451° Fahrenheita

Francie / Velká Británie, 1966, 112 min

Předloha:

Ray Bradbury (kniha)

Nicolas Roeg

Málokdy se podaří převést knihu na filmové plátno tak, aby čtenáři nebyli otrávení. Truffaut tento nelehký úkol zmákl velmi dobře.(11.5.2011)

451°, the temperature at which the book paper catches the fire. Bradburyho klasika jako první barevný snímek Francoise Truffauta o režimu, který se cítí ohrožen myšlenkami v knihách a přemýšlením lidí celkově. Režisér, který aktivně bojoval proti veškeré manipulaci ve francouzském filmovém průmyslu 40. a 50. let, snad pro toto téma nemohl být vybrán vhodněji. Navíc dokazuje, že knihy svým zfilmováním nemusí vždycky ztratit svoje kouzlo a pomocí mnoha výborných nápadů, například uvedením 'titulek' pouze mluveným slovem, aby divákům přiblížil svět bez 'písmenek', na atraktivitě filmu ještě přidává.(5.7.2010)

Snímek, který vás neokouzlí žádnými triky, ale svým bezchybným zpracováním a naprosto fantastickou atmosférou, ze které doslova čiší obavy a strach, že další koho "požárníci" navštíví budete právě vy. Vize Raye Bradburyho François Truffaut zfilmoval perfektně, myslím, že se jedná o co možná nejvěrnější zpracování předlohy. Dal bych pět hvězdiček, bohužel mi v tom něco brání, ale rozhodně jedno ze sci-fi, které každému vřele doporučuji.......François Truffaut byl opravdu geniální režisér. Škoda, že zemřel tak předčasně :((...........(27.2.2009)

• - Truffautův jediný anglicky mluvený snímek. (DaViD´82)

• - Ve filmu je během jedné ze scén pálení knih na krátký moment k zahlédnutí i Bradburyho předloha 451 stupňů Fahrenheita. (DaViD´82)

• - Přestože se ve filmu tvrdí, že domy budoucnosti jsou nehořlavé, v závěru Montagův (Oskar Werner) dům hoří. (Beer Ceps)