gogos

Četa je výborný film. Začátek mi přišel trošku vláčnější a trvalo mi dobrou půlhodinu, než jsem se do filmu zabral... Výborné akční scény (ne však takové jako v Apokalypse), povedený scénář a důraz na citovou stránku (ne však jako ve Full Metal Jacket), výborný zvukový hudební doprovod (ne však takový jako v Apokalypse)...atd... Prostě je to hodně povedený a nadprůměrný snímek a za normálních okolností bych dal 5*, ale nabízí se přímé porovnání s Coppolou a Kubrickem. A ani na jednoho, co si budem povídat, Stonova Četa nemá... ()

blackrain

Velmi silný a působivý filmový zážitek. Perfektně vystavěné psychologické drama, které těží ze skvěle zahraných charakterů jednotlivých postav. Vojáci na jedné straně bojovali s nepřítelem a na straně druhé sami se sebou. Tohle není film, který bych chtěla sledovat každý den. Tímto filmem si u mě Willem Dafoe hodně spravil reputaci. ()

SarumanKo

Drsná a realistická výpoveď o vietnamskom pekle, ktorú divák musí brať vážne nielen kvôli režisérovmu značnému talentu, ale aj kvôli jeho osobným skúsenostiam. Čata je film o štipku pôsobivejší po stránke príbehovej (ktorá skutočne strháva), než po stránke remeselnej (tej sa dajú vytknúť len drobnosti). Stoneov opus už od úvodu vťahuje diváka do krutej a hutnej atmosféry vojnového pekla, kde hŕstka menej či viac sympatických, každopádne však bezchybne napísaných a zahraných postáv bojuje o život nielen s "nenávidenými rákosními", ale aj s "nenávidenými bratmi v zbrani". A toto napätie na dvoch frontoch graduje do katarzie, ktorá bohužiaľ nepríde v závere, ale niekde v prostriedku filmu. Tým sa samozrejme myslí nezabudnuteľná a neuveriteľne silná scéna, v ktorej seržant Elias vzpaží ruky k nebu a... (9/10) ()

kaylin

Oliver Stone není mým nějak oblíbeným tvůrcem, ale musím říct, že se mi podobné válečné filmy líbí. Ukázat to, co je válka, jaké šílenství vlastně představuje. A tady se to v několika málo scénách podařilo tak dokonale, jako by se to nepodařilo jiným tvůrcům v celém filmu. Pro mě film nedosahuje kvalit "Full Metal Jacket" nebo "Apocalypse Now", ale rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co nám válečný film dal. ()

