Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1998, 105 min

• novoten

Nesledovatelné. Vaughn se sice snaží a nemám problém mu Batese uvěřit, ale když byla konečně odpravena zoufalá Anne Heche a nastoupila přidrsnělá Julianne Moore s walkmanem, začal jsem vidět rudě a vzdal to. Mistra Alfreda nijak bezhlavě neuctívám, ale Psycho je nezapomenutelné a proto tohle zkrátka vyjít nemohlo.(16.8.2006)

• Rogue

Experiment zajímavý, film zbytečný.(20.10.2003)

Jistý potenciál to má (třeba některé scény vražd nejsou špatně natočeny), ale když začneme třeba jen od toho, že Vince Vaughn k charismatu Anthonyho Perkinse ani nedohlédne, derou se na povrch další a další zápory. Navíc je to nuda. No jo, když dva dělají totéž, nemusí to být vždycky totéž... ;-)(24.8.2006)

• InJo

Remake geniálního filmu si zasluhuje, aby ho natočil geniální režisér. A to Gus Van Sant očividně není. Jeho Psycho je na jedné straně velice věrnou kopií originálu, na druhou stranu je však úplně mimo. To co bych si přál, aby pozměnil (přitvrdil), tj. dialogy, erotické a šokující scény apod., tak to v podstatě jen obšlehl z Hitchova majstrštyku, jen s tím rozdílem, že je to v barvě a více-méně impotentně natočené. Hlavně v klíčových momentech (sprcha, sklep) Van Sant naprosto selhává. V těchto případech bych se většímu přizpůsobení současnosti moc nebránil. Spíš naopak. No a co se týče věcí, které změnil, tak za ty bych ho nejradši osobně vykleštil. Herci, kteří se do svých rolí jednak typově vůbec nehodí (Vince Vaughn jako Norman Bates – what the fuck?!) a navíc nechutně přehrávají (Anne Heche). Pak tu máme také různé vychytávky (kamera snímající Normanovu hlavu ze zpod!), které můžou správně fungovat jen jednou, a tudíž pokud je uvidíte znovu a vlastně jen diletantsky okopírované (žádná parodie, modernizace, natož pocta), pak prostě musíte být naštvaní. A nakonec to největší plus originálu – černobílá kamera, která z velké části pomáhala vytvářet onu božskou (strašidelnou) atmosféru, to snad ani nemá cenu komentovat. V barvě ten film působí mnohem obyčejněji, jako nějaký řadový thriller, kterými nás TV Nova zásobuje většinu všedních večerů. V černobílé by i tenhle paskvil fungoval (alespoň částečně) tak, jak má. Jako děsivá a nepříjemně realistická noční můra, která vám nedělá dobře, ale i tak ji musíte dokoukat a na kterou už nikdy nezapomenete. ___ Jestli je nějaký režisér, do jehož rukou bych vložil zfilmování nové verze této kinematografické legendy (a jednoho z mých celoživotních TOP 5), tak to bude pravděpodobně někdo jako David Fincher. ___ Bože, jen doufám, že se Van Sant nechystá i na další remaky, třeba Tenkrát na Západě, to už bych asi nepřežil... 40 %(19.10.2003)

• dobytek

Zajímavý je, že zatimco originál z roku 1960 má skoro 90%, tak tahle prakticky doslovná kopie nemá ani 50%. Příběh je úplně stejnej, mam pocit, že je úplně stejná i drtivá většina dialogů, stejná hudba a dokonce je ten film i natočenej tak nějak zastaralym způsobem (třeba pád ze schodů nebo jízda autem s do očí bijící zadní projekcí). Jiný jsou jenom herci a musim říct, že tahle herecká sestava se mi líbila víc. Snad jenom Perkins byl asi o něco lepší. Na tom je vidět, že to slavný Hitchcockovo veledílo je prostě šíleně přeceňovaný. Pokud teda maj všichni pocit, že verze od Hitchcocka si zaslouží místo mezi těma nejlepšíma filmama, tak tenhle film by měl mít logicky taky aspoň tak 80%. Originálu jsem dal 1 hvězdu. Tohle je aspoň barevný, takže dávám 2.(24.11.2014)

• - V poslednej scéne je matkin monológ zmesou 3 hlasov: matky z tejto verzie, matky z verzie z roku 1960 a Normanov hlas. (rador)

• - Pre rolu Marion sa uvažovalo aj o Nicole Kidman a Drew Barrymore. (rador)

• - Film získal v roce 1999 dvě nelichotivé ocenění a to Razzie Awards za nejhoršího režiséra a nejhorší remake. Nominována na nejhorší herečku byla Anne Heche. (SOLOM.)