451° Fahrenheita

• Česko 451 stupňů Fahrenheita (více)

Nejprodávanější mistrovský sci-fi román Raye Bradburyho nabírá v této filmové klasice režiséra Francoise Truffauta až mrazivě realistický rozměr. Snímek 451 stupňů Fahrenheita vykresluje svět budoucnosti, v němž represivní vláda kontroluje veřejné mínění tím, že zakazuje literaturu. Zavedený řád pomáhá udržovat skupina dohlížitelů, takzvaných hasičů, jež provádí nezbytné pálení knih. Příběh se soustřeďuje na Guye Montaga, hasiče, který pochybuje nejen o své funkci, ale také o etice utlačované a despotické společnosti, v níž žije. Guy je fascinován světem knih a brzy se zamiluje do mladé členky undergroundového proliterárního hnutí i do literatury samotné... (Cinemax)

mohamedsfinger

Strohé, hluboké, sugestivní. Když člověk nečeká trikové orgie (které já stejně nemusím) a zaměří se na obsah, dostane se mu nadčasového filmu. Sice mám nějaké výhrady k hercům a jejich výkonům, ale možná zde jde o záměr, o jakousi depersonifikaci a figurínovitost, která se k této budoucnosti hodí. Hned mám chuť si i něco přečíst... ()

ZkuKol

1984 je podle mne silnejsi predloha, ale Truffaut se s tim popral dobre. Ve velice jednoduche vyprave znazornil chladnou budoucnost. Bradbury spolu s nim vic nez jen trefil dopad tv a pod. na mezilidske vztahy. Opet se dostaneme k delsim zaberum, opet je z toho citit nadeje laska k cloveku a chut byt divakovi pritelem. Klasik natocil lepsi filmy, asi i sobe blizsi, ale tanhle mu rozhone ostudu nedela... 80% ()

miklaras

I když je to film slavný, předloha mě kdysi vzala strašně moc za srdce a Truffaut ji nenaplnil. Nesluší se kultovním režisérům ubírat hvězdičky, zvlášť těm francouzským, ale jako povrchní proasijsky zaměřený hodnotitel můžu být za absolutního burana:-) Kniha je nádherná. ()

MilkyA

...Im Jane Austens Pride and prejudice ...Im Jane Austens Pride and prejudice -Both of you are the same book? ...My brother is volume one ...My brother is volume two ...Its a great pleasure to meet you we call the first one pride, the other prejudice..i dont think they like it much :D :D musim popremyslat aku knihu by som si vybrala :D ()

Han22

Jedno z classic sci-fi, které už jsem shlédl dříve a možná jedna z prvních moderních sci-fi dystopií. Před 7 lety jsem to viděl na 4 hvězdičky a ty ponechám, i když samotný příběh požárníka Montaga, jeho povrchní ženy a přerodu z požárníka pálícího knihy na jejich vášnivého čtenáře se dost vleče a hlavní hrdina není nijak zvlášť přesvědčivý. Je to ale samotná společnost, která stojí za shlédnutí - lidé fanaticky nesnášející knihy, protože v nich jsou emoce, myšlenky, pocity, tedy něco co jim je vtloukáno do hlavy jako škodlivé. Požárníci kteří pálí knihy, přičemž o nich kolují legendy že kdysi požáry hasili a ne zakládali. Schránky na anonymní udání, stříhání dlouhovlasých mladíků na ulici, povrchní konzumní ženy sledující nesmyslné telenovely - spousta věcí je tak reálná až z toho mrazí. Triky tu prakticky nejsou a tak nejpůsobivější scény vychází z lidské povahy - pálení obří knihovny a dobrovolná smrt majitelky, použití plamenometu jako zbraně nebo nádherný závěr s lidmi knih. Zkrátka klasika, na jejímž tempu se podepsal zub času (proboha ať nikdo netočí remake), ale má stále co říct. ()

Zagros

Při hodnocení jsem nebyl zatížen srovnáváním s literární předlohou, což většinou filmu prospěje. Možná i proto se mně film vcelku líbil a jen lehce načrtnutá vize totalitní společnosti bez vysvětlování souvislostí mi ani nevadila. Atmosféra snímku mě dokázala vtáhnout i bez toho a postupnému přerodu Montaga jsem dokázal uvěřit. Navíc mám vřelý vztah ke knihám a myšlenka, kdy se každý člověk nazpaměť naučí jeden román, mi přijde výborná. Nakonec ale uznávám, že Fahrenheit nemá naléhavost snímku 1984 a ani nevyniká v detailech jako Brazil, přesto mu slabší čtyři hvězdy nechám. ()

provitamin

uznávam že nápad a myšlienka filmu je dobrá, ale žiaľ čím ďalej tým viac som sa nudil a tak nemôžem hodnotiť vyššie ako 50%. miestami mi tento film pripomínal film Equilibrium, ktorý bol natočený podstatne neskôr a predpokladám že aj tento film mu slúžil ako predloha, avšak Equilibrium je spracované oveľa zaujímavejšie. ()

Junglista

Knížku mám v pořadí, ale první přišel film. Asi sem to měl udělat obráceně, i když možná, že ne. Zpracování je slušný, ale atmosféra mě dost zklamala. Kromě čtení knih se může všechno, z požárníků nejde žádná hrůza, nejmrazivější byl pohled těch dvou týpků z Rodiny. A to je trochu málo. Navíc mi přišlo, že herci naprosto neskutečně přehrávají a to už takhle dost slabou atmosféru eště víc táhlo dolů. Asi sem to radši neměl vidět a zůstat u Equilibria, který je úplně někde jinde ve všech ohledech. ()

