A.I. Umělá inteligence

• USA A.I. Artificial Intelligence (více)
USA, 2001, 146 min

Svět budoucnosti se změnil. Ledovce roztály, miliony lidí přišly o půdu pod nohama a jejich životní prostor se radikálně zmenšil. Situace si vyžádala absolutní kontrolu nad růstem populace. Chybějící místo zaplnili roboti. Jsou lidem k nerozeznání podobní a rok od roku jsou dokonalejší. Ten poslední, kterého sestrojil profesor Hobby, je tak dokonalý, že je schopen milovat, snít a cítit stejně jako člověk. Má podobu jedenáctiletého chlapce, jmenuje se David a společnost ho předala manželům Henrymu a Monice Swintonovým. Jejich syn Martin leží v nemocnici, kde v umělém spánku čeká, zda bude objeven lék na jeho smrtelnou nemoc. Manželé mají Davida vyzkoušet, a pokud se rozhodnou, mohou aktivovat jeho emoce. Profesor však manžele varuje, že si to mají dobře rozmyslet, protože je to krok nevratný. Žena to přesto po čase udělá a chlapec k ní začne cítit lásku. Dostane plyšového medvídka Tedyho, který patřil Martinovi. Stane se však to, co nikdo nečekal a Martin se uzdraví. Velmi záhy se ukáže, že pro dva chlapce není v rodině místo a Monica malého, vroucně milujícího robota odveze do lesa daleko za město, kde ho vysadí a odjede. Šokovaný David se rozhodne najít pohádkovou vílu Modrovlásku, která dokázala proměnit dřevěného Pinocchia v opravdového chlapce. Doufá, že jako skutečný chlapec se bude moci vrátit k mamince... (TV Nova)

mzss1

Celkově zajímavý nápad a i příběh - to vše se celkem vyvedlo. Ale zbytek nic moc. Herecké obsazení - tak průměr. Hudba průměr. Ale ty scény - scénář se moc nevyvedl. Některé scény byly dost trapné, ubohé a bezvýznamné. Je to škoda, některým lidem tenhle film může připadat skvělý, neberu jim ho. Ale mě to přijde škoda, že z toho mohla být pecka. Prvních 30 minut filmu skvělých pak už to bylo horší. Takže pro mě jen tak na 50% = *** ()

liskam

Za tuhle DOKONALOU atmosféru musím dát jasných 5 sluncí. film jsem viděl pouze dvakrát, a to dosti dávno. Ale pocity přetrvávají a tak to má být. Prostě skvělý snímek! Za mě 90% ()

kingik

Chtěl-li Spielberg zaútočit na divákovi city, rozhodně k tomu neměl volit prostředky, které zvolil. Měl především natočit film pro diváka a ne pro sebe. Herce i diváka totiž nemilosrdně utopil v jímavých obrazech a umělých efektech. Vše, jak už je patrné z názvu, zde působí uměle. Tímto nepodařeným kouskem Spielberg jen potvrdil, že je delší dobu z formy. Pro mě slabý film. 40% ()

Snorlax odpad!

Hloupé sci-fi kombinované se sentimentální pohádkou, moc by mě zajímalo, kdo je cílovou skupinou toho snímku. ()

Payushka

No jo, on si Spielberg zase neodpustil ufouny. Bez nich by to bylo dojemny, nadherny, dokonaly. Takhle to je jen "kvalitni". ()

Legas

Nemůžu se zbavit dojmu, že je film rozdělen na 4 odlišné části, kde poslední část tvoří spíše doplňkovou epizodu, která ve filmu být vůbec nemusela, ale na druhou stranu nevadí. 2. část filmu odehrávající se před roboshow a posléze na ní mi přijde od Spielberga pouťově laciná. Jinak už k filmu nemám žádné výtky. ()

