MARK RENTON je hrdina naší doby. Není hlupák, není s ním nuda, jen je někdy trochu pobledlý a jindy úplně mimo. Film TRAINSPOTTING, který se odehrává v Edinburghu, ve městě, které je vším, jen ne městem snů, vypráví příběh Marka a jeho kamarádů – zkrachovalců, lhářů, psychopatů, zlodějů a feťáků, kteří nenávratně míří vstříc sebezničení. Jediný Mark najde dost síly, aby svému osudu unikl. Pak si ale znovu položí otázku: „Chci si opravdu vybrat život?" (Bontonfilm)

SallyZen

Opravdu pravdivý film o drogách. Můžou být skvělá nekončící euforie, ale taky velice ošklivou skutečností v kterou se to častokrát zvrhne. Na tomto filmu se mi převážně líbilo SPOILER: že Ewan McGregor (Renton) byl na drogách závislý a přesto svou vůlí dokázal na konec drogám vzdorovat až je přestal brát a zase naopak Tommy, který jako jediný z nich nic nebral jednou okusil a nakonec i na to zemřel.KONEC SPOILERU... Film,který ukázal špatnou stránku drog, ale k tomu ještě vtipně zpracovanou. 100%(Boyle si mě tímhle snímkem získal) ()

Martin741

Genialny uhol pohladu na svet drog a drogovej problematiky od rezisera Dannyho Boyle-a. Perfektny scenar, vyborny pribeh, kopa suchych hlasok a skvely Ewan McGregor, ktory sa snad narodil preto, aby hral v tomto filme. Nadhera. 100 % ()

Rajesh_K.

Trainspotting mi otevřel oči! Ze začátku jsem měl k tomu filmu určité výhrady..ale později sem si řekl, že tak skvěle natočený film o drogách jsem snad ani neviděl. Ewan McGregor mě hodně přesvědčil a zahrál to na výbornou. Hudba byla super..obzvlášť na konci Underworld - Born Slippy! :-) Klasika jak byk. Tento film je bezesporu jedním z nejkultovnějších britských filmů všech dob. Co k tomu ještě napsat..možná že..Neberte drogy! ..(1OO%) ()

Luicy

Z filmu mám smíšené pocity a upřímně se mi moc nelíbil. Nejspíš je to kvůli tomu prostředí, ve kterém se děj odehrává a tvrdým drogám, které mi přijdou naprosto nesmyslné a zbytečné. Zároveň mi film vyvolává nepopsatelně zvláštní pocit úzkosti. Dost se v tom totiž vidím - prázdno v srdci, které se snažím něčím zaplnit. Neustálé topení se v touze, i když nemám sebemenší tušení, po čem vlastně toužím. Neustálé hledání něčeho a vlastně nevím čeho. Izolována. Znechucena chováním společnosti a lidí obecně. Všechny tyto myšlenky, které dennodenně skrývám pod maskou člověka se šťastnou tváří, mi prolítají hlavou sem a tam. Aspoň pro to malé sebeuspokojení si člověk musí někdy nalhávat, že je někdo jiný a že se cítí vlastně šťastně - do doby, než se karty obrátí. Teď je jen otázkou, zdali takový den někdy může vlastně nastat. Nakonec filmu dávám lepší hodnocení, protože mě přes všechny “negativní myšlenky” dává naivní naději na nalezení onoho kýženého štěstí a klidu v životě. ()

marcek

Vážně nevím proč, ale filmy o drogách jsou často jedny z nejlepších. Tento film jsem sehnal hned po Moulin Rouge, kde mě Ewan McGregor vážně zaujal. Danny Boyle patří k těm lepším režisérům a tenhle filmek zvládl vážně skvěle ()

selviskhed

Nemám ten správný věk na to, abych s opravdovým nadšením ocenil prolog a epilog. Jsem takříkajíc "starý na hipícké řeči" Ale kdybych tenhle film viděl v době, kdy jsem ve Filmovém klubu hltal všechny anglické filmy s Kelly Macdonaldovou, byl by to dost možná můj nejmilejší film. Tehdy jsem měl asi Trainspotting vidět. Ne teď v roce 2009. Škoda. No, Evan McGregor je starý sympaťák a drzá školačka Kelly Macdonaldová je druhá nejvíce sexy postava jaká se kdy objevila ve filmu (hned za Zlou královnou ze Sněhurky, samozřejmě). Hlavně dialogy, kterých se Diane učastní jsou výborně napsané. Přejdeme-li otázku po tom, co to znamená, že tady vedle sebe čteme o jakési studentce a pak o jedné vdově vedle sebe, můžeme přejít k faktu, že konečně rozumím tomu, proč si můj kamarád zvolil mezi pět parťáků, který by chtěl mít za zádama při hospodské rvačce Begbieho. Výtvarná stylizace je fajn, včetně zpracování pocitů "propadání se" atd. Ale na Milionáře to ještě dlouho nevidím:) Samotného mě nenapadlo srovnávat tento film s Requiem za sen, nicméně Requiem je mnohem výš. Jsem rád, že tehdy, když jsme brali v angličtině téma drogy se paní učitelce nepodařilo sehnat Boyla a tak jsme museli koukat na Aronofského. ()