Maq

Stoneův scénář čekal na zfilmování více než dekádu, a to samo o sobě říká mnoho. Zřejmě teprve za reaganovské renesance bylo možno v Hollywoodu natočit film o vietnamské válce, ve kterém Američané nejsou jen zlí a Severovietnamci nejsou jen hrdinští bojovníci proti imperialistické agresi. --- Film mi odjakživa imponoval svojí přesností a citlivou objektivitou. Vrcholem je určitě scéna z domorodé vesnice, kde frustrovaní Američané znásilňují a vraždí nevinné, aby nakonec výbuchy ukryté munice ukázaly, že ti nebozí civilisté zřejmě tak úplně nevinní nebyli. Dalším cenným a nepřehlédnutelným momentem příběhu je akcent, že (novověké) války vždycky vymýšlejí nějací hlavouni pěkně v závětří, zatímco na bojišti se ocitnou mládenci s docela jinými zájmy a starostmi. Jejich morální zmatek a devastace nakonec dosáhne vrcholů nejvyšších - kvůli pokrytecké spravedlnosti nařízené opět odkudsi shora se vzájemně vraždí. --- Nedivíme se seržantovi Eliasovi, když přizná, že ve smysl války v roce 65 ještě věřil, ale v roce 68 už nevěří. Jenže proč? Film na to, díky Bohu, odpověď nenabízí, ale komentátoři se jí nevyhnou. Četl jsem zde i názory, že Američané byli vojensky poraženi. To je nedorozumění. --- Demokratičtí prezidenti Kennedy a Johnson znásobili americkou angažovanost ve Vietnamu, ale současně naordinovali vojákům schizofrenní strategii: vzdorovat a zadržovat nepřítele jen na těch bojištích, která si nepřítel zvolí. Armádní velitelé opakovaně marně přesvědčovali politiky, že není důvod pochybovat o americké schopnosti válku vyhrát, pokud se Amerika odhodlá bojovat tak, jak umí, a ne tak, jak to vyhovuje Vietcongu. Proto se musely desítky tisíc Američanů s velkými ztrátami na životech a s astronomickými náklady trmácet kdesi v džungli a vést bezvýchodný boj s nepřítelem, kterému vždy mohli nadělit jen tak velkou porážku, s jakou byl nepřítel předem srozuměn. Papaláši v Hanoji s tím neměli problém, zato na americké straně morálka upadala v armádě, a ještě mnohem víc v týlu. Když se stal prezidentem republikán Nixon, převzal věci již v tak mizerném stavu, že mu nezbývalo než co nejdůstojněji z celé záležitosti vycouvat. --- Zato o tři roky později Američané už zcela nedůstojně a demoralizovaně přihlíželi, když Severovietnamci dobyli Saigon a masakrovali jejich jihovietnamské přátele. Ale jednu otázku by si měli položit všichni, kdo mají sklon Američany za jejich vietnamské „dobrodružství“ hanět a kritizovat: Kdyby Američané nezaměstnávali Severovietnamce (s Číňany a Sověty v zádech) dobrých patnáct let přímo ve Vietnamu, zastavila by se i tak bolševická expanze v Saigonu a Phnompenhu, a nebo spíš v Bangkoku, na Singapuru, v Djakartě a v Manile? Kdo kdy viděl, že by se bolševik zastavil dřív, než narazí na odpor? --- Toto měl být jediný a poslední Stoneův autorský film. Je o věcech, které osobně poznal a patnáct let o nich přemýšlel. Až na Barberovo notorické Adagio je po všech stránkách dokonalý. Pak už se měl držet jen režie. Jen o rok mladší Wall Street je už pouhá dětinská slátanina. () (méně) (více)

movieband

"Nový rok 1968. Prostě další den. Žiju. Nastal velký pohyb u Kambodžských hranic, přesunují se pluky severovietnamské armády. Hodně přestřelek a drobných přepadů. Shodíme bomby a potom chodíme džunglí jako duchové krajinou." Dnes jsem shlédl jeden z nejproslulejších válečných filmů, který proslavila asi nejvíc fotka, která je inspirovaná fotkou z r. 1968 (http://inspiredposters.files.wordpress.com/2009/09/2c-art-greenspon.jpg). Válečné běsnění, šílenství a radost ze zabíjení to všechno prosazoval sgt. Barnes. Vyrovnanost a člověka se zdravým rozumem tu ztvárnil sgt. Elias. V roce 1986 to byla ještě vcelku živá vzpomínka amerických lidí na krvavý konflikt ve Vietnamu a to jak to zrežíroval Oliver Stone bylo něco fascinujícího. Ztvárnění rolí sgt. Barnse a sgt. Eliase padlo přesně na ty pravé herce. Původně jsem se vcelku obával, aby to nebyl podobný snímek jako Apocalypsa od Coppoly. Stone zrežíroval víceméně to samé, jen to měl kratší a né tak roztahané. Taky jsem se obával role Charlieho Sheena, kterého moc nemusím, ale v téhle roli se mi líbil. Film byl dost drsný jak ze stránky psychiky vojáků (válečné šílenství), tak ze strany brutality (vypálení vesnice). Hudba, konkrétněj melodie (http://www.youtube.com/watch?v=1XAyfV98Gis), co zazněla ve filmu byla krásná a výstižná. Stone natočil krutý a výstižný obraz války ve Vietnamu. ()

MATADOR

Legendární vietnamský snímek Četa Olivera Stonea. Takové podání válečnho konfliktu jako zde, jsem ještě nikde neviděl. A i vnitřní proměna ideály plného nováčka Chrise Taylora (Charlie Sheen) byla impozantní. Ale rozepisování by tu bylo na dlouhé lokte, takže jsem byl nadmíru spokojen (a i stopáž byla přijatelná). 92% ()