HoneyBunny

Na začátku stála nádherná vize - ukázat, jak se člověk chová ke svým výtvorům, a jak nejasný je rozdíl mezi dítětem, které se narodí "klasicky", a dítětem vyrobeným (obě dokažou milovat své matky stejně dychtivě). Měl to být příběh o lásce, o naději a o lidskosti. Možná by i Spielbergovi vyšel, kdyby se mu do práce pořád nepletl Kubrickův duch. Režisérsky se chytá až na konci plném logistických chyb, který ovšem u mě dokázal vykřesat nejvíc emocí. I tak měl ale skončit medvídkovým monologem "a tak David čekal a prosil modrou vílu..." ()

Anderton

Spielbergove exkurzie do blízkej budúcnosti (A.I,M.R.) mi pripadajú omnoho zaujímavejšie ako jeho vízie stretnutí s mimozemšťanmi. Film má atmosféru, akú som cítil počas čítania Asimovových robotických poviedok. Film má mnoho slabších miest, ale aj niekolko skutočne vynikajúcich (Osment v sklade robotov jeho typu). Záver sa už bohužial nesie v Spielbergovom sentimente, každopádne jeden z mála jeho filmov, ktoré som si pozrel aspoň dvakrát. ()

Frajer42

Dle mého úsudku se jedná o nejnepovedenější dílko Stevena Spielberga. Vážně mě to za srdíčko úplně nechytalo. Líbily se mi snad pouze kratičké úseky, kdy nás vypravěč seznamoval se světem, který vidíme. Dále mě okouzlil Pedo Bear, kdybych byl holčička, tak bych se asi zamiloval do plyšáka a potěšil mě závěr s emzáky. Na zbytku mi hrozně vadila obrovská zdlouhavost, která Spielbergovi není úplně vlastní a spíše ji znám z filmů mistra Kubricka. Děj se mi nelíbil, přestože rozebírá téma, které by mohlo být velmi zajímavé, kdyby bylo uchopeno lépe. Chápu, že se jedná o sci-fi, ale prostě mi nedá se nad zrealizovatelností některých nápadů pozastavit. Zaplať Pánbůh, že není možné a snad ani nikdy nebude možné sestavit robota, tedy přesněji androida, který by byl schopen realizovat vlastní nápady a sny a měl emoce srovnatelné s člověkem. To by ve skutečnosti muselo znamenat, že by člověk naprogramoval programy, které by sami programovaly další potřebné programy a od toho jsme ještě míle daleko. Dříve se sami zničíme, než bude možné něco takového provádět. Jediný zrealizovatelný projekt a řekl bych, že to nebude trvat ani tak dlouho, jsou androidi, kteří budou poskytovat sexuální služby, pokud se neplatu, tak šikmooká hovádka z Japonska už mají něco takového hotového. Pochopitelně je to zatím na počátku vývoje. Zpátky k filmu. Samozřejmě se jedná pouze o sci-fi, takže i když tyhle věci vypustím, tak přede mnou stojí film, který je většinu stopáže k uzoufání nudný. Hlavní myšlenka filmu je zcela zanedbatelná a hlavě už tady byla mockrát, je s podivem, jak se filmy, které odhadují budoucnost podobají. Liší se prakticky jen v tom, zda nás navštíví hodní nebo zlí emzáci a podle toho to je drama nebo akční film. Z filmu cítím pouze snahu zahrát divákům a především divačkám na city. Nějaké poselství nebo něco podobného je možná daleko v pozadí, zda-li tam vůbec někde je. Přiznám se, že jsem od tohoto snímku čekal mnohem víc. Lepší hvězda. ()

Dzeyna

Mě to tedy moc nepřekvapilo, a přišlo mi to až přespříliš futuristické a přehnané. Roboti vs. lidi, to je ohrané téma. Nejlepší na tom byl asi medvídek Teddy. Jinak celkem nudné a nezáživné. Samozřejmě má i pár silných momentů a zajímavých scén, ale ty to nezachrání. Asi to bude tím, že nemám ráda filmy tohoto typu. Řekla bych, že tento žánr moc Stevenu Spielbergovi nesedí. ()

