Jako dítě - 5. Nyní 3, s váháním a sklonem k 2.***(15.10.2010)(16.10.2010)

Ešte som nevidel od Vláčila zlý film a dlho som čakal, kým nejaká tv stanica odvysiela Stíny horkého léta. Kukura i Valach hrajú výborne, zvlášť G. Valach si vystačí i obyčajným pohľadom. Už x-krát som sa presvedčil, že G. Valach patrí medzi najkvalitnejších slovenských hercov , no zároveň i najmenej doceneným. Mnohí ani nepoznajú jeho meno, no odporúčam český film Ztracenci. Film má jednoduchý dej a navyše ho Vláčil dokázal vyrozprávať s minimom dialógov. Často sa tu hrá iba očami a gestami. Napríklad taký J. Bartoška nepovie za celý film ani slovo. Či je tá banda v othaných uniformách skutočne "Banderovská" sa z istotou nedozvieme, ale kto iný by to mal byť?? 80%.(24.2.2013)

Další výborný Vláčil s perfektně dusnou atmosférou, které se podobá - ale nevyrovná - o pár let starší Adelheid, výbornými herci (Juraje Kukuru jsem nikdy neměl moc rád, ale na to jsem si teď vůbec nevzpomněl, no a Gustáv Valach byl ještě lepší), Liškovou neselhávající hudbou... Skvělý snímek, ovšem ve srovnání se zmíněnou Adelheid o něco slabší a předvídatelnější, což je trochu škoda.(14.10.2013)

Dějový motiv z poválečného období je epický baladický příběh, ústřední postavou filmu není voják ani idealizovaný hrdina. Režisér „František Vláčil“ opravdu uměl, mistrovsky obdařil hlavní postavu rytířskými vlastnostmi, kde potlačil manýry filmových schémat a tím vytvořil neotřelý obraz postavy drobného hospodáře, který se postaví proti banderovcům. V hlavní roli exceluje slovenský herec Juraj Kukura, který tu vytvořil nádhernou roli podbarvenou úžasnou hudbou a břeskným zvukem. Film byl velmi dobře zfilmovaný.(17.9.2007)

Kukura vystrúhal ikonickú postavu, akej ťažko hľadať páru, Vláčil potom dodal dusno, ktoré mu mnohí môžu iba závidieť. Veru, byť toto western z nezávislej taliansko-americkej produkcie, nenájdeme kultovejší. Akurát dejová línia mohla byť o čosi rafinovanejšia, pretože nič proti finále, iné byť nemohlo, ale dovoliť divákovi aby ho odhadol už po pár úvodných minútach a ani v najmenšom detaile neprekvapiť, to sa nerobí. Príliš modelové, čo ale nič nemení na fakte, že sa jedná o prvotriedny filmový zážitok, v rámci čs. filmu potom ojedinelý výkon.(23.1.2014)

• - Jiří Bartoška si musel kvůli roli odbarvit vlasy. Ty mu ale poté slezly a nakonec hrál v bělovlasé paruce. (jenik71)

• - Jako exteriér bylo využito Karlovského fojtství. Postavil ho roku 1793 vyhlášený tesařský mistr Jan Žák, stavitel místního dřevěného kostela. Fojt Ján Bill, nechal budovu upravit tak, jak ji známe nyní. Fojt byl dědičný rychtář. V obci stojí i Karlovské museum, které by správně mělo být nazvané Karlovické (stejně tak fojtství), ale užitý tvar lépe odpovídá místnímu nářečí. (Brtniik)

• - Snímek měl původně natáčet režisér Zdenek Sirový. (Xell)