Hanys_

Teplota, při které začíná hořet papír, mě moc nerozpálila. Chápu, že bych měl přihlédnout i k roku vzniku, ale tenhle orwellovsky laděný snímek měl na můj vkus prostě moc slabších pasáží (knížka asi taky nebude kdovíjaký zázrak, pokud ji film tak věrně kopíruje). 5.5/10 ()

Bohemák

Úžasná předloha a naprosto nadčasové filmové zpracování. Samozřejmě, že dnes by to již nikdo takhle nenatočil, ale možná i proto je to ohromně osvěžující podívaná. ()

Mathew55

451° Fahrenheita jsem si pustil přesně v den, kdy jsem dočetl knihu. Zápletka a sled událostí celého filmu je jiná. I lidé se zdají být poměrně normální, narozdíl od knihy, kde si nedokáží ani normálně povídat. Postava Montaga je přesně věrná knize, ale Clarrise, Mildred i Beatty jsou jiní a Faber úplně chybí. Požárníci pálili zásadně celé domy a ne jen knihy. Lidé vůbec nechodili pěšky. Dále společnost zkrátka nevypadá až tak moc konzumně jako v knize. A samozřejmě i celé město, hasiče a technologie jsem si představoval jinak, ale to je to nejmenší, s ohledem na to, že se jedná o starý film. I přesto se jedná o poměrně věrnou adaptaci. A jelikož knize jsem dal 4*, filmu musím dát jen 3*. ()

ThomasCrown

Na prvom mieste je pre mňa Bradburyho predloha až potom Truffaut. Atmosféra filmu je plne Orwellovská a som rád, že sa režisér držal predlohy, keďže tá dokonale vyjadruje totalitný režim a 451 sa tak stáva varovným prstom pred budúcnosťou. Alebo už budúcnosť prišla? ()

cmenda

Velmi zajímavý film který ve své době určitě budil vášnivé debaty jak to bude vypadat v budoucnosti ,každopádně velice vydařené po všech stránkách . ()

Rozjimatel

[3,5*]     Truffaut a sci-fi? Tak to som si rozhodne od svojho obľúbeného režiséra nemohol nechať ujsť! A sklamaný určite nie som, aj keď to zrejme nemožno považovať za jedno z jeho vrcholných diel. Jeho vízia budúcnosti je roztomilo retro, aj keď s niektorými technickými vecičkami to trafil presne. Napríklad veľká plochá obrazovka. Mimochodom, je to zvláštny pocit sledovať tento film na veľkej plochej obrazovke, keď viem, že v čase nakrúcania filmu boli len škatule s malou čiernobielou obrazovkou. Pobavila ma predstava požiarnikov ako tých čo požiar zakladajú, veď to predsa vyplýva z ich pomenovania. Do takýchto bizarností filmu (ako aj napr. ľudia-knihy) dobre zapadlo aj herecké obsadenie, Oskar Werner je tak správne čudný týpek, zaujímavá je aj Julie Christie hneď v dvoch rôznych podobách (musím sa priznať, že som si ani nevšimol, že je to tá istá herečka). Vo filme sa objaví viacero zaujímavých myšlienok. Najsilnejšie v tomto smere sa javí prednáška veliteľa požiarnikov pri pálení kníh, kde rozoberá niektoré slávne knihy a vysvetľuje, čím sú pre spoločnosť nebezpečné. Určite je to film hodný zamyslenia. ()

Spectre

Úžasné! Réžia Truffauta + Bradburyho predloha + Herrmannova hudba = Vynikajúci filmový zážitok.Vízia pretechnizovanej spoločnosti, v ktorej strácajú zázemie jednotlivci, ktorí sa chcú odlišovať je úchvatná z určitých stránok (bez ohľadu na príbeh a osud hlavného hrdinu) sa dá prirovnať k Orwellovmu 1984. Na tento film človek len tak hneď nezabudne! 5*+ ()

KatRi

Knihy nám nemají co říci. Vidět tento film považuju za nezbytné pro každého filmového i kulturního fandu...Truffaut nám předkládá strhující dílo; první, co člověka napadne: žádná snaha o zpodobnění budoucí reality za pomoci futuristických výdobytků techniky, a když - tak velmi střízlivě pojatých...jako by si byl vědom, že přichází s nadčasový filmem. Podařilo se mu ten Bradburym vymyšlený povrchní svět bez emocí zachytit působivě i pro generaci o mnoho mladší, ačkoli pracuje s (zřejmě) dobovými požárnickými vozy, telefonními ústřednami atd. Neubráníme se myšlence, že se v příběhu vlastně tak trošku nalézáme - hrdina Montag se pohybuje ve světě, v němž je přece nezodpovědné mít děti, stačí být populární, i když zrovna vaše křesla nejsou pohodlná...ve světě bez vzpomínek, kde se lidé už nezraňují, protože žijí jen vedle sebe, nikoli spolu... podobné naší uspěchané realitě, že? Zvláštní je jen fakt, jak ta společnost navenek funguje, požárníci zodpovědně plní své úkoly bez pokynu shůry. Opravdu to ve mně zanechalo velmi silné dojmy, možná i proto, že bez knih, které zde jsou považovány za původce zla a lidského neštěstí i nespokojenosti, si život představit neumím. Jistě k tomu přispívají i zdatné herecké výkony, kamera a skvostně ponurá atmosféra. ()

Hanks futuristickým hasičem?

Hanks futuristickým hasičem?

17.11.2007

Příští týden má světovou premiéru The Mist, už třetí adaptace novely Stephena Kinga v režii Franka Darabonta (po Vykoupení z věznice Shawshank a Zelené míli jde tentokrát o klasický horor, navíc… (více)