Thomassi

Četa je ukázkový film, ve kterém je bez okolků a s naprostou reálností zobrazena absurdita války. Oliver Stone tak natočil zřejmě svůj nejlepší film, ve kterém mladý Američan v podání Charlieho Sheena zažívá na vlastní kůži hrůzy války ve Vietnamu. Místami to na mě působilo až dokumentaristicky, chvílemi jsem na to nehnutě zíral a říkal si, jaká může být válka svině. Takové peklo bych nechtěl zažít za nic na světě. Čest těm klukům, kteří byli součástí tohoto tažení. Filmařsky Oliver dokázal výborně skloubit toto peklo s příběhem jedné čety, ve které se bojuje i mezi dvěma muži. I když jsou oba nepostradatelní v bitvě, jednomu slovo lidskost nic neříká, druhému naopak ano. A právě na tomto příkladu je vše ukázáno bez příkras. Herci skvěle zvládli své role a prostě jim všechno žerete, všechny ty sračky a nemorálnost a někdy i chvíle příjemnějšího charakteru, prostě pouze tak, jak to cítí samotní vojáci. Četa je tak šokující a pravdivou studií války, která se s ničím a s nikým nesere. ()

major.warren

Četa je absolutním vrcholem filmů o Vietnamské válce a pomyslným symbolem válečného filmu vůbec. Oliver Stone válku líčí tak, jak ji skutečně zažil, bez příkras, bez zlidštění, bez humoru. Charlie Sheen, kterého bychom mohli nazvat více než hybatelem děje tichým pozorovatelem, je výborný. Stone vytváří úvahy o existenci a přítomnosti ve válce, jako ideální ukázku jejího pekla a "umění" měnit lidi, pak ukazuje konflikty ve vedení "čety," konkrétně mezi drsným Tomem Berengerem (Barnes) a fantastickým Willemem Dafoem (Elias). Označení Čety jako jeden z nejlepších válečných snímků všech dob pak Stone stvrzuje legendární scénou s raněným Dafoem, který za znějícího Adagia for strings vybíhá z džungle a přitom se nad ním vznáší americké vrtulníky... Od Olivera Stonea mám ještě o něco raději JFK, ale Četa je vůbec první film, co jsem od něj viděl, a už tehdy mě neuvěřitelně uchvátila. ()

Thewho18

Film, který vás doslova vtáhne do vietnamské džungle. Perfektně vybraní herci, skvělá atmosféra, povedené dialogy, netradiční zápletka, hodně raelistické souboje...zkrátka kvalita. ()

Aiax

Hodnocení filmů o Vietnamu je u mě jednoduché - Apokalypsa je nejlepší obrazově (jenže příliš halucinogenní a zahleděná do sebe), Full Metal Jacket myšlenkově (jenže malinko profesorský) a Četa emocionálně (jenže občas trochu jednoduchá). ()

JohnMiller

Podľa filmovej ceny Oscar najlepší film roka 1986. Režisér a veterán s Vietnamskej vojny Oliver Stone čerpal so svojej skúsenosti pretože sám bojoval (aj sa zranil.)vo Vietname. Je to úchvatné dielo v každej sekunde sa atmosféra dá doslova, je tu mnoho silných charakterov človek nevie čo sa zvrtne v ďalšej minúte a ani netuší kto umrie a prežije. Emócie, strach, zápletky ktoré poháňajú vojakov do zúfalých činov aj silná autentickosť. Tomuto filmu naozaj nechýba nič.Je tu úžasná kopa kvalitných hercov ktorý podávajú životné výkony. Silná myšlienka a monológy Charlieho Sheena ma absolútne uchvátili, ale ani fajčenie trávy nebolo zlé. Nesmiem zabudnúť na úžasný soundtrack. podľa mňa najlepší film o vojne vo Vietname. ()

FilmFan24

Nekompromisní pohled na válečné hrůzy ve Vietnamu pohledem Olivera Stoneho, který si je sám prožil. Hluboké morální poselství ve vynikajícím filmu! ()

dom156

Film jsem shlédl v rámci výzvy. Moc jsem netušil co mě čeká a viděl jsem velmi slušně do sebe zapadající stroj. Sheen a vážná role, toto spojení by mě nikdy před shlédnutím tohoto filmu ani nenapadlo. A dopadlo to velmi dobře, možná by nebylo na škodu kdyby se poté jen nezaměřil na komediální rovinu. Jedna z mála chybiček filmu je slabá hudba, která nedokázala vůbec vygradovat napětí spíše ho utlumovala. Nejlepší film z roku 1987, teda dle Oscarů, doporučuji. ()