"Za hodinu mi jede co ?" - "Za hodinu ti jede vlak, vole !"(21.11.2009)

"Poslušně hlásím, že su vojín Vata z Ivančic." Tak se předpisovně hlásí v lidově-demokratické armádě. Švandrlíkovi pétépáci zkrátka dokázali samizdatově bavit celý národ, ale film jim v tom moc nepomohl. Říkalo se v něm sice to samé, co se v knize psalo, ale tak nějak to nebylo úplně ono. Přesto budu pozdravovat soudružku hraběnku, malovat Žižku minimálně s lehkým kulometem v rukou a plížit se radostně, protože terazky je tu majorom jakési zmatené individuum, jehož vepři boubelatí rozhodně nejsou pro srandu králíkům.(14.8.2016)

Nedostalo mě to. Je to obyčejná, docela příjemná komedie, která člověku nic nedá ani nevezme. Pamatuju si jednu hlášku a jednu scénku. Nevím, jestli je to dost. Taková Tichá bolest má vše, co je zde, ale přihazuje i něco navíc...(12.12.2009)

Za všechno mluví věta: Čo bolo, to bolo. Terazky som Major.(30.11.2007)

Divácky vděčná adaptace a velký konkurent Dědictví Věry Chytilové v průměrném počtu používaných hlášek na minutu filmu. Spíše sladký než hořký pohled na oddíly beze zbraně z dob naštěstí minulých zaštiťuje skvělý herecký ansámbl se Schmitzerem v čele. Ptáte se proč? Protože mi za hodinu jede vlak, vole..(18.11.2008)

• - V závěrečné scéně, kdy vojáci vystupují z vlaku, se mihne záběr, kde je nápis "Praha Masarykovo nádraží". To je chyba, protože za komunismu se nádraží jmenovalo "Praha střed". (Panfilmex)

• - Černými barony byli nazýváni příslušníci tzv. Pomocných technických praporů, které v padesátých letech tvořily speciální složku naší "lidové" armády. "Černí" byli podle barvy výložek, "baroni" pak podle toho, že jako jediní tehdejší vojáci prezenční služby měli peníze, neboť část mzdy za pracovní výkony dostávali v hotovosti. (Cheeker)

• - Hostinec, ve kterém se zastavil generál na inspekci a před nímž se srazil s Kefalínem, se nachází v Nepomuku na nám. Augustina Nemějce. (hippyman)