WoWoW

Drogy jsou hnus a tenhle film o tom hnusnu je. Jenže narozdíl od drog sám film je bezva. Herci v čele s famozním Ewanem jsou skvělý, a taky kamera s hudba jsou moc dobré. Až si člověk říká, že i takový hnus jako jsou drogy je k něčemu dobrý. K čemu? Aby o něm mohly vzniknout užasné a kultovní filmy. A Trainspotting jím bezersporu je. ()

Sinn

Zábavná partička, spousta humoru, spousta smutku, spousta drog. Drogy jako zábava, drogy jako peklo. Ewan McGregor ve své (pro mě) nejlepší roli. Dokonalá hudba. Geniální kousek. Ptáte se proč? Kdo potřebuje důvody, když má heroin? ()

BarryLyndon

Další z restů jsem hodil přes palubu. Poslední Boyle, kterého jsem neviděl a že ho mám opravdu rád, ale jak ohodnotit film, který je řemeslně na jedničku se špičkovými hereckými výkony, ale tématem a zábavností mne tak nějak míjí? Ne vážně, měl jsem problém to dokoukat, ale fakt netuším co tomu vytknout. 5/10 ()

Attta

Atmosféra je to hlavní co dělá tento film výjmečným. Kdo neviděl nepochopí proč všichni "fandíme" magorům a narkomanům z tohoto snímku. Danny Boyle a jeho jedinečný styl mám prostě rád a tady dokázal udělat klasiku a hlavně kultovku. ()

Aelita

Podobně jako bylo pinkfloydovské album The Dark Side of the Moon vrcholovým dílem psychedelické éry hudby, je Trainspotting vrcholovým dílem psychedelické éry filmu. Ovšem rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že Dark Side se dá poslouchat donekonečna, kdežto Trainspottingu je dost až moc již po prvním zhlédnutí. Kochat se bujarou existencí narkomanů a rochnit se v jejich střevech chtějí a mohou pouze zatvrzelí přívrženci drogového a jiného umělého útěku z reality nebo intelektuálští pařmeni toužící po všem extravagantním, skandálním, kultovním. Amorální cynický černý humor tohoto filmu je sebemrskáním člověka dnešní doby umělých honiček za pofidérním štěstím a úspěchem. Kult svobody bez bytostného pochopení, co ta svoboda je a kolik jí člověk unese, vede do největšího otroctví – nejen tělesného, ale hlavně mentálního. Kult intensivních prožitků a zábavnosti života zas vede k devalvaci emocí. Duchovní prázdnota vede k dekadenci společnosti. ()

joker.george

Nepozitivně natočený film na pozitivní věci? Pozitivní film na nepozitivní věci? Nebo je to úplně jinak?! A není to jedno, když máme zasraně velkou televizi, na které si můžeme tuto špičku mezi filmy pojednávajících nejen o drogách pustit?! ()

ProNotor

Po shlédnutí pokračování jsem teprve dokázal docenit první díl, kdysi v útlém adolescentním věku jsem viděl zábavný film plný smažek, až dnes to s odstupem času přehodnocuji. Proto změna na 5*. Oproti pokračování to má větší šmrnc, víc humoru, víc sjetých scén. ()

Rocky88

Film působí jako odvykačka pro diváka, i když sám drogy ještě nezkusil. Kultovní scény propletené řadou příhod, z nichž některé jsou vtipné, některé nechutné, některé mrazivé. Na konci je člověk rád, že nic takového nezažil. ()

dezorz

Trainspotting som videl prvykrát v 96tom, v Edinburgu. Po skončení vysokej školy, keď som si volil, čo ďalej s mojou budúcnosťou. Hneď z kina bola budúcnosť jasná, ísť do trafiky, kúpiť si časopis Total Film, ktorého prílohou bol scénar k Trainspottingu, lebo to, že to bola komédia, sa s mojou neznalosťou škótskeho akcentu, dalo vytušiť len zo smiechu obecenstva. ()

Nach

Suverénní vyprávění v suverénně natočeném snímku, jemuž vévodí excelentní Ewan McGregor. Zajímavé, komické i depresivní nápady. Bohaté charaktery, které bych nechtěl potkat. A samozřejmě tématika drog, které ohýbají tyto lidské charaktery do různých křivých rovin, abychom záhy zjistili, že i ti co drogy neberou, jsou stejně odporní, ne-li odpornější. Dal bych tomu i plný počet, ale Perníkový táta prostě tuto tématiku dostal do zcela jiných výšin, které zde musím reflektovat. 80% ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (více)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (více)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu