451° Fahrenheita

• slovenský

451° Fahrenheita

Sci-Fi / Drama

Francie / Velká Británie, 1966, 112 min

Přímo omamný audiovizuální zážitek! Přečetla jsem si obsah a nemohla věřit, že TOHLE natočil mistr Truffaut. Ihned jsem si film plná očekávání pustila a musím říct, že on je asi jediným, který má očekávání splní vždy a za každé situace. Tenhle jeho barevný anglicky mluvený snímek nemá jediné hluché místo, kamera vypráví přesně tak, že divák je vtažen naplno, nic mu neuniká, herci hrají skvěle. Co se pálení knih týče a vlastně samotného děje, tak jsem si pořád kladla otázku, jestli Equalibrium trošku neopisovalo? Každopádně scénář je geniální a ony skrýše a vůbec nápady, které jsem zde viděla, zbytečné cokoli dodávat. Snad jen jedno - ten film je nadčasový jak jen to de. Už jste viděli film ze 60.tých let, kde je obří plazmová televize, která je přesně taková, jaké se prodávají dnes? Ne? Tak prosím, tohle vám nesmí uniknout.(13.9.2009)

451° Fahrenheita - teplota, pri ktorej sa papier vznieti a horí. Slávne dielo môjho obľúbenca Raya Bradburyho je ťažko sfilmovateľné, a v 60. rokoch to bolo ešte omnoho ťažšie. Dnes, keď už sme sa k jeho myšlienke priblížili na dohmat sa síce knihy ešte nepália, ale tiež už málokoho zaujímajú a naše LCD, LED a 3D telesteny chrlia na nás tak idiotské telenovely, reality show a sitcomy, že presahujú aj spojenú fantáziu Bradburyho s Truffautom. Možno by bolo možné nakrútiť remake, len by to muselo byť "voľne podľa Bradburyho", nie doslovne, ako to poňal Truffaut. Aj keď jeho filmu nie je možné uprieť atmosféru a invenčnosť, predsa len pôsobí príliš jednoducho, strojene a prvoplánovo. A tak, síce nerád, ale musím ísť s hviezdičkou dolu. O nadčasovom alebo dokonca o kultovom filme v tomto prípade nemožno hovoriť.(18.7.2012)

Snímek, který vás neokouzlí žádnými triky, ale svým bezchybným zpracováním a naprosto fantastickou atmosférou, ze které doslova čiší obavy a strach, že další koho "požárníci" navštíví budete právě vy. Vize Raye Bradburyho François Truffaut zfilmoval perfektně, myslím, že se jedná o co možná nejvěrnější zpracování předlohy. Dal bych pět hvězdiček, bohužel mi v tom něco brání, ale rozhodně jedno ze sci-fi, které každému vřele doporučuji.......François Truffaut byl opravdu geniální režisér. Škoda, že zemřel tak předčasně :((...........(27.2.2009)

Obraz civilizace, která pohrdá knihami, sleduje jen "tupé" pořady v televizi, cpe se stále práškami na otupení, schází jí fyzický kontakt a trpí ztrátou paměti. Ano, až do takové fáze můžeme dospět.(22.11.2009)

Na antiutopiích mě vždycky nejvíc baví ta bezmoc a bezvýchodná situace hlavních postav, které se systému pokusí postavit. Tyto ingredience jsou tu přítomny, takže spokojenost. Menší problém mám ovšem s tím, že si nedokážu tak úplně vysvětlit, proč by popisovaná společnost chránila svou moc právě tímto způsobem a těmito prostředky. A taktika odboje (lidé knih) je také přinejmenším sporná.(31.5.2011)

• - Truffautův jediný anglicky mluvený snímek. (DaViD´82)

• - Produkce probíhala ve francouzštině, byť jde o anglicky mluvený film celý natáčený v Británii s mnoha Brity ve štábu. Docházelo tedy k mnoha informačním šumům, jelikož pouze pár lidí na place ovládalo oba jazyky. (DaViD´82)

• - Rozhodnutí obsadit Julie Christie do dvojrole Clarisse/Lindy padlo až těsně před začátkem natáčení. (DaViD´82)