Kothy

Super sci-fi od Stevena Spielberga o klukovi, který je robot. Toho hraje mladý Haley Joel Osmentovi a je tam i Jud Law. ()

swamp

Haley Joel Osment je v hlavní roli jasný, režisér ani nemusel moc vybírat..po filmech The Sixth sense nebo Pay it forward byl v roce 2001 na výsluní v žebříčku dětských chlapeckých rolí právě on. A předvedl jako vždy velmi nadprůměrný výkon. Ve filmu se ovšem objeví postava, která předčí všechny ostatní..tou je gigolo Joe v podání Judea Lawa. I přes pouhé půlhodinové vystoupení dodává snímku ten správný šmrnc. Je škoda, že Spielberg film zbytečně natahuje a trapným způsobem ho zakončuje, kdyby AI vypointoval jinak, mohlo se jednat o něco švihácky kultovního. Jo..a taky byste chtěli superchytrou hračku Teddyho? :) ()

Sašenka165

Téma je to moc zajímavé, obsazení je to moc zajímavé... začátek a dojemný konec jsou skvělé, ale jinak je to neuvěřitelně roztahané a nudné. ()

predators

Trochu si říkám, jak je možné, že mi tento skvost utekl?! Zpočátku pomalejší rozjezd dostane nové obrátky s příchodem robotích pozůstalích. Naprosto mě dostalo technické provedení, a i zmínit se musím především o medvídkovi, kterému jsem držel pěsti snad-li více, než Davidovi. Příběh a jeho myšlenka do sebe pěkně zapadaly a postupně se stávaly pohádkou pro dospělé. Asi snad jediná věc, která mi né vadila, ale říkám si, jestli nebyla zbytečná, a to příchod...ale vy víte koho, hmmm? Nesmím přece moc prozrazovat pro ty, co to ještě neviděli... ;-) 80% ()

nascendi

Veľmi ma potešil ďalší film môjho rovesníka a obľúbenca Stevena Spielberga, ktorý som si pozrel. Zaujímalo ma, ako si po Blízkych stretnutiach a E.T. poradí s ďalším filmom žánru sci-fi. Mal k tomu všetky predpoklady. Knihy Briana Aldissa patria k mojim obľúbeným, Haley J. Osment ma fascinoval už v Šiestom zmysle, Jude Law tiež nezvykne sklamávať, a to som prehliadol Wiliama Hurta, Robina Williamsa, Bena Kingsleyho aj Meryl Streep v epizódnych úlohách. John Williams pripravil pútavú hudbu a Spielberg mohol čarovať. Úvodná tretina ma zaujala najviac, pretože načrela do etických problémov spojených s vývojom antropomorfných robotov. Akčná pasáž bola našťastie kratšia, ako napr. v Ja, robot a až toľko nerušila. Záver tiež nebol až tak slzopudný, ako v E.T. Zopár hluchých miest a scenáristickej bezradnosti som síce prežil, ale stáli tento výnimočný film tú poslednú vzácne udeľovanú hviezdičku. ()

Zodd

Zajímavé je, že ingredience, které se vyčítaly Spiebergovi, ty připravil už Kubrick. Spielberga si Kubrick před smrtí zvolil, protože byl unešen z trikové stránky v Jurském parku. Jinak velice, velice zvláštní. Velmi nekonvenční v zajetých hollywoodských pravidlech cílového divactva,  i na Stevena opravdu hodně. Konec sám o sobě nepochopíte, jen po Spielbergově vysvětlení. Mnozí ho chápou špatně, asi jako v The Shining z 1980. ()

nash.

Mnohem lepší než se mi zdálo před lety. Nádherná a dojemná alegorie o citech a tužbách opuštěného dítěte, jejíž atmosféru poněkud nabourávají sci-fi prvky a pobočné dějové linie. ()

Tomco

prva polovicka fajn, druha otras..vsetko dobre by sa dalo zhrnut do milej postavicky medvedika teddyho, ten to vsak osamote nemal sancu utiahnut..je mi luto len jednej veci, a to, ze sa sfilmovania tohto projektu nedozil kubrick, bola by to zrejme ina kava a to hovorim aj napriek tomu, ze spielberga zboznujem..nebyt spominaneho teddyho a posmrtneho nadychu kubricovho stylu nevaham ist s hodnotenim este nizssie.zial. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

13.03.2022

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)