Uvidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví Inspirací filmu byla sbírka balad českého autora 19. století K. J. Erbena, jehož tvorba je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. "Kytice" poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky. Spoluscenárista, kameraman a režisér filmu F. A. Brabec natočil dílo vycházející z originální výtvarné stylizace a akcentující vytříbenost jeho obrazového vidění. Vedle strhující vizuální složky je další dominantou této filmové básně o básních hudba J. Jiráska. Výjimečnou kameru, hudbu a zvuk (J. Klenka) ocenila ČFTA Českým lvem. Film byl nominován ČFTA v sedmi kategoriích včetně nejprestižnější nejlepší film. Producentkou filmu a spoluautorkou scénáře, ve spolupráci s M. Macourkem, je úspěšná herečka Deana Jakubisková-Horváthová, manželka významného česko-slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho plakát ke Kytici byl oceněn jako nejlepší v roce 2000. Kytice se zařadila k divácky nejúspěšnějším domácím filmům posledních let. (oficiální text distributora)

Salvator

V době povinné školní docházky běžely naše představy o vizuální podobě Kytice na plné obrátky. Zde se naplnily a nutno dodat, že téměř dokonale. ()

Teachman

Námět a zápletka: 8/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 9/10 ... Celkový dojem: 8/10. Vynikající zpracování literární předlohy. ()

Dvojirakri

Pročítám zdejší recenze a vidím že tato sbírka volně proložených kytic z Erbenovy sbírky vyvolává velmi protichůdné reakce. Zajímavé. Nenapadá mě jediný jiný český poetický film který by se dílu režiséra Brabce rovnal. Mám své výtky, malé drobnosti které člověk postřehne po několikátém shlédnutí, odfláknutou Polednici, mírně ztrácející dech ve druhé polovině filmu... Ale jinak u mne převažuje spokojenost a v případě Vodníka až nadšení. Nejlepší výkon podle mě, pro někoho možná překvapivě, předvedla Alena Mihulová. Na tom maličkém prostoru který její role obnášela ze sebe vyždímala opravdu maximum a je právě jedno z mála pozitiv dýchavičné druhé půlky. I tak hodnotím vysoko protože pokus to byl odvážný a nedovedu si představit natočit vybrané básně lépe. ()

Joee

Občas mi vadili přehnané zvukové efekty - nejvíc čvachtající oči. Krom dalších drobností mohlo být např. u básně "Zlatý kolovrat" ztvárnění brutality silnější - ne že bych brutalitu vyhledával, ale k tomuhle to myslím patří a divné prohýbání se oběti pod jasným máchání sekerou vedle fakt ruší. Jinak ovšem vizuálně i herecky pěkné dílo a 4* si zaslouží. ()

Katie

zpracování Kytice musel být těžký úkol a pan Brabec ho zvládl, i když si nejsem jistá, jestli na výbornou... ()

shinlove

F. A. Brabec je prostě mistrem svého řemesla, to nelze popřít a Bolek, když nepije, je taky jedinečný! Všechny příběhy skvěle udělané, natočené i zahrané! 4* ()

Fill16

Tento film je prostě obrazová orgie! Náš nejlepší kameraman současnosti F.A.Brabec natočil velkou klasiku, kterou se mu povedlo dokonale obrazově ztvárnit.. Scénář a další věci mírně pokulhávají, ale ten hudební a obrazový zážitek je fantastický. Vodník a hudba Jiráska je nej z tohoto filmu.. Těším se na ,,Máj" :-) ()

badajajuak

"Moc, má panenko, moc se ptáš, však ještě dnes to uhlídáš. Jen honem pojď', čas utíká, a dálka ještě veliká." Roden a Svatební košile. ()

Johnner

Na pervezní zřezání tohoto monstrdíla jsem se vpravdě těšil. Nakonec ale musím dát dvě hvězdy, což mě rmoutí. Zatracená objektivnost! Už si tak nějak ten maglajz nepamatuji, ale pokusím se to brát chrnologicky. "Zemřela matka, do hrobu dána." Mrskli ji tam tak rychle, že jsem se ani nestihl pořádně usadit v sedadle. Nuže dobrá. "Vodník" se sice snaží být děsivý, což se mu vpravdě docela daří, ale co je to platné, když nám tvůrci naservírovali tragicky šablonovité postavy. Inu, mase musíte říct, kdo je padouch a kdo hrdina, ach jo. "Svatební košile" je nefalšovaná komedie. To, jak kostěj levituje nad terénem a jeho nastávající má nasazený výraz "hraju, že ho fakt miluju", ve mně vyvolalo záchvaty smíchu. Opravdová legranda je ale stejně teprve až se zombíkem a jeho praskajícími klouby. "Zlatý kolovrat"- vida, tak oni do toho zakomponovali i porno. Nic víc k tomu dodat nelze. "Polednice"- smíchy padám na kolena. Obsadit do role démona, unášejícího zlobivé děti, Bolka Polívku je nápad, který se musel ve filmařských hlavách zrodit výhradně po systematickém bušení hlavou do stolu. Vážně, u Bolka "můůhhuuuhu" jsem se smíchy dusil. Je to až děsivé, protože jsem mohl zemřít. "Dceřina kletba", tak tady ale zvážněme. I v nejblbějším filmu se něco občas povede. Tato depresí nasáklá lyrická epizoda je toho příkladem. "Štedrý večer" a zpět do hnoje! Paní Zázvorková a ta dvojčata se svými rolemi popraly velmi slušně, všechno je však přebito karnevalovým průvodem strašidel na konci. Co tímto chtěli scénáristé říct, to fakt netuším. Možná se v nich probralo na závěr svědomí a chtěli se omluvit. Dvě hvězdičky jsou za tato pozitiva (v tomto pořadí): Dceřina kletba, herecké výkony některých herců, kamera, odvaha. ()

Ramesse

Výborné ztvárnění Erbenovy Kytice, hlavně pro ty, kdo sou moc líní nato, aby si ji přečetli... Jen je mi líto toho děcka ve Vodníkovi. Vím, že je to balada, ale stejně... :( ()

Trescha

Malá,hmědá,tváře divé,pod plachétkou osoba....No celý dvoumetrový Polívka;-D Ale je fakt že tenhle snímek se fakt vyvedl,zajímavě vizuálně pojatý...Je optavdu vidět že pan Brabec je vynikající kameraman.. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková