po tom co se jeho pobyt v anglickém království končí, vezme tužku, papír a sepíše své memoáry. 7/10 ()

Ant

Ze začátku nevíte, co přesně máte čekat, ale jak se děj zlomí, tak už je vám jasné, jakým směrem se děj bude ubírat. D. Day-Lewise jsem nikdy zvlášť nemusela, ale tady mě jeho výkon opravdu dojal. Pátou hvězdičku nedám mimo jiné z důvodu, že se mi vězenská část zdála až příliš dlouhá a film pak začal upadat do stereotypu. Jinak je to ale velmi působivý film s otřesnou ukázkou toho, jak se dá zneužít justice. ()

nascendi

Keď existuje spoločenská objednávka verejnosti pobúrenej teroristickými akciami IRA, ohne chrbát aj oparochňovaná britská justícia. Pretože film nebol iba o zlyhaní nejakého inšpektora, ale aj justície ktorá nesúdila na základe dôkazov, ktoré by mimo akejkoľvek pochybnosti svedčili o vine odsúdených. V našich zemepisných šírkach máme s politickými objednávkami a s priznaniami obvinených veľké skúsenosti. Je preto určitým zadosťučinením sledovať, že tieto praktiky majú vo vymedzených podmienkach internacionálny charakter. Na filme oceňujem neprikrášľovanie skutočnosti a dobré herecké výkony. Nepáčilo sa mi pozvoľné naberanie tempa v prvej polovici filmu a tiež predpoklad, že divák o vtedajšom konflikte vie všetko potrebné (o ďalších dvadsať rokov to bude ešte horšie). ()

Ratemus

Tolik deprese a bezmoci jsem snad ještě neviděl, Daniel D. Lewis opět exceluje ve strhujícím filmu o nenávisti angličanů ke všem irům, kteří musí být automaticky součástí IRY, film je o nespravedlnosti, silné vůli, hrdosti a garantuju vám, že nikoho nenechá chladným. Politika v době největšího řádění IRY byla velice krutá, spravedlnost neexistovala a skupinka mladíků se tak ocitla ve vězení za něco, co neudělala. Film je výborně udělaný a já nemám, co bych tomu vytkl, snad jen, díky bohu za to, že nejsem Ir a v té době jsem nežil. ()

Bachy

Jeden z nejemotivnějších snímků, který jsem viděl a možná jeden z těch nejdůležitějších. Velký mezník. Tenhle snímek je zároveň i neuvěřitelně dlouhý. Dobrá, 133 minut není roztáhlá a obří stopáž, ale s charaktery stihne provést tolik, že jsem pak vyšel s kina a myslel jsem, že jsem byl pryč 5 hodin. S emocemi je cloumáno ze strany na stranu a uprostřed toho stojí nadherec Daniel Day-Lewis a vede svůj konzert. Nevybavím si, zda mě nějaký herecký výkon dostal až tak. ()

eLeR

Môj obľúbený film, videla som ho niekoľkokrát, soundtrack počula snáď miliónkrát a koniec filmu ma vždy neskutočne dojme ... a samozrejme famózny Daniel Day-Lewis. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (více)

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011